5 událostí, které dnes stojí za pozornost
1) Objem obchodů se zlatem a stříbrem v ČR za deset let vzrostl zhruba trojnásobně na 12 miliard Kč. Do zlata nyní spoří podle kvalifikovaného odhadu přes pět procent populace, před pěti až deseti lety to byly zhruba tři procenta, řekl dnes novinářům předseda představenstva společnosti Golden Gate Libor Brůna.
2) Maďarská centrální banka (MNB) ponechala základní úrokovou sazbu na 6,5 procenta, což je v souladu s očekáváním.
3) Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled růstu světové ekonomiky pro letošní rok o 0,3 procentního bodu na 3,2 procenta. Globální růst v první polovině roku se ukázal odolnější, než se očekávalo, průmyslovou výrobu a obchod podpořily předběžné nákupy před zvýšením cel. Organizace to dnes uvedla v aktualizovaném výhledu. Upozornila ale, že plný dopad šoku z amerických cel se ještě neprojevil, protože investice do umělé inteligence (AI) zatím podporují aktivitu ve Spojených státech a fiskální podpora tlumí zpomalení ekonomické aktivity v Číně.
4) Současný vývoj kolem umělé inteligence (AI) připomíná investiční bublinu. Ve své analýze k tomu dochází rakouský deník Der Standard. Podle něj tuto variantu začínají pomalu připouštět i lidé jako šéf americké technologické společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg nebo představitelé americké firmy OpenAI, která stojí za populárními chatboty ChatGPT.
5) Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dosáhla nejrychlejšího růstu za posledních 16 měsíců. Táhnou ji služby, naopak v průmyslu aktivita klesá. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost S&P Global.
Zdroj: Investing.com, Bloomberg, Reuters, S&P Global, Der Standard
Čtěte více
-
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé Evropské unii zůstala v září na stejné úrovni jako v předchozím... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Podnikatelská důvěra v Německu se v říjnu překvapivě zlepšila. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za dva... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
1) Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell na konferenci v Bostonu uvedl, že americká ekonomika generuje aktuálně velmi optimistické výhledy, které v neobvyklé kombinaci nízké nezaměstnanosti a nízké inflace podporují víru v další pokračování expanze. Powell připomněl, že míra nezaměstnanosti je kolem 3,9 % a inflace kolem cíle centrální banky na úrovni 2 %. -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
1) Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) pokutoval ratingovou agenturu Moody's za porušování pravidel o ratingu v regionu. Moody's má zaplatit 1,24 milionu eur. Podle ESMA porušily německá a britská divize Moody's z nedbalosti nařízení o regulaci ratingových agentur v souvislosti s veřejným oznámením některých ratingů. Porušily také pravidlo o zveřejnění metodiky používané k určení těchto ratingů. -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu dosáhla nejrychlejšího tempa růstu od začátku letošního roku... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu rostla v říjnu nejrychleji za více než dva roky. Index nákupních... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
1) Většina trhů asijsko-pacifického regionu v důsledku obav z růstu inflace dnes dál oslabovala, největší ztráty kolem procenta a půl zaznamenaly akcie v Koreji a Japonsku. Akcie japonské automobilky Nissan po úterních výsledcích dnes propadly o deset procent, zatímco konkurenční Toyota, která oznámila výsledky v průběhu středy, už stihla připsat dvě procenta k dobru. -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Index spotřebitelské důvěry (index GfK) v příznivý listopadový vývoj německé ekonomiky dosáhl hodnoty 9,7... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Podle prvních odhadů rostla v říjnu inflace (index CPI) eurozóny meziročně tempem 0,5 %. Jádrová inflace... -
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Míra nezaměstnanosti v Německu klesla v říjnu na rekordní minimum 6,0 %, analytici počítali se stagnací na... -
5 Událostí, které dnes stojí za pozornost
1) V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v září vzniklo 194 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 500 tisíc míst po vzniku 366 tisíc míst v srpnu (revidováno z 235 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila na 4,8 % z 5,2 % v srpnu, čekal se pokles na 5,1 %. Data zveřejnilo dnes americké ministerstvo práce. -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Japonský jen díky překvapivé nečinnosti japonské centrální banky (BoJ - Bank of Japan) pokračuje v růstu a... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Dnes zasedala Evropská centrální banka (ECB) a svůj projev na tiskové konferenci přednesl její šéf Mario... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Japonská centrální banka (BoJ - Bank of Japan) překvapila finanční trhy svou nečinností a ponechala svou... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Americká centrální banka (Fed) začíná s dvoudenním zasedáním. Neočekávají se žádné změny ohledně... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Americká centrální banka (Fed) dnes ve 20:00 SELČ zveřejní úrokové sazby, změny nejsou očekávány... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Cena ropy dnes díky zvýšení měsíční produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesá od... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Pracovníci ropných společností na Kuvajtu ukončili třídenní stávku a cena ropy začala opět klesat. Do centra... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Ministři financí eurozóny diskutují v Amsterdamu o záchranném balíčku pro Řecko. Zasedání bude... -
5 věcí, které dnes stojí za pozornost
Americký dolar před zasedáním americké centrální banky (Fed) oslabuje a japonský jen naopak před zasedáním japonské...