Sobota 16. leden 2021 21:49
reklama
XTB rady 2021
reklama
XTB rady 2021
reklama
RoboMarkets CopyFX

Česká koruna na začátku týdne silnější

10.03.2015 09:57  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

České koruně se na začátku týdne dařilo, když posílila přibližně o 0,2 % pod hladinu 27,30 CZK/EUR. Ještě větší zisky si připisoval polský zlotý (+0,3 %), zaostával pouze maďarský forint, který si polepšil vůči euru o 0,1 %. Z domácích dat dnes pomohla koruně vyšší než očekávaná inflace, která v únoru zůstala v kladných číslech. Dobrá však byla i další data z české ekonomiky: zahraniční obchod i míra nezaměstnanosti byly ve srovnání s tržním odhadem lepší.

Česká ekonomika se díky tabáku vyhnula v únoru deflaci. Meziroční spotřebitelská inflace se nakonec i v únoru udržela v kladných číslech (+0,1 %).  Poslední prognóza centrální banky počítala s lednovou inflací ve výši 0,0 %. Slušný růst reálné ekonomiky a mírně kladný růst spotřebitelských cen nahrává centrální bance, která není tlačena měnit svůj kurzový závazek, aby dodala ekonomice další měnový stimul. Stále tak očekáváme, že ČNB bude držet svůj intervenční režim minimálně do poloviny roku 2016, což je i současný pohled bankovní rady ČNB. Meziměsíčně se ceny zvýšily v únoru o 0,2 %. Překvapení (ve směru vyšších cen) se pro nás koncentrovalo do dvou položek – vyšší příspěvek daní z titulu změny spotřební daně na cigarety a vyšší růst jádrových cen. Ceny tabákových výrobků se v únoru zvýšily o 4,0 % m/m (my jsme předpokládali, že většina zvýšení cen se objeví až v březnu) a příspěvek změny nepřímých daní do inflace činil vysokých 0,16 pb. Jádrové ceny se pak meziměsíčně zvýšily o 0,13 % (SA) a jejich meziroční dynamika v únoru mírně poklesla z 1,19 % na 1,14 %.

Únorové statistiky z trhu práce přinesly další příjemné překvapení. Přestože únorová data bývají obvykle negativně ovlivněna sezónními faktory (nedostatek sezónních prací v tomto ročním období), podíl nezaměstnaných osob bez sezónního očištění poklesl z lednových 7,7 % na 7,5 %. Po sezónním očištění se míra nezaměstnanosti v únoru snížila o slušných 0,14 pb a dosáhla 6,88 %. Ještě na konci loňského roku se očištěná míra nezaměstnanosti nacházela o 0,37 pb výše.

Nižší ceny paliv a surovin zvyšují přebytek zahraničního obchodu. Začátek letošního roku zahájil zahraniční obchod solidním přebytkem, nicméně bližší pohled odhaluje i mírná zklamání. Přebytek ve výši 17,3 mld. CZK je sice o 1,8 mld. CZK větší, než tomu bylo rok předtím, ale za zlepšením výkonnosti stojí hlavně snížení deficitu bilance minerálních paliv o 7,2 mld. CZK. Dynamika vývozů a dovozů zůstala solidní. Exporty meziročně vzrostly o 4,9 % a importy přidaly 4,5 %.

Dnes bude v regionu zveřejněna pouze maďarská inflace. Deflace v Maďarsku trvá od září loňského roku a v lednu dokonce dosáhla -1,4 % y/y. V únoru trh předpokládá mírné snížení na -1,2 %, meziměsíčně by pak měly spotřebitelské ceny vzrůst o 0,4 %. Vysoká deflace je jedním z hlavních důvodů, proč se očekává další pokles sazeb od maďarské centrální banky na zasedání 24. března, prozatím trh očekává snížení o 20 bb na 1,9 %.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula níže, když kratší konec křivky spadl o přibližně 2 bb a delší o 4 bb. Korunové sazby následovaly vývoj na eurových protějšcích, kde delší konec se propadl dokonce o 7 bb. Důvodem je zahájení programu nákupů vládních dluhopisů ze strany ECB.

JIŘÍ ŠKOP               
Senior Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Česká inflace pravděpodobně zpomalí
  Kurz koruny se včera držel převážně v úzkém pásmu 27,04 – 27,06 CZK/EUR. Data, která přicházela z domácí ekonomiky, byla veskrze pozitivní. Míra nezaměstnanosti...
 • Česká inflace už ČNB neznervózňuje
  Česká měna strávila celý uplynulý týden ve vleku globálního sentimentu. Ten zpočátku měnám našeho regionu přál a korunu tak vytlačil i pod EUR/CZK 26,10, v závěru týdne se ovšem otočil a korunu vyhnal zpět na startovní pozici poblíž EUR/CZK 26,30. Navzdory slušné várce tuzemských ekonomických událostí se jimi koruna nenechala nijak ovlivnit a pohybovala se v těsném tandemu například s polským zlotým. Překvapit ji pak nemohlo ani čtvrteční zasedání České národní banky, která přesně v souladu s očekáváními nechala měnovou politiku nezměněnu. Jediným mírným překvapením tak bylo nadále poměrně pesimistické vyznění ekonomické prognózy ČNB, která ovšem podle nás nestihla do výpočtů zakomponovat některé pozitivně se vyvíjející ukazatele, jelikož vyšly po její uzávěrce.
 • Česká inflace vzrostla na 3 %, koruna zůstala bez větší reakce
  Inflace v Česku vyskočila nad očekávání trhu. Index CPI se meziročně dostal na 3 % (oček. + 2,9 %) a předvedl tak nejvyšší růst od roku 2012. Na měsíční bázi inflace povyrostla o 0,2 %. Česká koruna předvedla v reakci na data lehce zvýšenou volatilitu, ta se ovšem stále pohybovala pouze v rámci několika haléřů. Hodinu po zveřejnění statistik se pár EURCZK obchodoval v blízkosti úrovně 25,60. Na páru s dolarem se koruna obchoduje v blízkosti 22,72 USDCZK.
 • Česká kina přijdou kvůli zákazu hromadných akcí o 100 milionů měsíčně, celá ekonomika bude počítat ztráty v miliardách. V ohrožení je třeba koncert Avril Lavigne, akcie pořadatele prudce padají
  Celosvětové tržby v oblasti pořádání hromadných akcí přesahují jeden bilion amerických dolarů. Odpovídají tak zhruba 23 bilionům korun. To je hodnota všeho zboží a služeb, které se v Česku vyprodukují za přibližně čtyři roky. Mezi časté hromadné akce patří konference, veletrhy, festivaly nebo sportovní klání.
 • Česká koruna k euru je nejsilnější za 7 let. Rušení cel se možná zdrží, světové trhy jsou opatrné
  Dnešek má přinést podpis první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Jde o záležitost, která už od posledního loňského kvartálu výrazně zvedá náladu investorů, čímž vyhnala západní akcie na nová historická maxima. Nyní přijde formální potvrzení už za situace, kdy byl možný pozitivní efekt dohody už hodně započten do cen. Maxim za 7 let dnes dosáhla česká koruna k euru.
 • Česká koruna může být zajímavou investicí i v roce 2018
  Banky po celé Evropě predikují české koruně v roce 2018 výrazné posílení, budou mít pravdu? Prognózy dalšího zhodnocování koruny vycházejí z očekávaného růstu úrokových sazeb ze strany České národní banky a předpokládanou expanzí tuzemské ekonomiky. Česká koruna by i navzdory zlepšování situace v eurozóně měla oproti euru posilovat. Podle konzervativního odhadu společnosti eTrader se kurz dostane pod 25 CZK/EUR ke konci roku 2018, může ale nastoupit i smělou cestu až ke 23 CZK/EUR a konkurovat tak rekordu z léta roku 2008. Mohla by být tak stejně jako loni jednou z nejúspěšnějších měn na světě v apreciaci a zajímavým aktivem pro zahraniční investory.
 • Česká koruna na začátku čtvrtého čtvrtletí nepatrně silnější
  Česká koruna si první říjnový den připisovala zisky, když posílila z ranních úrovní okolo 25,70 CZK/EUR na 25,65...
 • Česká koruna na začátku týdne beze změny
  Obchodování na trhu s korunou vůči euru bylo na začátku týdne poklidné. Koruna začínala týden na úrovni lehce nad 27,50 CZK/EUR, zde se obchoduje i v odpoledních hodinách. Okolním regionálním měnám se však nedařilo, když polský zlotý si připisoval ztráty okolo 0,2 % a maďarský forint dokonce 0,6 %.
 • Česká koruna na začátku týdne beze změny
  Obchodování na trhu s korunou vůči euru včera příliš vzruchu nepřineslo. Kurz CZK/EUR se pohyboval v pásmu 27,57-27,66 a dnes ráno se koruna vůči euru obchoduje poblíž pondělních ranních úrovní okolo 27,60 CZK/EUR. Mírné zisky si připisoval polský zlotý (+0,15 %), maďarský forint stejně jako koruna byl pak téměř beze změny.
 • Česká koruna na začátku týdne bez výrazných změn
  Česká koruna měla na začátku týdne tendenci oslabovat, když se dopoledne vyšplhala z ranních úrovní okolo 25,85...
 • Česká koruna - nejsilnější v regionu díky dobrým číslům HDP
  Středoevropské měny se minulý týden obchodovaly v negativním teritoriu. Jejich vývoj byl kromě domácích makroe...
 • Česká koruna pod hranicí 27,50 CZK/EUR
  Regionálním měnám se ve středu dařilo. Koruna proti euru prolomila hranici 27,50 CZK/EUR, když během dne zaznamenala zisky ve výši dvě desetiny...
 • Česká koruna před Vánoci mírně oslabila, dolar má navrch k euru
  Pátek před štědrovečerním víkendem a vánočními svátky česká koruna dále oslabila, byť nepříliš výrazně. K euru obchoduje na hladině 25,77 EURCZK, slabší o 0,25 procenta. K americkému dolaru pak odepsala necelé půlprocento k hladině 21,76 USDCZK. Hlavní měnový pár eurodolar v souladu s tímto vývojem – jehož je dění na koruně odrazem – obchoduje o 0,1 procenta níže u hladiny 1,1850 EURUSD.
 • Česká koruna se dostala nad 25,70 k euru, trhy pod tlakem Španělska. Janáček připustil horší prognózu ČNB
  Také na českou korunu doléhá tlak dalších negativních zpráv přicházejících ze Šp...
 • Česká koruna se vzdaluje od 25,50 k euru, trhy pod tlakem Španělska. Janáček připustil horší prognózu ČNB
  Také na českou korunu doléhá tlak dalších negativních zpráv přicházejících ze Šp...
 • Česká koruna si připisuje zisky
  Obchodování s regionálními měnami bylo včera různorodé. Polský zlotý, který se připravuje na výsledek zasedání centrální banky...
 • Česká koruna si ve čtvrtek připisovala zisky
  Česká koruna si ve čtvrtek připsala vůči euru zisky okolo 0,3 % a dostala se k hladině 27,80 CZK/EUR. Mírné zisky si připisovaly i okolní měny v regionu...
 • Česká koruna si ve středu připisovala ztráty
  České měně se ve středu nedařilo, když oslabila z ranních úrovní okolo 25,80 CZK/EUR k hladině 25,90. Ranní...
 • Česká koruna: Statní rozpočet loni skončil v přebytku
  Malé překvapení si pro trhy i veřejnost na dnešek připravilo Ministerstvo financí ČR. Zveřejněny totiž byly výsledky hospodaření statní kasy za loňský rok. To skončilo mírným přebytkem 2,9 mld. CZK. Výrazně se na něm podílela velmi dobrá dynamika příjmů rozpočtu, která těžila ze slušného ekonomického růstu. Přebytek byl zaznamenám i přes vysoký růst výdajů. Potěšující je zejména zvyšování veřejných investic.
 • Česká koruna: Úroveň podpory 25,46/50 pod tlakem
  Česká koruna měla i v úterý tendenci posilovat z ranních úrovní mírně nad 25,50 CZK/EUR pod tuto hladinu. Kurz CZK/EUR tak i druhý den v týdnu testoval hladinu podpory na úrovni 25,46/50, prozatím však neúspěšně. Proražení této úrovně by podle technické analýzy otevřelo prostor k dalšímu posílení koruny až k 25,23 CZK/EUR. Nicméně takto silná koruna by se určitě nelíbila domácím centrálním bankéřům. Do dalšího zasedání je sice daleko, ale verbální intervence by se v tomto případě mohly objevit. Samozřejmě českou korunu podporují dobrá data z domácí ekonomiky (pondělní průmysl a zahraniční obchod), která potvrzují oživení ekonomiky. Silnějším faktorem je však negativní korelace s kurzem USD/EUR. Tedy dolarové ztráty vůči euru vedou k tlaku na posilování regionálních měn. Například polský zlotý si včera připisoval okolo 0,2 %, jediný maďarský forint stagnoval.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets CopyFX