Sobota 20. duben 2024 02:03
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader

Nad Itálií prý visí miliardové ztráty z manipulací dluhem, jih se znovu otřásá. Stopy jdou i za Draghim?

26.06.2013 17:54  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vlády Řecka, Itálie či Portugalska se znovu otřásají a nad třetí největší ekonomikou eurozóny údajně visí miliardové ztráty po spekulacích o skandálu v řeckém stylu se skrýváním skutečné úrovně zadlužení při vstupu Itálie do eurozóny skrze derivátové kontrakty a jejich následnou restrukturalizací.

Itálie dle zprávy ministerstva financí, kterou získaly Financial Times a italský tisk, čelí hrozbě miliardových ztrát v souvislosti restrukturalizace derivátových kontraktů, které jí, podobně jako byl odhalen skandál v Řecku, měly pomoci s „úpravou“ (rozumějme umělým snížením) úrovně zadlužení a rozpočtového schodku na přijatelnou mez při přijetí eura v zemi v roce 1999 tak, aby se Itálie dostala do této první vlny. FT přinesly zprávu, že celkem osm derivátových kontraktů s nominální hodnotou 31,7 miliardy eur, restrukturalizovaných v roce 2012, může na bázi tržních cen k 20. červnu letošního roku vyústit ve ztrátu kolem osmi miliard eur. Kontrakty dle zprávy byly uzavírány v 90. letech a část z nich má jít za nynějším guvernérem Evropské centrální banky Mario Draghim, který tehdy působil v čelní pozici na italském ministerstvu financí. La Reppublica uvádí, že restrukturalizované kontrakty vůči italskému dluhu vyprší mezi lety 2017 až 2040.

Itálie v roce 1995 vykazovala rozpočtový schodek 7,7 % HDP. V roce 1998, klíčovém pro přijetí do eurozóny v první vlně, byl skokově snížen na 2,7 % HDP. Se skokovým poklesem schodku dle ekonomů kontrastuje pouze drobný růst daňového výběru a pouze velmi marginální pokles vládních výdajů.

Draghi tehdy na italském MF spolupracoval dle italských zdrojů s Vincenzem La Via, šéfem správy dluhu, a Cannatou, majícím na starosti účetnictví dluhu a schodku. La Via odešel z MF v roce 2000, ale podle italských zdrojů se vrátil právě v březnu roku 2012 a to s podporou Draghiho.

Italské MF nabídlo vysvětlení, že kontrakty jsou standardním zajištěním vůči pohybu měnových kurzů a úrokových sazeb a jsou spojeny se „standardním nákladem zajištění“. Podle MF „nelze na aktuální tržní hodnotu derivátů v kterémkoli okamžiku nahlížet jako na aktuální ztrátu“. Faktem ale je například vyplacení 2,57 miliardy eur, zaplacených Morgan Stanley za vyrovnání derivátových kontaktů zpětně do roku 1994 v březnu roku 2012. Ministr financí Saccomanni uvedl, že MF reportuje deriváty každý půlrok auditorům. V březnu si finanční policie vyžádala dokumenty k uzavření obchodů s Morgan Stanley a dle ministra jí bylo vyhověno.

Samotná výše ztráty není hrozivá vůči celkovému italskému zadlužení, které nedávno překročilo dva biliony eur. Rizikem je ale pohled trhů na Itálii jako dalšího manipulátora dluhem. v případě potvrzení spekulací (o manipulacích s dluhem). Italská média referují o zprávě vlády italskému parlamentu, podle které v březnu roku 2012 země držela derivátové kontrakty v celkovém objemu 160 miliard eur, přesahující tehdy 10 % státních dluhopisů země v oběhu. Ty měly státu umožnit rozložení splátek dluhopisů do delšího období, ale za horších finančních podmínek (úroky a platby za kontrakty). Tyto smlouvy se také nikde oficiálně neuvádějí. Itálie expozici vůči derivátům veřejně nevykazuje.

Manipulace s řeckým dluhem se dostaly na veřejnost počínaje rokem 2009 v důsledku střídání vlád. Loni německý list Der Spiegel publikoval dokumenty, podle kterých německý kancléř v roce 1998 Helmut Kohl obdržel informaci o manipulacích s italským dluhem s tím, že země by „normální cestou“ nesplnila podmínky přijetí eura (Maastrichtská kritéria zejména v parametru max. 3% rozpočtového schodku vůči HDP), avšak „z politických důvodů nezasáhl“. Bloomberg News v roce 2012 prohrála spor u soudu EU, když se dožadovala od Řecka vydání relevantních informací. Soud rozhodl, že by došlo na „porušení veřejného zájmu“ a narušení „hospodářské politiky EU i Řecka“.

JPMorgan v analytické zprávě připomíná, že v jihoevropské politice znovu významně narůstají tenze a vlády jsou na hraně udržitelnosti. V Itálii se čerstvým otřesem stalo třetí odsouzení ve dvou letech u expremiéra a lídra jedné ze stran vládní koalice PdL, Silvia Berlusconiho. Ekonom JPMorgan pro Evropu Alex White připomíná, že vláda v čele s Lettou sice ukončila bezvládí po předčasných volbách, reformy jsou ale u ledu, stejně jako důležité rozhodnutí u nemovitostní daně.

V Řecku se vládní většina v parlamentu smrskla na těsnou většinu po odchodu nejmenší ze stran řecké vládní koalice (Demokratická levice – 14 křesel) kvůli uzavření veřejnoprávní televize ERT. Premiér Antonis Samaras ovládá parlament nyní křehkou většinou 153 ze 300 hlasů. Samaras prohlásil, že vláda je v krizi a nebudou splněny cíle privatizace, avšak že Řecku nehrozí odnětí mezinárodní finanční pomoci. Nadějí u Řecka jsou data přicházející z ekonomiky, ukazující na stagnaci a tedy zastavení dalšího zhoršování řecké ekonomiky. Podle konsensuálních odhadů ekonomů by ta mohla počínaje 3Q13 začít růst. Řecká nezaměstnanost zůstává úrovní 27 % na rekordu v rámci EU, akciový index aténské burzy nicméně loni přidal 98 % a letos zatím dalších 12 %. Zlepšil se (z části uklidnil) pohled jak na řecké akcie, tak dluhopisy.

V Portugalsku se dvoustranná koalice dle JPMorgan může otřást před blížícími se místními volbami v září. MMF v tomto týdnu uvedl, že vývoj portugalského dluhu zůstává „velmi křehký“. Všechny tři ekonomiky – italská, řecká, portugalská (i španělská) – byly zasaženy sentimentem investorů vůči politice Fedu, který vyhnal úroky na periferii eurozóny prudce vzhůru, například u italského dluhu na více než dvojnásobek proti konci května. Řím nyní na dvouletém dluhu platí úrok kolem 2,4 % proti 1,1 % před necelým měsícem.

O slovo se mezi zasaženými zeměmi jihu Evropy přihlásil také kyperský prezident Nicos Anastasiades. Ten bude chtít po partnerech v EU zmírnit podmínky záchranné pomoci v rozsahu 10 miliard eur, proti které musel Kypr například zavřít druhou největší banku v zemi. „Nechceme nové dojednání pomoci, ale úpravu některých podmínek, které zpomalují ekonomiku,“ uvedl. Chce například dosáhnout schůzky s guvernérem ECB Draghim, který má kontrolu nad omezením kapitálových toků na Kypru. Prezident bude chtít dosáhnout jejich zrušení či alespoň zmírnění s tím, že v kyperské ekonomice vyvolávají problém likvidity a brzdí její oživení.

V tomto týdnu italská banka Mediobanca uvedla, že její „index rizika insolvence“ opětovně ukazuje, že Itálie bude nucena na půlročním horizontu požádat o vnější finanční pomoc. „Čas Itálii ubíhá příliš rychle. Situace třetí největší ekonomiky eurozóny se nezlepšuje, ba naopak. Zhruba 160 velkých italských firem prochází vážnou krizí,“ uvedl analytik Mediobanky Antonio Guglielmi.

Moritz Kraemer, stratég Standard & Poor's a šéf pro ratingy zemí Evropy, Středního východu a Afriky, uvedl, že období nízkých výnosů v periferních zemích eurozóny je pryč, avšak periferní dluh je daleko od krizové situace loňského léta. "Řada zemí využila nízké výnosy k získání polštáře a předfinancování, okamžitá hrozba tak není," uvedl. Výnos na 10letém italském dluhopisu aktuálně dosahuje 4,74 %, jako o kritické se hovoří obecně o 6% hranici a i o té italská správa dluhu hovořila jako o pro zemi snesitelné.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC, Xinhua, Kathimerini, ANSA, La Reppublica, FT)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Na den přesně před deseti lety se zrodil bitcoin. Zažil vzlety i krachy, jeho dny ale sečteny nejsou
    Přesně před deseti lety se fakticky zrodil bitcoin. Tedy průkopnická kryptoměna, jež se dočkala stovek napodobenin, ale do dnešních dní si mezi nimi uchovala zřetelně dominantní postavení. K dnešnímu dni existují více než dvě tisícovky kryptoměn. Jejich souhrnná tržní hodnota činí 133,3 miliardy dolarů, přičemž tržní hodnota samotného bitcoinu představuje 51 procent této sumy.
  • Nadešla hodina ruského bankrotu? Američané dneškem zakazují svým občanům a bankám přijímat ruské splátky
    Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž dnes těsně po půlnoci newyorského času, tedy zhruba před půldruhou hodinou, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády. Dosud platila výjimka, takže američtí věřitelé Ruska mohli i po uvalení sankcí nadále přechodně přijímat ruské splátky. Dneškem ale tato výjimka končí, v souladu s plánem nastíněným v době uvádění sankcí letos v zimě, po únorové invazi Ruska na Ukrajinu.
  • Nadcházející ekonomická data budou mít významný dopad na trhy (očekávejte pokračující pokles EUR / USD a růst USD / CAD)
    Tento týden je naplněn důležitými ekonomickými daty, která budou mít významný dopad na investory a celkovou dynamiku globálních finančních trhů.
  • Nadcházející rally na bitcoinu (BTC) a ethereu (ETH), jak velký potenciál růst má?
    Bitcoin (BTC) se jednoznačně chystal na odraz, což bylo možné z čerstvého price action poznat. Bitcoin ale na druhou stranu dlouho balancoval nad propastí. Proto se hojně diskutovalo nad tím, zda nejde pouze o redistribuci s následným poklesem. Osobně jsem se ale přikláněl spíše k akumulaci a tím pádem rally, které by mělo minimálně vydržet po 37 000 USD. V rámci dnešní analýzy si proto vysvětlíme, jaké technické podmínky musí trh splnit, abychom se dočkali svižného růstu.
  • Nadcházející týden by mohl zažehnout novou bitcoinovou rally
    Vypadá to, že se bitcoinu daří dobře a snaží se zahnat nejistotu, která vycházela z obnoveného regulačního dohledu nad krypto sektorem. Zdá se, že nejistota znehodnocuje zisky z roku 2023, přičemž kryptoměna čelí zvýšené hrozbě opětovného testování na 20 000 dolarech.
  • Nadcházející události by mohly určit směr trhu před zasedáním Fedu
    Na rozdíl od stagnujícího stavu trhu z minulého týdne, který byl způsoben omezenou aktivitou uprostřed kratší doby obchodování v USA, tento týden bude nutně charakterizován silnými pohyby kvůli klíčovým ekonomickým datům. Nejdůležitější z nich jsou údaje o spotřebitelské inflaci v Německu a eurozóně jako celku. Ale i když index vykáže mírnou korekci, nebude to mít velký dopad na výkonnost eura.
  • Nadcházející volební období a aktivita investorů
    RETAIL: Pozornost investorů se přesouvá na nadcházející období hlasování na valných hromadách. Ty budou pravděpodobně zaměřené na dividendovou politiku, odměňování vedoucích pracovníků a ES, kdy by rostoucí počet drobných investorů zde mohl hrát významnou roli. Tato skupina byla obvykle nedostatečně zastoupena a do hlasování se zapojovala mnohem méně než institucionální investoři (viz graf), ale to se mění. Tento trend přichází na pozadí zvýšeného aktivismu tradičních investorů, od Salesforce po Disney, a s autory 'krátkých reportů', kteří se zabývají většími akciemi, jako je indická Adani.
  • Nadcházející výsledková sezóna je klíčová pro potvrzení lepšícího se makroobrázku v USA
    Mezinárodní měnový fond zveřejnil v tomto týdnu aktualizovaný globální ekonomický výhled. Oproti podzimnímu...
  • Nadcházející zasedání FED
    V úterý začne další zasedání Fedu, překvapení nejsou vyloučena.   Očekává se, že Federální rezervní fond Spojenýc...
  • Na digitalizaci je třeba se dívat jako na investici do budoucnosti
    Česká republika se aktuálně řadí mezi země EU s nejnižším tempem růstu HDP. I proto je Vláda ČR nucena hledat prorůstová opatření, která pomohou českou ekonomiku opět nastartovat. Národní ekonomická rada vlády (NERV) i samotná Vláda ČR mezi tato opatření řadí i rychlejší digitalizaci státní správy, efektivnější práci s daty a využívání nových technologií. Nejen to se diskutovalo na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi (IVD) na téma Může být digitalizace státní správy cestou ke snížení schodku rozpočtu?
  • Nad librou se stahují mračna🌩
    Poslední seance tohoto týdne na trzích přináší obrovskou volatilitu. Akciové indexy zaznamenávají masivní poklesy a ještě zajímavější je měnový trh, kterému dominuje úplná kapitulace britské libry. Existuje několik důvodů pro tak velký výprodej, ale ty nejdůležitější jsou:
  • Na Dollar indexu se vytvořil "kříž smrti". Znamená konec nadvlády USD?
    Na Dollar Indexu, který průměruje vývoj 6 hlavních světových měn na páru s americkým dolarem, se vytvořil poprvé od zá...
  • Nadpis Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou USD/CAD
    Americké burzy včera posílily o více než 1 procento a index Nasdaq zaznamenal nejsilnější den za poslední tři mě...
  • Nad pražským metrem se bojuje o miliardy korun. Boj CPI versus Penta pokračuje.
    Boj o miliardy korun nad metrem probíhá v plném proudu. Společnost CPI Property Group vytlačuje společnost Penta ze hry a hodlá se stát partnerem dopravního podniku při probíhajícím výkupu pozemků nad trasou D.
  • Nad ropnou dohodou opět visí mračna
    Vypadá to, že tahanice kolem ropné dohody jen tak neskončí. Zapojení Iráku a Íránu do ropného paktu je po úterních předběžných rozhovorech zřejmě pořád nejisté a na trh se po opatrných nadějích vrátily pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu dokáže omezení produkce doopravdy prosadit.
  • Nad smíšenými výsledky září technologické akcie, ropa klesá
    Indexy S&P 500 a Dow Jones dnes kolísají mezi zisky a ztrátami, naopak technologickému indexu Nasdaq 100 dnes v posunu nahoru pomáhají akcie společností Alphabet, Amazonu a Tesly. Po solidních výsledcích rostou také akcie McDonald´s, Coca-Coly a Kraft-Heinz, naopak akcie Visa a GM se vydaly dolů.
  • Nad S&P500 by pan Elliott zajásal
    Až jakoby učebnicově vypadá poslední vývoj na globálním americkém indexu S&P500, ze kterého je mimoch...
  • Nadšení akcií se stupňuje, dluhopisy preferenci rizika ustály
    Dnešek znovu ukázal, jak investory dokáže pozitivně naladit jakákoli zmínka o lécích či očkování proti Covid-19. Není to nic nového, trh se takto choval už několikrát, a důvod zůstává tentýž: s účinnou obranou proti této nemoci tolik nehrozí nová omezující opatření a ekonomiky se budou moci vrátit zpět k normálnímu fungování. Tentokrát jsou sice akcie už poměrně vysoko, ale funguje to stále.
  • Nadšení investorů trvá a akcie rostou. Dluhopisy pod tlakem
    Optimismus založený na očekávané parciální dohodě mezi USA a Čínou dostal další vzpruhu, když z obou stran zazněla nadějná slova a byl naznačen listopadový termín možného podpisu dohody. K tomu můžeme přičíst potvrzení, že se Evropa zřejmě i tentokrát vyhne americkým sankcím na svůj autoprůmysl, a máme tu dostatečný zdroj dalších akciových zisků.
  • Nadšení na kryptotrhu střídá únava
    V minulém týdnu dosáhlo nového absolutního maxima hned několik kryptoměn a mezi nimi byly i bitcoin a ethereum. Tento týden se ovšem vítr obrátil a trh s kryptoměnami se začal propadat. Spekulativní investoři na všech trzích začínají být nervózní a Elon Musk na Twitteru dokonce vykládá, že mu ceny bitcoinu a etherea připadají příliš vysoké.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader