Dominace amerického dolaru je zpět, ale zatím nestojí na pevných základech

27.05.2015 18:23  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americký dolar byl nejsilnější z hlavních světových měn v minulém týdnu a ve stejném trendu pokračuje také v posledních seancích. Přestože se důvody k výraznému růstu nehledají právě snadno, trend je jasný. A to nejen na euru, které je negativně ovlivněno strachem o další osud Řecka, nebo na japonském jenu, kde došlo k překonání důležitých technických bariér. Také situace na některých dalších měnách dolaru pomáhá, ale hlavní je změna sentimentu na americké měně. Je pravdou, že určitá korekce předchozího oslabení překvapením nebyla. Zvláště když ze Spojených států přišly v posledních dvou týdnech některé pozitivní statistiky. Udivila hlavně data z trhu s bydlením v minulém týdnu a páteční inflační data. Býkům na americkém dolaru udělaly radost také v úterý zveřejněné nákupy zboží dlouhodobé spotřeby. Výsledky nebyly od konsenzu příliš vzdálené, přesto byly pozitivní reakce na US dolaru relativně prudké. Extrémní reakce přišla hlavně na páteční data Indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA, který rostl meziročně o 1,8 % (očekávání ve výši 1,7 %). Hodinu po zveřejnění dosáhl pokles páru na 1,2 %. Výrazně překonal průměrnou negativní odchylku po zveřejnění těchto dat, a to na základě nejnižšího možného pozitivního rozdílu. Reakce překonala pravděpodobnost ve výši dvou směrodatných odchylek (cca 95 %). Obchodníci se rozhodli mohutně vstupovat do short pozic na EUR/USD, aniž by tomu výsledek fundamentu takto výrazně napovídal.

bounds

Na základě výrazného růstu dolaru a o něco lepších fundamentů v posledních seancích by mohl vzniknout dojem, že americká ekonomika výrazně zrychluje. Dosavadní řada pozitivních čísel je však příliš krátká a příliš "mělká". Dle Indexu ekonomických překvapení Citibank mají americká statistiky nadále tendenci nedosahovat očekávaných výsledků. Situace se za posledních 14 dní zlepšila pouze marginálně. Index stále dosahuje na -56,8 b. ve srovnání s březnovými a květnovými minimy na -73 b.

ces

Silnější dolar nenaznačují ani další fundamenty. Například závazky velkých obchodníků zveřejněné v aktuálním COT reportu. Net-short pozice velkých obchodníků na futures Euro Fx klesly v minulém týdnu o 13 tisíc kontraktů. Vzrostly tak spekulace na růst kurzu EUR/USD. Navíc net-short pozice na euru jsou nejníže od začátku ledna. Vsazený kapitál na další posilování USD nemusí stačit, pokud se nepřidají velcí hráči.

gib

Z fundamentálního pohledu se výrazný růst americké měny vysvětluje pouze obtížně. Investoři, kteří dlouhé měsíce sázeli na růst USD se chytají stébel nadějí, že vše okolo utahování měnové politiky nakonec skončí alespoň rámcově dle plánu. Tedy že ke zvýšení sazeb dojde v tomto roce. Tato to alespoň naznačila guvernérka Fedu Janet Yellen na svém pátečním vystoupení. Tedy že k růstu dojde, pokud se bude americká ekonomika dále zlepšovat. Zároveň ovšem řekla, že zvyšování bude pozvolný proces (gradual process), a proto se nedá očekávat série zvyšování systémem schůzka od schůzky. Představitelé Fedu jsou ti, kteří stále drží optimismus na americkém dolaru. A nebyla to v posledních týdnech jen Janet Yellen, kdo se o dalším vývoji pozitivně vyjadřoval. Poslední projekce Fedu ukazují průměrnou očekávanou výši sazeb v roce 2016 na dvou procentech, kam spadly ze tří procent v minulém roce. Trh na základě futures na úrokové sazby však počítá pouze s výší lehce nad jedním procentem. Aby americký dolar pokračoval v růstu, bylo by potřeba, ale se trh brzy přiblížil představám Fedu a ne, aby to bylo obráceně. Fundamenty stále určují základní směr, ovšem nálada trhu dodává trendu sílu. A podobně jako jsme byli v nedávné minulosti svědky "přehnaného" oslabování dolaru, růstu cen ropy, nebo posilování libry, tak nyní trh dumá nad silou americké měny. Stejně jako ve zmíněných případech se vyplatí svézt s trendem, zahrát si krátce hru na "ještě většího blázna", ovšem vnímat, že jen trend podpořený fundamenty může mít dlouhého trvání. Ty mohou dorazit postupně. V tom případě se předčasné sázky vyplatí a dolar bude mít cestu vzhůru otevřenou. Nebo se ukáže, že americká ekonomika je na tom hůře, růst sazeb v nedohlednu a dolar definitivně ztratí přízeň finančních trhů.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Dolar zůstává na růstové vlně vůči euru i libře
  Po lehce negativním výsledku německých voleb včera přišel výplach na technologických akciích a následovala další hrozba z KLDR, která chce sestřelovat americké bombardéry i mimo svůj vzdušný prostor. Pro akcie špatné zprávy, pro bezpečné dluhopisy naopak příznivé. Efekt však poměrně rychle odeznívá.
 • Dolar zůstává pod tlakem, přestože strach z obchodní války klesá
  Strach z obchodních válek polevil a světové trhy vstupují do nového týdne klidnější. Chuť riskovat se trochu vrací. Evropské akcie se posouvají vzhůru, zatímco dluhopisy čelí prodejům a jejich výnosy lehce stoupají. Drahé kovy vykazují víceméně nulovou změnu.
 • Dolar zvýrazňuje své zisky proti euru i jenu
  Pro dolar byl důležitou podporou poslední krok Fedu, při kterém došlo k odstartování útlumu kvantitativního uvolňován...
 • Dolar živí spekulace na blížíce se dohodu politiků
  Vyjednávání o ukončení rozpočtové krize a navýšení dluhového stropu nadále pokračují, prozatím ale politici nenašli shodu. Agentura Fitch Ratings...
 • Dolar – Nové dno
  Dolar i nadále klesá do nových hodnot. Právě v těchto dnech dosáhl nového dlouhodobého dna. V níže uvedeném grafu můžete krásně vidět lineární pokles dolaru z březnového vrcholu přes 5-vlonovou strukturu až k současnému dnu. V krátkém období je navíc možné, že jeho hodnota ještě poklesne. Pak bude následovat reflexe, po jejímž dokončení budeme mít před sebou ještě jeden důležitý otvor.
 • Dolar – Stále slabý
  Dolar má po dosažená vrcholu z letošního dubna stále silný klesající trend. Mírně byla narušena dlouhodobá podpora v podobě dna z roků 2015 a 2016. Na trhu se dolar aktuálně těžce prodává. Na grafu níže vidíte očekávání 8. korekční vlny. Po dokončení poklesů je možné očekávat nárůst v rámci 9. vlny. V delším časovém horizontu očekáváme několik týdnů velkého růstu.
 • Dôležité dopoludňajšie dáta
  Dopoludnia očakávame zverejňovanie HDP za 2Q z všetkých najdôležitejších ekonomík eurozóny. Nemecké sme ...
 • Domácí data trhy nepřekvapila
  Na středoevropských devizových trzích panovala během včerejší seance celkem klidná nálada. Lehce oslabov...
 • Domácí inflace překvapila
  Ani včera se kurz koruny od hladiny kurzového závazku neodlepil. Z letargie ho nevyvedla ani červencová inflace, která překvapila ve směru nahoru. Cenový růst dosáhl 0,3 % m/m, zatímco tržní konsenzus počítal pouze s 0,1 % m/m. V meziročním srovnání si inflace polepšila na 0,5 %, když ještě v červnu se nacházela na úrovni 0,1 %. Za cenovým růstem stály překvapivě především ceny potravin, které v tomto období mají naopak většinou tendenci klesat. Červencová inflace nepochybně potěšila centrální banku, neboť byla přesně v souladu s její prognózou. Na naší prognóze včerejší data mnoho nezměnila. Stále předpokládáme, že k ukončení svého kurzového závazku ČNB přistoupí v Q4 17.
 • Domček z karát pred zrútením
  Zhnité vnútro finančného systémuPomyse...
 • Donald Trump demonstruje, že drží otěže mezinárodního obchodu ve svých rukou
  „Prezident Trump ukázal svou lepší tvář a udělil výjimky z cel. Demonstruje, že nad ostatními obchodními partnery má převahu. Tu bude chtít využít k dojednání dlouhodobě výhodných dohod pro USA. Evropská unie slaví drobné vítězství, místo toho by se však měla připravit na tvrdá vyjednávání,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
 • Donald Trump nastartoval americkou ekonomiku
  „V závěru loňského roku se Spojeným státům dařilo lépe, než jsme si mysleli. Největší ekonomika světa ve 4. čtvrtletí 2017 rostla o 2,9 %, tedy o 0,4 p. b. rychleji, než naznačoval původní odhad statistiků,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
 • Donald Trump opět oslabil americký dolar
  Nálada mezi německými investory a analytiky se v červenci zhoršila již druhý měsíc v řadě, avšak stále se drží na relativně vysoké úrovni. Index německého ekonomického sentimentu ZEW pro tento měsíc klesl na 17,5 z 18,6 bodu za červen. Ekonomové očekávali snížení pouze na 18,0 bodu. Euro reagovalo na výsledek indexu posílením o 0,6 procenta na nejvyšší úroveň od května 2016, na hodnotu 1,1560. Nicméně eurodolar dnes posiluje i díky slabšímu americkému dolaru.
 • Donald Trump přilévá olej do ohně
  Nadějný start amerického akciového trhu do nového měsíce poté, co únor byl nejhorším měsícem za poslední dva roky, poměrně záhy vyprchal. Index S&P 500 propadl o 1,3 %, když v červeném uzavřely všechny sektory. Příčinou bylo prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o chystaném uvalení cel na některé dovážené komodity. To se pochopitelně může odrazit poměrně rychle v reakcích ostatních států, na což například již reagoval šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Nejpostiženějším sektorem byly průmyslové podniky, jejichž akcie odevzdaly téměř dvě procenta.
 • Donald Trump vyhrál volby a US trhy rostou. Dow Jones na historických maximech
  Největší událostí minulého týdne bylo zcela nepochybně poměrně nečekané zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států. Trumpovo vítězství bylo méně předpokládané a pro akciové trhy méně přijatelné. Stejně nečekaně jako byl Trump zvolen prezidentem se ale akciové indexy dokázaly oklepat a umazat veškerou ztrátu, kterou během volební noci nabraly, a k tomu ještě přidaly i nějaký ten zisk.
 • Donutí Brexit australskou centrální banku ke snížení sazeb?
  Australská centrální banka RBA by mohla snížit sazby už na svém srpnovém zasedání v důsledku globální nejistoty po poz...
 • Dopady daňové reformy v USA
  Goldman Sachs varuje, že změna daňových zákonů prezidenta Trumpa připraví firmu o miliardy z jejího hospodářského výdělků.
 • Dopoledne bude patřit evropským PMI, večer konferenci Fedu
  Dnešní evropské PMI potvrdí relativně dobrou kondici evropského hospodářství. Měly by tak podpořit kurz eura. Americká obchodní seance bude ovlivněna vystoupením důležitých členů Fedu, kteří se sejdou na konferenci ve Filadelfském Fedu.
 • Dopolední data z Evropy, analýza EUR/GBP
  Francouzská výroba zůstává i výhledově v kontrakci. Dnes to potvrdil index nákupních manažerů (PMI), když klesl z...
 • Dopolední komentář s analýzou EUR/GBP
  Německý Ifo index podnikatelského prostředí navzdory očekávání klesl ze 107,7 bodů na 107,4. Predikce ekonomů poč...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Bernstein Bank - KV a CB
 
BOSSA soutez

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD1.75 %
GBPGBP0.50 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.25 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Dub
14

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Dub
21

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Kvě
19

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
LYNX logo
reklama
LYNX logo
reklama
RoboMarkets - brand
reklama
Bernstein Bank - KV a CB