Neděle 21. červenec 2019 15:42
reklama
RoboMarkets
reklama
XTB analyticky-report
reklama
RoboMarkets

IPO Avast: největší technologické IPO ve Velké Británii

27.04.2018 11:52  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Pražská společnost Avast specializující se na kybernetickou bezpečnost potvrdila svůj záměr vstoupit na Londýnskou burzu cenných papírů. Management firmy uvedl, že akcie Avast by měly býk k dispozici již na začátku května 2018. Firma plánuje zvýšit svou kapitalizaci na 4 miliardy dolarů a IPO Avast se velmi pravděpodobně stane největší veřejnou nabídkou akcií ve Spojeném království.

Avast, průkopník v internetové bezpečnosti

Firma Avast byla založena koncem 80. let a v České republice a byla průkopníkem v oboru inetrnetového zabezpečení.  Během třiceti let se společnost Avast rozrostla z vizionářského startu

na přední počítačovou společnost s celosvětovým doshem 435 milionů uživatelů. Tato transformace jde ruku v ruce s dramatickým nárůsteu počtu a typů hrozeb na celém světě, které jsou rostoucí obavou pro stále větší množství lidí pohybujících se online. Firma Avast je díky neustálým inovacím schopna zůstat o krok napřed a zajistit dostatečné bezpečí. Na celém světě zaměstnává přibližně 1 700 zaměstnanců a více než 600 zaměstnanců ve výzkumu a vývoji.

Společnosti působící v oblasti internetové ochrany aktuálně těží hlavně z nárůstu rizik pro spotřebitele. Po útoku na ransomware virů v loňském roce, který paralyzoval data stovek tisíc uživatelů po celém světě, i firma Apple uznala, že uživatelé iPhonů, iPadů a Maců jsou vystaveni riziku hackingu. To přidává oboru IT bezpečnosti na významnosti. Podle odhadů některých analytiků by tento trh měl růst o 10 % ročně a do roku 2021 dosáhnout 21 miliard dolarů.

Obchodní model Avast

Nejvíce choulostivou částí jakékoliv firmy, která plánuje IPO, je vysvětlit investorům, co dělá a jak hodlá vydělat peníze. Ačkoli kybernetická bezpečnost je evidentně horké téma, společnost Avast není úplně typickým podnikovým dodavatelem, který by uváděl do prodeje řadu sofistikovaných bezpečnostních produktů pro bohaté konglomeráty. Je to spíše firma zameřená na retail klientelu,  která svým zákazníkům nabízí bezplatný základní software a další nástavbové služby.

Ačkoliv se to na první pohled může zdát jako nevýhodné, není to úplně špatné postavení. Avast má již dnes poměrně velký podíl na trhu a její produkty používá kolem půl miliardy aktivních uživatelů. Když si uvědomíme, že internetovu ochranu potřebuje praktický každý laptop, smartphone, tablet nebo osobní počítač napojený na internet, Avast se svým obchodním modelem postaveným na filosofii „základní služba zdarma“ přichází ve většině případů na řadu jako první produkt, který uživatel získá. Je-li s ním spokojen, velmi pravděpodobně pak následuje uprgrade na verzi placenou.

Navíc Avast používá anonymizovaná data zákazníků ke zdokonalení svých produktů a pro další monitoring. Výstupy z kumulativních datových analýz (kupř. počet eliminací hrozeb za poslední den) vypadají sice strašidelně, ale zdá se, že fungují z hlediska získávání uživatelů pro přechod na placenou verzi. Avast se ale nazměřuje pouze na retail klientelu. Sabízí své služby také provozovatelům sítí a je podle tržeb druhou největší společností v oboru internetové bezpečnosti (hned za společností Symantic). V roce 2016 převzal konkureční firmu AVG a rozhodně se řadí ke světové špičce.

IPO Avast

Zahraniční média se IPO Avast zmiňují v poztivním světle a staví ji jako určitou protiváhu typických Start-upů ze Silicon Valey, které zpravidla zatím nevydělaly ani cent a někdy ani nemají příliš jasno jakým způsobem to chtějí změnit. Firma Avast sice nemá tak sexy story jako mohou mít jiné technolické startupy v USA, ale zato je spolehlivá, funkční a prověřená časem.

Je to zralá společnost s osvědčeným business modelem a dostatečnou výší čistého peněžního tok. V loňském roce sice utrpěla ztrátu na nákladech spojených s fúzemi, ale její net cash-flow z obchodních operací činil 306,5 milionů dolarů. To je o téměř 100 milionů dolarů více než Spotify, které vstupovalo na burzu nedávno. Výnosy se v loňském roce téměř zdvojnásobily na 652,9 milionů dolarů a provozní zisk vzrostl zhruba čtyřikrát na 124,3 milionů dolarů. Většina jejích investic, které poháněly vývoj, zatím pocházela od větších soukromých investorů.

Avast plánjoval IPO už v roce 2012. Tehdy měl být primární úpis proveden v USA na burze Nasdaq, ale kvůli nepříznivým podmínkám nakonec vedení vstup odložilo. Situace na akciových trzích je nyní příznivější, akcie jsou obecně více v oblibě a jejich ceny jsou vyšší. I nálada investorů kupovat nové firmy a investovat do nových IPO je vyšší. Trochu zarážející může být ale výběr primární burzy. Avast se tentokrát rozhodl pro výpis na Londýnské burze cenných papírů, což v době stále přetrvávajích jednání o Brexitu může být trochu nečekané.

Londýnská burza je samozřejmě velmi významná, ale firma se světovým dosahem jako je Avast by určitě mohla být primárně listována v USA. Důvodů proč se management Avastu rozhodl pro Londýn může být více. Roli určitě hraje regionální blízkost ale i stránka finanční, protože náklady na IPO na evropsských trzích bývají obecně levnější než na těch amerických. Zapomenout bychom neměli ani na skutečnost, že britské trhy jsou nyní (z důvodu Brexitu) poměrně přehlížené a nepopulární a právě na takových vznikají dobré investiční příležitosti, protože akcie na nich obchoodvané mohou být relativně levné.

Akcie Avast

Akcie Avast bude možné obchodovat přes LYNX jak na primární burze, kterou je ta londýnská (LSE) za britské libry, tak na burze sekundární, kterou bude americký Nasdaq. V USA se bude akcie Avast obchodovat za americké dolary a titul najedete pod tickerem AVST:US.

Avast v IPO plánuje alokovat zhruba čtvrtinu svého kapitálu do akcií. V první vlně by firma ráda vybrala kolem 200 milionů dolarů. Prostřednictvím sekundárního prodeje chce Avast získat dalších 800 milionů dolarů a zvýšit tak svůj celkový kapitál na 4 miliardy. Pakliže by se takovýto debut povedl, představoval by největší technologické IPO, ke kterému kdy ve Velké británii došlo.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Objevte více o investování s LYNX

The post IPO Avast: největší technologické IPO ve Velké Británii appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Investujte do nemovitostí online s výnosem 6,5 - 21,4 % ročně (investice od 1000 Kč)
  Nakupujte podíly v nemovitostech on-line - rychle a jednoduše a vydělávejte na pronájmu a růstu hodnoty nemovitosti. O nájemníky a údržbu se nemusíte vůbec starat a hypotéku nepotřebujete.
 • IPG Photonics Corporation
  Společnost IPG Photonics Corporation je vývojářem a výrobcem řady fiber lasers, zesilovačů vláken, diodových laserů, laserových systémů a optických doplňků, které se používají pro různé aplikace. Společnost nabízí řadu laserů a zesilovačů, které se používají při zpracování materiálů, komunikaci a v lékařských aplikacích. které prodává po celém světě výrobcům originálního vybavení (OEM), systémovým integrátorům a koncovým uživatelům. Výrobní závody společnosti se nacházejí ve Spojených státech, Německu a Rusku. Společnost nabízí laserové systémy pro určité trhy a aplikace. Její výrobky jsou navrženy tak, aby byly použity jako zdroje energie pro všeobecné účely nebo světelné zdroje. Její produktová řada zahrnuje vysokorychlostní Ytterbium CW (100 až 100 000 W), polovodičové Ytterbium CW (100 až 99 W), impulsní Ytterbium (0,1 až 200 W), impulsní a CW, Quasi-CW Ytterbium (100-400 Watt ), Erbium zesilovače a vysílače.
 • iPhone – o koľko bude drahší?
  Prečo rastú inflačné očakávania na dlhoročné maximá? Z jednoduchého dôvodu – Trump chce zastaviť globalizáciu. Poradí sa mu to? Aké to bude mať následky? Spoločnosť Apple začala vyčísľovať...
 • iPhone 5 väčším stimulom než QE
  Lepšie výsledky banky Citigroup, silnejšie ako očakávané maloobchodné tržby z US a obrat na...
 • Iphone 8 uvidíme už tento týždeň, vysoká cena však možno zníži dopyt
  Dlho očakávaná premiéra nového telefónu Iphone 8 by mala by už tento utorok a Apple dúfa, že o nový model bude rekordný záujem. Koniec koncov, cena akcie Apple sa vyšplhala na nové historické maximá práve vďaka očakávaniam revolučného modelu. Čínske predaje v posledných šiestich kvartáloch klesali a nový model by to mohol zmeniť. Ale..
 • IPO FlixBus: Konkurent RegioJetu se chystá na burzu 
  Německá společnost FlixMobility koncem roku avizovala potenciální IPO v průběhu roku 2019 za účelem expanze. FlixMobility provozuje meziměstského autobusového přepravce FlixBus a železničního přepravce FlixTrain.
 • IPO Airbnb by mohlo přijít už v létě roku 2019
  Airbnb je americká společnost se sídlem v San Franciscu, která provozuje on-line služby pro zprostředkování u...
 • IPO Alibaba se blíží! Bude největším IPO historie?
  Jestli byl loni Wall Street vzhůru nohama kvůli IPO Twitter, letos je stejný efekt u akcií Alibaba. Ještě se nestalo, ...
 • IPO Alibaby je velkou sázkou na Čínu a světový elektronický obchod
  IPO Alibaby je velkou sázkou na Čínu a světový elektronický obchod Primární úpis akcií společnosti Alibaba byl minulý ...
 • IPO Aston Martin: Akcie Aston Martin vstoupí na burzu v Londýně
  Britský výrobce automobilů Aston Martin plánuje vstup na Londýnskou burzu cenných papírů. Při svém debutu cíl...
 • IPO BEST Inc.
  BEST Inc. je čínská logistická firma podporovaná Alibabou (BBA). Na konci revizního obdob ocenila svoji primární emisi (IPO) na 10-11 dolarů za akcii, což je nejnižší hodnota z možné škály ocenění. Důvody takto nízkého primárního úpisu BEST nekomentovala. ADS jsou registrovány v tomto intervalu a první veřejné obchodování by mělo být za cenu 13-15USD za akcii, podle NASDAQ. Akcie se obchodují na NYSE. Celkový objem nabídnutých akcií je 450 mio USD.
 • IPO Budweiser v Asii. Nejdříve šílenství, pak stopka
  Obchod s pivem v globálním měřítku stagnuje. Ne nadarmo se ale říká, že výjimka někdy potvrzuje pravidlo. Některé části Asie k této výjimce patří, protože u nich je prodej chmelového nápoje na vzestupu. A právě tento potenciál lokálního trhu chtěl využít i největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev, který plánoval vstup své divize Budweiser Brewing Company APAC na hongkongskou burzu na 19. července 2019. V pátek však firma překvapila trhy oznámením, že se potenciálně největší IPO letošního roku konat nebude.
 • IPO Citizens – Největší bankovní IPO za 15 let
  Dnes se na parketu newyorské burzy NYSE budou poprvé obchodovat akcie Citizens Financial Group (CFG). IPO Citizen je největším bankovním primárním úpisem od IPO Goldman Sachs, které přineslo $3,7 miliardy v roce 1999. Máme se na co těšit?
 • IPO Delivery Hero cílí na 1 miliardu dolarů
  Německý start-up Delivery Hero, který se specializuje na rozvoz jídla a vlastní česky dobře známé Damejidlo.cz, vstupuje na burzu. V jednom z největších evropských IPO za poslední roky chce Delivery Hero získat více než 1 miliardu dolarů. Nejrychleji rostoucí startup Evropy tak potvrzuje svoje přední postavení a konečně veřejnosti nabídne své akcie.
 • IPO DropBox
  Firma se sídlem v San Francisku je na trhu od roku 2007 a už roky se spekulují, že se blíží veřejný úpis akcií (IPO). Ocenění společnosti ve výši 10 miliard dolarů zvýšilo tlak na DropBox, aby počkala, dokud se nepřiblíží tomuto odhadu na akciovém trhu.
 • IPO Dropbox: Akcie Dropbox se budou již brzy obchodovat na burze
  Společnost Dropbox specializující se na sdílení souborů, plánuje ve své první veřejné nabídce akcií (IPO) vybrat 500 milionů dolarů. IPO Dropdox je jedním z prvních velkých veřejných nabídek v USA, které se v roce 2018 očekávají.
 • IPO Evoqua Water Technologies
  Společnost Evoqua Water Technologies (AQUA) se specializuje na úpravu vody, její čištění, dodávku – korporátní, privátním i municipálním klientům, dodává filtry pro různé typy separace a čištění vodních zdrojů a zabezpečuje hardware trasovou H2O. Očekávaná tržní kapitalizace je 500 milionů dolarů, počet nabízených akcií k prodeji 27.777.777 akcií, z toho 8.333.333 standardních cenných papírů společnosti (30%) a 19.444.444 akcií vlastníků společnosti (70%) a centrované ceně 18 USD za akcii, přičemž rámec je 17-19 USD.
 • IPO Facebooku: budete mít štěstí, pokud se vám ho podaří koupit. Pokud ne, držte se stranou.
  Gratuluji, pokud se vám podaří získat akcie Facebooku v rámci IPO. Pokud štěstí mít nebudete, držte se stranou do doby než skončí šílenství, ve kterém se investoři budou snažit nakoupit za jakoukoliv cenu. To ostatně zaznělo i od Steva Wozniaka, spoluzakladatele firmy Apple, že se bude snažit investovat do Facebooku za každou cenu.
 • IPO Facebooku spíše zklamalo
  IPO Facebooku je bezesporu jedna z nejdůležitějších událostí kapitálového trhu tohoto roku. V čem nejspíše předčila očekávání, byl objem obchodů. Obrovský zájem zobchodovat (ne nutně nakoupit) vedl k obrovskému objemu obchodů. První den ovšem přinesl také mnoho zklamání.
 • IPO Ferrari už v říjnu?
  Luxusní automobilová značka Ferarri by měla vstoupit na burzu v New Yorku (NYSE). V současnosti vlastní Ferrari z 90 %...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama