Sobota 27. duben 2024 09:59
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ETF

ECB sníží sazby poprvé v červnu

05.03.2024 14:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Naše očekávání jejich prvního snížení jsme nicméně posunuli ze září letošního roku na červen. Tuto změnu umožnil námi očekávaný vývoj inflace, která by se v příštím roce měla dostat udržitelněji k inflačnímu cíli poté, co 2 % dosáhne již letos na podzim. Zároveň ale vzhledem k utaženému trhu práce a svižně rostoucím mzdám neočekáváme, že by tempo utahování měnových podmínek mělo být nějak razantní. Naše prognóza počítá se snižováním sazeb o 25 bb jednou za kvartál, a to až do doby, než depozitní sazba dosáhne úrovně dvou procent.

Data zveřejněná od posledního zasedání ECB byla víceméně v souladu s jejím ohodnocením ekonomické situace z prosince a ledna. Přestože nová prognóza ECB může přinést revizi růstu HDP a inflace pro tento rok směrem dolů, stále není jisté, že se vyšší mzdové náklady nepromítnou do vyšších cen pro koncové zákazníky a neroztočí mzdově cenovou spirálu. K diskuzi o uvolňování měnových podmínek tak bude ECB potřebovat další data, která nebude mít k dispozici dříve než ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Na březnovém zasedání tedy jednání o snižování úrokových sazeb neočekáváme.

Trh práce v eurozóně je nebývale utažený. Míra nezaměstnanosti se nachází na historicky nejnižších úrovních (6,4 % v lednu), což nahrává mzdovým vyjednáváním. Většina z nich bych měla být uzavřena do konce letošního prvního čtvrtletí. Monitor Evropské centrální banky, který se snaží předpovídat výsledky mzdových vyjednávání a vývoj minimální mzdy v Německu, Španělsku, Itálii, Francii, Holandsku, Rakousku a Řecku, naznačuje, že by mzdy měly v závěru letošního roku růst až o pět procent po loňských průměrných 3,7 %. To by mělo výrazný dopad na cenový vývoj v oblasti služeb, kde mzdové náklady představují 40 % z jejich celkové výše. Korelace mezi mzdovými náklady a cenovým vývojem ve službách je velmi vysoká, a to obzvláště v dobách rychlého cenového růstu. Přestože celková inflace se na podzim letošního roku dostane vlivem vývoje cen energií zřejmě pod dvě procenta, jádrová inflace představuje pro náš základní scénář riziko ve směru pomalejšího či pozdějšího uvolňování měnových podmínek. Nyní očekáváme počínaje červnem jedno snížení úrokových sazeb za kvartál, a to až do doby, než depozitní sazba dosáhne dvou procent. Finanční trhy jsou v tomto mírně agresívnější, když na konci letošního roku očekávají depozitní sazbu na úrovni zhruba třech procent.    

Na přetřes během zasedání může opět přijít velikost bilanční sumy a další postup jejího snižování. Detailnější informace zde ale nepředpokládáme. Obecně by ECB podle našeho názoru měla pokračovat ve snižování bilanční sumy k úrovním okolo 20-25 % HDP, a to i v období, kdy ECB již bude úrokové sazby snižovat. V současné době velikost bilance dosahuje 50 % HDP eurozóny. K redukci bude ECB nutit jednak vidina vysokých ztrát, dále i legislativní důvody, které vyplývají z držby vládních dluhopisů jednotlivých zemí. Zatím je nicméně postup Evropské centrální banky opatrný.

Reinvestice z pandemického programu PEPP by měly být v polovině letošního roku sníženy na polovinu (7,5 mld. EUR měsíčně). Skončit by měly na začátku roku 2025. To by znamenalo navýšení kvantitativního utahování (QT) v letošním roce pouze o 45 mld. EUR, což je neambiciózní plán. Omezování v rámci programu APP běží v rozsahu 30 mld. EUR měsíčně. Finanční trhy tak tyto objemy zřejmě neovlivní, zároveň ale k normalizaci bilanční sumy příliš nepřispějí.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ECB si kupuje čas
    Euro se včera pohybovalo v úzkém pásmu 1,1000 – 1,1050 EUR/USD a v podstatě tak nereagovalo na nejdůležitější událost dne, kterou bylo zasedání ECB. Rada guvernérů se totiž rozhodla, že zatím nebude na události kolem Brexitu a jeho dopadu na finanční trhy reagovat. M. Draghi totiž na tiskové konferenci vysvětlil, že ke své reakci budou potřebovat ještě více informací, než včera měli k dispozici. Na druhou stranu potvrdil, že Brexit představuje pro ECB novou výzvu, ale už nenaznačil, co všechno by reakce ECB měla obsahovat. Ekonomové SG tedy předpokládají, že k rozšíření programu nákup aktiv dojde na zasedání v září (bude k dispozici nová prognóza). Určitým omezením by mohla být neschopnost ECB najít dostatečné množství nakupovaných dluhopisů, protože se musí vypořádat se soudními rozsudky Evropského soudu a Německého ústavního soudu, které ji v podstatě zamezily nakupovat větší množství, než které představuje blokační minoritu v jednotlivých instrumentech.
  • ECB si počká na první post-Brexitová čísla
    Co dnes čekat od ECB? Zatím pravděpodobně žádnou revoluci, ale vzkaz by měl být jednoznačně holubičí a centrální bankéři mohou řinčet zbraněmi. Proč ECB v tuto chvíli zůstane stát na místě? Je jasné, že Brexit bude mít na ekonomiku eurozóny negativní dopad, ale nikdo v tuto chvíli neví jak velký. Sama ECB očekává spíše mírnější nákazu z Brexitu - do půl procentního bodu kumulativně v následujících třech letech. My si v tomto ohledu dokážeme představit i negativnější scénáře. Zatím ale nejsou k dispozici žádná významnější post-Brexitová čísla kromě spotřebitelské důvěry (ta v Británii zaznamenala nejhlubší propad za posledních 21 let, ale v eurozóně ale přes pokles zůstává relativně vysoko).
  • ECB si projde “italským” testem
    ECB představila uplynulý týden štít, který má chránit strukturálně slabší ekonomiky před vyššími úrokovými sazbami - v případě spuštění se ECB v “neomezených objemech” postaví na obranu národních dluhopisových trhů. Vyšším sazbám se eurozóna v nejbližších kvartálech kvůli rostoucí hrozbě inflace nevyhne a pomaleji rostoucí ekonomiky, obtěžkané vyšší strukturální nezaměstnaností a veřejným dluhem, budou mít problém takovou terapii strávit.
  • ECB si stojí na svém stanovisku
    Euro vzrostlo, protože hráči na trhu byli potěšeni včerejším rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách a prohlášeními představitelů ECB. Evropská banka je stále více přesvědčena, že bankovní systém eurozóny odolal finančním turbulencím, a tak pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb.
  • ECB si svými kroky zahrává, napomíná Draghiho šéf Bundesbank. Naznačuje obavy z dalších nákladů pro Němce a závislosti trhů na stimulaci
    Jens Weidmann je sice jakožto guvernér Bundesbank účasten rozhodování ECB, přest...
  • ECB si vybírá pauzu, depozitní sazba beze změny na 4,0 %
    Evropská centrální banka dnes v souladu s očekáváním ponechala svou depozitní sazbu na 4,0 %. Po šestnácti měsících kontinuálního zvyšování sazeb z úrovně -0,5 % si tak ECB konečně vybrala pauzu. Úrokové sazby se totiž podle centrální banky již nacházejí na dostatečně restriktivní úrovni, která by měla ve střednědobém horizontu zajistit návrat inflace zpět k 2% cíli.
  • ECB sleduje výnosy dlhodobých dlhopisov
    Prezidentka ECB - Lagarde dnes uviedla, že Európska centrálna banka pozorne sleduje nominálne výnosy dlhodobých dlhopisov. Týmto spôsobom chce banka podporiť všetky odvetvia hospodárstva poskytnutím priaznivých podmienok financovania - napriek tomu, že výnosy v eurozóne sú na rekordne nízkych úrovniach. Reakcia na európskom dlhovom trhu bola okamžitá - výnosy dlhopisov zo starého kontinentu začali klesať (a ich ceny stúpať). Túto udalosť preto možno považovať za dôležitý slovný zásah ECB. Na menovom trhu, konkrétnejšie na páre EURUSD, sme spočiatku mohli vidieť slabšie euro (pokles pod 1,2140), ale tento krok bol rýchlo negovaný a cena stúpla nad úroveň 1,2150.
  • ECB slíbila nízké sazby, poslala eurodolar dolů a regionu pomohla k ziskům
    Evropská centrální banka navzdory očekávání nezůstala úplně pasivní, ačkoli úrokové sazby v souladu s konsensem...
  • ECB snížila depositní sazbu o 10 bps. Také znovu zavedla QE v objemu 20 mld. měsíčně
    V pondělí v Británii vstoupil v platnost nový zákon, který stanovuje vládě, aby dohodu ohledně brexitu prosadila v parlamentu do 19. října, anebo aby získala od zákonodárců svolení pro „no-deal“. Pokud se kabinetu nepodaří splnit ani jednu z těchto podmínek, tak musí požádat o odklad brexitu do 31. ledna 2020.
  • ECB sníží sazby poprvé v červnu
    Evropská centrální banka ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Navzdory tomu, že utažený trh práce i rostoucí mzdové náklady představují riziko dalšího roztočení cenového růstu, většina guvernérů ECB je za jedno v tom, že je úrokové sazby třeba snížit ještě před začátkem léta. My první uvolnění měnových podmínek očekáváme v červnu. Další kroky ve stejném rozsahu, tedy 25 bb by měly následovat každé čtvrtletí, a to až do doby, než klíčová sazba dosáhne své neutrální úrovně.
  • ECB sníží sazby poprvé v září
    Evropská centrální banka ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Pozornost bude směřovat na ekonomický vývoj v letošním roce, na přetřes může přijít velikost bilanční sumy centrální banky. Pro další nastavení měnové politiky bude klíčový mzdový vývoj, jehož výsledky za první čtvrtletí letošního roku se dozvíme v květnu. Domníváme, že centrální banka si bude chtít být skutečně jistá, že se inflace udržitelně blíží k jejímu 2% cíli.
  • ECB snižuje nákupy dluhopisů, zatím jen kosmeticky
    ECB sáhla k lehkému útlumu pandemického programu PEPP. Lepší finanční podmínky a pravděpodobně i o něco vyšší inflační prognóza povedou k lehkému zmírnění nákupů, které by mělo být podle ECB nižší než v předešlých dvou kvartálech.
  • ECB snižuje úrokové sazby a obnovuje nákupy dluhopisů
    „Zodpovědná část obyvatelstva eurozóny dnes dostala ránu pod pás. Občané od politiků slýchávají, že si mají spořit na důchod. Přitom jim je doporučováno, že by měli investovat konzervativně, nejlépe do bezpečných státních dluhopisů. Realita je však taková, že nákupem eurových dluhopisů lidé přichází o peníze. Obchodují se totiž se záporným výnosem. Současné kroky Evropské centrální banky tento problém umocní,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • ECB spokojná so summitom, trhy odmení znížením sadzieb
    Včerajší obchodný deň bol na FX trhu veľmi pokojný a...
  • ECB spouští neomezené QE a mluví se o provizorní dohodě s Čínou. Německé výnosy a euro rostou
    Před zasedáním ECB viselo ve vzduchu několik důležitých bodů a pravdou je, že místy dokázala banka překvapit. Na klíčovou otázku kolem QE odpověděla ECB spuštěním tohoto programu sice v omezeném objemu 20 mld. EUR měsíčně, ale zato s otevřeným trváním. Program začíná v listopadu a má skončit až těsně před budoucím zvyšováním sazeb.
  • ECB stále jastrabia
    Po včerajšej zvýšenej volatilite v dôsl...
  • ECB stále ve velmi expanzivním módu
    ECB pokračuje souborem opatření navyšování monetární expanze s cílem oslabení eura a podpory ekonomiky a inflace. ECB je v situaci noční můry...
  • ECB stanovila horný limit
    ECB spravila opak toho, čo sme očakávali. ECB zaviedla horn&yacut...
  • ECB stanovuje limit pre nákup dlhopisov
    Euro včera mierne pokleslo, kedy slabá španielska aukcia d...
  • ECB stimuluje euro k růstu.
    Včerejší obchodní seance proběhla pod záštitou očekávaného zasedání Evropské Centrální Banky (ECB). Jak jsme očekávali...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace