Neděle 03. březen 2024 10:21
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster

USD/JPY: Situace na trhu je pod kontrolou býků

06.02.2024 12:30  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jen své příznivce na začátku roku vážně zklamal. Na konci roku 2023 do něj byla vkládána významná očekávání. Vzhledem k očekávané divergenci v měnových politikách Federálního rezervního systému a Bank of Japan (BoJ) se očekával pokles páru USD/JPY. Začátkem února však japonský jen ztratil vůči americkému dolaru více než 5 % své hodnoty a právem si drží pozici nejméně výkonné měny mezi měnami zemí G10. Tento trend trvá již poslední dva roky.

Jestliže v letech 2022–2023 byla hlavním motorem rallye na páru USD/JPY neochota Bank of Japan opustit extrémně uvolněnou měnovou politiku, zatímco Fed svou politiku aktivně zpřísňoval, v roce 2024 se vše změnilo. Na konci předchozího roku žádaly trhy od Federálního rezervního systému příliš mnoho – snížení sazby federálních fondů o 150 bazických bodů na 4 %. A od Kazua Uedy a jeho kolegů se očekávalo, že od negativních sázek upustí. Ne vše ale dopadlo podle očekávání.

BoJ se skutečně ubírá směrem k normalizaci. Podle insiderů agentury Reuters Rada guvernérů v dubnu zvýší jednodenní sazbu, opustí cílení na výnosy, ale bude nadále nakupovat tolik dluhopisů, kolik je potřeba k udržení stability trhu s dluhy. Zdroje obeznámené s Uedovou strategií uvedly, že investoři jeho signály intrepretovali správně.

OECD předpokládá, že jednodenní sazba vzroste během několika let na 0,7 %. V prostředí klesajících výpůjčních nákladů od Federálního rezervního systému by tato divergence měla podpořit medvědy na USD/JPY.

Dynamika sazeb Fedu a dalších centrálních bank

analytics65c2015f74ce2.jpg

Nicméně zatímco v Japonsku jde vše podle plánu, v USA to nejde tak hladce, jak by si investoři přáli. Dvě silné zprávy o zaměstnanosti v USA, zpomalující inflace, silné maloobchodní tržby a zrychlení podnikatelské aktivity v sektoru služeb naznačují, že ekonomika USA nabírá na síle. V důsledku toho rostou výnosy vládních dluhopisů, a vytváří tak nejlepší dvoudenní rallye od léta 2022 po zveřejnění lednových statistik o trhu práce.

Významná korelace mezi sazbami amerického dluhu a kotacemi USD/JPY tlačí pár nahoru, takže zapomíná na záměry Bank of Japan normalizovat měnovou politiku.

Dynamika USD/JPY a výnosy státních dluhopisů USA


analytics65c2016bbb8f2.jpg

analytics65c201763a91d.jpg

Podle mého názoru nemá smysl očekávat posílení jenu vůči americkému dolaru aniž by došlo ke zpomalení americké ekonomiky a inflace. Pokud se objeví další silné zprávy, jako lednová zpráva o americkém trhu práce, investoři začnou zvažovat, zda by měl Fed obnovit cyklus zpřísňování měnové politiky místo jejího uvolňování. Za takových podmínek se odklon Bank of Japan od záporných sazeb stává druhořadým.

Pokud jde o technický obraz, návrat kotací nad klouzavý průměr a reálnou hodnotu na denním grafu páru USD/JPY naznačuje, že je situace pod kontrolou býků. Dříve vytvořené dlouhé pozice by měly být nadále drženy a zvýšeny při proražení rezistence na 148,8. Počátečními cíli jsou úrovně 150,1 a 151,25.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • 📉USDJPY se propadá o více než 2 %💥
  Pár USD/JPY odpoledne prodloužil svůj pohyb směrem dolů a klesl o více než 2 % jako pravděpodobný výsledek intervence japonského ministerstva financí. Další oslabení USD způsobené titulkem WSJ, který ukázal, že někteří členové FED signalizují touhu zpomalit tempo růstu brzy, aby změřili dopad takového zpřísnění na růst. Později během zasedání Fedu Dalyová, která je považována za hlásnou troubu Powella, učinila několik holubičích komentářů. Dalyová řekla, že FED musí udělat vše, co je v jeho silách, aby se příliš neutahoval. protože jsme v současné době ve fázi politiky, kdy musíme být ohleduplní.
 • 💱 USDJPY se propadl na 145,00
  Japonský jen je dnes mezi měnami G10 jednoznačně nejúspěšnější. JPY roste, protože obchodníci se připravují na ukončení ultra uvolněné měnové politiky Bank of Japan a zvýšení sazeb ze záporného pásma. Za hnací motor tohoto kroku jsou považovány komentáře guvernéra BoJ Uedy. Ueda japonským zákonodárcům řekl, že manipulace s měnovou politikou bude od konce roku náročnější, což podpořilo spekulace, že se banka chystá opustit záporné sazby. Náznaky však začaly přicházet již včera, kdy viceguvernér BoJ Himino ve svém středečním komentáři bagatelizoval nepříznivé dopady zvyšování sazeb. V důsledku toho se tržní ceny pro zvýšení sazeb BoJ zvýšily a nyní peněžní trhy vidí 35% šanci na zvýšení sazeb o 10 bazických bodů na zasedání 19. prosince 2023, oproti včerejším zhruba 26 %. Zvýšení jestřábích sázek je také příčinou největšího skoku japonských výnosů za téměř rok!
 • USD/JPY se snaží najít kupce a vrátit se na vrchol
  USD/JPY se snaží obnovit svůj býčí trend, když se jemně otočil poblíž na 146,07. Aby býci přilákali nové kupce, budou muset překonat výše zmíněnou rezistenci 146,07 a posunout se nad hranici 146,60. V takovém případě by cena mohla nabrat na síle směrem k důležité rezistenci na úrovni 148,50.
 • USD/JPY se stabilizuje při minimální rezistenci
  Pár USD/JPY se obchoduje kolem úrovně 142,00, tedy mírně pod maximem, kterého dosáhl v listopadu 2022. Zdá se, že japonský jen v důsledku výrazné divergence měnověpolitických postojů dál oslabuje, protože Bank of Japan zaujala odlišný postoj než jiné významné centrální banky.
 • USDJPY se stahuje z 200denního SMA
  USD/JPY ustoupil od hlavní rezistence na úrovni 137,50, která se shoduje s 200 SMA (červená linie), přestože guvernér BoJ Kuroda odvrátil možnost obratu a uvedl, že "BoJ se snaží trvale a stabilně dosáhnout svého 2% inflačního cíle doprovázeného růstem mezd". Podle našeho názoru to bude pravděpodobně trvat delší dobu". Analytici s úzkými vazbami na tvůrce politiky nicméně naznačili, že BOJ by mohla opustit omezení výnosů desetiletých dluhopisů již v příštím roce kvůli rostoucím vyhlídkám, že inflace a mzdy překonají očekávání, jak uvedla agentura Reuters. Slabost zelené měny v úterý mezitím navzdory nedávným údajům z USA poukázala na odolnou ekonomiku a posílila argumenty pro další zpřísňování měnové politiky.
 • USD/JPY se stále nachází v korekční oblasti
  Aby býci na trhu USD/JPY přilákali nové kupce, budou muset překonat blízkou rezistenci 151,65 a posunout se nad vrchol z roku 2022 na úrovni 151,93. V takovém případě by cena mohla nabrat na síle směrem k důležité oblasti trendové linie odporu na úrovni 153,00. Při dalším úspěšném boji tam by cena mohla skočit do omezující zóny 155,40-156,60 zabrané v období březen-červen 1990.
 • USD/JPY se vrací do růstového trendu
  USD/JPY po výrazné korekci, která utlumila sílící řeči o intervencích, opět obchoduje výše. Pár se připravuje na vstup do velmi rušné oblasti, když se býci snaží získat zpět kontrolu nad trhem a využít pokračující konvergence jednoduchých klouzavých průměrů (SMA) ve svůj prospěch. Ukazatele hybnosti se v této fázi zdají být převážně na straně býků.
 • USDJPY se vrací zpět na důležitou resistenci
  Opětovný nástup risk-on sentimentu má výrazný dopad a ocenění japonského jenu Ten po silném růstu z přelomu minulého roku kompletně odevzdal dřívější zisky a vrací se na d úroveň 109 USDJPY. Co více, měnový pár USDJPY se dostává zpět k silné resistenci na úrovni horní hrany konsolidačního pásma (109,70), ve kterém se drží od loňského prosince. Ta může být důležitou bariérou pro býky na USDJPY a cenovým targetem pro uzavírání ziskových pozic.
 • USD/JPY Silný up-trend, ale pozor na 109.77
  USD/JPY zaznamenal velmi silný vzestup, a to jak při měsíčních, tak týdenních úrovních odporu H5. V tomto okamžiku by obchodníci měli sledovat 109,77. Cena by mohla být odmítnuta směrem k 108.96 a 108.15 k zóně POC. POC zóna je místo, kde by cena mohla opět odrazit. Pokud 109.80 přestřelí, dávejte pozor na 110.20 a 110.50. Dnes je pátek, takže můžeme vidět nějaké zisky později odpoledne.
 • USDJPY si stále neví rady s důležitým supportem, TA
  Měnový pár USDJPY dál bojuje s hranicí 100 jenů za dolar. Ta je především důležitou psychologickou bariérou, kterou v ...
 • USD/JPY Skrytá medvědí divergence před rozhodnutím FOMC
  Hlavní zpráva dne je rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách. Vedle oficiálního oznámení o sazbách zpráva obsahuje prognózu FOMC pro inflaci a hospodářský růst v příštích dvou letech a rozpis jednotlivých prognóz úrokových sazeb FOMC.
 • USD/JPY spěchá na 84,18 brzdí jej americký dolar
  Americká měna zkorigovala svůj vzestup z minulého týdne a po středečním oznámení o rozšíření dal&s...
 • USD/JPY stále roste
  Na většině trhu americký dolar oslabuje, ale vůči Japonskému jenu roste. Z dlouhodobého horizontu bude dolar i nadále pod značným tlakem. Japonský jen tento týden klesl o 0,2 % a dostal se pod tlak ze strany dolaru, když nový guvernér Bank of Japan zopakoval, že centrální banka bude udržovat svou uvolněnou měnovou politiku. Pár dnů se pohybujeme kolem ceny 134.68. Pokud budou dnes pozitivní zprávy pro americký dolar, tak by se trh mohl podívat nad cenu 136,00 až k rezistenci na ceně 136,80. Vyhlášení na americkém dolaru je naplánované na 14:30, budou se řešit žádosti o dávky v nezaměstnanosti a prodej domů na sekundárním trhu.
 • USD/JPY stojí před důležitou překážkou na ceně 148,81
  USD/JPY se v předchozím týdnu přiblížil k překonání úrovně 148,81 a zaznamenal dvouměsíční maximum. Podle ukazatele RSI by si trh mohl v krátkodobém horizontu udržet pozitivní momentum, jelikož je ukazatel pozitivně skloněný poblíž úrovně 70 a MACD prodlužuje svůj býčí pohyb nad svou spouštěcí a nulovou linií. Rychlý Stochastics však naznačuje, že se trh nachází v překoupené oblasti, a proto je možné určité oslabení. Směrem vzhůru by se cena mohla pokusit překonat bariéru 148,81 a znovu otestovat oblast 149,70-150,00 zabranou z maxim v listopadu 2023.
 • USD/JPY STOUPÁ PŘED AMERICKOU ZAMĚSTNANOSTÍ
  Dolar narostl oproti japonskému jenu na nejvyšší úroveň za posledních tři a půl roku, před dnešním zveřejněním čísel t...
 • USDJPY testuje důležitou dlouhodobou resistenci
  Měnový pýr USDJPY se přiblížil k důležité technické bariéře. Jedná se o dlouhodobou resistenci na úrovni klesající trendové linky, která je testována počtvrté za posledních pět let.
 • USDJPY testuje kľúčovú rezistenciu
  Pár USD/JPY vymazal skoré straty a obchoduje sa vyššie, pretože investori strávili čerstvé údaje, ktoré ukázali, že miera nezamestnanosti v Japonsku sa v novembri mierne znížila, zatiaľ čo maloobchodná aktivita v krajine rástla menej, ako sa očakávalo. Aj nedávne komentáre guvernéra BoJ Haruhika Kurodu zavážili len mierne. Kuroda odrazil špekulácie, že centrálna banka čoskoro opustí svoju ultra uvoľnenú menovú politiku po prekvapivej úprave 10-ročného výnosového cieľa z minulého týždňa. Kuroda povedal, že „banka sa bude snažiť dosiahnuť cenový cieľ udržateľným a stabilným spôsobom, sprevádzaný zvyšovaním miezd, pokračovaním menového uvoľňovania pod kontrolou výnosovej krivky. Dodal, že sa predpokladá, že podmienky na trhu práce v Japonsku, najmä pre nepravidelných zamestnancov, sa budú ďalej sprísňovať.
 • USDJPY: Trhy sa pripravujú na veľkú volatilitu
  USDJPY pár sa obchodoval bez výraznejšej zmeny počas Londýnskej seansy a zelená bankovka zatiaľ dokázala ubrániť 109.50.
 • USD/JPY – Trh zpět u oblíbené hranice 77,9
  Jen dnes sílí o 0,1% d/d na 78,1. Trh se ráno odrazil od klíčového podpůrného pásma 77,7 - 77,9, další...
 • USD/JPY už klesá 4 týdny v řadě, čeká se na průraz stovky
  Teprve podesáté za posledních 10 let se daří posilovat japonskému jenu na páru s americkým dolarem 4 týdny v řadě. Dosavadní oslabení páru USD/JPY o 1,1 % v tomto týdnu dává docela slušnou jistotu, že předběžný výsledek bude dnes potvrzen. Sázky na oslabení jenu dávají z mnoha pohledů smysl, zatím ale zůstávají nevyslyšeny. Pár aktuálně bojuje s technickou bariérou na hodnotě 100. Bez zásahu vlády nebo centrální banky se zdá být jeho další pokles nevyhnutelný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader