Středa 11. prosinec 2019 13:20
reklama
Globtrex
reklama
XTB vikend
reklama
Dukascopy

Politici švindlují, byznys jde do kytek. 99% je připraveno na změnu.

17.01.2013 11:06  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Hlavním tématem roku 2013 bude překlenutí obrovské propasti mezi zlepšujícími se podmínkami finančního systému a klopýtající reálnou ekonomikou. Tento úkol je mnohem složitější než je většina lidí ochotna připustit, říká Saxo Bank ve svém výhledu na první čtvrtletí roku 2013.

V dnešní zprávě banka vyjadřuje názor, že nízké sebevědomí malých podniků, což je segment, jenž představuje 65 % trhu práce i růstu v USA, stojí za tím, že Saxo Bank je pesimističtější než většina analytiků, co se týče růstu v prvním čtvrtletí v USA i ve světě. Konsensus ohledně růstu HDP v USA v prvním kvartálu roku 2013 je 1,6 %, ale Saxo Bank říká, že bude blížit 0,8%.

Co se týče Evropy, věří Saxo Bank, že letošek bude kritickým testem přístupu Německa vůči EU. Němci jsou postupně nuceni přijímat spoluúčast na cizích dluzích a to bude mít obrovský dopad nejen na kreditní rating Německa, ale také na jeho export. Banka předpovídá, že bolestně vysoká nezaměstnanost a upadající výkon donutí jihoevropské státy k tomu, aby si od Evropské centrální banky důrazně vyžádaly rozsáhlé kroky, podobné těm, které podniká americký FED. V prezidiu ECB existuje  většina, která ráda tiskne peníze, což postaví německou Bundesbanku do kruté izolace. Saxo Bank se stále více obává, že  v atmosféře celoevropského růstu nezaměstnanosti bude porušování Dohody o Evropské unii opět ignorováno.

Co se týče Asie, bude banka bedlivě sledovat Čínu a její potřebu změnit svůj byznys model. Ekonomický experiment Číny je starý už jednu generaci, zrodil se totiž už v roce 1979. Dalším krokem Číny je projít uchem jehly – proměnit se z největší „rozvíjející se“ ekonomiky světa ve zcela rozvinutou velmoc. Ve svém čtvrtletním výhledu uvádí Saxo Bank tři klíčové změny, které bude Čína muset v této transformaci podstoupit:

 1. prohloubit konkurenční prostředí, které sníží korupci,
 2. hlubší rozvoj domácích kapitálových trhů, které se postarají o zvýšené bohatství a jeho uložení a, co je nejdůležitější,
 3. rozšíření sociálních programů, zejména v oblasti zdravotnictví.

To vše zajistí přechod ekonomiky, která až příliš závisí na vývozu a výstavbě infrastruktury, v ekonomiku, jež se může opřít i o domácí poptávku a spotřebu. Toto se stane, pouze pokud se díky komplexnější sociální síti sníží typicky čínský sklon ke spoření, jinak bude průměrný Číňan navždy udržovat míru úspor na 40-50 procentech.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank říká:

“Naše staré téma podpory mikroekonomiky je stále hlavním vzkazem pro rok 2013, jako tomu bylo i loni. Příliš mnoho pozornosti bylo věnováno záchraně bank a vlád, namísto podpory podnikání. Index nákupních manažerů i celkový sentiment je pod 50 body nebo dokonce ukazuje recesi. Může nás sice překvapit nečekaný růst, ale pochybujeme, že tištění peněz či zavádění evropské bankovní unie pomůže vývoj zvrátit. Opravdovou hrozbou pro rok 2013 je to, že si budeme muset sáhnout na dno, abychom začali pracovat na opravdové změně. 99 procent je na změnu již připraveno, ale kdy se probudí politici??

Celou zprávu ve formátu PDF si můžete stáhnout.

O společnosti Saxo Bank

Saxo Bank je přední specialista na online obchodování a investice s klientelou z celého světa. Tři specializované a plně integrované obchodní platformy: SaxoWebTrader založený na internetovém prohlížeči, instalovatelný SaxoTrader a obchodní platforma pro mobilní zařízení SaxoMobileTrader jsou dostupné ve více než 20 jazykových verzích. Saxo Asset Management poskytuje služby vysoce majetným soukromým klientům a institucionálním investorům. V roce 2010 pokračovala Saxo Bank v diverzifikaci svých obchodních aktivit akvizicí společnosti Saxo-E*Trade Bank specializující se na online investice a akvizicí dánské spořitelny Br?rup Sparekasse. Skupina Saxo Bank sídlí v Kodani a své pobočky provozuje v Europě, Asii, na Blízkém východě a v Austrálii.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Pokraj globální "obchodní války"?
  FOMC? Co je s FOMC? Předtím, než stačil předseda Fedu Powel dokončit svou přes očekávání méně jestřábí tiskovou konferenci, se zprávy přesunuly. Samozřejmě, do středu zájme se dostal americký prezident Trump s tweetem, který možná zahájil "obchodní válku".
 • Pokud Británie utáhne kohoutky, libra může posílit
  Bank of England by měla pokračovat v utěsňování monetární politiky namísto neustálého odkládání zvýšení sazeb. Myslí si to Ian McCafferty, jeden z členů výboru banky pro měnovou politiku. Svůj názor zdůvodňuje tím, že růst mezd je dostatečný a světová ekonomika stále vykazuje vzestupnou tendenci (i přes to, že britská ekonomika zažívá nejpomalejší růst ze zemí G7).
 • Pokud chcete spekulovat na růst zlata, chvíli počkejte. Po malé korekci přijde růst
  Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank - Jak se zlato vyvíjelo?Během posledních několika týdnů se od zlata...
 • Pokud mají trhy zůstat optimistické, Trump musí zapomenout na své sliby
  Jádrem nejistoty týkající se politiky Donalda Trumpa je jeho postoj k mezinárodnímu obchodu a ochranářským opatřením. Během volební kampaně učinil několik poměrně šokujících slibů a pokud by je skutečně začal naplňovat, pravděpodobnost globální obchodní války by prudce vzrostla. Ve svém prvním povolebním videu Trump potvrdil, že Spojené státy vystoupí z TPP. Toto transpacifické partnerství přitom mělo představovat vrchol amerických snah o politické a ekonomické přesměrování směrem k Asii. Čína toho bezesporu využije k posílení své vlastní pozice v regionu. Pro Spojené státy to ale není ani tak krok zpět, jako nevyužitá šance.
 • Pokud si někdo myslí, že ECB nebude v případě potřeby konat, tak se plete
  Nadpis není doslovným citátem, ale mým hlavním dojmem z dnešního projevu guvernéra ECB Maria Draghiho před Committee o...
 • Pokud změníte názor, není na tom nic špatného – je čas shortovat americký dolar
  Německo si ve čtvrtém kvartálu letošního roku zalaškuje s recesí. Ekonomika Spojených států je v horší kondici, než si...
 • Politici čakajú na zázrak, kapitál zatiaľ uniká
  Obchodovanie v posledných dňoch naďalej prebieha v atmosfére strachu, pretože...
 • Politici sa pri ultra-nízkych výnosoch zo štátnych dlhopisov chvália cudzím perím
  Vlády majú tendenciu chváliť sa cudzím perím. V posledných rokoch sú tým perím ultra-nízke výnosy zo štátnych dlhopiso...
 • Politici si na konec roku nechali k jednání pěkně těžká témata
  Poslední letošní zasedání Fedu Celý svět dnes čeká na prohlášení americké centrální b...
 • Politici sú zlí obchodníci
  Globálne akciové trhy v piatok ukončili obchodovanie v&amp...
 • Politická horúčka
  Indexy Dow Jones ako aj S&P 500 včera opäť dosiahli nové historické maximá. Pomohli hlavne lepšie makroekonomic...
 • Politická kríza v Taliansku: európske akciové trhy reagujú
  Keďže Taliansko padá do krízy, európske trhy sa obávajú neistoty, ktorá je prítomná v krajine už niekoľko týždňov. Zatiaľ čo Taliansko ešte nemá žiadnu vládu a prepadá vo vážnu politickú a inštitucionálnu krízu, európske akciové trhy sa obávajú situácie a klesajú. Na konci dňa, v utorok 29. mája, CAC 40 stratil 1,29% a Dax klesol o 1,53 %.
 • Politická krize v Hong Kongu přerůstá v krizi ekonomickou. Ohroženy jsou i plány PPF na vstup na tamní burzu
  Již deset týdnů trvající masivní protesty v Hong Kongu nabývají bezprecedentní povahy. Území kvůli demonstracím hrozí závažné ekonomické zpomalení. Politická krize tam zkrátka může v krajním případě vyvolat dokonce i krizi ekonomickou. To by kromě jiného ohrozilo plány tuzemské skupiny PPF na primární úpis akcií Home Creditu právě na hongkongské burze.
 • Politická neistota v Británii výrazne zhoršuje podnikateľské prostredie v krajine
  Pokračovanie politickej neistoty po Britských parlamentných voľbách sa prejavilo na výraznom znížení podnikateľskej dôvery, keďže lídri firiem nemajú jasnú predstavu o tom, aký politický vývoj bude v krajine po voľbách a ako sa budú vyvíjať rokovania o Brexite.
 • Politická nejistota podporuje pokulhávající zlato
  Ačkoli oživení zlata, které vidíme od poloviny prosince, je dále podporováno politickou nejistotou, setkává se jeho vývoj s výraznějším odporem. Výnosy dluhopisů a silný dolar jsou na vzestupu a téměř každý den slyšíme o nových maximech dosažených na akciových trzích.
 • Politická situace v Itálii znovu doléhá na indexy i na euro
  Pondělí seance sice přinesla absenci nového makra a svátek v USA a Británii, ale i tak se zdá, že mají obchodníci o zábavu postaráno. Téma pondělní seance je totiž jednoznačné a je jím politická situace v Itálii. Ta se začala znovu vyhrocovat o víkendu, kdy italský prezident Mattarella odmítl vládního kandidáta na post ministra financí a na pozici premiéra jmenoval svého kandidáta a bývalého člena MMF Carlo Cotarellliho. Ten je pověřen sestavením úřednické vlády, která ale téměř jistě nezíská podporu v parlamentu, což znamená, že země směřuje k předčasným volbám, které by se mohly konat už letos na podzim. Krize na italské politické scéně se tak prohlubuje, na což dnes doplácí především italské dluhopisové výnosy, které rostou u 10letých splatností o 20bp. až na 2,65 %.
 • Politické napětí kazí náladu na trzích: Akcie s dolarem klesají
  Narůstající napětí v Hongkongu se dnes připojilo k obavám z dalšího vývoje americko-čínské obchodní války a kazí odpoledne náladu na trzích. Wall Street otevřela v červeném, evropský index Index Euro Stoxx 600 přišel o ranní až 1% nárůst, dolar na páru s eurem umazal zisky a odpoledne lehce ztrácí a desetileté americké dluhopisy se zlatem jsou opět v kurzu.
 • Politické nejistoty nechávají trh bez jasného směru
  Finanční trhy si minulý týden užily jízdu na horské dráze, protože investoři zažívali těžké chvíle, když si měli vybrat mezi výprodejem akcií a dluhopisů. Americké státní dluhopisy zažily neklidný týden, protože Fed zveřejnil zprávu o zářijovém zasedání. Dolaru se podařilo konsolidovat zisk proti jednotné měně, protože plán italských výdajů na rok 2019 stále budí obavy. Zasedání ECB bude v příštím týdnu ve středu zájmu, neboť političtí stratégové by si mohli udržet holubičí postoj. Očekává se, že patová situace ohledně brexitu se v krátké době nevyřeší. Budou probíhat další jednání, jelikož přechodné období musí být schváleno parlamentem EU i Spojeného království. Od bruselského jednání minulý týden nedošlo k žádnému průlomu.
 • Politické otřesy v Turecku stojí za nejvyšším propadem liry od roku 2008
  Poslední vývoj na turecké politické scéně straší investory. Premiér Ahnet Davutoglu by mohl v nejbližší době odstoupit...
 • Politické zprávy z periferie spouštějí korekci, eurodolar zamířil dolů, koruna je na páteční úrovni
  Při absenci důležitějších makrodat se na začátku týdne trhy zaměřily na politická rizika na periferii eurozóny. Otazní...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IronFX
Forex Yard
OctaFX
reklama
RoboMarkets