Pátek 26. únor 2021 01:37
reklama
Admiral Markets
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

EVROPA & USA = EUR/USD neboli jak se budou tyto ekonomiky vyvíjet v roce 2013?

25.01.2013 11:07  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Evropa

Příští rok bude hlavním strašákem ekonomiky eurozóny slabý ekonomický růst. Makroekonomické fundamenty jsou zde stále velmi slabé a ve čtvrtém kvartále 2012 jim pravděpodobně nebude schopna pomoci ani nejsilnější ekonomika společné měnové unie – Německo. Otázkou je, zdali se hospodářství Německa opět v roce 2013 nastartuje a kolika členům se letos podaří vymanit z recese.

Odhad vývoje HDP v roce 2013 po jednotlivých měsících začínajíc od F (February – únor) do D (December – prosinec) a to nejen v eurozóně, ale i v USA a ve Velké Británii zobrazuje graf níže. Jde o výsledky průzkumu mezi analytiky vykonané agenturou Reuters. Jejich očekávání ohledně vývoje HDP v eurozóně (oranžová křivka) jsou pesimistická. Křivka vývoje ekonomické růstu má v příštím roce pozvolný pokles, což pro euro není dobrým signálem. Stěžejní bude, aby se celkový výkon eurozóny v příštím roce nepropadl pod nulu.

Odhad vývoje HDP v průběhu roku 2013 v eurozóně (oranžově), Velké Británii (zeleně) a USA (modře)

Hlavním hrdinou na evropském poli byla loni Evropská centrální banka (ECB). Ta svým prohlášením, že udělá všechno pro záchranu společné měny a následným představením programu nákupu dluhopisů problémových zemí stabilizovala situaci na finančních trzích. Poskytla tak státům eurozóny více času pro stabilizaci svých veřejných financí. Teď je ale řada na jednotlivých zemích, aby přijaly potřebná, i když často pro občany bolestivá, opatření. Stěžejní je, aby členy eurozóny letos neusnuly na vavřínech a co nejrychleji zkonsolidovaly své veřejné finance. Protože jak již ze zkušenosti víme, dokud výnosy ze státních dluhopisů neatakují 6 procent, není politická vůle v Evropě nic dělat.

Důležité pro vývoj eura rovněž bude, jaké další kroky ECB podnikne. Ta může ještě ponížit aktuální úrokovou sazbu, nebo pokračovat v měnovém uvolňování v případě, že požádá některá ze zemí eurozónu oficiálně o pomoc a ona automaticky začne nakupovat její dluhopisy.

V prospěch eura nyní mluví hlavně znovuobnovení investorské důvěry ve společnou měnu a odvrácení dohadů o jejím rozpadu.

Celkově euro vůči koši ostatních měn, vyjádřeno finančním nástrojem BOSSA EUR, v roce 2012 posílilo o 3,3 procenta. V měnovém indexu BOSSA EUR má vůči euru zastoupení USD (50 procent), JPY (20,8 procent), GBP (15,7 procent), CHF (13,5 procent).

BOSSA EUR v roce 2012 denní graf

 

Přehled základních makroekonomických ukazatelů eurozónyVývoj EUR/USD bude v roce 2013 záviset zejména na událostech:
 • 1.     únorových parlamentních volbách v Itálii
 • 2.     zdravotního stavu španělské ekonomiky
 • 3.     kdy a zda vůbec bude Řecko schopné samofinancování prostřednictvím kapitálových trhů
 • 4.     jestli se podaří Angele Merklové obhájit vítězství v podzimních parlamentních volbách
 • 5.     kdy bude ukončen měnový program FEDu
 • 6.     kdy a jak se dořeší výdajová strana rozpočtu USA

USA

V USA sehraje klíčovou roli řešení vládních výdajů, které se buď seškrtají, nebo se navýší výdajový strop. Druhá varianta je sice pro demokraty schůdnější, nicméně ratingové agentury již nyní varují, že varianta navýšení limitu státního dluhu povede k dalšímu snížení ratingu země a tedy k oslabení dolaru.

HDP USA by se v roce 2013 mělo pohybovat kolem 2 procent, což je ve srovnání s jinými vyspělými ekonomikami velmi solidní výkon mluvící ve prospěch USA.

Pro vývoj USD je stejně důležitá politika centrální banky (FED). Ta cílí úroveň nezaměstnanosti na 6,5 procenta při dnešní 7,8 procentní nezaměstnanosti. Někteří členové bankovní rady si již uvědomují, že dosažení této hladiny je možné nejdříve v roce 2015. Do té doby ale odmítají pumpovat peníze do ekonomiky. Inflační cíl FEDu je stanoven na 2,5 procenta. Inflace na aktuální úrovni 1,8 procenta zatím tedy FEDu v ukončení programu kvantitativního uvolňování nebrání. V roce 2012 se v USA vytvořilo každý měsíc cca 150 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (tzv. Non-Farm Payrolls). K tomu, aby tato země byla schopna bojovat s nezaměstnaností, je potřeba dosáhnout úrovně alespoň 200 000 nových pracovních míst měsíčně.

Historický vývoj nezaměstnanosti v USA

Historický vývoj měsíční tvorby nových pracovních míst mimo zemědělský sektor v tisících v USA

 

FED v prvních dvou kolech kvantitativního uvolňování koupil dluhopisy ve výši 2,3 bil. USD. Ve třetím kole by se k této sumě mohl přidat další 1 bil. USD. Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjela bilance americké centrální banky (FED) po pádu Lehman Brothers tedy po zpuštění prvního, druhého a třetího kola kvantitativního uvolňování.

Vývoj platební bilance americké centrální banky (FED) v bilionech dolarů

 

Dolar v roce 2012 vůči koši ostatních měn, vyjádřeno finančním nástrojem BOSSA USD, zůstal téměř beze změny. Posílil o 0,09 procenta. V měnovém indexu BOSSA USD má vůči americkému dolaru zastoupení EUR (46,6 procent), JPY (17,5 procent), GBP (12,6 procent), CAD (9,2 procent), AUD (8,6 procent), CHF (5,5 procent).

BOSSA USD v roce 2012 denní graf

Přehled základních makroekonomických ukazatelů USA


Zajímá vás, jak by se v roce 2013 mohly vyvíjet i jiné světové ekonomiky a jejich měny? Jaká by mohla být budoucnost AUD, CAD, JPY nebo GBP se dovíte zde: http://bossa.cz/cs/analyzy/rocenka-forex-2013

Autor analýzy je společnost BOSSA.cz

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Evropa roste, ale pomaleji, Fed nic neprozradil; analýza AUD/CAD, S&P 500 a USD/CZK
  Představitelé americké centrální banky (Fed) předpokládají, že by bylo předčasné zvyšovat úrokové sazby v červnu, ačkoli většina z nich má za to, že ekonomika Spojených států je na cestě k zotavení z neveselého vstupu do letošního roku, naznačil ve středu večer zápis z dubnového měnového jednání. Většina členů bankovní rady se shodla na tom, že ekonomický růst se obrátí ke zdravějšímu tempu a trh práce bude sílit. Nicméně většina členů očekává, že data, jež banka bude mít k dispozici v červnu, nebudou dostatečná pro změnu monetární politiky a bankéři posouvají výhled na zvýšení úrokových sazeb na pozdější měsíce letošního roku.
 • Evropa roste díky včerejším komentářům Jeroma Powella
  Nákupní nálada se po včerejších komentářích šéfa Fedu Jeroma Powella přesunula i na evropské trhy. Zisky indexu Stoxx 600 však nejsou tak výrazné jako v USA, když v odpoledních hodinách dosahují 0,6 %. Daří se především komoditním společnostem (+1,6 %), průmyslovým podnikům a informačním technologiím, které shodně přidávají 1,1 %.
 • Evropa roste před rozhodnutím Fedu; Inditex (+4 %) zlepšil tržby o 12 %
  Dnes v 19 hodin zakončí FED své dvoudenní jednání a nová prezidentka Janet Yellen bude hovořit o vztahu míry nezaměst...
 • Evropa roste, španělské banky posilují o více jak 3 %
  Evropské burzy navazují na své i americké mírné zisky ze včerejška a lehce posilují. Hlavní akciov...
 • Evropa se nedohodla, dolar se vrací.
  Ministři financí eurozóny se definitivně nedohodli o poskytnutí další pomoci zadluženému Řecku a o...
 • Evropa se rozjela opět nahoru, Ameriku tíží technologie
  Na evropských trzích dnes ještě doznívá včerejší pozitivní vývoj, který spustila zpráva o vysoce účinné vakcíně. Akciové indexy po úvodním váhání vyrostly a čele se drží Londýn s +1,4 procenta. Naproti tomu v zámoří převažuje směr dolů, a to hlavně na technologiích. Sektor s vyššími valuacemi, který navíc hodně profitoval z koronakrize, nyní uvolňuje prostor cyklickým titulům, zejména pak z oblastí tvrdě zasažených pandemií. Nasdaq dnes padá o 2,1 procenta, zatímco S&P 500 je dole o procento.
 • Evropa se snaží bojovat, ale trhy zůstávají nervózní. Eurodolar táhnou vzhůru výnosy
  Nedá se říci, že by přicházely vysloveně alarmující zprávy, ale finanční trhy v současném rozpoložení bohužel žádné nepotřebují. Nový propad akcií na Wall Street se převalil přes Asii do Evropy, kde se hlavní indexy snaží aspoň bojovat a obchoduje se smíšeně.
 • Evropa sestupuje z 6letých maxim, Fresenius Medical Care po výsledcích -7 %, Vivendi -4 %
  Evropské akcie od počátku dnešního obchodování ztrácí a ustupují tak z nejvyšších úrovní za posledních šest let poté, co investory zklamaly především reportované korporátní výsledky. Z makrodat bude pozornost směřovat do Spojených států, když odpoledne bude zveřejněn index cen domů Case-Shiller a index spotřebitelské důvěry za únor. V plusu je naopak euro, které vůči dolaru přidává 0,1 % na úroveň 1,375 EUR/USD.
 • Evropa slušně roste, Amerika pondělí vynechá, nervozita trvá
  Samotný závěr pátečního obchodování v USA už vypadal veseleji a akcie se začaly zvedat. Dnes se daří také Evropě a hlavní indexy přidávají bezpečně přes procento. V pondělí je však v zámoří svátek, takže sentiment naplno otestuje až zítřejší návrat amerických hráčů.
 • Evropa, USA a Čína v příštím roce, snaha o zachování kapitálu a ztráty kvůli inflaci
  Očekává se, že světová ekonomika příští rok poroste pouze o 3 %. Evropa si prodě...
 • Evropa v červeném
  Evropské akcie padají v obavách ze zpomalujícího růstu hospodářství Číny. Situaci komplikuje rov...
 • Evropa v červeném, americké indexy ale zahajují týden oproti pátku téměř beze změny
  Evropské akcie se propadly na šestitýdenní minima. Zní to trochu hrozivě, ale zase tak hrozná zpráva to není. Obzvláště vezmeme-li v potaz, že se německý DAX během těchto šesti týdnů držel v pásmu o šířce pouhých 400 euro. O charakteru aktuální korekce psal před chvílí Kamil a určitě se shodneme. Dnešní výprodej probíhá zatím na výrazně nadprůměrných objemech, které jsou přibližně o polovinu vyšší, než průměr za posledních 30 obchodních seancí. Většina evropských indexů ztrácí do dvou procent, ale najdou se i výjimky. Tradičně více volatilní indexy (Španělsko, Itálie) ztrácejí více než dvě procenta.
 • Evropa v negativním sevření, Amerika si oddechne při zavřených trzích
  Ačkoli týden začal velmi dobře, už včerejšek znovu ukázal, jak jsou trhy stále hodně nejisté. Narostly pochybnosti o tom, zda velice dobré zprávy z jednání Čína - USA budou přetaveny do reálné dohody, jež urovná obchodní spory. Už to, že investoři hledají především vady na jinak úspěšné akci, napovídá mnohé o současném sentimentu. Další věcí je výrazné zploštění americké výnosové křivky, jejíž hrozící překlopení do inverze je vnímáno jako nebezpečný signál o budoucím výkonu ekonomiky.
 • Evropa v úvodu ztrácí, Swiss Life (+5 %) navyšuje dividendu
  Z nejvyšších hodnot za posledních šest měsíců klesají evropské akciové trhy, když se indexy pohybují několik desetin p...
 • Evropa výrazně zaostává v růstu investic. Na vině jsou nízké úrokové sazby
  Evropa má problém. Je jím nízká úroveň investičních výdajů, jejichž líný růst obzvláště vyniká v porovnání se zeměmi, ...
 • Evropa začíná růstově, euro drží zisky. Pozor na dnešní data!
  Začátek evropského obchodování se nese v převážně pozitivním duchu. Akciové indexy se posouvají asi o 0,4 procenta výš, dluhopisy jsou na tom smíšeně při drobných změnách výnosů a euro drží své zisky. Eurodolar se nachází na 1,1160 a spolu s ním hájí vyšší pozice také kurz britské libry. Zlato je zhruba na svém a rovněž ropa se pohybuje kolem včerejších úrovní.
 • Evropa zakončila obchodování beze změny, Unicredit +6 %
  Evropské akciové trhy v průběhu dnešní seance několikrát změnily svůj směr, když zakončily obchodování v těsné blízkos...
 • Evropa zakončila před Fedem nerozhodně, nedařilo se těžařům; BMW +7 %
  Nerozhodně uzavřely dnešní obchodování evropské akciové indexy, když veškerá pozornost se upíná směrem k výsledku jedn...
 • Evropa zamířila nahoru, Amerika přešlapuje na místě
  Evropské akcie v závěru dnešního obchodování přidávají zhruba dvě třetiny procenta. S výjimkou těžařů a zpracovatelů komodit, jejichž akcie padají o 0,3 %, se daří všem hlavním sektorům. Přes jedno procento posilují pouze akcie realitních společností. Americké akcie vstoupily do čtvrteční seance velmi rozvážně. Index S&P 500 kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu. Na jedné straně rostou finanční tituly nebo utility, na straně druhé nejvyšší ztráty registrují komoditní firmy. Důvodem je zřejmě pokles cen komodit v návaznosti na slabší makroekonomické údaje v Číně.
 • Evropa zaplavena levným cukrem. Na burzách cena cukru padá.
  Evropu v současné době zaplavuje levný cukr. Cukrovary v ČR ale přesto navyšují výrobu. Cukru je na trhu přebytek a výrobci jej proto zlevňují.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets