Sobota 24. únor 2024 11:40
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

Bitcoin se vyšplhal na 50 000 dolarů a na Ethereu začíná fungovat Dencun

13.02.2024 14:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poté, co v předchozím týdnu došlo k určité konsolidaci, cena bitcoinu minulý týden vzrostla a posílila o 13 %. Příznivou dynamiku si přenesla i do tohoto týdne. V současné době se bitcoin na platformě eToro obchoduje za 49 580 USD.

Jedním z důvodů růstu ceny by mohl být příliv spotových ETF. Od 25. ledna, kdy se cena bitcoinu v té době pohybovala kolem 40 000 USD, jsme pozorovali už jedenáct dní po sobě probíhající nákupy  napříč bitcoinovými spotovými ETF schválenými Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC).

U etherea jsme byli svědky aktivace tolik očekávaného upgradu "Dencun" na posledním testnetu Holesky. Po úspěšné aktivaci na Holesky máme nyní datum 13. března, kdy bude upgrade spuštěn na hlavním ethereovském mainnetu. Více o Decunu se dozvíte dále v newsletteru. V současné době se ether na platformě eToro obchoduje za 2 630 USD.

V NÁSLEDUJÍCÍM TÝDNU

Tento týden se pozornost přesune zpět na makroekonomiku, protože v úterý 13. února se chystá zveřejnění nejnovějších údajů o americkém indexu spotřebitelských cen.

Ačkoli FED v podstatě vylučuje možnost snížení úrokových sazeb na dalším zasedání v březnu, horší než plánované výsledky CPI by mohly trhy skutečně přesvědčit o tom, že ke snížení sazeb dojde na následujícím květnovém zasedání.

Jak jsme již v minulosti viděli, zvýšené předpoklady snižování sazeb, klesající výnosy dluhopisů a celkové uvolnění finančních podmínek byly pro ceny kryptoměn obecně pozitivní.

AKTÉŘI MINULÉHO TÝDNE

Ethereum Name Service (ENS) patřil minulý týden k nejvýkonnějším kryptoměnám, neboť posílil o 18 %.

ENS je projekt postavený na blockchainu Ethereum, jehož cílem je zjednodušit oblast kryptoměn a decentralizovaných financí tím, že uživatelům umožní mít pro adresy kryptoměnových peněženek jméno .eth, které nahradí složitý formát adres s dlouhými znakovými řetězci, což zase uživatelům usnadní odesílání a přijímání kryptoměn.

Tento cenový krok následuje po oznámení výkonného ředitele Khoriho Whittakera, že ENS zkoumá způsoby, jak navázat na sítě druhé vrstvy Etherea, a také potenciálně spustit vlastní blockchain druhé vrstvy.

ZAJÍMAVÉ UDÁLOSTI

Čínské společnosti zaměřené na těžbu bitcoinů láká levná elektřina v Etiopii

Jak uvedla agentura Bloomberg, Etiopie se stala hlavním centrem pro vysídlené čínské těžaře bitcoinů kvůli levným nákladům na elektřinu a optimálním klimatickým podmínkám pro provoz těžebních zařízení.

Podle jednoho z vedoucích pracovníků společnosti Bitmain může Etiopie během několika let svou kapacitou dodávek elektřiny pro těžbu bitcoinů konkurovat Texasu, největšímu centru těžby kryptoměn v USA.

Několik čínských společností se také podílelo na výstavbě přehrady Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) v hodnotě 4,8 miliardy dolarů, největší vodní elektrárny v Africe, ze které těžaři plánují čerpat energii.

V době největšího rozmachu se čínští těžaři bitcoinů podíleli 65 až 75 % na celkovém "hash rate" neboli celkovém výpočetním výkonu bitcoinové sítě.

Upgrade Etherea Dencun bude v mainnetu spuštěn 13. března 2024

Vývojáři jádra Etherea stanovili datum na 13. března (přesněji blockchain slot 8626176) pro aktivaci upgradu Dencun na mainnetu.

Dencun zavádí řadu EIP (Ethereum Improvement Proposals) a znamená začátek éry "The Surge" na Ethereu, jejímž cílem je zvýšit škálovatelnost, bezpečnost a efektivitu sítě. Vylepšení má také výrazně snížit transakční poplatky (gas fees) na sítích 2. vrstvy v rámci ekosystému Ethereum prostřednictvím EIP 4844 Proto-Danksharding.

Ethereum bude v nadcházejících měsících kryptoměnou, kterou je třeba sledovat. Dencun by mohl přinést zvýšené využívání sítě Ethereum, což by zase mohlo být pozitivní pro cenu kryptoměny ethereum.

Nemluvě o květnu letošního roku, kdy se dočkáme konečného termínu schválení nebo zamítnutí spotových žádostí o ethereum. Podobně jako jsme to viděli u bitcoinu, když se schválení spotových bitcoinových ETF zdálo pravděpodobné, cena bitcoinu výrazně vzrostla.

Analytik společnosti eToro, Simon Peters

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bitcoin se vrací nad 40 000 dolarů
  Bitcoin (BTC) po značném nárůstu 18. dubna vykazuje silné známky býčího zvratu trendu. Dne 18. dubna BTC dosáhl místního minima 38 536 dolarů, ale odrazil se a vytvořil býčí svícen. Jde o svíčkový vzor, ve kterém je pokles celého předchozího dne negován v rámci pohybu následujícího dne. Kromě toho měl vzor dlouhý spodní knot, což je považováno za známku nákupního tlaku.
 • Bitcoin se vrací na úroveň 24 000 USD
  Bitcoin se v uplynulém týdnu vrátil nad 24 000 USD, čímž se dostal na úroveň, která nebyla zaznamenána od srpna 2022. Kryptoměna měla silný týden, kdy její výkonnost rostla napříč celým spektrem.
 • Bitcoin se vrací na 48 tisíc dolarů, Avalanche vzrostl o 15% po zprávách Market Watch
  Mezitím, co BTC se za posledních 24 hodin dokázal opět vyšplhat na 48 000 dolarů, Avalanche přidal 15% hodnoty a dostal se nad 90 dolarů. Bitcoin velmi dobře zareagoval na poslední propad cen a vyskočil o několik tisíc dolarů na více než 48 000 dolarů. Většina altcoinů je dnes také v plusu, přičemž Avalanche patří mezi nejvíce ziskové s denním nárůstem s 15%.
 • Bitcoin se vrací zpět – Dogecoin a Ethereum rostou, naděje na spotové ETF ožívají: Analytici předpovídají, že král kryptoměn se nakonec vrátí na 57 tisíc dolarů
  Bitcoin se ve čtvrtek odrazil nad úroveň 44 000 USD poté, co o den dříve došlo k prudkému poklesu ocenění kryptoměn. Globální tržní kapitalizace kryptoměn vzrostla v době zveřejnění článku o téměř 1 % na 1,66 bilionu dolarů.
 • Bitcoin se vrací zpět po pádu pod 26 tisíc dolarů
  V časných ranních hodinách se Bitcoin propadl pod 26 000 dolarů, částečně kvůli tomu, že stabilní Tether (USDT) podporovaný fiatem dočasně strádá. Nicméně, v současné době je na tom USDT a stejně tak Bitcoin o něco lépe.
 • Bitcoin se vrátil nad 51 000 USD, trh s kryptoměnami se zotavuje, protože zisk společnosti Nvidia oživuje AI-Tokens
  Kryptotrh dosáhl na začátku týdne několikaměsíčních maxim, poté mírně poklesl a na začátku čtvrtka se zotavil, protože obchodníci vybírali zisky a pozorovatelé trhu vzhlíželi ke zprávě o výsledcích hospodaření výrobce čipů Nvidia (NVDA) jako ke katalyzátoru pohybů.
 • Bitcoin se v současné době připravuje na velký impulsní posun
  Ostře sledovaný kryptoanalytik uvedl, že se seřadilo několik indikátorů, které naznačují, že primární kryptoměna je připravena zahájit novou kapitolu.
 • Bitcoin se vyšplhal nad psychologickou hranici 50 000
  Bitcoin zažívá prudký růst po proražení 50denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) 7. února. Během týdne cena překonala svůj dvouletý vrchol 49 051 a prudce se vyšplhala nad psychologickou hranici 50 000, ale obchodníci by měli být obezřetní, protože nárůst je značně přetáhnutý. Pokud bude rally pokračovat, mohl by Bitcoin otestovat zóny podpory z listopadu 2021 na úrovni 53 300 a 55 500.
 • Bitcoin se vyšplhal nad 28,5 tisíce dolarů
  Bitcoin (BTC) v úterý během amerických obchodních hodin rostl, když investoři zvažovali nejnovější bankovní nepokoje a zdálo se, že se znovu zajímají o kryptoměny a další aktiva, která mají hodnotu.
 • Bitcoin se vyšplhal nad 38 000 dolarů 📣
  Bitcoin se na vlně holubičích komentářů členů Fedu a oslabujícího dolaru opět pokouší prolomit klíčovou úroveň 38 000 USD. Růst je navíc podpořen nedávným vyrovnáním společnosti Binance s americkou vládou. Dříve byl takový scénář zmiňován jako jeden z možných katalyzátorů další paniky na trhu. Investoři však nakonec vzali vyrovnání Binance pozitivně, jako částečné vyřešení problémů burzy a uspořádání záležitostí na americkém trhu. Emoce rozjitřil také blížící se půlprocentní pokles a pokrok v procesu zavádění spotového ETF pro bitcoin.
 • Bitcoin se vyvíjí v síť s více aktivy
  Bitcoin Ordinals vytvářejí nové možnosti pro síť Bitcoin tím, že umožňují uživatelům vytvářet nápisy uložené na jednotlivých Satoshi.
 • Bitcoin se vznáší nad úrovní 30 000 USD
  Bitcoin se přiblížil k minimům z června a července a zastavil pokles. Cena se odrazila od úrovně 32 000 USD na 39 000 USD, ale včerejší denní svíčka přispívá k medvědímu vývoji grafu. Cena zůstává uvnitř medvědího kanálu ze svých historických maxim.
 • 📈 Bitcoin se vzpamatovává z propadu
  Bitcoin neměl v poslední době na růžích ustláno. Nejslavnější a nejvíce obchodovaná kryptoměna si prošla výraznou korekcí po dosažení nového historického maxima v blízkosti $42 000. V noci dosáhla až na úroveň $29 000, což znamenalo třítýdenní minima. Z rekordu se tak cena propadla o 30 %. Bitcoin následně část ztrát korigoval a obchoduje se v blízkosti $31 500.
 • Bitcoin se za poslední dva měsíce moc neposunul
  Bitcoin od svého odrazu od zářijového dna na úrovni 24 915 vytvářel strukturu vyšších maxim a vyšších minim. V posledních několika denních seancích však cena ustupovala poté, co byla opakovaně odrazena od 200denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA). Pokud prodejní zájem zesílí a cena překoná 50denní SMA, mohla by jako první obranná linie působit zářijová podpora na úrovni 25 980 bodů.
 • Bitcoin se zotavuje nad 38 000 USD
  Bitcoin se přiblížil k úrovni 37 100 USD, ale poté se obrátil a zotavil se nad 38 000 USD, jelikož býci aktivně nakupovali aktivum v blízkosti klíčové úrovně supportu. Z krátkodobého hlediska je to pozitivní znamení, neboť odráží ochotu býků chránit klíčový support. V důsledku toho se trh s kryptoměnami obrátil a díky bitcoinovým býkům přidal 2,5 % na 1,8 bil. USD.
 • Bitcoin se 14. února 2023 vymanil z krátkodobého medvědího kanálu
  Bitcoin proráží nad rezistenci horní hranice kanálu. Nyní se obchoduje přibližně za 22 289 USD. Dnešní průraz medvědího kanálu nám dává první signál obratu krátkodobého trendu. Cena prorazila poslední nižší maximum a začala vytvářet vyšší maxima a vyšší minima. Pokles z úrovně 24 258 USD nejspíš skončil. Nedávné minimum na ceně 21 456 USD je klíčovým supportem. Býci musí tuto úroveň ubránit a udržet se nad ní. Průraz pod ni umožní cestu k pohybu pod 20 000 USD.
 • Bitcoin si dál upevňuje pozici hlavní světové kryptoměny
  Celý investiční svět po delší době znovu nevěřícně zírá na vývoj ceny Bitcoinu. Ten se ještě začátkem dubna držel na cenách kolem 4 tis. dolarů, aby koncem června překonával ceny třikrát vyšší. Bitcoin prostě stále nechce umřít.
 • Bitcoin si pravděpodobně udrží svou cenu, říká analytik Bloombergu
  Komoditní stratég agentury Bloomberg Mike McGlone navážel na výkon Bitcoinu v době, kdy se zvyšuje inflace, zvyšují se úrokové sazby a Ukrajina se vypořádává s rozsáhlou invazí z Ruska.
 • Bitcoin si razí cestu nahoru. Překonal tříroční maxima
  Investorům, kteří věřili v růst nejstarší kryptoměny v podobě Bitcoinu, se vytrvalost navzdory jeho předchozím propadům vyplatila. Před pár dny dosáhla hodnota Bitcoinu 17 tisíc USD, na kterých se naposledy obchodoval v roce 2018 a krátce na to překročil i milník 18 tisíc USD. Od začátku roku tak cena digitální měny vzrostla o 370 procent a momentální situace na trzích nahrává ve prospěch jejímu dalšímu růstu.
 • Bitcoin si v červenci vzal dovolenou spolu s jeho investory
  Cena bitcoinu se od začátku léta prakticky nezměnila a pohybuje se v úzkém koridoru kolem 30 000 dolarů. Jde o tradiční prázdninový útlum způsobený dovolenými i absencí významnějších kurzotvorných zpráv. Podobně je na tom ethereum a další altcoiny, říká ředitel české společnosti Bit.plus Martin Stránský.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AVAFX
TopForex
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader