Středa 21. ledna 2026 15:31
reklama
RebelsFunding NEW 2
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč

Tržní shrnutí: Wall Street a Evropa ztrácejí půdu pod nohama; trhy čekají na Trumpa v Davosu🛣️

21.01.2026 13:48  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Heatmapa volatility na devizovém trhu (Zdroj: xStation)

  • Evropská seance je relativně slabá, přičemž počáteční známky oživení byly rychle vymazány. Ve 13:30 německý DAX klesá o 0,95 %, francouzský CAC40 o 0,33 % a britský FTSE100 o 0,2 %.
  • Slabost zasahuje i polské trhy, kde klíčový index WIG20 ztrácí 1,33 % a je tak lídrem ztrát na evropském kontinentu.
  • Akcie společnosti Danone propadly o 5 % po stažení dětské výživy Dumex Dulac 1 ze singapurského trhu kvůli přítomnosti cereulidového toxinu v oleji ARA. Jde o největší jednodenní pokles za posledních šest let, zhoršený obavami o pověst firmy v oblasti dětské výživy.
  • Barry Callebaut posiluje po jmenování Heina Schumachera (bývalého CEO Unileveru) do čela společnosti – největšího světového dodavatele kakaa. Nový šéf má firmu vyvést z krize na trhu s kakaem.
  • Burberry roste o 5,3 % díky lepší než očekávané vánoční prodejní sezóně, což ukazuje na odolnost luxusního segmentu i přes tlak v celém sektoru.
  • Hlavním tématem dnešního obchodování je projev amerického prezidenta Donalda Trumpa ve švýcarském Davosu (v 14:30).
  • Bitcoin zůstává v konsolidaci po více než 30% korekci ve 4Q, přičemž averze k riziku a korelace s akciovým trhem omezují růstový potenciál. Pozornost se soustředí na Davos, kde se intenzivně diskutuje o regulaci kryptoměn v USA (zákon CLARITY).
  • Inflace ve Spojeném království poprvé za pět měsíců zrychlila – v prosinci dosáhla 3,4 % y/y oproti 3,2 % v listopadu, mírně nad odhady ekonomů (3,3 %). Růst cen táhl zejména nárůst daně z tabáku a vyšší ceny letenek.
  • Měny regionu Asie a Pacifiku dnes vedou FX trh, zatímco britská libra a americký dolar oslabují.
  • Zemní plyn (NATGAS) dnes roste o 22 % v důsledku pokračující vlny mrazů v USA. Aktualizovaná meteorologická data potvrzují ochlazující trend indikovaný již v pondělí.
  • Ropa také posiluje, přičemž WTI aktuálně přidává 1,5 %. V tomto ohledu budou investoři sledovat večerní data API, která napoví vývoj zásob ropy v USA za uplynulý týden.
  • Zlato pokračuje v růstu – kontrakt GOLD dnes posiluje o 2,2 % díky obnoveným geopolitickým obavám.
  • Bitcoin se konsoliduje pod hranicí 89 000 USD.

 


Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 71 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Klíčová slova: Bitcoin | Korelace | Inflace | USA | Britská libra | Daně | Akcie | Americký dolar | CEO | DAX | FX | Investování | MIFID | Měny | Riziko | Ropa | Trend | Výkonnost | Wall Street | Zlato | Doporučení | USD | Obchodování | Evropa | XTB | Investoři | EU | Gold | FX trh | Index | Investiční strategie | CAC40 | Dolar | Investiční | Investiční doporučení | Libra | Ropy | Trh | Volatility | WTI | Zemní plyn | Předpověď | Komise | Kontrakt | Podnikání | Averze k riziku | Firmy | Německý DAX | Ztráty | Krize | xStation | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | Akcie společnosti | Použití finanční páky | Rozdílové smlouvy | NATGAS | Finanční situace | Měny regionu | Investujte zodpovědně | Růst cen | Vysoké riziko | Finanční ztráty | Plyn | Investujte | WIG20 | Poradenství | Komunikace | Davos | Trhy | Pokles | Situace | Vývoj | Odhady ekonomů | Růst | Potenciál | CL | JDE | Ceny | Společnost XTB | Známky oživení | Nařízení | Riziko ztráty | API | Společnosti | Minulá výkonnost | Pozornost | Společnost | | Marketingová komunikace | Plyn (NATGAS) | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Pověst | Růstový potenciál | Index WIG20 | Ceny letenek | Vyšší ceny | Asie | Inflace ve Spojeném království | FTSE100 | Vice | Burberry | 256/2004 | Pověst firmy | Odpovědnost | Směrnice | Investování je rizikové | Nárůst daně | Nařízení Evropského parlamentu |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tržní neklid posouvá akcie s nízkou volatilitou do popředí
    Americký akciový trh zažívá neklidné období, což přináší novou šanci pro investory sázící na nízce volatilní akcie. Tyto tituly nyní předčívají výkonnost širšího trhu a naplňují očekávání, že se jim v době nejistoty bude dařit.
  • Tržní obavy ustupují i přes další německé varování. Akcie začínají týden růstově, eurodolar beze směru
    Dnes ráno trhy nijak zvlášť nevystrašilo další snížení odhadu pro růst HDP ze strany německé vlády už na 0,8 pct. Data o německé průmyslové výrobě za leden můžeme vzhledem k revizím hodnotit jako smíšená, což je po předchozích slabých číslech vlastně posun k lepšímu. Největší vliv na trhy však mělo víkendové ujištění čínské centrální banky, která přislíbila další podporu pro úvěry.
  • Tržní optimismus je v plné síle a vystoupení šéfa Fedu ho nenaruší
    Akcií se drží dobrá nálada, které dalo základ už včerejší americké obchodování. Asie si připsala zisky stejně jako v úvodu Evropa, která poskočila vzhůru a třeba DAX si připisuje asi procento k dobru. Sentiment příznivý pro riziková aktiva rovněž dorazil na trh ropou, která obrátila vzhůru při růstu také asi o procento. A přidávají se i dluhopisové trhy, jejichž výnosy po poklesu obracejí nahoru v případě evropských i zámořských papírů.
  • Tržní optimismus před vystoupením šéfa Fedu vyprchal. Libra však využívá spekulací o brexitu
    Úterý nabídne vedle další várky firemních čísel také americké statistiky z realitního trhu a index spotřebitelské důvěry. Ten by vzhledem k vývoji trhu práce i akcií mohl být za únor slušný. Hlavní pozornost na sebe ale strhne Jerome Powell svým vystoupením v Senátu.
  • Tržní panika odpoledne polevuje. ČNB snižuje sazby
    Po víkendu se akcie na hlavních trzích zanořily hluboko do červeného. Ztráty hlavních indexů během dne činily místy 10-11 procent, ale později se přece jen vydaly o něco výš. Respektive výrazně výš, ale stále jim na páteční závěr zůstává 4-7procentní manko.
  • Tržní podmínky hrají ve prospěch dolaru
    Americký dolar včera dál posiloval vůči řadě rizikových aktiv – výrazněji hlavně vůči euru a britské libře. Silná ekonomická data ze Spojených států vyvolala významné pohyby na měnovém trhu.
  • Tržní postřehy z Japonska, Číny/Hongkongu: Růst nepřinášejí stimuly, ale reformy
    Koncem 80. let všichni oslavovali Japonsko jako ekonomickou velmoc, která brzy usedne na trůn uvolněný Spojenými státy. Zdálo se, že jeho raketový vzestup bude nezastavitelný. Stála za ním účinná kombinace velkých úspor, špičkových technologií a pracovitých zaměstnanců. V 90. letech se však ceny aktiv propadly a původně dočasná komplikace se postupně proměnila v chronické zpomalení růstu, které zemi trápilo až donedávna. Všichni se shodovali na jasné diagnóze – Japonsko trpělo systémovou deflací a chronickým deficitem agregátní poptávky, což měly řešit agresivní monetární a fiskální stimuly.
  • Tržní sektor, kde začnou akcie raketově stoupat
    Svět se ze všech sil snaží zajistit si dodávky kritických energií. Některé země jich budou mít koncem letošního a začátkem příštího roku nedostatek, a tak se upírá značná pozornost na jadernou energii, která nabízí alternativní řešení. Poptávka po ní se rychle zvyšuje i proto, že jde po hydroelektrické energii o druhý největší zdroj elektřiny s nulovými uhlíkovými emisemi. Navíc firmy spojené s čistými energetickými alternativami patřily v letošním roce na globálních trzích mezi ty s nejlepší akcionářskou návratností.
  • Tržní sektory s vysokým růstovým potenciálem pro tento rok
    Rostoucí výnosy rozevřely nůžky mezi jednotlivými sektory na akciovém trhu a investoři se nyní ptají, kam fundament pošle akciové trhy ve střednědobém horizontu a zda je na trzích ještě prostor pro nalezení zajímavějších výnosů. Podle JP Morgan napověděly o aktuálním trendu první měsíce v letošním roce.
  • Tržní sentiment se mění ve směru k jestřábímu postoji
    Obchodníci podle nástroje CME Fedwatch ještě před několika týdny viděli šance na březnové snížení úrokových sazeb na 80 %. V době psaní článku byly už jen na 56 %, a to do zasedání zbývají ještě dva týdny. Pravděpodobnost snížení sazeb klesla kvůli výrokům členů FOMC, jejichž smyslem bylo předat trhu jednoduchý vzkaz: k prvnímu snížení sazeb dojde, až si bude centrální banka jistá neochvějným poklesem inflace.
  • Tržní turbulence hýbou i s korunou, která naopak ignoruje domácí data
    Včerejší odpoledne dávalo naději na zklidnění rozbouřených finančních trhů, jenže se tak nestalo. Akcie v USA začaly znovu výrazně padat a následně se vlna výprodejů převalila přes asijské trhy a dorazila znovu do Evropy. Zdejší hlavní indexy začaly hluboko v záporu a jejich ztráty zůstávají velké, přestože se je snaží aspoň trochu umazávat.
  • Tržní volatilita není "in": Má americký dolar vůbec nějaký důvod k silnému růstu?
    Americká měna opět kolísá a z nedávného růstu směřuje k dočasnému poklesu. Zároveň je zpochybňována její možnost prudkého růstu.
  • Tržní výhled pro rok 2023: Co můžeme očekávat?
    Poslední roky byly na trzích jako na horské dráze, po bleskovém propadu na počátku pandemie jsme zažili euforický růst jenom proto, abychom se v druhé polovině roku 2022 začali znovu propadat směrem dolů. Čeho bychom se tedy mohli dočkat v roce 2023? Přijde recese nebo obrat? Nikdo samozřejmě není schopen předpovědět budoucnost, můžeme nicméně stanovit nejdůležitější aspekty, na které se soustředit. Analytický tým XTB proto připravil ebook zaměřující se na toto téma, naleznete v něm sedm klíčových otázek a následný rozbor daných situací, které nám mohou pomoci při navigování trhů v následujícím roce.
  • Tržní vyhlídky - pozor na volatilitu, trendy na Forexu a akciích
    Vysoká míra nejistoty ovlivňuje náladu na trhu již několik měsíců a výhled na další dva týdny je spíše ve znamení zvířecích nálad. Nejistota může vyvolat cenovou změnu a volatilitu, investoři tak mohou vidět příležitosti ve chvíli, kdy se na forexovém a akciovém trhu projeví medvědí trendy.
  • 📉Tržní výprodej - 3 klíčové grafy❗
    Na trzích jsme svědky zvýšené rizikové averze. Obchodníci se bojí utahování měnové politiky a růstu napětí mezi USA a Ruskem okolo Ukrajiny. Po neúspěšných rozhovorech mezi velmocemi se na rusko - ukrajinské hranici zvýšilo napětí. Spojené státy a Velká Británie se rozhodly stáhnout část personálu a jejich rodinných příslušníků ze svých kyjevských ambasád. Trh se začíná bát sankcí na Rusko a jejich dopadů na obchodování s EU (hlavně z pohledu energií). Z pohledu měnové politiky hrozí její utahování v USA. Fed by měl ve středu potvrdit chystaný březnový nárůst a zároveň redukci své rozvahy. Podívejme se na dění na 3 populárních trzích, kde je v těchto dnech rušno: US100, Bitcoin a VOLX
  • Třetí čtvrtletí přináší rekordy: Morgan Stanley sklízí extrémní úspěchy, Amazon uzavírá překvapivé obchody
    Průmyslový index Dow Jones ve středu překvapil trhy, když navzdory tlaku technologických akcií dosáhl nového historického maxima. Pokles technologických akcií vyrovnaly finanční společnosti a společnosti s malou tržní kapitalizací, což vedlo k pozitivnímu výsledku na všech hlavních indexech z Wall Street.
  • Třetí čtvrtletí 2016 bylo pro Deutsche Bank ziskové. Překvapivě
    Třetí čtvrtletí roku 2016 přineslo německé Deutsche Bank, jejíž akcie se v září dotkly historických minim, nečekané zisky. Zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ztrátu až 394 miliónů eur, Deutsche se za předposlední kvartál podařilo vykázat čistý zisk 256 miliónů eur po rekordní ztrátě šest miliard eur před rokem, a to zejména kvůli odpisům a urovnávání sporů.
  • Třetí kolo obchodních jednání skončilo, trhy rostou
    Americké akciové trhy zahájily poslední obchodní den tohoto týdne v pozitivní náladě. Index Dow Jones roste o 1,3 %, S&P 500 posiluje o 0,7 % a technologický Nasdaq si připisuje 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 rostou všechny sektory. Nejlépe jsou na tom finanční instituce (+1,7 %). Důvodem optimismu na trzích je mimo jiné i vyjádření Bílého Domu ke třetímu kolu obchodních jednání, které dnes skončilo v Číně. Dle něj došlo ke značnému pokroku, avšak stále je zapotřebí vyřešit ještě řadu věcí. Jednání budou pokračovat příští týden ve Washingtonu. Cílem stále je stihnout vše v rámci původní 90denní lhůty příměří do konce února.
  • Třetina Čechů má nízkou úroveň finanční gramotnosti. 80 % populace si ale věří, že dokáže odhalit finanční podvod v online prostředí
    Více než polovina Čechů hodnotí svoji finanční gramotnost jako průměrnou, dalších 19 % pak jako nadprůměrnou. Realita však ukazuje něco jiného. Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů se s nízkou úrovní finanční gramotnosti potýká třetina produktivní populace. Platí to zejména pro ženy, lidi s nižším vzděláním a příjmy. Činí to z nich snadnější oběti finančních podvodů.
  • Třetina Čechů vyrazí tuto zimu na vícedenní dovolenou do hor. Při cestě do zahraničních středisek většina z nich myslí na riziko úrazu a pojistí se. Často však zapomínají na pojištění odpovědnosti
    Na vícedenní zimní dovolenou na horách se letos chystá 32 % Čechů. 69 % z nich zamíří jen do českých lyžařských středisek, 19 % dá přednost zahraničí a skoro 12 % si dokonce dopřeje dovolenou doma i za hranicemi. Mezi nejoblíbenější zahraniční destinace patří Rakousko (53 %), Itálie (28 %), Polsko (13 %) a Slovensko (12 %). Průzkum, ve kterém KB Pojišťovna oslovila více než tisícovku respondentů, zároveň ukázal, že Češi mají poměrně jasnou představu o rozpočtu. Téměř polovina (46 %) těch, kteří chtějí strávit na horách několik dní, očekává útratu 5–10 tisíc korun na osobu, zhruba čtvrtina (24 %) počítá s částkou 10–20 tisíc korun a s více než 20 tisíci na osobu kalkuluje cca 8 % dotázaných.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč