Úterý 18. srpna 2026 10:32
reklama
InstaForex broker
reklama
RebelsFunding NEWTRADER 30
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
RebelsFunding NEWTRADER 30

DIRECT FIDOO INDEX FIREMNÍCH NÁKLADŮ: Firmy prudce zpomalily. Navzdory rostoucí důvěře v ekonomiku jejich červencový objem útrat klesl téměř o 12 %

18.08.2026 09:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

České firmy v červenci výrazně přibrzdily svou výdajovou aktivitu. Podle dat Direct Fidoo Indexu firemních nákladů klesl meziměsíčně počet transakcí o 9,2 % a jejich objem dokonce o 11,9 %. Firmy tak nejen nakupovaly méně často, ale odložily i část větších výdajů. Přestože důvěra podnikatelů roste, do reálného hospodaření se propisují nové nákladové tlaky včetně konce cenových stropů u pohonných hmot. Podniky proto stále častěji přeskupují rozpočty a vytvářejí si rezervu na výdaje, které odložit nemohou.


Na první pohled jde o paradox. Důvěra podnikatelů roste, průmysl vykazuje známky oživení a inflace se drží na relativně nízkých úrovních. Reálné chování firem ale ukazuje, že všeobecný optimismus se tento měsíc do jejich peněženek nepřelévá. Přesto zůstává aktivita podniků výrazně vyšší než před rokem. Počet transakcí meziročně vzrostl o 18,5 %, jejich objem o 21 %. Na jednu aktivní kartu připadá meziročně o 2,8 % více transakcí a jejich objem je vyšší o 5 %. Počet aktivních firemních karet zároveň narostl o 15,3 %.

„Červencová data ukazují zajímavý paradox. Z ekonomiky přicházejí relativně dobré zprávy a důvěra podnikatelů roste, v samotném hospodaření firem ale vidíme mnohem větší opatrnost. Management dnes při větších výdajích daleko více řeší cash flow, rezervy a rizika dalších měsíců. Optimismus se tak vrací rychleji do ekonomických statistik než do firemních rozpočtů,“ říká Radek Hájek, CCO Direct Fidoo.

Lepší ekonomická čísla zatím opatrnost firem nezlomila

Červencový vývoj je zajímavý především ve srovnání s dalšími ukazateli české ekonomiky. Podnikatelská důvěra se zlepšuje a pozitivní signály přicházejí také z průmyslu. Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 2 % a hodnota nových zakázek o 4 %, přičemž zahraniční zakázky přidaly 5,2 %. Relativně příznivě se vyvíjí také inflace, která se po cenových šocích předchozích let pohybuje na výrazně nižších úrovních.

Lepší makroekonomická čísla ale automaticky neznamenají větší ochotu utrácet. Firmy za sebou mají několik let inflace, energetické krize, dražšího financování a geopolitické nejistoty a mnohem více si hlídají finanční rezervy. V červenci navíc do jejich hospodaření vstoupil konec cenových stropů u pohonných hmot a související růst cen paliv. Ten nedopadá pouze na dopravu, ale může se postupně propsat také do cen materiálu, zásobování nebo služeb napříč ekonomikou. Část červencového poklesu zároveň tradičně souvisí s letní sezonou a nižší projektovou aktivitou.

„Konec stropů na pohonné hmoty dobře ukazuje, jak dnes firmy přemýšlejí. Když jim skokově zdraží náklad, bez kterého se neobejdou, první reakcí často není zastavení provozu, ale hledání prostoru v ostatních výdajích. Nové vybavení, méně urgentní nákup nebo investice mohou pár týdnů počkat, palivo ne. Právě takové rozhodování může být jedním z důvodů, proč v červenci vidíme výraznější pokles celkových útrat, přestože nálada podnikatelů se zlepšuje. Zároveň se do poklesu propisují i ‚běžné‘ věci, jako je struktura volných dní, ale i červencové počasí,“ říká Radek Hájek.

Optimismus neplatí pro všechny, jak ukazuje počet bankrotů

Červencová čísla ukazují stále rozdělenější obraz českého byznysu. Část firem těží z oživení průmyslu a nových zakázek, jiné dál čelí tlaku na marže, dražším vstupům nebo napjatému cash flow. Ostatně v prvním pololetí letošního roku zbankrotovalo nejvíce obchodních společností od roku 2017. Rostoucí podnikatelská důvěra tak neznamená, že se ekonomická situace zlepšuje všem stejným tempem.

Zároveň ale nejde o plošný útlum. Přes výrazný červencový meziměsíční pokles realizovaly firmy o 18,5 % více transakcí než před rokem a utratily o 21 % více. Data tak spíše ukazují změnu ve způsobu hospodaření: firmy zůstávají aktivní, ale mnohem více řeší načasování výdajů, stav cash flow a velikost finanční rezervy. V prostředí, kde se během několika týdnů mohou změnit ceny paliv, energií nebo situace na exportních trzích, pro ně získává schopnost rychle upravit rozpočet větší hodnotu než pevný plán.

„Český byznys dnes nevytváří jeden společný příběh. Část firem roste a investuje, jiná bojuje s maržemi nebo cash flow. Společné ale mají to, že si chtějí zachovat manévrovací prostor. Nejde už jen o to, kolik si firma může dovolit utratit, ale kolik peněz jí po výdaji zůstane a jak rychle dokáže své rozhodnutí změnit. Právě proto mohou současně růst podnikatelská důvěra i meziroční útraty, zatímco krátkodobě firmy výrazně brzdí a přibývá bankrotů,“uzavírá Radek Hájek, CCO Direct Fidoo.

Metodika Direct Fidoo Indexu firemních nákladů

„Náš index sleduje náklady s výjimkou nájmů a mezd. Ty si totiž firma dokáže ohlídat, denní náklady ale spíše ne – přitom jsou nutné pro podnikání a generování zisku. Obecně jde o transakce, které pracovníci potřebují k výkonu své práce. Takže nákup materiálů, pohonných hmot, kancelářského vybavení, produkční náklady a jiné. Nejde tedy jen o mandatorní výdaje, ale také výdaje spojené s realizací zakázek a podnikáním, které mají přímou výpovědní hodnotu o ekonomice firmy. Liší se odvětví od odvětví, každopádně jsou to přesně ty náklady, které se ke konci měsíce nasčítají,“ vysvětluje Radek Hájek, CCO Direct Fidoo.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Di Maio: Itálie do dvou měsíců sníží závislost na ruském plynu na polovinu
    Itálie bude nakupovat více zemního plynu z Angoly a Konga, řekl dnes italský ministr zahraničí Luigi Di Maio. Země podle něj sníží do dvou měsíců svou závislost na ruském plynu na polovinu. Řím se na pozadí ruské invaze na Ukrajinu snaží zajistit si nové dodávky energie.
  • DIP byl krok správným směrem. Za první rok získal o polovinu více klientů než penzijní spoření
    Dlouhodobý investiční produkt (DIP) překonal v prvním roce svého fungování očekávání, když dosáhl 116 tisíc založených účtů, což je o polovinu více než u doplňkového penzijního spoření (DPS) ve stejném období. Klienti v něm mají zainvestováno přes 2,4 miliardy korun. DIP se tak stává atraktivní alternativou k tradičnímu penzijnímu spoření, nabízející větší flexibilitu, potenciálně vyšší výnosy a často i nižší poplatky.
  • Diplomaté oslabili americkou měnu
    Americkému dolaru se včera nedařilo. Z této situace profitovala společná evropská měna, jejíž kurz se vyšplhal...
  • Diplomatická pauza v Hormuzském průlivu: Ceny ropy klesají z maxim
    Na pozadí nečekaného oznámení Donalda Trumpa o pozastavení námořní mise v Hormuzském průlivu ceny ropy prudce klesly a ropa WTI se vrátila k hranici 100 dolarů.
  • Diplomatka: USA nevyšlou vojáky na Ukrajinu, budou ale bránit země NATO
    Spojené státy nevyšlou své vojáky na území Ukrajiny ani v rámci případné mírové mise NATO, budou ale podporovat a bránit jiné země aliance, pokud se ocitnou pod útokem. V nedělním rozhovoru s televizí CNN to řekla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Odmítla rovněž, že by se prezident Spojených států Joe Biden při své plánované cestě do Evropy tento týden chystal na návštěvu Kyjeva.
  • DIP si našel své místo na trhu
    Dlouhodobý investiční produkt (DIP) si v prvním pololetí roku 2024 sjednalo více než 50 000 osob. Přesto jsem z mnoha stran zaznamenal kritiku DIP i názory, že Čechy tento nástroj zatím příliš neláká. Ve skutečnosti si na startu vede lépe než doplňkové penzijní spoření. Svůj potenciál DIP naplno ukáže v příštích měsících, píše výkonný ředitel České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) Marek Černoch.
  • DIRECT FIDOO INDEX FIREMNÍCH NÁKLADŮ: Brzda, plyn. Firmy mění tempo výdajů podle vývoje cen a nejistoty
    České firmy po opatrnějším únoru opět výrazně zrychlily. Podle dat Direct Fidoo Indexu firemních nákladů vzrostl v březnu objem transakcí meziměsíčně o 13,9 %, zatímco jejich počet o 10,4 %. Meziročně pak objem narostl o 8,9 % a počet transakcí o 11 %. Firmy tak po únorovém přibrzdění znovu duply na plyn a snaží se zřejmě dohnat zpomalení minulého měsíce. Obecná ostražitost vůči aktuálnímu dění na trhu ale stále přetrvává.
  • DIRECT FIDOO INDEX FIREMNÍCH NÁKLADŮ: České firmy naskočily do rozjetého ekonomického vlaku a v reálném čase hlídají náklady
    Česká ekonomika byla loni silnější. Celoročně zrychlila zhruba o 2,5 %, a to hlavně díky vyšší spotřebě domácností. S tou pak rostla také investiční aktivita firem a jejich chuť více utrácet i za nemandatorní položky. Potvrzují to lednová data Direct Fidoo Indexu firemních nákladů. Index pravidelně sleduje nemandatorní výdaje na vzorku více než 1 300 malých a středních českých firem. Celoročně loni počet transakcí vzrostl oproti předchozímu roku o 16,6 %, zatímco objem o 14,6 %. Ukazuje se tak, že firmy, které sledují výdaje, k nim dlouhodobě přistupují s jasným cílem – nakoupit co nejefektivněji. V prosinci meziročně vzrostl počet i objem transakcí o více než čtvrtinu, byť meziměsíčně došlo k jejich tradičnímu poklesu.
  • DIRECT FIDOO INDEX FIREMNÍCH NÁKLADŮ: České firmy se utrhly ze řetězu – meziročně navýšily výdaje o 25,5 %
    České firmy jsou optimistické a rok 2026 odstartoval ve výrazně vyšším tempu. Lednová data Direct Fidoo Indexu firemních nákladů ukazují, že objem transakcí meziročně vzrostl o 25,52 %, zatímco počet transakcí se zvýšil o 21,86 %. Růst se projevil i meziměsíčně – oproti prosinci objem transakcí stoupl o 12,92 % a počet o 6,15 %. Data tak potvrzují nejen vyšší aktivitu firem na začátku roku, ale i pokračující expanzi jejich provozních výdajů, a to i když se dlouhodobě zaměřují na řízení nákladů v reálném čase. Index sleduje nemandatorní náklady malých a středních podniků a odráží jejich každodenní ekonomickou aktivitu v reálném čase.
  • DIRECT FIDOO INDEX FIREMNÍCH NÁKLADŮ: České firmy utrácejí častěji než loni, na pozadí globálních událostí ale brzdí větší výdaje
    České firmy sice vstoupily do roku aktivněji než loni, ale jejich únorové chování naznačuje návrat k opatrnosti. Podle dat Direct Fidoo Indexu meziročně vzrostl počet firemních transakcí o 28 % a objem jejich transakcí o 22,5 %, meziměsíční objem však klesl o 6 %. To naznačuje, že firmy častěji realizují menší nákupy a pečlivěji kontrolují větší výdaje. V době, kdy domácí ekonomika roste, ale geopolitická a energetická nejistota je za dveřmi, se tak české malé a střední podniky snaží vyvarovat větších nákupů či investic a mít své výdaje pod kontrolou.
  • Direct Fidoo loni rostlo o 20 % a buduje finanční platformu pro SME firmy
    Český fintech Direct Fidoo se mění z nástroje na správu firemních výdajů v širší finanční platformu pro malé a střední firmy. Firma loni zvýšila výnosy o 20 % na 137 milionů korun, její platformu dnes využívá téměř 37 tisíc uživatelů a skrze vlastní Mastercard karty zpracovala transakce za více než 4,2 miliardy korun. Letos v červnu chce rozšířit služby o multibanking, finanční analýzu nebo možnost si sjednat provozní služby online.
  • Direct vstoupil do roku 2026 stabilním růstem napříč skupinou. Pojišťovna i auto výrazně nad trhem
    Skupina navazuje na úspěšný rok 2025 zdravým růstem i v letošním prvním kvartálu. Klíčové firmy – pojišťovna, auto i Fidoo potvrzují, že Direct je silná a moderní skupina, která roste promyšleně. Úspěch staví na jednoduchosti, inovacích a zlepšování zákaznické zkušenosti. Skupina zároveň pokračuje v transformaci směrem k AI-first organizaci a digitalizaci rozhodujících procesů napříč firmami.
  • Disaster for Volvo shares. Is this the end of an iconic brand?
    Akcie automobilky Volvo se dnes propadly o více než 20 % během jediné seance. Jedná se o jeden z největších poklesů v historii společnosti – na denních minimech ztráta dosáhla až 28 %. Je však důležité zdůraznit, že výprodej se zatím týká pouze společnosti „Volvo Cars“, tedy dceřiné firmy zaměřené výhradně na výrobu osobních vozů. Společnost „Volvo“ jako taková, která vyrábí nákladní vozy a autobusy, na aktuální zprávy zatím nereagovala.
  • Disent vůči Powellovi narůstá, ale ten zůstává na jestřábí vlně
    Fed ponechal úrokové sazby beze změny, což se všeobecně čekalo. Co se však nečekalo byl rozsah disentu proti tomuto rozhodnutí, kdy dva členové výboru, jež rozhodují o měnové politice, (Ch. Waller a M. Bowmanová) hlasovali pro redukci o 25 bazických bodů. Takto široký odpor proti hlavnímu proudu uvnitř vedení Fedu nebyl vidět od roku 1993, což o něčem svědčí.
  • Diskuse kolem elektromobility neutichá
    Trend elektrických vozidel rezonuje v plánech společností a zemí čím dál tím víc. Státy poskytují různé stimuly a investují miliardy do rozvoje budování nabíjecích stanic. Rozvoj elektromobility a ceny EV souvisí i s poptávkou po komoditách potřebných na výrobu baterií. Které faktory budou nejvýznamnější ovlivňovat růst elektromobility a EV akciové tituly nejbližší roky?
  • Diskuse o dohodách NAFTA se dostává do středu zájmu
    Obavy, že by federální vláda USA mohla omezit fungování, je přehnaná. Situace je sice proměnlivá, ale i tohle pomine. Akcie by se měly zotavit, jelikož se objeví výsledky za čtvrtletí, zvýší se ocenění a potenciálně i kryptoměny. Americké akcie v obavách z omezení financí mírně poklesly. Obavy z hlubšího chaosu a rozdělení ve vládě posílily výprodej státních dluhopisů, což ubližovalo mírnému vzestupu USD. Toto oslabení USD vedlo k prudkému posílení většiny měn G10, nejvíc získaly Kiwie a Aussie. Jedním z Trumpových hlavních cílů bylo vždy nové jednání o smlouvách NAFTA. Příští úterý se tři severoameričtí partneři posadí k diskusi o budoucnosti této klíčové dohody.
  • Diskutovalo se nejen o sazbách, ale i o kurzu
    Dnes zveřejněný záznam z posledního jednání bankovní rady ukázal, že bankovní rada minulý čtvrtek diskutovala především rozsah snížení základní úrokové sazby. Nad potřebou samotného snížení úrokových sazeb však panovala shoda. Nakonec převážil názor většiny a bankovní rada úrokové sazby jednomyslně snížila o 75bb. Mimo úrokové sazby byl diskutován také vývoj kurzu. V tomto případě je ČNB i nadále připravena intervenovat na devizovém trhu proti silně oslabující koruně. Úroveň kurzu, při které by již na trh vstoupila, banka neuvedla. My i nadále očekáváme, že v případě dále se zhoršujícího výhledu české ekonomiky ČNB přistoupí k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 50bb. V případě potřeby by tak nejspíše učinila na mimořádném jednání, když řádné měnově politické zasedání je naplánováno až na 7. května. Pro měnovou politiku ČNB však bude důležitý také vývoj v zahraničí.
  • Diskuze o majetku začíná, když je dětem osm, ne padesát
    O penězích se v českých rodinách často mlčí. Považujeme je za příliš choulostivé téma nebo si říkáme, že děti stejně nemohou pochopit, jak složité hospodaření je. Jenže právě tím jim komplikujeme budoucnost.
  • Diskuzi kolem omezování nákupů aktiv označí ECB ve čtvrtek za předčasnou
    K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Diskuze se bude točit kolem pandemického programu nákupu aktiv (PEPP) a vyhodnocení jeho dosavadní účinnosti. Vzhledem ke stávající míře nejistoty předpokládáme, že se ECB jakýmkoli náznakům o počátku omezování nákupů aktiv bude chtít vyhnout. Pandemický program tak poběží do září ve stávající výši. S jeho ukončováním ECB nebude podle našeho názoru chtít začít dříve nežli Fed. Tedy na začátku příštího roku. I pak ale předpokládáme, že konec programu bude ještě vyhlazován navýšením nákupů aktiv v rámci programu APP a prodloužením TLTRO4, a to do poloviny příštího roku. S postupujícím oživením ve druhé polovině letošního roku však bude diskuze kolem konce pandemického programu sílit, což bude vytvářet prostor pro růst evropských výnosů a potažmo i těch českých. Na své by si v tom případě měla přijít i česká koruna.
  • Disney - další obří volný pád? Akcie se po výsledcích propadly o 8 % 📉
    Akcie společnosti Disney (DIS.US) před otevřením burzy na Wall Street ztrácejí kvůli nižším než očekávaným tržbám z klíčových obchodních segmentů, rostoucím nákladům a sníženým prognózám. Společnost varovala před zpomalením v oblasti streamování:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei payouty nove