Čtvrtek 25. duben 2024 00:30
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO král

Ropa zatiaľ rastúce zásoby v USA nerieši, rast ťažby však ohrozuje vyrovnanie ponuky a dopytu

16.02.2017 18:07  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zásoby ropy v USA zaznamenali v posledných dvoch týždňoch robustný nárast. Spolu to bolo o viac ako 20 mil. barelov (očakávania boli pritom zlomkové). To posunulo zásoby ropy na najvyššiu úroveň v histórii.

A sezonalitou to nebude – seznónny vrchol dosahujú zásoby na jar, kedy opadá dopyt kvôli vykurovaniu a ešte sa nezačala motoristická sezóna. Tempo medziročného rastu zásob ropy, ktoré v posledných týždňoch spomalilo na úrovne tesne nad 5%, v posledných dvoch týždňoch výrazne poskočilo. Zatiaľ toto tempo ani zďaleka nedosahuje úrovne z posledných rokov (ktoré poslali v tom čase ropu prudko nadol), vyzerá to však tak, že niektorými očakávané vyrovnanie ponuky a dopytu v USA sa konať nebude:

Vývoj zásob v USA (modrá) a ich medziročnej zmeny (červená)

2017-02-16_inventories

Nebude to ani vyšším dopytom v USA, počet dní, koľko vydržia zásoby ropy, sa priblížil k najvyšším úrovniam z jari minulého roka a dosiahol najvyšší medziročný rast od septembra (na úrovni 1,55%). Keď opomenieme volatilné importy (ktoré pomerne nelogicky tiež rastú), tak ako hlavný podozrivý pre tento vývoj sa ponúka rastúca ťažba. Tá je aktuálne na desaťmesačných maximách a blíži sa k úrovni 9 mil. barelov denne. Je teda zjavné, že vyššia cena ropy zvyšuje ťažbu bridlicových producentov:

2017-02-16_production

Ropa si však naďalej žije vlastným životom, Brent hrá aj naďalej pingpong medzi rezistenciou okolo úrovne 57 USD za barel a viacerými supportmi medzi 53 a 55 USD za barel. Prečo ropa tento prudký rast zásob nerieši?

Obchodníci jej veria. Net-long špekulatívne pozície na brent ostávajú na historických maximách a od záväzku OPECu znížiť ťažbu (ktorý sa zatiaľ prekvapivo dodržiava), sa menia len minimálne:

2017-02-16_net long

Investori špekulujú na vyrovnanie sa ponuky a dopytu, ku ktorému by malo dôjsť v tomto roku. OPEC podľa svojho aktuálneho (februárového) bulletinu očakáva, že k tomu dôjde v treťom kvartáli, čo by malo potenciál ropu vytlačiť viac nahor.

Nie je to nereálne, riziko však spočíva vo vývoji v USA. OPEC počíta s tým, že po prvom kvartáli sa tempo rastu ťažby ropy výrazne zmierni a že v ostatných troch kvartáloch roka bude rast ťažby nižší ako v prvom. Inými slovami, prognózy vyrovnania ponuky a dopytu stoja na tom, že v USA nebude ďalší bridlicový boom. Aktuálny vývoj ropných vrtov (ktorých počet je najvyšší za posledných 16 mesiacov), ktorý má tendenciu o niekoľko kvartálov predbiehať ťažbu naznačuje, že to tak byť nemusí:

2017-02-16_rig count

Klíčová slova: USA | OPEC | Long | Riziko | Ropa | USD | Cena ropy | Investoři | Zásoby ropy | Obchodníci | Brent | Cena | Ropy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa: WTI = 60 USD/b
    Srpnový futures kontrakt ropy WTI stagnuje d/d na 60,2. Trh dnes může aktivněji obchodovat ve 14.30 SEČ, kdy budou...
  • Ropa začala tento rok pružným spôsobom, posilneným mnohými hospodárskymi, geopolitickými a klimatickými faktormi
    V širšom slova zmysle, extrémne studená vlna, ktorá paralyzuje Severnú Ameriku a nárast napätia v Iráne s možnými dôsledkami, udržali v hre investorov, ktorí majú stále tendenciu vstupovať na trh. Okrem toho existujú presné produkčné obmedzenia, ktoré podporili túto dynamiku. V tomto kontexte ropa Brent získala na svojej cene od začiatku roka nie menej ako 4 %, čo producentov čoraz viac teší.
  • Ropa začíná být pro obchodníky příliš volatilní
    Cenová volatilita je pro obchodníka denním chlebem, ale v případě ropy je volatilita přílišná a ztrácí tak sympatie traderů a ztěžuje život mnoha společnostem, které běžně používají hedging cen ropy, aby zajistily určitou cenovou stabilitu životně důležitou pro svůj provoz. Podle analýzy agentury Reuters zažívají ceny ropy každodenní divoké výkyvy, a hedgové fondy tak masově opouštějí trh s ropou. Za posledních sedm let jejich aktivita klesla na nejnižší úroveň.
  • Ropa zadarmo. Více než 26 milionů Američanů je bez práce
    V pondělí po výrazném snížení poptávky po ropě z důvodů pandemických opatření, se květnový kontrakt na ropu WTI dostal do záporných čísel (přibližně až -35 USD za barel). Hlavním důvodem bylo uvědomění si spekulantů, že na rozdíl od ropy Brent je nutné barely ropy WTI fyzicky převzít. Panické prodeje proto započaly. Také cena ropy Brent poklesla, a to až na 16 dolarů za barel, což je nejnižší cena za posledních 20 let.
  • Ropa zahájila týden růstem díky vyhlídkám na vyšší globální poptávku
    Při otevření týdne ropa posílila, poté co v klíčových ekonomikách odezní vlna omikronu, investoři zvažovali vyhlídky na rostoucí poptávku.
  • Ropa zahajuje korekci zisků z minulého týdne, evropské akcie dál rostou
    Po trochu divokém startu do nového týdne se situace na trzích začíná stabilizovat. Akciové indexy se s výsledky italského referenda popraly více než dobře a na trochu překvapivý včerejší růst dnes dokázaly ještě navázat. Evropské indexy tak během dneška své zisky navyšují a například italský akciový index FTSE MIB přidává téměř dvě procenta.
  • Ropa zahajuje nový týden medvědí mezerou
    Brent a WTI zahájily nový týden medvědí cenovou mezerou v návaznosti na zprávy o možném uvolnění napětí na Blízkém východě. Izrael se rozhodl stáhnout část svých vojáků z jižního pásma Gazy, přibližně 6 měsíců po zahájení vojenských operací. Na druhé straně Írán nadále ohrožuje Izrael, ačkoli se objevily obavy, že po útoku na íránské diplomatické zařízení v Damašku by mohlo dojít k plnohodnotné válce mezi Izraelem a Íránem. Nyní Írán hrozí, že žádná z izraelských diplomatických misí není v současné době v bezpečí. V některých médiích se však také objevily zprávy, podle nichž Írán Spojeným státům sdělil, že se zdrží odvetných opatření za úder na Damašek, pokud bude dosaženo příměří v Gaze.
  • 📉 Ropa zahajuje nový týden pádem ⛽
    Ropa zahájila nový týden výrazným poklesem. WTI se obchoduje ve ztrátě vyšší než 3 % po až šestiprocentním propadu, který se udál během asijské seance. Co způsobilo poklesy na trhu s ropou? Je těžké ukázat na pouze jeden faktor. Svoji roli totiž hraje množství fundamentů, které limitují otevírání log pozic.
  • Ropa zahajuje obchodní týden pesimisticky. Investory znepokojuje epidemiologická situace v Číně
    Ceny ropy v pondělí vytrvale klesají. Brent se stále obchoduje na ceně 100 USD za barel. Obchodníci rozvažují o možném poklesu poptávky po ropě, zejména v Číně.
  • Ropa za jüany, zlato jako rozhodující aktivum pro Čínu
    Zlato bude pro Čínu rozhodujícím faktorem, protože se země snaží posílit mezinárodní postavení jüanu a nadále prosazuje své plány na nákup ropy ze Saúdské Arábie.
  • Ropa zaznamenala oživenie - Rusko chce predĺžiť obmedzenie produkcie
    Ropa dnes zaznamenala oživenie, a to aj napriek tomu, že počas ázijského obchodovania cena klesla dokonca o 6%. Súvisí to s vyjadreniami Ruska, ktoré uviedlo, že z dôvodu ďalších problémov s dopytom sa môže zníženie ťažby na úrovni 7,7 milióna barelov denne predĺžiť až do polovice budúceho roka. Rusko tak reaguje aj na rastúcu produkciu v Lýbii. Napriek tomu sa tieto kroky nemusia páčiť iným krajinám, napríklad Iraku, takže je možné, že v budúcnosti budeme pozorovať porušovanie výrobných limitov.
  • 🛢Ropa zaznamenala pokles❗
    Na trhoch s ropou možno v utorok pozorovať predajný tlak, pričom futures na Brent aj WTI stratili viac ako 4 %, keďže správy, že časť ruských jednotiek začala opúšťať ukrajinskú hranicu a Putinove komentáre poukazujúce na deeskaláciu viedli k vyberaniu ziskov z nedávneho rastu. Na druhej strane sa objavujú niektoré správy o ostreľovaní v Luhanskej/Doneckej oblasti. V súčasnosti po telefóne hovoria americkí a ruskí diplomati Blinken a Lavrov. Výsledok tohto rozhovoru by mohol opäť vyvolať volatilitu na trhoch.
  • Ropa zaznamenala pokles vďaka zmierneniu geopolitického napätia a jadrovým rozhovorom
    Ceny ropy Brent (OIL) aj WTI (OIL.WTI) dnes zaznamenávajú prudký pokles o viac ako 2 %. Ceny ropy sú pod tlakom pozitívnych komentárov o stave rokovaní o iránskom jadrovom programe, ako aj pozitívneho geopolitického vývoja.
  • Ropa zažila volatilní týden. SNB ponechala sazby beze změny a v případě potřeb je připravena intervenovat.
    V neděli oznámil americký prezident Donald Trump, že pozastaví cla na dovoz mexického zboží do USA. Mexiko se totiž zavázalo, že zvýší svůj boj s ilegální imigrací a pašeráky. Do akce má být nasazena i národní garda.
  • Ropa za 100 dolarů
    Když Rusko oznámilo plány na březnové snížení těžby ropy o 500 000 barelů denně, ceny ropy stouply. Podle místopředsedy vlády Alexandra Novaka byly tyto plány odpovědí na cenové restrikce Západu.
  • Ropa za 100 dolarů za barel?
    S příchodem roku 2020 začaly v Česku citelněji zdražovat pohonné hmoty. Benzín i nafta se tak nyní prodávají o zhruba 40 haléřů na litr dráže než na Silvestra 2019. Prodejci pohonných hmot s obvyklým zpožděním reagují na růst cen ropy. K tomu docházelo i během loňského prosince.
  • Ropa za 100 USD za barel: Za jak dlouho?
    Přehrada se protrhla – a živel už nejde zastavit. Poté, co se ropa Brent vymanila z konsolidačního pásma 75–84 USD za barel, roste jako z vody. Od začátku roku si severomořská odrůda připsala díky rostoucí poptávce na pozadí snižování nabídky již 14 %. Spekulanti nadále budují na ropě dlouhé pozice. V důsledku toho dosáhly čisté dlouhé pozice nejvyšší úrovně od března loňského roku.
  • Ropa zdražila o 25 %, přiživí to inflaci a zpomalí ekonomický růst
    „Rostoucí cena ropy přiživuje obavy ohledně obnovy růstu inflace a zpomalení západních ekonomik. Čím déle zůstane cena vysoko, tím horší budou implikace,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Ropa zdražuje, i kvůli hurikánu Laura. Čeští řidiči to teprve pocítí, pohonné hmoty přestanou zlevňovat
    Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování. Navázaly tak na pokles cen z předchozích dvou týdnů, který ukončil takřka tříměsíční etapu zdražování. Zlevňování je však nadále jen poměrně mírné. Ceny se tak výrazněji nemění už poslední zhruba půldruhý měsíc. Od poloviny července se cena jak benzínu, tak nafty pohybuje ve stabilizovaném pásmu s rozpětím necelých třiceti haléřů. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech zmírnila svůj pokles na dva haléře na litr a činí nyní 27,94 koruny za litr. Nafta rovněž ve svém zlevňování ubrala a je nyní levnější o pět haléřů v porovnání se situací před týdnem. Litr stojí 27,39 koruny.
  • Ropa zdražuje kvůli vakcínám, čeští řidiči si do kapsy sáhnou hlouběji. Sílící koruna pomůže jen částečně, pomoci ovšem může možný krach jednání kartelu OPEC
    Cena ropy na světových trzích se drží stále poměrně vysoko. Dojde proto k dalšímu zdražení pohonných hmot v ČR. Ty zdražovaly v uplynulých sedmi dnech i o týden dříve. V uplynulých sedmi dnech zdražil jak benzín, tak nafta, i když opět jen mírně. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem zvýšila o dva haléře na litr a činí 27,79 koruny za litr. Nafta nyní stojí 27,09 haléře za litr, tedy o haléř více než před týdnem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank