Úterý 16. duben 2024 22:27
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Dopady vypovedania jadrovej dohody v grafoch: Energetická akcie sú atraktívne, inflácia pôjde nahor

10.05.2018 12:05  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po Trumpovom vypovedaní jadrovej dohody s Iránom som narazil na viacero zaujímavých grafov týkajúcich sa vývoja cien ropy a dopad týchto krokov na ekonomiku. Tu je výber tých najzaujímavejších:

Menšie varovanie pre býkov na rope – tá má tendenciu nasledovať vývoj medziročnej zmeny dolára (čo je logické, keďže sa obchoduje v dolároch). A pokiaľ ostane dolár na aktuálnych úrovniach, tak sa medziročný rast dolárového indexu v najbližších mesiacoch bude znižovať a niekedy na jeseň by sa mala dostať k nule. Pokiaľ bude dolár posilňovať, tak by to mohlo byť pre ropu ešte horšie (@topdowncharts):

Keď chce niekto špekulovať na udržanie vysokých cien ropy, tak sa ako zaujímavý nástroj javí nákup akcií amerických energetických spoločností (alebo ETF), ktorých výkonnosť v posledných kvartáloch výrazne zaostáva za vývojom cien ropy (@jsblokland):

Víťazi a porazení v prípade, že by bola odteraz až do konca dekády priemerná cena ropy 85 USD za barel – Saudská Arábia, Rusko a Spoj. Arabské Emiráty získajú viac ako 1,5% HDP. Na druhej strane rebríčka sú energeticky intenzívni importéri ropy ako Filipíny, Grécko a Bulharsko so stratou na HDP na úrovni zhruba 1%. Pre Grékov teda ďalšia zlá správa (@Pri_Kishore):

Poďme teraz k Iránu – sankcie pochovávajú nádeje pre jeho oživenie. V roku 2016, po ukončení sankcií,  bol rast jeho ekonomiky 12,5%. Pre rok 2017 sa počíta predbežne s rastom nad 4%, v tomto a budúcom to však môže byť podstatne horšie, podobne ako v roku 2012, kedy boli sprísnené sankcie a ekonomika padla o zhruba 7% (@wef):

Viacerí odberatelia iránskej ropy si budú musieť hľadať nových dodávateľov (alebo vymieňať ropu s Iránom vo forme barteru, čo však nie je práve najpraktickejšie). Najviac s to týka Indie, kde v porovnaní s rokom 2011, teda pred tvrdými sankciami, vzrástol objem importov viac ako trojnásobne, zhruba dvojnásobne vzrástol do Turecka a Kórei a podstatne viac nakupuje z Iránu ropy aj Čína (@ClydeCommods):

Vyššie ceny ropy sú pozitívnou správou pre centrálne banky, ktoré majú infláciu hlboko pod cieľom a ktoré sledujú viac celkovú infláciu ako jadrovú. Takou centrálnou bankou je napríklad ECB. Rast cien ropy za posledných šesť týždňov by mal zvýšiť projekciu jej inflácie pre rok 2019 o 0,2 percentuálneho bodu. Vyzerá to teda tak, že ECB bude revidovať projekcie inflácie nahor. Pri jadrovej inflácii to však môže byť pokojne naopak (@fwred)

V USA je zasa takýto medziročný rast cien ropy konzistentný s infláciou nad troma percentami. Zrejme aj preto, aby nevznikali očakávania prudkého zvýšenia sadzieb, FED ohlásil symetrický inflačný cieľ. To v praxi znamená, že keď je inflácia určitý čas pod cieľom, tak môže byť potom určitý čas aj nad ním a naopak (@jsblokland):

Na záver pridávam ešte moju týždennú tabuľku fundamentov na rope. Nevenoval som jej samostatný post, pretože aktuálne idú všetky fundamenty do úzadia a rieši sa Irán. Teda konkrétne čo, či OPEC, Rusko a spol. nahradia výpadok z Iránu, alebo budú radšej chcieť držať ceny ropy vyššie. Povedal by som, že včerajší týždňový report z amerického ropného trhu bol negatívny, predovšetkým kvôli prudkému rastu ťažby (o 94 tis. barelov denne), ktorý zatienil väčší než očakávaný pokles zásob:

 

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dopady COVID-19 limitují efektivitu snižování sazeb ČNB
    V reakci na vládní opatření proti nekontrolovanému šíření koronavirové nákazy a jejich dopad na české hospodářství se Česká národní banka zřejmě inspirovala u amerického Federálního rezervního systému. Bankovní rada ČNB totiž v úvodu března, jen pár dní po amerických centrálních bankéřích, během mimořádného zasedání taktéž snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. V dalším snižování byli čeští centrální bankéři trochu trpělivější, když na rozdíl od svých amerických kolegů alespoň vyčkali na řádné zasedání.
  • Dopady daňové reformy v USA
    Goldman Sachs varuje, že změna daňových zákonů prezidenta Trumpa připraví firmu o miliardy z jejího hospodářského výdělků.
  • Dopady inflace a jak chránit úspory
    Jak uchránit úspory před znehodnocováním? Jak se daří akciím v proinflačním prostředí? Odpověď hledá Fincentrum & Swiss Life Select ve svém komentáři.
  • Dopady koronaviru na finanční trhy a poučení z minulosti
    Světové akcie reprezentované indexem MSCI World poklesly od poloviny února téměř o 27 % a odepsaly tak více než rok budované zisky. Tento nezvykle prudký propad se samozřejmě projevil na portfoliích s akciovou složkou. Dluhopisy naopak pod tlakem nákupního zájmu investorů ve snaze uchránit své prostředky zaznamenaly výrazný nárůst cen, který negativní dopad akciové složky na celkové výsledky částečně vykompenzoval. Navzdory v historickém kontextu nízkým výnosům tak dluhopisy potvrdily svůj význam při diverzifikaci rizika.
  • Dopady koronaviru: Tři možné scénáře a varianty obchodování
    Trhy se dožadují, aby centrální banky zareagovaly prostřednictvím měnové politiky. Po masakru, k němuž na trzích došlo v minulém týdnu, už je pravděpodobně taková odezva nejspíš připravena a bude na cestě. Tradiční medicína centrálních bankéřů tentokrát ekonomice, která se zmítá v agónii, neboť se reálná aktivita prakticky zastavila, však příliš nepomůže. Zaměřme se proto na tři možné scénáře, které mohou teoreticky po epidemii koronaviru nastat a udávat další vývoj.
  • Dopady obchodních válek na finanční trh se prohlubují
    Finanční trh až doposud doufal, že obchodní válka mezi USA a Čínou, respektive zbytkem světa skončí dohodou. Proto byl pokles akciových trhů doposud relativně malý ve srovnání s tím, co je v sázce.
  • Dopady tažení wagnerovců na Moskvu
    V Rusku se o víkendu odehrál dramatický a místy až bizardní pokus o vojenský převrat. Poté co žoldnéřská armáda wagnerovců pod vedením Jevgenie Prigožina ovládla Rostov na Donu přesunula svoji pozornost přímo na Moskvu. Jak rychle však vzpoura začala, tak rychle i skončila, třebaže ne úplně jasným kompromisním řešením.
  • Dopady umělé inteligence na ekonomiku
    „Adaptace AI bude spíše vleklý proces, než revoluční změna ze dne na den. V dalších letech bude její dopad na ekonomiku jen minimální a většího boomu se dočkáme možná až v příští dekádě. Vyspělé ekonomiky budou existenčně závislé na této technologii kvůli nepříznivé demografii,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Dopady války na ekonomiku budou klíčové i pro další vývoj státního rozpočtu
    Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního března hospodařil s deficitem ve výši 59,1 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 66,1 mld. Kč, což odráží především nižší výdaje v souvislosti se specifiky rozpočtového provizoria. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika a zvýšená inflace. Obojí přispělo k vyššímu daňovému inkasu. Další vývoj je vlivem konfliktu na Ukrajině vychýlen pesimističtějším směrem.
  • Dopady války na Ukrajině na kapitálové trhy a investice klientů
    Probíhající válečný konflikt má pochopitelně i svůj ekonomický rozměr. Zcela zásadně se dotýká především Ruska, které začíná pociťovat vliv sankcí. Rubl je rekordně oslaben, ruské banky jsou nebo v nejbližších dnech budou odstřiženy od západních kapitálových trhů a do značné míry i od možností provádět zahraniční transakce. Ruská burza je uzavřena a akcie ruských podniků na Londýnské či jiných evropských burzách oslabují o desítky procent, některé až na hodnoty blízké nule.
  • Dopady zvyšování minimální mzdy na českou ekonomiku
    V české ekonomice pobírá minimální mzdu přibližně 150 000 zaměstnanců. Mezi těmito lidmi existuje skupina, která minimální mzdu pobírá proto, aby ušetřila na daních. Časté je to například u číšníků. Ti k minimální mzdě dostávají další část výplaty ze spropitného, které se nedaní. Vzhledem k této skutečnosti číšníci pobírají vyšší čistou mzdu, než kdyby měli vyšší než minimální mzdu a ze spropitného by nic nedostávali. V tomto případě vede růst minimální mzdy k legalizaci části příjmů a má pozitivní dopad na státní rozpočet.
  • Dopady zvyšování sazeb na občany a firmy
    Na posledním zasedání koncem září ČNB rozhodla o skokovém zvýšení základních úrokových sazeb. Obecně se očekávalo, že dojde ke zvýšení sazeb několikrát v průběhu letošního roku, což se již nyní potvrdilo. Nicméně jen někteří ekonomové očekávali, že dojde k takto razantnímu zvýšení sazeb, nejvyššímu od roku 1997. Z mého pohledu se jedná o jasný signál ČNB pro trh a veřejnost, že centrální bankéři nebudou tolerovat zvýšenou inflaci, která má obecně negativní vliv na hospodářský růst. Znamená to tedy, že se situace vrací do předcovidové doby, kdy základní sazba byla 2,25 %.
  • Dopad zvýšení úrokových sazeb ČNB na trh s nemovitostmi
    „Česká národní banka s ohledem na vývoj inflace k dalšímu zvýšení úrokových sazeb přistoupit musela. Ačkoli s sebou tento krok přinese další zdražování hypoték, investičních i spotřebitelských úvěrů, moc jiných nástrojů, jak se pokusit tempo růstu cen zkrotit, ČNB nemá.
  • Dopad zvýšení úrokových sazeb ČNB na trh s nemovitostmi
    Dnešní další zvýšení úrokových sazeb centrální banky znamená, že bude nutně pokračovat trend zdražování hypoték nastartovaný již v polovině loňského roku. Do cen bydlení se vyšší úroky navíc promítnou také skrze prodražení investičního developmentu. Developeři si obvykle ponechávají otevřené dveře ke zohlednění dražšího financování v koncových cenách nemovitostí, a tak se dá čekat pokračování růstu nabídkových cen nových domů a bytů. Když navíc vezmeme v úvahu zpřísněnou bankovní regulaci pro poskytování hypoték, bude pro běžné lidi v letošním roce bohužel ještě těžší dosáhnout na bydlení ve vlastním.
  • Do pěti let pravděpodobně vznikne digitální euro
    „Zavedení digitálního eura může být první krok na cestě k bezhotovostní ekonomice, kde budou moci být kontrolovány všechny provedené transakce. To by sice usnadnilo boj proti podsvětí, ale také výrazně zasáhlo do svobod lidí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Dopoledne bude patřit evropským PMI, večer konferenci Fedu
    Dnešní evropské PMI potvrdí relativně dobrou kondici evropského hospodářství. Měly by tak podpořit kurz eura. Americká obchodní seance bude ovlivněna vystoupením důležitých členů Fedu, kteří se sejdou na konferenci ve Filadelfském Fedu.
  • Dopoledne je pro akcie smíšené. Čísla o ekonomice lepší než o nákaze
    Měkké indikátory z klíčových asijských zemí dopadly smíšeně. Na jedné straně japonský průzkum Tankan za 2Q propadl ještě více do záporu, než se čekalo, a moc nepotěšil ani (méně sledovaný) index PMI. Na straně druhé ovšem čínský PMI za červen vystoupal o něco víc nad 50 bodů a překonal očekávání.
  • Dopoledne převažuje pozitivní vývoj při vyčkávání na Fed
    Většina evropských akciových trhů se dnes dopoledne obchoduje v zeleném. Slušně jsou na tom třeba CAC 40 a FTSE MIB s 0,7pct ziskem. Menší růst registrují AEX a DAX , zatímco FTSE 100 se obchoduje 0,3 pct v záporu. Americké futures jsou momentálně těsně u nuly.
  • Dopoledne převládla opatrnost. Vyjde inflace, jedná se o příměří i politice ECB
    Úvodní část obchodování na evropských akciových trzích je negativní a hlavní indexy korigují včerejší masivní nárůsty. DAX je dole o více než procento, přičemž si oproti ránu už polepšil. Futures naznačují drobné ztráty pro Ameriku.
  • Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou
    V závěru týdne hned několik záležitostí poutá pozornost finančních trhů. První jsou stále obchodní války. Po lehkém zklidnění drží trh v napětí známky faktického dopadu cel, ať už v podobě varování německých automobilek, nebo možného vlivu na náladu amerických průmyslníků. Téma zůstává velmi živé a čekají se další oznámení politiků.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král