Pondělí 17. června 2024 21:24
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Pilulka reportovala čistou ztrátu 176 mil. Kč za rok 2023 a kladný zisk EBITDA za 1Q

29.05.2024 12:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk


Česká e-commerce společnost Pilulka zveřejnila konsolidované výsledky hospodaření za rok 2023 a předběžné výsledky za 1Q 2024. Za rok 2023 dosáhla čistá ztráta 177,49 mil. Kč, v prvním kvartálu 2024 reportovala kladný zisk EBITDA.


Výsledky za rok 2023

Tržby společnosti dosáhly meziročního poklesu o 13 % na 2,136 mld. Kč. Online tržby poklesly o 15 %, kamenné lékárny o 6 %. Společnost již v lednu reportovala předběžné tržby.

Společnost pokles tržeb odůvodňuje omezením spolupráce s provozovateli zaměstnaneckých benefitních programů a cílené omezení nízkomaržových obchodních aktivit ve druhém pololetí.

Hrubá provozní ztráta EBITDA dosáhla 71,3 mil. Kč. V roce 2022 ztráta činila 0,8 mil. Kč. Tento významný meziroční pokles ziskovosti je dle společnosti především spojen s neúspěšnou zahraniční expanzí a transformačními náklady. Březnový rozhovor Petra Kasy pro HN naznačil, že EBITDA ztráta bude přesahovat 50 mil. Kč.

Konsolidované výsledky hospodaření za rok 2023


Zdroj: Pilulka

Čistá ztráta v roce 2023 dosáhla 175,88 mil. Kč. V předchozím roce činila ztráta 65,76 mil. Kč.

Společnost na konci roku 2023 reportovala peněžní prostředky ve výši 10,8 mil. Kč (2022: 20,7 mil. Kč), závazky vůči úvěrovým institucím ve výši 77 mil. Kč (2022: 84,8 mil. Kč) a leasingové závazky nezachycené v rozvaze v objemu 104,9 mil. Kč (2022: 90,8 mil. Kč). Čistý dluh společnosti tak meziročně vzrostl ze 154,8 na 171,1 mil. Kč.

„Trvající neplnění některých bankovních kovenantů může vést ke zesplatnění bankovních úvěrů, což vytváří významnou nejistotu, která by mohla podstatným způsobem zpochybnit schopnost nepřetržitého trvání společnosti,“ varuje ve výroční zprávě Pilulka s tím, že vedení společnosti věří v překonání současných hospodářských překážek, a že banka se rozhodla neuplatňovat sankce za porušení dvou kovenantů.

„Společnost hledá další investory / zdroje financování k překonání tohoto ekonomického poklesu a financování dalšího růstu,“ uvádí také společnost ve výroční zprávě.

Společnost v roce 2023 realizovala úpis akcií za 65 mil. Kč, z čehož si zakladatelé upsali přes 20 mil. Kč.

Společnost uvedla, že na konci roku vlastnila 22 lékáren a franšízovou síť měla 80 partnerů. Ke konci roku 2022 provozovala 23 poboček, počet partnerských lékáren byl 84.

Portfolio privátních značek společnosti nyní zahrnuje 5 značek, které pokrývá různé segmenty sortimentu (zdravotnický materiál, doplňky stravy, produkty pro péči o ústní hygienu a zdravotní materiál). Celková nabídka zahrnuje přes 120 položek.

Výsledky za 1Q

Tržby 1Q meziročně klesly o 27 %. České online prodeje byly nižší dokonce o 32,7 %, zatímco celý trh dosáhnul 4% růstu. Meziroční pokles tržeb společnost vysvětluje odchodem z Rumunska, Maďarska, Rakouska a omezením spolupráce s poskytovateli benefitních progamů.

Hrubý provozní zisk EBITDA dosáhl 6,2 mil. Kč, ve stejném období roku 2023 činil stejný ukazatel ztráty ve výši 17,8 mil. Kč. Na českém trhu společnost v 1Q dosáhla EBITDA růstu ze ztráty 9 mil. Kč na kladých 12,4 mil. Kč.

Meziroční vývoj tržeb, hrubé ziskové marže (GPM), provozních nákladů (OPEX) a hrubého provozního zisku (EBITDA)


Zdroj: Pilulka

K 31. březnu 2024 společnost měla 260 zaměstnanců. V porovnání s koncem roku 2022 se jedná o pokles o 32 %. Propouštění se dotklo především centrály a logistiky.

Akcie Pilulka

Akcie Pilulka (BAAPILLE) dnes na trhu START pražské burzy rostou o 1,09 % na 186 Kč. Na RM-SYSTÉMu posilují o 1,64 % taktéž na 186 Kč.


Jakub Němec, Fio banka, a.s.

Zdroj: Pilulka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Photronics na 22letých maximech 📈 Akcie rostou navzdory zpomalení polovodičů
  Akcie společnosti U.S. Photronics (PLAB.US), která se specializuje na výrobu fotomasek a integrovaných obvodů (IC), během měsíce vzrostly o více než 40 %. Společnost vykázala již šestý rok v řadě rekordní tržby, když zaznamenala 8% meziroční růst, a to v době, kdy trh s fotomaskami zůstal letos prakticky na stejné úrovni. Společnost vykázala finanční výsledky, včetně zisku na akcii (0,6 USD oproti prognózám 0,53 USD) výrazně nad projekcemi a vykázala historicky rekordní provozní marži ve výši 28,5 %.
 • Piata vlna EURUSD
  Tento týždeň muže byť pre EURUSD skrátený kvuli predĺženému víkendu z USA. Avšak dovtedy mužeme vidieť veľa zaujímavých vecí, najmä...
 • Piatej najväčšej talianskej banke hrozí zatvorenie. Úspešné referendum by jej však nepomohlo
  Celý týždeň čítam, ako má výsledok talianskeho referenda (teda odstúpenie premiéra Renziho) poškodiť domáci bankový sektor. Argument je nasledovný – politická nestabilita a riziko prebratia moci v krajine euroskeptickými silami oslabili možnosť súkromnej kapitálovej injekcie do bankového sektora, predovšetkým do najproblémovejšej banky Monte Dei Paschi di Siena, ktorej koncom roka vyprší deadline od európskych regulátorov na posilnenie kapitálovej pozície. Poreferendová politická nestabilita by mala skomplikovať pomoc z verejných zdrojov, a to z toho dôvodu, že tá je podľa nových európskych pravidiel podmienená spoluúčasťou veriteľov, ktorými sú v Taliansku vo veľkej miere domácnosti (kvôli zrejme nie práve najférovejšiemu predaju dlhopisov domácnostiam ako ekvivalentu vkladov). A keď majú bežní ľudia prísť o peniaze, tak to je samozrejme politicky citlivé. Pokiaľ do konca roka nebude situácia okolo Monte Dei Paschi vyriešená, tak bude podľa nových pravidiel bankovej únie zatvorená a veritelia (vrátane vkladov nad 100 tis.) prídu o peniaze. A to môže so sebou stiahnuť aj ďalšie banky, keďže by si následne domácnosti mohli začať húfne vyberať peniaze aj z nich.
 • Piatkové inflačné čísla v centre pozornosti, pomôžu Americkému doláru?
  V piatok sú na programe dôležité čísla inflácie z USA za mesiac júl. Analytici odhadujú, že mesačná zmena si polepší z 0.0% na 0.2% a medziročná báza by mala poskočiť o dve desatiny percenta na 1.8%.
 • Piatkový teror v Paríži rozdáva karty nanovo
  30 minút piatkového teroru v uliciach Paríža môže nie len zmeniť rovnováhu v Sýrii, ale vyvolať tektonický posun v geo...
 • Piatok trinásteho
  Piatok trinásteho nie je príliš pozitívny dát...
 • Piedmont Lithium stoupá o 20 %
  Piedmont Lithium (PLL.US) je dnes jednou z nejvýkonnějších akcií na Wall Street. Akcie společnosti vzrostly o více než 30 % poté, co získala dlouho očekávané povolení k výstavbě svého projektu Carolina Lithium v Severní Karolíně. Generální ředitel společnosti Piedmont uvedl, že společnost hodlá projekt rozvíjet tak, aby se stal jedním z nejlevnějších a nejudržitelnějších provozů na výrobu hydroxidu lithia na světě. Společnost Piedmont rovněž zamýšlí, že projekt bude důležitou součástí dodavatelského řetězce elektromobilů v USA.
 • PIGS - aktuálna situácia
  Portugalsko včera oficiálne požiadalo Európsku komisiu o fi...
 • Pijavice pryč, krvácet to bude jen chvíli
  Cestovatelé říkají, že pijavice se v zemích, kde jsou typickým rysem přírody, př...
 • Pilulka.cz v úterý zahájí veřejnou nabídku akcií pro trh Start
  Lékárenská a technologická společnost Pilulka.cz v úterý zahájí veřejnou nabídku akcií pro trh Start pražské burzy, který je určený pro menší firmy. Nabídka akcií se bude sestávat až z 800.000 akcií společnosti, ukončení příjmu objednávek je stanoveno na úterý 20. října. Prvním obchodním dnem bude pondělí 26. října. Cenové rozpětí nabídky je 350 až 424 korun za akcii. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
 • Pilulka upsala 67 350 600 korun
  Dnes byl ukončen úpis akcií společnosti Pilulka Lékárny na trhu START. Společnost upsala akcie v celkové hodnotě 67 350 600 Kč.
 • Pilulka zveřejnila střednědobý plán, jehož realizace si však dle vedení vyžádá kapitálovou injekci
  Lékárenská společnost Pilulka v rámci START day zveřejnila prezentaci se střednědobým výhledem, který si však dle vedení vyžádá další kapitál.
 • Pimco: ECB musí uklidnit situaci, pak se musí rozhodnout Německo
  Nejdůležitější věcí, kterou nám letošní rok ukázal, je rozhodující role státu v ekonomice. V USA je to patrné na operaci Twist či na nedostatečných fiskálních výdajích a úsporných opatřeních. Pro Bloomberg to uvedl jeden z šéfů společnosti Pimco Bill Gross. Jeho kolega Mohamed El-Erian k tomu podotkl, že v Evropě trvalo velmi dlouho, než její vedení pochopilo hloubku problémů. Zbytek světa pak letos „zmateně hledí na to, jak mohou mít Spojené státy a Evropa tolik problémů“.
 • PIMCO (najväčší správca a obchodník dlhopisového portfólia na svete)
  "USA pravdepodobne budú musieť&nb...
 • Pimco: Projekce cen ropy pro rok 2017
  Už v první polovině tohoto roku jsme očekávali, že se ceny ropy vrátí na úroveň kolem 50 dolarů za barel. Ta stabili...
 • Pimco: Projekce cen ropy pro rok 2017
  Už v první polovině tohoto roku jsme očekávali, že se ceny ropy vrátí na úroveň kolem 50 dolarů za barel. Ta stabilizuje těžbu ve Spojených státech a je v souladu s vyrovnaným růstem poptávky po ropě. Ceny ropy se nyní na této úrovni pohybují. Investoři čekají, co vzejde ze setkání zástupců zemí OPEC naplánovaného na konec listopadu. My čekáme, že v roce 2017 se budou ceny ropy pohybovat mírně nad 50 dolary za barel.
 • Pimco se zbavuje rizikových aktiv. Finanční trhy předstihly reálnou ekonomiku
  Společnost Pacific Investment Management Co. (Pimco), pod níž spadá největší dluhopisový fond na světě, omezuje svoje investice do rizikovějších aktiv. Výkonnost finančních trhů podle vedení Pimca rostoucí měrou přestává odrážet poměry ve světové ekonomice.
 • Pinterest chce při vstupu na burzu získat až 1,3 miliardy dolarů
  Provozovatel internetové sociální sítě pro sdílení obrázků Pinterest by chtěl v rámci primární veřejné nabídky svých akcií získat až 1,3 miliardy dolarů (zhruba 30 miliard Kč). Firma dnes ve zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) oznámila, že stanovila cenové rozpětí nabídky na 15 až 17 dolarů za akcii.
 • Pinterest navzdory neuspokojivým ziskům roste v premarketu o 20 %
  Akcie amerického Pinterestu (PINS.US) se dnes v předburzovním prodeji obchodují asi o 20 % výše. Společnost vykázala neuspokojivé zisky za 2Q22 po včerejším uzavření burzy. Akcie však rostou díky nákupům "aktivistického investora" Elliott Management.
 • Pinterest po upgradu od společnosti Piper Sandler roste
  Akcie Pinterestu (PINS.US) vzrostly o více než 8 % poté, co společnost Piper Sandler zvýšila svůj postoj k platformě sociálních médií na "overweight" z "neutral" a stanovila novou cílovou cenu z 25 USD na 30 USD za akcii, protože se domnívá, že cena akcií společnosti může díky lepšímu výhledu reklamy vzrůst o 25 %. Analytici poukázali na to, že průzkum mezi nákupčími reklamy na rok 2023 naznačil zlepšení reklamních produktů a rostoucí podíl na trhu a existuje potenciál pro zpětný odkup akcií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI