Pátek 19. duben 2024 01:07
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex ETF

Halving bitcoinu v roce 2024 – postřehy z předchozích let

04.04.2024 12:10  Autor: Virarosi  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bitcoin halving 2024 

Pravděpodobně nejočekávanější událost v kryptosvětě v tomto roce se chystá již za necelý měsíc! Oficiálně halving bitcoinu (půlení bitcoinu) znamená snížení odměny těžařů na polovinu. Jeho dopad však přesahuje samotnou dynamiku těžby.

Tyto události, k nimž dochází zhruba každé čtyři roky, v minulosti sloužily jako klíčové momenty, které na cestě Bitcoinu utvářely jeho cenovou trajektorii a ovlivňovaly náladu na trhu.

S blížícím se čtvrtým halvingem poskytuje zkoumání současného stavu kryptografického trhu ve světle minulých výsledků cenné poznatky pro interpretaci dynamiky trhu.

Pojďme se ponořit do výkonnosti tří předchozích událostí halving.

Bitcoin halving 2012

28. listopadu 2012 nastal historický okamžik na cestě bitcoinu, když došlo k jeho prvnímu halvingu. Když se bloková odměna snížila z 50 BTC na 25 BTC, prošel Bitcoin významnou proměnou.

To, co následovalo, bylo skutečně mimořádné. Cena bitcoinu se do prosince 2013 vyšplhala ze skromných 11 dolarů na ohromujících 1 110 dolarů, což ukázalo jeho revoluční potenciál coby digitálního aktiva.

Tento raketový vzestup nejenže upoutal pozornost investorů, ale také posunul Bitcoin do centra pozornosti a položil základy pro jeho vzestup na významnou pozici ve finanční sféře.

Bitcoin halving 2016

Přesuneme se do 9. července 2016, kdy došlo ke druhému halvingu Bitcoinu.

S opětovným snížením blokové odměny – tentokrát z 25 BTC na 12,5 BTC – se Bitcoin vydal na další pozoruhodnou cestu.

Z přibližně 650 dolarů před halvingem se jeho cena do prosince 2017 vyšplhala na ohromujících 19 500 dolarů, což znamenalo třicetinásobný nárůst za pouhých šest měsíců.

Zatímco se bitcoin vyhříval v záři reflektorů, kryptoměnové prostředí bylo svědkem vzniku altcoinů a rozšíření prvotních nabídek mincí (ICO), což svědčí o prudkém nárůstu zájmu a investic do technologie blockchain.

Bitcoin halving 2020

Uprostřed globálních otřesů způsobených pandemií COVID-19 se 11. května 2020 odehrál třetí halving bitcoinu. Navzdory ekonomické nejistotě se Bitcoin držel známého schématu.

Jeho cena během necelého roku osminásobně vzrostla a z přibližně 8 900 dolarů před půlením se vyšplhala na více než 64 000 dolarů v dubnu 2021.

V tomto období došlo také k významné institucionální podpoře, kdy Bitcoin veřejně podpořili významní investoři jako Paul Tudor Jones a Michael Saylor, což dále upevnilo jeho status spolehlivého uchovatele hodnoty.

Náhled do budoucnosti – Bitcoin halving 2024

Stojíme na prahu čtvrtého půlení bitcoinu a scéna je připravena na další poutavou kapitolu bitcoinové ságy.

Vzhledem k tomu, že odměna za blok je připravena klesnout na 3 125 nových BTC, svět kryptoměn dychtivě očekává, co nás čeká.

Na základě poznatků z minulých halvingů můžeme předpovědět určité trendy.

Pre-halving rally

Historicky byl bitcoin svědkem výrazných cenových rally, které předcházely událostem halvingu, a to díky očekávání investorů, že se sníží nabídka a cena může potenciálně vzrůst.

Korekce a konsolidace po halvingu

Po půlení bitcoinů obvykle nastává období korekce a konsolidace, kdy se trh přizpůsobuje změněné dynamice nabídky.

Tato fáze se často projevuje zvýšenou volatilitou, protože účastníci trhu se orientují v novém prostředí

Další bull run

Po počátečním období přizpůsobení má bitcoin tendenci zahájit velkou býčí sérii, která vyžene ceny na nová maxima.

Tato fáze běžně dosahuje svého zenitu přibližně 18 měsíců po události půlení, kdy Bitcoin nabírá na síle a přitahuje obnovený zájem investorů.

Zájem institucí

S každým cyklem půlení jsme pozorovali nárůst institucionálního zájmu o Bitcoin.

Institucionální investoři – uvědomujíce si potenciál digitálních aktiv – hrají klíčovou roli v podněcování trvalého růstu ceny, protože se snaží získat expozici v této rozvíjející se třídě aktiv.

Závěrem lze říci, že ačkoli minulá výkonnost není indikátorem budoucích výsledků, historická data ukazují, že události půlení Bitcoinu jsou katalyzátorem významných cenových pohybů a zvýšené aktivity na trhu.

S blížícím se halvingem bitcoinu v roce 2024 budou investoři a nadšenci pozorně sledovat vývoj a očekávat další kapitolu ve vývoji bitcoinu.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Habemus paciscor!
  Keď v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne volia pápeža, za zatvorenými dverami kardináli rokujú o najlepšom kandidátovi. Vonku stoja veriaci...
 • Hackerské útoky nesnížily hodnotu kryptoměn
  „Útoky na kryptoměnové burzy nesnížily hodnotu bitcoinu ani etherea. Zkušení obchodníci s kryptoměnami jsou již na podobné situace zvyklí, problémy však mohou mít nováčci na trhu, kteří si neumí bezpečně zajistit svá portfolia,“ říká hlavní analytik CoinBank.cz.
 • Hackeři napadli jedny ze stránek Evropské centrální banky
  Evropská centrální banka (ECB) musela dnes uzavřít jedny ze svých internetových stránek, protože je napadli hackeři a infikovali je škodlivým softwarem. Útočníkům se sice nepodařilo získat žádná tržně citlivá data ani napadnout vnitřní systémy ECB, banka však varovala, že mohla být ukradena jména, pozice, tituly a e-mailové adresy předplatitelů bulletinu Banks’ Integrated Reporting Dictionary (BIRD).
 • Hackeři útočili na Raiffeisenbank a Monetu, banky měly výpadky služeb
  Raiffeisenbank a Moneta Money Bank dnes čelily kybernetickému útoku. Výpadky webů, internetového a mobilního bankovnictví oznámily před 09:30. Raiffeisenbank fungování on-line služeb obnovila kolem poledne, Moneta kolem 14:00, vyplývá z vyjádření mluvčích obou bankovních domů. Zpomaleně ráno fungovaly také internetové stránky pražské burzy, které čelily kybernetickému útoku už ve středu spolu s weby dalších pěti českých bank. Podle antivirových firem za středečním i dnešním útokem stojí hackeři z Ruska.
 • Hackeři vydírají společnost CD Projekt. Její akcie prudce klesly
  „Společnost CD Projekt ještě nestačila vyřešit problémy s nepovedeným vydáním hry Cyberpunk 2077 a již čelí dalšímu obrovskému problému. Kvůli hackerskému útoku může přijít o významnou část svých tržeb. Navíc mohou být ohrožena citlivá data uživatelů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Hackeři získali stovky milionů. Prolomili systém udělování víz do ČR.
  Hackeři prolomili systém udělování víz s názvem Visapoint. Ten do loňského listopadu sloužil cizincům pro registraci termínu k žádosti o víza do ČR. Policie obvinila 8 lidí z Ruska a Vietnamu. Ti kupčili s termíny a vydělali stovky milionů korun. Odhalit je pomohla česká kontrarozvědka BIS.
 • Hádanka o libře: Kolikrát musí Bank of England zvýšit sazby, aby do září činila 1 %?
  Bank of England skutečně překvapila trhy zvýšením sazeb. Investoři a ekonomové si pro jistotu takovou možnost připustili a odhadli ji na 40 %, ale nikdo nečekal tak prudký přechod k režimu zpřísňování.
 • Ha-Joon Chang: Economics Is For Everyone!
  A teď z trochu jiného soudku. Narazil jsem na tohle zajímavé a skvěle graficky zpracované pojednání o ekonomii od jihokorejského profesora Ha-Joon Changa. Bohužel pouze anglicky, ale k dispozici jsou alespoň velmi dobře zpracované anglické titulky. Pokud se trochu zajímáte o ekonomii, určitě doporučuji. A hlavní sdělení? Mě osobně velmi blízké – máte-li jen kladivo (jednu ekonomickou teorii), všechny problémy vám budou připadat jako hřebík.
 • Halving a ETF na Bitcoin 🗽 Začne v roce 2024 kryptoměna novou býčí vlnu? ⚡
  Trh s kryptoměnami zažívá po katastrofálním roce 2022 pro toto odvětví skutečné "oživení". Ani 140% růst bitcoinu však neuspokojil apetit investorů, kteří hledí do budoucnosti se stále větším optimismem. Odkud se bere tento závan naděje a je skutečně zářná budoucnost Bitcoinu v roce 2024 již předem daná?
 • Halving bitcoinu v dubnu 2024 může spustit cyklický býčí běh, říká analytik Morgan Stanley
  V nedávné zprávě investiční bankovní gigant Morgan Stanley naznačil, že krypto zima je na odchodu a začátkem příštího roku pravděpodobně přijde jaro. Zpráva – Přijde někdy kryptografické jaro? – jejímž autorem je Denny Galindo, burzovní analytik společnosti Morgan Stanley, uvádí, že krypto zima s největší pravděpodobností přijde na koni v podobě halvingu (půlení) bitcoinu, které se očekává v dubnu 2024.
 • Halving BTC se blíží 👀
  Tento pátek, 19. dubna 2024, nastane významná událost v kryptosvětě – Bitcoin halving. To znamená, že se odměna za těžbu Bitcoinu sníží o polovinu, což historicky vždy zásadně ovlivnilo jak cenu BTC, tak i ostatních kryptoměn. Na kryptomenovém trhu však proběhlo několik důležitých událostí už i během posledních měsíců, což vystřelilo cenu Bitcoinu a celého thru výrazně vzhůru. Právě proto jsme se rozhodli, že v XTB pro vás sepíšeme ebook, ve kterém shrneme vše podstatné, co se zde událo. Kromě toho vyzvedneme 5 zajímavých kryptomen, se kterými lze v XTB prostřednictvím CFD obchodovat, ale nezapomeneme ani na investory, pro které budou zřejmě lepší kryptomenové fondy či akcie, které jsou s tímto trhem přímo či nepřímo spojeny.
 • Halving Litecoinu zvyšuje býčí dynamiku
  Kryptoměna Litecoin označovaná fanoušky digitálních aktiv jako „digitální stříbro“ si v posledních dnech vede mnohem lépe, než je tržní průměr hlavních kryptoměn. Důvody býčí reakce Litecoinu mohou zahrnovat nadcházející 'halving', tj. 50% pokles nabídky a odměny za těžbu bloků:
 • Hamé se loni dařilo díky paštikám a chlazenému jídlu
  Tržby společnosti Hamé stouply o 154 milionů korun na 5,1 miliardy korun. Meziročně si firma polepšila o 2,7 %. V číslech nejsou zahrnuty výsledky společnosti Agrimex, největšího českého výrobce mražené zeleniny. Největší podíl na produkci měly paštiky, masové konzervy a hotová jídla. Společnosti Hamé se dařilo i na zahraničních trzích. Odbyt firemní produkce na Ukrajině se zvýšil o 14 % a významně byl navýšen export do Izraele, Itálie, Vietnamu i Nizozemska.
 • Hamižflace, aneb ekonomika jako čerpací stanice
  Ten fenomén známe všichni velmi dobře – když na světových trzích roste cena ropy, tuzemští pumpaři na nic nečekají a rychle zdražují, zvláště v časech prudkých cenových výkyvů. Opačným směrem je však cenová korekce o poznání zdrženlivější a levnější ropa se na totemech čerpacích stanic projeví s viditelným zpožděním. V posledním roce však tuto cenovou asymetrii pozorujeme nejen v případě pohonných hmot, ale napříč mnoha dalšími sektory české ekonomiky.
 • Hampl (ČNB): Korunu čeká po konci závazku divoké období. Kdy to bude?
  Investoři, kteří doufají v rychlé zhodnocení své spekulace na české koruně na očekávání rychlého ukončení kurzového závazku, budiž varování: cesta bude trnitá a představitelé centrální banky rozhodně nemusejí nikam spěchat. Takový vzkaz vyslal viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Goldman Sachs v novém výhledu očekává konec závazku už v úvodu druhého čtvrtletí roku.
 • Hampl (ČNB) varuje před bankovní unií. Ani Merkelová s Hollandem shodu nenašli
  Bankovní unie, která by měla v Evropě začít vznikat již na začátku příštího roku je jablkem sváru politik...
 • Hampl: Hned v září mohu hlasovat pro další růst sazeb ČNB
  Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl by na srpnovém jednání bankovní rady, na kterém chyběl, rozhodně hlasoval pro zvýšení sazeb ČNB. A hlas pro další zvýšení sazeb ČNB zvažuje hned na nejbližším dalším měnovém jednání 27. září. Téma bude odteď relevantní pro každé měnové zasedání bankovní rady, řekl v rozhovoru pro Reuters. Kurz koruny k euru podle něj zůstává pro ČNB zásadním faktorem, zaplavení trhu hotovostí po splacení části dluhopisů se ale neobává.
 • Hampl je proti nekonvenční měnové politice a ukazuje rozpory v ČNB. Aukce českých dluhopisů nesplnila cíle
  Zatímco guvernér České národní banky Miroslav Singer i viceguvernér Vladimír Tomšík vyjádřili ochotu využ...
 • Handelsblatt (nemecký hospodársky denník)
  Denník dnes píše o tom, že nemeckí zákonodarcovia by mohli robiť tlaky na vládu aby zastav...
 • Handelsblatt: Tesla získala konečné povolení zprovoznit svůj závod v Německu
  Americký výrobce elektromobilů Tesla získal od ministerstva životního prostředí spolkové země Braniborsko povolení zprovoznit v Německu svůj první závod na výrobu automobilů. Tesle se tak podařilo dokončit schvalovací řízení, což ale neznamená, že automobilka může okamžitě zahájit výrobu. Ta by ale patrně i tak mohla začít už brzy. Bez uvedení zdroje o tom informoval německý list Handelsblatt. V pátek se podle něj bude na toto téma konat tisková konference předsedy braniborské vlády Dietmara Woidkeho.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
CapXmaster srovnani