Pátek 29. březen 2024 06:15
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster

Delikátní rozhodování Fedu o trhem zpochybňované trajektorii růstu úrokových sazeb

15.06.2016 10:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V historickém okamžiku, kdy se výnos německého desetiletého dluhopisu alias Bundu dostal poprvé pod nulu, se schází vedení americké centrální banky k jednání, jak usměrnit plánované utahovaní měnové politiky v USA.

Ano, jakkoliv to může znít absurdně z pohledu dlouhodobých tržních úrokových sazeb a v nich zabudovaných inflačních očekávání má americký Fed ve své prognóze naplánovanou stále poměrně agresivní trajektorii zvyšování oficiálních úrokových sazeb. Letos by měla přijít ještě dvě zvýšení o 25 bazických bodů, příští rok celkem dalších 100 bodů a Fed sazba by v tomto cyklu měla končit na úrovni 3,25 %. Trh těmto číslům ani zdaleka nevěří a je dost možné, že už tomu nevěří ani někteří členové FOMC. Zejména ona terminální úroveň sazeb (3,25 %) je tak hlavním kandidátem na to, aby byla v úrokové projekci Fedu snížena, byť na druhou stranu by se v makroekonomické prognóze Fedu tolik měnit nemuselo.

Zajímavé však je se zamyslet nad tím, co vlastně trh (s bezpečnými dluhopisy) Fedu a ostatním centrálním bankám říká tím, že navzdory všemu klesají dlouhodobé úrokové sazby na nová minima, resp. do záporu. Jeden dílčí pohled (který razí např. rakouská škola ekonomického myšlení) je jednoduše ten, že vinou expanzivní politiky centrálních bank vznikla na trhu aktiv, resp. dluhopisů bublina a proto máme tak nízké úroky. Druhý pohled je však takový - a tady si podává ruku největší žijící keynesiánec P. Krugman s největším a již 10 let zesnulým monetaristou M. Friedmanem - že nízké dlouhodobé úrokové sazby fakticky odrážejí relativně přísnou měnovou politiku. Vedení Fedu má přitom ideově rozhodně blíže k Friedmanovi i Krugmanovi a proto dnes večer nejenže nepadne rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb, ale navíc šéfka Fedu bude náležitě na tiskové konferenci mlžit, aby svojí rétorikou nevyslala zbytečně jestřábí signál. Pokud by se tak stalo - tak výsledkem by bylo jediné: dlouhodobé úrokové sazby v USA, v Německu a zřejmě i u nás by klesly ještě níže.

Region

Nervozita z Brexitu se v regionu projevovala i včera. První na ráně byly opět forint a zlotý, nicméně mírně se od intervenční hranice ČNB vzdálila i koruna. Co se týče měnové politiky ČNB, tak závěry Zprávy o finanční stabilitě potvrdily současný kurz politiky. S riziky vyplývajícími z mírně nadhodnocených cen nemovitostí bude ČNB “bojovat? jinými nástroji (omezením LTV) než sazbami.

I dnes a ve zbytku týdne bude hrát hlavní roli blížící se hlasování o Brexitu, přičemž nervozita s ním spojená regionálním měnám na frontě s eurem zjevně nesvědčí. Velkou nejistotou je dnešní zasedání Fedu a to, jak si trh přebere komentáře jeho šéfky Yellenové. Regionální kalendář je dnes prázdný, zajímavější bude díky Polsku až zítra a pozítří.

Dluhopisy


Výnos německého bundu včera dál padal a zakotvil historicky poprvé v záporných vodách (-0,02 %). S blížícím se hlasováním o setrvání Británie v Unii pravděpodobně zůstanou bezpečné německé papíry v kurzu, a to nehledě na to, že z reálné ekonomiky chodí slušná čísla - příjemně překvapil kupříkladu včerejší výsledek dubnového průmyslu. Pokud ale poroste v nejbližších seancích averze k riziku (volatilita a CDS) a půjde dolů cena ropy, desetiletý německý výnos se v krátkém období může posunout ještě hlouběji do záporu. Do konce roku nadále očekáváme jeho obrat ve vazbě na růst inflace.

Komodity

Cena ropy Brent se včera dostala hlouběji pod 50 USD/barel. Měsíční zpráva IEA pozdvižení nevyvolala, ale ani ropě nesvědčí nervozita ohledně Brexitu. Pozdě večer navíc roli sehrála i čísla o amerických zásobách ropy a produktů za minulý týden, která ukázala na jejich překvapivý růst.

Dnešní kalendář je z hlediska ropy tradičně zajímavý. Nejprve budou zveřejněna oficiální data EIA o amerických zásobách, následně budou trhy sledovat zasedání FOMC. Pokud i oficiální data potvrdí růst zásob, tak to na pozadí blížícího se hlasování o Brexitu patrně nebude pro ropu dobrá zpráva.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • DEGIRO VSTUPUJE NA TRH VE VELKÉ BRITÁNII A IRSKU
    DEGIRO dnes spouští svou revoluční, nízkonákladovou platformu ve Velké Británii. Dneškem je DEGIRO aktivní v 18 zemích Evropské Unie a nabízí tak více než 460 milionům Evropanům přístup na finanční trhy po celém světě.
  • DEGIRO výsledky 1. čtvrtletí roku 2018
    Rostoucí trh s cennými papíry v kombinaci se zvýšenou pozorností médií ohledně blockchain technologií vedl k prudkému nárůstu počtu zákazníků na počátku prvního čtvrtletí roku 2018. DEGIRO znovu završilo čtvrtletí ziskově.
  • DEGIRO ZAČALO VÁLKU BROKERŮ VE ŠVÉDSKU
    Na počátku tohoto roku začala společnost DEGIRO poskytovat své služby ve Švédsku. Tak jako tomu je i v ostatních...
  • DEGIRO ZAHAJUJE REVOLUČNÍ OBCHODOVÁNÍ ZDARMA
    Nejrychleji rostoucí broker DEGIRO spustí novou revoluční platformu s nulovými poplatky. DEZIRO umožní klientům nákup a prodej...
  • Degiro zveřejnilo výsledky obchodování svých klientů
    Broker Degiro, který vstoupil na český trh na konci srpna minulého roku, zveřejnil výsledky obchodování klientů. Ze zveřejněných dat vyplývá...
  • Degraduje guvernérka Yellenová Fed?
    Dlouhodobá snaha médií odhadnout pravděpodobnost a načasování dalšího zvýšení sazeb ze strany Fedu už nikoho nebaví, protože se změnila v pouhou otázku, zda Fed v nejbližší době zvýší sazby alespoň jednou, nebo vůbec. Pouze výsledek brexitu a následné oslabení libry ukazuje, že hlavní směnný kurz stále žije.
  • Dejte Vaší kariéře nový směr u obchodníka s cennými papíry!
    HighSky Brokers, a.s., obchodník s cennými papíry disponující licencí České národní banky, hledá zákaznicky orientované kandidáty do svého rychle rostoucího týmu Sales & Retention v Praze. Tato role zahrnuje prodej finančních produktů a služeb po telefonu a péči o zákazníka.
  • Dekarbonizace je poslední šancí Evropy na cestu k prosperitě
    Už od konce roku 2007 přinášejí evropské akcie nižší zhodnocení než americké. Tehdy získaly na síle dva hlavní proudy. Začal se projevovat efekt sněhové koule spojený s digitalizací, za kterou stály převážně americké firmy, a Evropa byla výrazně postižena Velkou recesí z roku 2008, což vedlo k dlouhým rokům fiskální střídmosti a vážné krizi eurozóny. O 14 let později stojí svět znovu na rozcestí. Kvůli ekonomickým výhodám jsme celé desítky let odkládali řešení emisí CO2 a klimatické změny, a tak teď nezbývá než zahájit urychlenou dekarbonizaci celého světa. To je nejen velká výzva, ale i příležitost, a to jak pro investiční firmy, tak pro celou společnost.
  • Dekarbonizace: Scénář do roku 2030 vede společnosti k větší udržitelnosti
    Dekarbonizace tvoří základ pro udržitelnou ekonomiku. Společnosti však často stojí před otázkou, jak učinit strategická rozhodnutí pro lepší zítřek již dnes. Ve své studii "Foresight studie: Dekarbonizace" vytvořila společnost Rohrbeck Heger, strategická divize Creative Docku prostřednictvím strategického foresightu scénář budoucnosti pro rok 2030, který nastínil směry postupu.
  • Dělení bitcoinu je za námi bez velkého šílenství, ale cena roste
    Globální ceny akcií a ropy během středečního obchodního dne oslabovaly kvůli obavám investorů z druhé vlny koronavirové pandemie a s ní souvisejícímu obnovení napětí mezi USA a Čínou. Zdá se však, že negativní sentiment se nedotkl trhu s kryptoměnami. Bitcoin a ethereum se během čtvrtečního obchodního dne nacházely v zelených číslech.
  • Deloitte: Průměrné nájemné v Česku vzrostlo v létě na 293 Kč za metr čtvereční
    Průměrné nájemné v Česku ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostlo o 4,6 procenta na 293 korun za metr čtvereční. Nejrychlejší růst pronájmů bytů v zemi zaznamenaly Brno, Pardubice, Liberecký kraj a České Budějovice. Nejdražší nájem byl tradičně v Praze, kde nájemníci zaplatili během letošního léta za metr čtvereční v průměru 388 korun, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 4,3 procenta. Vyplývá to ze zveřejněných dat Rent Indexu poradenské firmy Deloitte.
  • DeLong: Současné uvažování Fedu je nad mé chápání
    Tomu, jak Fed v současné době uvažuje, absolutně nerozumím. Nejsou žádné známky změny v technologickém pokroku...
  • Delší cesta k oživení, ale bez negativních sazeb. Powell potěšil alespoň dolar
    Šéf Fedu podle očekávání svým komentářem náladu na trzích zrovna nevylepšil. Jerome Powell říká, že výhled je vysoce nejistý, s výraznými negativními riziky. Virus přináší obavy z dlouhodobých ekonomických škod.
  • Delta zkazila cestovnímu ruchu velký comeback
    Náš koš cestovního ruchu si oproti loňskému očekávání vede hůř než globální akciové trhy. Navzdory tomu, že v rozvinutém světě došlo k masivnímu nasazení vakcín, varianta COVID-19 s označením delta způsobila značný útlum cestování. Výnosy tohoto koše se za posledních 12 měsíců propadly o 46 % a nejistota ohledně poptávky bude v cestovním ruchu panovat i po značnou část roku 2022. Celkově ponuré atmosféře odvětví se ale vzpírá platforma Airbnb, která hlásí pozitivní růst. Vydělává totiž na tom, že lidé oproti hotelům a letoviskům upřednostňují ubytování v soukromí.
  • Demise vlády se koruny netýká
    Společně s demisí naší vlády by si obchodník z obecného fundamentálního hlediska jistě představil spíše negativní v...
  • Demografické nedostatky ovlivní ekonomiku
    Mnozí investoři jsou toho názoru, že nejnovější vývoj na trzích v souvislosti s pandemií viru COVID-19 představuje jen dočasný propad 10letého dlouhodobě býčího trhu, podobný těm, k nimž došlo v letech 2011 a 2016. Jejich hlavním argumentem je, že uvolněná monetární politika, tedy nízké úrokové sazby a přizpůsobivá monetární politika, jako je QE, zafunguje jako hlavní hnací síla trhu.
  • Demografie formuje světové ekonomiky a investiční trendy zítřka
    Říká se, že „demografie je osud“, a to je pro investory stále důležitější a předvídatelnější faktor. Nejnovější prognózy vývoje světové populace ukazují dramatické změny, a to pouze v příštích několika letech. Při ekonomickém růstu, který v podstatě představuje pouze počet obyvatel plus produktivita na osobu, jde o důležitou věc.
  • Demokráté ovládli Bílý dům, Senát i Kongres. ČNB zvažuje zvýšení sazeb již tento rok
    Představitelé OPEC+ se dohodli, že v příštích dvou měsících sníží těžbu černého zlata. Konkrétně Saudská Arábie se zavázala, že sníží svoji těžbu až o jeden milion barelů denně. Naopak Rusko či Kazachstán dohromady zvýší těžbu v únoru o 75 tisíc barelů denně a v následujícím měsíci zvednou těžbu taktéž o 75 tisíc barelů. Ostatní členové OPEC slíbili zachování těžebních limitů.
  • Demokraté žádají vládu o vydání Trumpových daňových přiznání
    Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu vydala v pátek další parlamentní obsílku, která má přinutit republikánskou vládu ke spolupráci na prošetřování údajných prohřešků prezidenta Donalda Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Ministr financí Steven Mnuchin a šéf daňové správy IRS Charles Retting mají do týdne předat výboru pro státní příjmy Trumpova daňová přiznání za posledních šest let. V opačném případě demokraté hrozí žalobou.
  • Demokratická strana hodlá zvýšit daň ze zisku amerických korporací z 21 % na 26,5 %
    Demokratická strana, resp. její většina v dolní komoře Kongresu odhalila detaily navrhovaného zvýšení daní, které je nakonec poněkud umírněnější než jsou záměry Bidenovy administrativy. Pro finanční trhy (a nepřímo atraktivitu dolaru) je důležité, že daň ze zisku korporací by měla stoupnout “jen” z 21 % na 26,5 %, minimální daň z korporátních zisků ze zahraničí posunuta z 10,5 % na 16,6 % a daň z dividend a kapitálových zisků z 20 na 25 %. V součtu nejde o revoluční změny a pokud by v takové podobě prošly, tak by americké ekonomice (a nepřímo i atraktivitě dolaru) nemusely způsobit dramatickou újmu. Dnes odpoledne však bude trh primárně zajímat výsledek americké inflace za srpen. Ačkoliv některé položky v minulých měsících začaly klesat (ceny ojetin), tak vinou jiných zůstane inflace velmi vysoko. V meziročním srovnání by to mohlo být na úrovni červencového čísla (5,3 %). Dolar by v takovém případě mohl zůstat silný, neboť příští zasedání Fedu je za rohem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank