Čtvrtek 28. březen 2024 16:24
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Dukascopy new

Rozbřesk – Síla Fedu se probouzí a zvyšuje úroky! Aneb na co se zaměřit v zasedání FOMC?

16.12.2015 09:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Síla Fedu se po dlouhých devíti letech probouzí. Zvýšení hlavních úrokových sazeb (tedy repo a reverzní repo sazby) o 25 bazických bodů dnes večer překvapí asi málokoho. Na co by se tedy trhy v komentáři a nové prognóze FOMC resp. při vystoupení šéfky Fedu Yellenové měly zaměřit?

V prvním okamžiku budou trhy sledovat novou prognózu Fedu, která obsahuje i velmi důležitý přehled toho, kde členové FOMC vidí oficiální úrokové sazby v následujících třech letech resp. v dlouhém období. V obou těchto případech očekáváme, že vedení Fedu bude chtít strach z restriktivní akce tlumit posunem očekávaných úroků směrem dolů. Podle nové prognózy by tak za rok mohly být úrokové sazby na úrovni 1,25 %, přičemž dlouhodobá rovnovážná úroková sazba může poklesnout z 3,50 % na 3,25 %. Samozřejmě, že úroková očekávání FOMC (tzv. dot plots) budou rovněž slovně kalibrována, přičemž zde od J. Yellenové očekáváme opatrnou rétoriku. Na druhou stranu ovšem šéfka Fedu rozhodně nebude chtít vyvolat dojem, že dojde na jedno zvýšení úroků “a dost?.

Důležitou součástí výstupů z jednání FOMC bude i rozhodnutí, zdali po zvýšení úroků bude Fed udržovat svoji bilanci na stávající úrovni, neboli zda bude pokračovat politika reinvestování splatných dluhopisů, které byly v průběhu expanzivní politiky QE nakoupeny. Zde se domníváme, že Fed raději neučiní další restriktivní krok najednou a ponechá politiku reinvestování v platnosti (neboli jeho bilance se nebude smrskávat).

A konečně důležitou informací na konci komentáře rozhodnutí FOMC bude i to, kdo konkrétně rozhodnutí o zvýšení úroků podpořil. Dá se očekávat, že dosavadní opozice jestřába Lackera se rozplyne a je naopak možné, že se v ní ocitne některá z holubic. Pokud by holubičí disent vůči dnešnímu rozhodnutí Fedu čítal více než jedno jméno, byla by to určitě překvapivá informace. Pamatujme však na to, že složení FOMC se bude na přelomu roku měnit a tak je třeba vážit konkrétní jména, neboť řada holubic již o úrokových sazbách příští rok rozhodovat nebude.

Pokud by FOMC vše dnes večer zaonačil tak, jak bylo popsáno výše a trhy se fakticky dočkaly zvýšení úroků, avšak doručeného v holubičím balíčku, tak by tržní reakce nemusela být až tak divoká. Ale to je jen teorie, neboť bezprostřední tržní reakce se bude odvíjet od toho, jak budou trhy nastaveny před rozhodnutím Fedu dnes večer před 20 hodinou.

Region - forex
Výrazně lepší nálada na akciovém trhu s sebou den před zveřejněním výsledků zasedání Fedu strhla i regionální měny. Zejména polský zlotý významně posiloval (o 0,9 %) a totéž vlastně platí i o polských vládních dluhopisech (-21 bps na 10 letech) a akciích. Ve všech případech však jde však pouze o částečnou korekci předchozích ztrát. Zasedání maďarské centrální banky nakonec kromě očekávané stability sazeb nepřineslo žádná nová nekonvenční opatření, což pomáhalo i forintu. Viceguvernér maďarské centrální banky však uvedl, že případné oslabování forintu již nepředstavuje problém.

Dnešní den je zejména o zasedání ČNB. Od posledního zasedání v letošním roce neočekáváme žádný zásadní posun měnové politiky. Už na svém minulém jednání, kdy měla bankovní rada k dispozici novou prognózu, ČNB lehce naznačila možnost prodloužení stávajícího kurzového režimu, avšak přímo se k němu nechtěla zavazovat. A podobného výsledku bychom se mohli dočkat i tentokrát. Vzhledem k pozitivnímu výhledu inflace a zejména s ohledem na politiku ECB, tuzemská centrální banka nemá opravdu kam spěchat. Inflační výhledy znovu klesají a ECB hodlá tisknout peníze delší dobu, takže vlastně nezbývá nic jiného, než posunou exit ať už explicitně nebo implicitně do roku 2017. Současně nepředpokládáme, že by se ČNB rozhodla snížit svoji hlavní úrokovou sazbu do záporu.

Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů na delším konci křivky mířily poměrně prudce vzhůru. Jedním z hlavních důvodů byl návrat optimismu na akciové trhy, kterým se líbila silnější nálada ze státu New York. Dluhopisům stejně tak nehrála moc do karet vyšší jádrová inflace a jistá stabilizace na trhu s ropou. Současně dochází k nárůstu kreditních spreadů, kvůli obavám z bankrotů v energetickém a těžebním průmyslu.

Dnešní zasedání Fedu podle nás nemusí mít bezprostředně velký potenciál poslat krátký konec křivky výrazněji vzhůru. Delší konec křivky může dál růst, pokud se v nejbližších dnech ukáže, že cena ropy našla dno.

Komodity

Po předchozím divokém obchodování byla včerejší seance přece jen o něco klidnější a cena ropy Brent se ve finále měnila pouze málo. Včera byla zajímavá především zpráva o chystaném zrušení zákazu exportů ropy z USA, které již prošlo Kongresem. Vzhledem k malému rozdílu mezi cenou ropy Brent a WTI nečekáme větší dopad na trh, nicméně zrušení zákazu by v budoucnu mělo zamezit výrazným odchylkám cen benchmarků.

Dnešek je především o zasedání Fedu respektive hlavně o tiskové konferenci po zasedání. Její vyznění podle nás trhy spíše uklidní, což může být pro cenu ropy mírně pozitivní zpráva. Ještě před Fedem budou zveřejněna oficiální data o zásobách ropy a produktů v USA, která naopak (vzhledem k včerejším obdobným statistikám od API) ropné býky asi nepotěší.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Saúdové budou tlačit na delší omezení těžby ropy
    Klid tváří v tvář klesajícím cenám ropy v Saúdské Arábii dlouho nevydržel. Ačkoliv minulý týden na konferenci v Houstonu producenti zářili optimismem a pochvalovali si dohodu z loňského listopadu, tak včera již Saúdský ministr pro ropu Al-Falíh nenechal nikoho na pochybách, že se mu současný pokles cen ropy nezamlouvá.
  • Rozbřesk: Saúdové chtějí prodloužit dohodu na omezení těžby ropy i na druhé pololetí
    Šok v podobě vojenského zásahu USA v Sýrii již pomalu začal odeznívat a tak se ceny ropy opět pokusili oživit Saúdové pomocí slovních intervencí. Dobře informovaný zdroj deníku WSJ včera uvedl, že Saúdská Arábie stojí o prodloužení dohody na omezení těžby ropy na další půlrok.
  • Rozbřesk: Sazby ČNB beze změny, komentář lehce jestřábí. Evropský plyn pod 100 EUR/MWh
    Centrální banka podle očekávání ponechala beze změny jak úrokové sazby (základní repo sazba na 7,0 %), tak závazek bránit korunu proti “nadměrným výkyvům”. Pro stabilní sazby hlasovalo pět členů bankovní rady, zatímco dva členové zvedli ruku pro růst sazeb o 50bps.
  • Rozbřesk: Sazby Fedu beze změny, ale Powell proměnil tiskovku v jestřábí show
    Americká centrální banka si připravila půdu pro zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb. Ty půjdou nahoru brzo, což znamená v polovině března. Kromě to však Fed indikuje jasný záměr redukovat svoji bilanci, přičemž jak z jeho komunikace vyplývá, tato forma restrikce by mohla přijít na řadu již ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
  • Rozbřesk: Sázky na konec intervencí rostou stejně jako “překoupenost? koruny
    Sázky na blížící se konec intervencí rostou. Podle posledních dostupných čísel o volné likviditě v českém bankovním sektoru věříme, že březen bude v otvírání dlouhých korunových pozic (a kumulaci devizových rezerv ČNB) jen o něco slabší než rekordní leden. V první polovině března vzrostly devizové rezervy ČNB odhadem o dalších 9,5 miliardy euro a od začátku intervencí pak skoro o 80 miliard euro. Velkou otázkou je, co za nárůstem devizových rezerv stojí?
  • Rozbřesk: Sázky na zisky české koruny rostly, více je v dluhopisech
    V červnu zahraniční hráči zvyšovali své sázky na další zisky koruny. Včera to potvrdila čísla z platební bilance. Ta ukazují, že během června do Česka na portfoliových a ostatních investicích přiteklo lehce přes 2 miliardy eur. Tomu ostatně odpovídá i vývoj na trhu - během června se koruna sesunula z blízkosti 26,50 až ke 26,10 EURCZK.
  • Rozbřesk: Sentiment v eurozóně na maximu, v ČR už klesá
    V eurozóně je sice ekonomický sentiment na maximu, avšak v ČR se v červenci mírně zhoršil. A jeho pokles jde na vrub jak průmyslu, tak službám. Včera zveřejněné podrobné výsledky dávají možnost podívat se, co za změnou nálad v českém hospodářství vlastně stojí.
  • Rozbřesk: Seznam šoků v německé ekonomice
    Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině roku 2018 skoro spadlo do recese a na první známky obratu k lepšímu se zatím čeká. Německý průmysl sráží dolů řada přetrvávajících faktorů - slabá čínská poptávka nebo nejistota spojená s brexitem. Na druhou stranu ke konci roku hrály svoji roli i faktory jednorázové. Tento týden mohou první odhady německých průmyslových PMI ukázat, zda některé z nich odeznívají.
  • Rozbřesk: Shutdown americké vlády prozatím odvrácen
    Zatímco ještě na přelomu roku se ropný trh ocitl v zajetí cenových kotrmelců, v posledních týdnech na něm zavládl až nečekaný klid. Cena ropy se tak již více než měsíc drží v blízkosti hranice 60 USD/barel, kde s napětím vyčkává, jak se rozvinou dva hlavní příběhy první poloviny tohoto roku.
  • Rozbřesk: Schodek rozpočtu může být ještě vyšší, je správné, že si stát tvoří zásoby hotovosti
    Nový návrh státního rozpočtu počítá s deficitem 300 miliard korun, ale ani to s vysokou pravděpodobností nebude konečná. Jenom výpadky daňových příjmů pravděpodobně dosáhnou stovek miliard korun a nová opatření také nebudou zadarmo. Na druhou stranu, je pochopitelné, že ministerstvo financí v tuto chvíli podobně jako většina hráčů na trhu jednoduše neví, jak velký bude celkový účet za pandemickou krizi. Je tedy dobře, že na trhu shání peníze “do zásoby”. Jen uplynulý týden ministerstvo na trzích sehnalo skoro 90 miliard korun a díky zrychlenému prodeji dluhopisů si tak od začátku roku půjčilo již přes čtvrt bilionu korun.
  • Rozbřesk: Sílící euro leží ECB v žaludku…
    Silné euro začíná ležet řadě členů ECB v “žaludku”. Podle informací deníku Financial Times se ECB bojí, že výrazné zisky eura (na frontě s dolarem) zpomalí oživení z recese nastartované pandemií COVID 19.
  • Rozbřesk: Sílící inflační tlaky a hlas z Fedu pro debatu o zpřísnění měnové politiky
    Nálada v eurozóně se dál vylepšuje a ukazuje na solidní výkon ve druhém kvartále. Celkový index podnikatelské nálady PMI v květnu vzrostl v eurozóně na 56,9 bodu – o více než 3 body a výrazně více než očekával trh.
  • Rozbřesk: Silnější bombardování ukrajinských měst poslalo korunu k 25,50 EUR/CZK
    Zostřené bombardování ukrajinských měst a rostoucí geopolitická nejistota včera opět dolehla na trhy a vedla k “úprku” investorů do bezpečných aktiv. Americké akcie proto poklesly o více než 1,5 % (evropské skoro o 2,5 %) a výnosy bezpečných dluhopisů relativně výrazně propadly - výnos desetiletého německého bundu spadl o více než 20 bps a dostal se znovu do záporných úrovní. Současně s tím jsou pod výrazným tlakem i všechny středoevropské měny, které jako by reagovaly ještě daleko citlivěji na nové zprávy o sílícím ostřelování hlavních ukrajinských měst. Česká koruna se tak během dne vyšplhala až do blízkosti 25,50 EUR/CZK.
  • Rozbřesk: Silnější německé HDP neznamená konec německých problémů
    Český růst na začátku roku 2019 viditelně zpomalil, jak ráno potvrdil domácí statistický úřad. Náš nowcast ukazoval na zpomalení ekonomiky na 0,2-0,3 % mezikvartálně, a to především kvůli slabému výkonu průmyslu. Na ten se zpožděním dolehla německá průmyslová recese z konce roku 2018. Reálná čísla byla však o něco lepší, český HDP rostl mezikvartálně o 0,5 %.
  • Rozbřesk: Silný růst a stagnující koruna mohou ČNB dotlačit k růstu sazeb již v září
    Dolar dál ztrácí půdu pod nohama a včera se vůči euru propadl na nejslabší úrovně za poslední tři roky. A podobně je na tom i na frontě s českou korunou. Zatímco vůči euru si koruna užívá posledních dní letní pohody, vůči dolaru atakovala nejsilnější hodnoty od konce roku 2014.
  • Rozbřesk: Situace na trhu práce zůstává stále velmi napjatá
    V české ekonomice sice nepanuje nijak extra euforická nálada, v průmyslu panují stále horší a horší očekávání, nicméně na trhu práce se v posledních měsících prakticky nic dramatického neděje. A potvrdily to i včerejší statistiky nezaměstnanosti. Podle nich zůstala i v srpnu nezaměstnanost na úrovni 2,7 %, nejníže za celou dobu, co máme tento ukazatel v současné podobě k dispozici. Současně se opět zvýšila poptávka po zaměstnancích na více než 350 tisíc. Na jednoho disponibilního člověka bez práce tak připadají vlastně dvě pracovní místa, samozřejmě s velkými regionálními rozdíly. Ale to fakticky není nic nového, a tak tu máme okresy, kde si jeden uchazeč teoreticky může vybírat z deseti volných míst současně a na straně druhé Karvinou, kde se o jedno místo může zajímat až šest lidí bez práce.
  • Rozbřesk: Situace v českém průmyslu se začíná obracet k lepšímu
    K pondělním výsledkům obchodu a služeb se včera připojily i čísla za průmysl, zahraniční obchod a stavebnictví, která dopadla – s ohledem na situaci – ještě poměrně solidně. Průmysl se stále musí vypořádávat s vysokými cenami vstupů vč. energií, nedostatkem pracovníků a v případě zejména automobilového průmyslu i pokračujícím nedostatkem některých importovaných komponent. I v takto komplikovaných podmínkách se průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně zvýšila o necelé procento. A vyšší byla tentokrát i produkce automobilového průmyslu, který jinak stále ještě strádá nedostatkem čipů. Zejména proto je i meziroční číslo, které je obvykle tím hlavním sledovaným, tak na první pohled mizerné (-5,1 % po sezónním očištění).
  • Rozbřesk: Skryté signály českého trhu práce
    Čísla, která reprezentují vývoj po startu nákazy, na sebe strhávají větší pozornost než jakákoliv z období před korona-krizí. Ať už šlo o indexy nákupních manažerů po celé Evropě nebo aktuální statistiky z jednotlivých trhů práce, které začínají ukazovat první reakce firem na kombinovaný nabídkový a poptávkový šok. Březnové výsledky, jejichž kompletní sada byla zveřejněna teprve včera (byť o míře nezaměstnanosti MPSV informovalo už před několika dny) naznačují, že velké drama se v závěru předchozího měsíce ještě rozhodně neodehrálo.
  • Rozbřesk: Slabá čísla z české ekonomiky
    První aprílový den rozhodně nepřinesl žádné povzbudivé zprávy z české ekonomiky. Zveřejněný index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu naznačil, že se situace v tomto – mimochodem největším tuzemském odvětví – i nadále zhoršuje. Březový index se dostal na více než šestileté minimum v důsledku velmi slabých zakázek ze zahraničí a naznačil tak, že lednový propad výroby ve zpracovatelském průmyslu nebyl posledním, respektive že se situace v průmyslu nezlepšovala ani v následujících dvou měsících. Slabý PMI rovněž již včera naznačil úpravu HDP za první kvartál jižním směrem. Český HDP ve 4Q podle finálních dat rostl o 0,8 % mezikvartálně (původně 0,9 %) a o 2,6 % meziročně (původně 2,8 %). Zpochybnil tak scénář akcelerace ekonomiky, s nímž počítá aktuální prognóza ČNB.
  • Rozbřesk: Slabá čísla z průmyslu, Komise chce faktury za komodity v eurech
    Jak opět potvrdil index nákupních manažerů, nálada v českém průmyslu dále klesá. Aktuální výsledek (51,8) je nejslabším za více než dva roky. PMI se tak znovu sesunul blíž k hranici 50, která odděluje expanzi od útlumu. Hlavním důvodem má být nejenom nižší současné tempo výroby, ale současně i nízké zakázky, které podle PMI dokonce klesají.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster