Úterý 23. duben 2024 20:09
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader

Čína intervenuje na devizovém trhu rekordním tempem, analýza ZLATA, S&P 500, EUR/CAD

07.10.2015 12:30  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Japonský jen (JPY)po ranním zasedání centrální banky (BoJ) posiluje, když banka nechala monetární politiku beze změny a nenaznačila možnost rozšíření měnových stimulů. Dalším podpůrným argumentem pro růst jenu byla pozitivní slova premiéra Kurody, který i navzdory slabším ekonomickým datům, vyjádřil spokojenost s domácí ekonomikou. Nicméně investoři stále doufají v rozšíření objemu programu QE a již nyní se soustředí na konec října (30.10.2015), kdy je na programu další zasedání centrální banky, na němž bude představen aktuální výhled inflace a hospodářského růstu. Oba dva indikátory by měly být podle analytiků revidovány směrem dolů, přičemž zemi vycházejícího slunce hrozí recese. Právě tato čísla by mohla donutit BoJ opětovně zvážit rozšíření objemu programu kvantitativního uvolňování (QE).

V noci se rovněž dařiloaustralskému dolaru, který proti americkému dolaru (AUD/USD) posílil na více než 2týdenní maxima (0,7199). AUD těží z obnoveného investorského apetitu po riziku, který oživují sázky na pozdější zvýšení úrokových sazeb v USA a stabilizace situace na čínském akciovém trhu. Šance na snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na prosincovém zasedání centrální banky klesla po úterním zasedání RBA z 50 na 40 procent.

Podle statistik čínské lidové banky vykázaly devizové rezervy během měsíců červenec-září nejvýraznější pokles. Předchozí měsíc klesly rezervy o 43,26 mld. USD na výsledných 3,514 bn. USD, když tamní centrální banka zrychlila intervence, aby stabilizovala měnu a poté i čínský finanční trh. Za třetí čtvrtletí se snížily devizové rezervy o 180 mld. USD, což je největší kvartální propad od roku 1980.

Novozélandský dolar (NZD) včera těžil z lepších výsledků aukce mléka, když vůči americkému dolaru posílil na 7týdenní maxima (0,6556). Ve včerejší aukci poskočila cena mléka, hlavního exportního artiklu země, o 10 procent. Investoři opět začínají uplatňovat výhody „carry trade" obchodu, když prodávají měny s nízkým úrokem (jen, euro) a vstupují do těch, které nabízejí vyšší výnos (AUD, NZD).

Britské libře dnes dodaly sílu výborná čísla průmyslové produkce, která vyhnala libru vůči USD na 2týdenní maxima a hodnotu 1,5300. Průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně posílila o 1 procento, čímž o 0,7 procenta překonala očekávání trhu a navíc data za červenec byla rovněž revidována směrem nahoru.

Naopak německá průmyslová výroba v srpnu meziměsíčně klesala nejvyšším tempem za rok, což signalizuje, že největší evropská ekonomika ve třetím čtvrtletí možná ztratila na síle. Německé továrny vyprodukovaly v srpnu o 1,2 procenta méně zboží než v předchozím měsíci. Slabý výkon mohla částečně způsobit řada letních svátků, které připadly na srpen. Rovněž továrny vykázaly slabší čísla i loni v létě. Analytici oslovení Reuters v průměru očekávali zvýšení o 0,2 procenta. Slabé údaje o německém průmyslu tak navazují na úterní data o propadu průmyslových objednávek. Kladnou stránkou středeční zprávy je naopak revize růstu průmyslové produkce za červenec na 1,2 procenta z původně uváděných 0,7 procenta. Dnešní slabé údaje o průmyslové výrobě opět dají průchod spekulacím, že německá ekonomika trpí kvůli zpomalení Číny.

Severomořská ropa BRENT včera dosáhla nejvýraznějšího jednodenního růstu od konce srpna. Těchto výsledků se jí podařilo dosáhnout i navzdory tomu, že Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil výhled globálního růstu pro letošní rok zejména u rozvíjejících se trhů. Nicméně EIA (Energetická informační agentura) přehodnotila směrem vzhůru svůj odhad pro růst poptávky po ropě.

EUR/CAD testuje klíčovou zónu podpory.

Zlato opět bojuje so silnou hodnotou rezistence 1150 USD za unci. Tvar dnešní svíčky by nám mohl hodně napovědět.

Americký akciový index S&P 500 se blíží stejně jako zlato k silné hodnotě rezistence a kulatému číslo 2000 bodů. Z tohoto důvodu bude dnešní případně několik nadcházejících obchodních seancí velmi zajímavých.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Čína devalvuje takmer nepretržite od začiatku mesiaca, akcie to (zatiaľ) príliš neriešia
      Čínska centrálna banka opäť oslabuje kurz juana voči doláru. Fixáciu znížila v deviatich z posledných jedenástich dní. Offshorový juan, ktorý sa obchodoval (v Hongkongu) aj počas prvého októbrového týždňa, dokonca oslabuje takmer konštantne od začiatku mesiaca.
    • Čína doplňuje zlaté rezervy, láme rekordy
      Čína zůstává nenasytná, pokud jde o zlato. Centrální banka země již desátý měsíc po sobě doplňuje své měnové rezervy tímto drahým kovem.
    • Čína drží pozitivní náladu na trzích, eurodolar však bez jasného směru
      Německý HDP ve 4Q neklesl, takže formálně ekonomika unikla recesi. I tak je ale její výkon mírně pod očekáváními a stagnaci těžko označit za nějaký slibný výsledek. Meziroční dynamika klesla na 0,6 pct. Data asi náladu na trzích vysloveně nezkazí, ale ani nepodpoří.
    • Čína drží trhy v napětí, měny však kromě cel zajímají také data
      Pozornost mířící na technologický sektor na sebe včera částečně strhlo IPO Spotify a obavy spojené s Amazonem poklesly. Finančním trhům se dýchá o něco lépe, ale k ideálu má současná situace daleko. Je to hlavně kvůli pokračující nejistotě kolem obchodních sporů USA - Čína. Americká administrativa už oznámila seznam zboží, na které budou uvalena dodatečná cla. Čínská strana se dosud držela zpět a její odpovědi byly menšího rozsahu, čímž očividně chtěla zachovat maximální prostor pro vyjednávání. Na poslední americkou akci chce ale odpovědět ve stejném rozsahu.
    • Čína drží vysoké tempo a slibuje reformy. Dolaru zlepšení tržní nálady nestačí
      Čína na sebe dnes ráno strhla pozornost v trochu jiném ohledu než dosud. Zveřejnila data o HDP v prvním čtvrtletí, která kopírují odhady (6,8 % y/y). Lehce slabší investice trochu zklamaly, ale kompenzuje je silnější spotřebitelská poptávka, což je pro rovnováhu ekonomiky určitě zdravý posun. Doplněním jsou čínská data o průmyslové výrobě, jež lehce zpomalila a zaostala za odhady, a dále vývoj maloobchodních tržeb, který očekávání naopak překonal. Lehce negativní efekt, který sledujeme na asijských trzích, by se do světa šířit neměl.
    • Čína hraje na vlastenectví, čímž ochladila tržní náladu. Zatím však pohyby akcií ani dluhopisů nejsou výrazné
      Poslední americký krok proti firmě Huawei trhy nejprve trochu vyvedl z míry, ale pak nezabránil téměř euforickému pozitivnímu obratu podpořenému firemními výsledky a makrodaty. Jak jsme však už zmiňovali, v americko-čínském sporu jde o zvětšení napětí, které odrazuje od jednání a spíše motivuje k vymýšlení odplaty. Tento předpoklad dnes potvrzují zprávy z Číny. Zatím nejde o konkrétní prohlášení čínských představitelů, ale o články v čínském státním tisku vyzdvihující vlastenecká témata a hovořící o tom, že "neupřímné" chování USA staví bariéru pro pokračování rozhovorů.
    • Čína chce kupovat méně amerických dluhopisů, dolar slábne
      Dění na dluhopisových trzích stále poutá velkou pozornost. Výnosy značně rostou a s tím samozřejmě vyvstávají otázky, zda tu nemáme (konečně) delší trend výprodejů této třídy aktiv. Německý desetiletý výnos je za dnešek o 8 bodů výš, americký o 3 body.
    • Čína chce nakupovat extrémně zlevněnou ruskou ropu do svých strategických rezerv. Vítězem střetu mezi Západem a Ruskem je právě ona
      Čína zahájila s Ruskem jednání o odkupu jeho zlevněné ropy. Tou zamýšlí doplňovat své strategické rezervy dané suroviny. Ruská ropa – typu Ural či Sokol – se obchoduje třeba o s třetinovou slevou oproti severomořské ropě Brent, jejíž cena představuje světový standard.
    • Čína chce svůj „Bitcoin". Může jí otevřít dveře do nejvyšší ligy ekonomik
      Ruch kolem tzv. kryptoměn nyní neustává. Stojaté vody sice rozčeřil v posledních týdnech Bitcon, ale čínská centrální banka nyní uvedla, že vyvíjí svou vlastní digitální měnu. Ta totiž podle několika zdrojů (např. Seeking Alpha, nebo rakouský magazín Der Standard) chce spustit kryptoměnu co nejdříve. A důvod? Tím hlavním je, že nad množinou již existujících virtuálních měn nemají čínské orgány patřičnou kontrolu, ale mezi důvody patří i to, že by nová kryptoměna mohla otevřít dveře stávající měně jüan do skupiny globálních rezervních měn.
    • Čína chce zmínit negativní dopady obchodní války
      Rizikový sentiment dnes ráno zaznamenal změnu k lepšímu v reakci na zprávy z Číny, podle kterých by země mohla zavést opatření na zmírnění dopadu obchodní války. Uvedl to alespoň hlavní editor deníku Global Times Hu Xijin, který zprávu zveřejnil na svém twitteru. Podle něj by nová opatření navíc měla pomoci nejen čínským, ale také americkým společnostem působícím v Číně. Zpráva dnes ráno pomohla zvýšit poptávku po rizikových aktivech a měnách. Daří se hlavně AUD a mírně rostou také asijské indexy. Americké dluhopisy mezitím dál klesají, což dostalo 10leté výnosy už zpět nad hranici 1,7 %. Připomínáme, že obě země by měly začít s novými jednáními na nejvyšších úrovních už začátkem příštího měsíce.
    • Čína intervenuje na devizovém trhu rekordním tempem, analýza ZLATA, S&P 500, EUR/CAD
      Japonský jen (JPY) po ranním zasedání centrální banky (BoJ) posiluje, když banka nechala monetární politiku beze změny a nenaznačila...
    • Čína i přes zpomalení dominuje světovému obchodu
      Ministerstvo obchodu Číny dnes oznámilo, že celkové přímé čínské zahraničních investice od le...
    • Čína i v roce 2023 splnila plán
      Soudruzi na nejvyšších místech v Číně mohou být spokojeni – ekonomika podle posledních dat i v roce 2023 splnila, co jí strana a vláda naplánovala. Přesto při pohledu na výsledky čínského HDP se musí dostavit jisté znepokojení z toho, že posun ekonomiky vpřed již nemusí být v budoucnu tak snadný. Stranický a vládní cíl 5% růstu pro rok 2023 totiž nikdy nebyl považován za ambiciózní vzhledem k tomu, že měl zafungovat pozitivní bazických efekt z mimořádně slabého roku 2022, kdy se ekonomika po covidu znovu otevřela a zotavila.
    • Čína, Japonsko a další asijské a oceánské země dnes podepsaly největší obchodní dohodu světa. Pro Česko to není dobrá zpráva
      Skupina 15 zemí z asijsko-pacifického regionu zahrnující Čínu, Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii dnes podepsala největší dohodu o volném obchodu na světě. Dohoda označovaná jako RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) pokrývá více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky.
    • Čína je kvůli rekordním nákladům stavěna do složité situace
      Jelikož Čína tvoří přibližně pětinu světové populace, její zemědělská půda je omezená a v neustále větší míře bojuje se změnou klimatu, vláda prezidenta Si Ťin-pchinga naléhá na zemědělce, aby úrodu maximalizovali a spotřebitele, aby co nejvíce snížili plýtvání. Země vytvořila ohromné rezervy, aby se dokázala vyrovnat s nedostatkem, a vytvořila tak nová osiva pro zvýšení produkce.
    • Čína jen krůček od překonání rekordu ve velikosti ropného importu
      Jedna zajímavost ze světa ropy. Čína byla minulý měsíc jen krůček od toho, aby se stala historicky největším ropným importérem. Přestože si první příčku na pozici ropného importéra drží díky rostoucí soběstačnosti USA už od roku 2018, americký rekord z roku 2005 zatím nepřekonala. Tehdy USA během jednoho měsíce dovezly ze světa 10,77 mil. barelů, což je jen nepatrně více, než kolik dovezla Čína letos v dubnu.
    • Čína je pesimistická o dosažení dohody a kazí tržní náladu. Akcie klesají
      Po víkendových zprávách z oficiálních míst, že se mezi Čínou a USA vedou konstruktivní jednání, přišly také nepříznivé informace. Nikoli z oficiálních míst, ale od CNBC citující zdroje z čínské vlády. V Pekingu podle nich panuje pesimistická nálada ohledně dosažení dohody s USA. Čína usiluje o rušení uvalených cel a podle prohlášení z posledních týdnů se dařilo na tom s americkou stranou dohodnout. Jenže prezident Trump před časem prohlásil, že žádná dohoda o rušení cel není, a vypadá to, že tím Číňany zaskočil.
    • Čína je připravená vyjednávat s USA – tržní analýza 6.11.2018
      Čínský viceprezident Wang Qishan oznámil, že je Čína připravená na diskusi s USA ohledně obchodní dohody, která bude přijatelná pro obě strany. V žádném případě se nenechá Čína vydírat či zastrašovat. Prezident Trump již dříve pohrozil, že pokud nebude dohody dosaženo, uvalí cla na další čínské zboží ve výši 267 miliard USD. Optimistická očekávání ohledně dohody dopadají na asijské akciové indexy, které mírně posílily.
    • Čína je připravena zprostředkovat jednání mezi Ukrajinou a Ruskem
      Čína je připravena zprostředkovat jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, podle agentury AFP to dnes řekl čínský ministr zahraničí Wang I. Novinářům při zasedání čínského parlamentu také sdělil, že čínský Červený kříž chystá humanitární pomoc Ukrajině. Ministr zároveň zopakoval, že přátelství Pekingu s Moskvou je pevné.
    • Čína je ve vážných problémech. Průmyslové podniky vykazují nejvyšší propad zisků od roku 2011
      „Čína je silně zadlužená. Celkový dluh státu, domácností a firem je odhadován na trojnásobek hrubého domácího produktu. S takto vysokým zadlužením je obtížné stimulovat chřadnoucí ekonomiku, která se potýká s masivním útlumem výrobní produkce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    Fintokei SwiftTrader