Neděle 14. července 2024 21:36
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei Payout
reklama
Fintokei Payout

Inflace v USA může být v roce 2024 vyšší

22.01.2024 07:19  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics65ad0c688521d.jpg

Prognózy inflace v roce 2024 jsou stejně nejisté a mlhavé jako předpovědi úrokových sazeb. Prognózy se dělají mnohem snáz v klidných dobách, protože mnoho klíčových indikátorů se mění jen minimálně. V posledních letech jsme ale byli svědky mnoha vzestupů a pádů, jejichž příčinou byly geopolitické konflikty a koronavirus. Centrální banky se dlouho snažily situaci napravit a vrátit ekonomiku do normálu. Ale i teď, kdy to téměř dokázaly, je tvorba prognóz na příští rok stále jako věštění budoucnosti.

Snadno se předpokládá, že inflace bude dál klesat. A pravděpodobně to tak i bude. Ale za jakou cenu a jakým tempem? Na tyto otázky je velmi těžké odpovědět. Měnová politika Evropské centrální banky, Federálního rezervního systému, Bank of England a dalších centrálních bank závisí na zprávách, které tyto otázky řeší. Já osobně proto zastávám názor, že není třeba nikam spěchat. "Buďte v klidu, a než něco uděláte, promyslete to." Vidíme, že poptávka po dolaru se nezvyšuje, i když vlnová analýza obou instrumentů tento scénář naznačuje.

analytics65ad0c7491822.jpg

Trh dál vyvozuje závěry na základě vlastních domněnek. Existuje mnoho názorů na to, jak se bude situace kolem inflace a úrokových sazeb vyvíjet, a mnoho analytiků se samozřejmě může mýlit. Generální ředitel Goldman Sachs David Solomon varoval, že inflace by mohla být trvalejší, než se očekávalo. To znamená, že Fed může držet úrokovou sazbu na nejvyšších úrovních déle, než se momentálně předpokládá. To je pro dolar dobrá zpráva, ale americká ekonomika zároveň bude dál pod tlakem měnové politiky. Goldman Sachs očekává, že ekonomika USA se letos vyvaruje velkého zpomalení. Dolar může na tomto základě stále dostávat podporu.

Všechno ale nezávisí jen na Fedu a inflaci v USA. Úroková sazba ve Velké Británii zůstane dlouhodobě vysoká a může tak dolaru ještě chvíli bránit v růstu vůči libře. Situace eura je o trochu jednodušší, ale i tak lze očekávat určitá překvapení. Aktuálně můžete zvážit short pozice na euru, kdežto na libře bude lepší počkat na průraz nad úroveň 1,2627.

Na základě analýzy jsem dospěl k závěru, že se vytváří medvědí vlnový pattern. Vlna 2 neboli b byla dokončena, takže v blízké době očekávám vytvoření impulzivní sestupné vlny 3 neboli c s výrazným poklesem instrumentu. Neúspěšný pokus o průraz nad úroveň 1,1125, která odpovídá Fibonacciho retracementu 23,6 %, naznačí, že trh je připraven prodávat. Aktuálně zvažuji short pozice.

analytics65ad0c7d69cd0.jpg

Vlnový pattern na páru GBP/USD naznačuje pokles. V tuto chvíli mohu doporučit prodej instrumentu s cíli pod úrovní 1,2039, protože vlna 2 neboli b nakonec skončí, a to kdykoli. Vlastně už teď vidíme určité známky konce. Se závěry a short pozicemi bych ale nespěchal. Počkal bych na úspěšný pokus o proražení úrovně 1,2627, protože pak se mnohem snadněji dočkáme dalšího poklesu páru.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Inflace v USA dál na vzestupu, Fed nebude s utahováním otálet
  Březnový report o spotřebitelských cenách ve Spojených státech ukázal čísla poblíž tržního konsensu. Celková inflace stoupla na 8,5 z 7,9 procenta, zatímco se čekalo 8,4. Jádrová inflace naopak za konsensem nepatrně zaostala, když zrychlila na 6,5 z 6,4 pct.
 • Inflace v USA dál roste
  Americký Úřad pro pracovní statistiky (Bureau of Labor Statistics) v pátek zveřejnil listopadové údaje o indexu spotřebitelských cen. Zpráva v souladu s očekáváním ukázala ještě vyšší míru inflace.
 • Inflace v USA dosáhla 9,1 %
  Představitelé Fedu mohou diskutovat o historickém zvýšení sazeb o 100 bazických bodů již tento měsíc po vydání nejnovější zprávy o inflaci v USA.
 • Inflace v USA i eurozóně by se měla odrazit ode dna
  Dolar včera proti euru pokračoval v oslabování kvůli horším než očekávaným makroekonomickým údajům. Během čtvrtka dolar proti...
 • Inflace v USA je na 2,6 %. FDA pozastavil vakcínu od J&J
  Úterní seance konečně doručila zajímavější pohyby na finančních trzích, a to jak akciových, tak devizových. Akciové trhy nejvíce zajímala zpráva, že americký regulátor pro kontrolu léčiv FDA doporučil pozastavit vakcinaci od společnosti Johnson&Johnson, což okamžitě dostalo riziková aktiva pod tlak. Mezitím byla zveřejněna data inflace v USA, která poskočila vysoko nad 2 %.
 • Inflace v USA klesá
  Britská libra se pohybuje v kladných číslech. Měnový pár GBP/USD se obchoduje na úrovni 1,2675, tedy cena stoupla od začátku týdne o 1,7 %. V úterý libra vzrostla o téměř 1 % po žhavé zprávě o zaměstnanosti ve Spojeném království a poklesu inflace v USA. Včera bylo zasedaní Fedu, kde se rozhodovalo o úrokových sazbách a výsledek byl stejný jako minulé rozhodnutí a očekávání, které bylo 5,25 %.
 • Inflace v USA klesá
  Zpráva o inflaci v USA za duben ukázala malý pokles, přičemž celkový CPI klesl z 5,0 % na 4,9 %. Přesto byly finanční trhy potěšeny a americký dolar ztratil půdu pod nohama. Zdá se, že investoři se soustředili na jeden konkrétní ukazatel, který klesal, přičemž ignorovali, že Core CPI se téměř nezměnil na 5,5 %. Včera proběhlo vyhlášení PPI na americkém dolaru, které dopadlo dobře pro americký dolar, a to s výsledkem 2,3 % proti očekávaných 2,5 %. Na základě těchto zpráv se od začátku týdne euro propadlo proti americkému dolaru o 1,36 %. Nyní se nacházíme u zóny supportu, kde vidíme, že se trh včera odrazil a vytvořil pin bar na grafu H4. V případě pokračovaní tohoto signálu tak trh může testovat rezistence na ceně 1,1001 a 1,1070.
 • Inflace v USA klesá, FED poprvé po 15 měsících nezvýšil úvěrové sazby
  Americký Fed dnes poprvé od března roku 2022 ponechal své úrokové sazby beze změny, tedy na úrovni 5,00–5,25 %. Rozhodnutí však nebylo tak jednoznačné, jak se mohlo zdát ještě před měsícem. Zatímco na začátku května investoři předpokládali, že Fed už v červenci přistoupí ke snižování sazeb, dnes je téměř jisté, že ke snižování sazeb jen tak nedojde. Naopak je zde reálná možnost ještě jednoho zvýšení sazeb právě v červenci. A to přesto, že aktuální data z americké ekonomiky nejsou zcela jednoznačná.
 • Inflace v USA klesá pomaleji, než se čekalo
  Kromě pozitivních zpráv o Senátem schváleném návrhu zákona o dluhovém stropu USA podporují sentiment na trhu rizikových aktiv také výroky představitelů Federálního rezervního systému. V poslední době často naznačují pauzu ve zvyšování sazeb během zasedání tohoto měsíce.
 • Inflace v USA klesla, ale ne dost. Fed zůstane přísný
  Srpnová inflační data byla na trzích očekávána s velkým optimismem už řadu dní. Odhady mířily směrem ke zmenšení cenového růstu, což se také stalo, přesto inflace zůstala vyšší, než se čekalo. Optimismus tak bude třeba opět přehodnotit. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v zámoří zvedly o 0,1 pct, zatímco se čekal stejně velký pokles po předchozí stagnaci. V případě jádrového indexu je rozdíl větší - nárůst o 0,6 namísto odhadovaných 0,3 pct. Meziroční inflace dosáhla v srpnu 8,3 procenta po červencových 8,5. Čekal se však pokles až na 8,1 pct, přičemž trhy byly podle nás fakticky nastavené na ještě nižší číslo.
 • Inflace v USA na rozdíl od Evropy roste
  Krátce před koncem dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fed), na němž bankovní rada rozhoduje, zdali ponechá základní úrokovou...
 • Inflace v USA - o chlup vyšší čísla rozhýbala trhy
  Zveřejnění dat o spotřebitelských cenách v zámoří bylo jako obvykle očekávanou událostí, zvláště když chyběly jiné dostatečně zajímavé impulsy. Odchylka od konsensu byla nakonec minimální, ale způsobila poměrně nervózní reakci na finančních trzích. Výsledný pohyb však zatím není velký. Celkový index spotřebitelských cen se meziměsíčně zvedl podle očekávání o 0,6 pct. Meziročně pak zrychlil na 3,7 z 3,2 pct, zatímco se čekalo 3,6 procenta.
 • Inflace v USA opět klesla, zlatu nahrává na další růst
  Se začátkem nového roku přicházejí také zprávy ohledně hodnot inflace v Americe. Index spotřebitelských cen CPI činí za prosinec 6,5 %, což trhy předem očekávaly. Z dat je jasné, že inflace v Americe pomalu ale jistě klesá, ze středečního projevu šéfa FEDu Jerome Powella na konferenci pořádané švédskou centrální bankou navíc zaznělo, že úrokové sazby by se v letošním roce měly vyšplhat nad 5 % a na této hranici nějakou dobu setrvat. Dlouhodobým cílem FEDu tak nadále zůstává snaha stlačit čísla inflace na ideální 2 %.
 • Inflace v USA roste "jen" podle očekávání, vrchol je blízko
  S napětím očekávaná listopadová inflační data ze zámoří nakonec dopadla podle očekávání. Meziměsíční růst cen o 0,8 pct je sice o chlup vyšší, ale meziroční inflace na úrovni 6,8 pct a jádrová inflace 4,9 procenta odpovídají tržnímu konsensu.
 • Inflace v USA roste méně, než se očekávalo! Další zvyšování sazeb vypadá nejistě!
  Celková spotřebitelská inflace ve Spojených státech v červenci zrychlila z 3,0 % na 3,2 % meziročně, což byla hodnota o něco nižší než očekávaných 3,3 % meziročně. Jádrový index CPI zpomalil ze 4,8 na 4,7 % r/r, zatímco oba měsíční ukazatele (celkový i jádrový) dosáhly 0,2 % m/m - což je v souladu s očekáváním trhu, dlouhodobými průměry i dosažením inflačního cíle Fedu do roku 2025. Bude Fed za těchto okolností pokračovat ve zvyšování sazeb?
 • Inflace v USA stále není pod kontrolou: FED opět zvýšil úrokové sazby o 0,75 procent
  Americký FED dnes přistoupil k dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Ty se počtvrté v řadě zvedly o 75 bazických bodů do pásma 3,75-4,00 procenta. Trhy toto rozhodnutí očekávaly, a to především kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům v americké ekonomice. Celková inflace v USA se sice minulý měsíc snížila na 8,2 %, analytici však čekali pokles na 8,1 %. Zásadní byl také vývoj jádrové inflace, která dosáhla 6,6 %, což je nejvíce za posledních 40 let. Zvýšení sazeb o méně než 0,75 procent by tak byl pro trhy výrazným zklamáním.
 • Inflace v USA v březnu zrychlila na 8,5 %
  Americká inflace sice zrychlila, ale cenová hladina očištěná o ceny energií a potraviny rostly jen o 0,3 % meziměsíčně.
 • Inflace v USA v důsledku zdražení benzinu vzrostla
  Inflace v USA v září dosáhla 3,7 %. Jedná se o třetí měsíc po sobě, kdy inflace měřená indexem spotřebitelských cen vzrostla, zatímco jádrová inflace klesla. K růstu inflace nejvíce přispěla cena benzinu, která se u amerických čerpacích stanic za tento měsíc zvýšila o 8,5 %. Pro srovnání, ve stejné době při stejných světových cenách pohonné hmoty v Polsku klesly o 3,1 %.
 • 👉 Inflace v USA – vše, co potřebujete vědět
  Inflační data za březen nepříjemně překvapila. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v USA meziročně o 2,6 %, nicméně trhy vysoký cenový růst převážně ignorovaly. Zástupcům americké centrální banky se podařilo situaci zklidnit. Tržní konsenzus nyní dosahuje na 3,6 %. A co když bude zveřejněn ještě vyšší výsledek? Jak vysoká inflace musí přijít, aby ji Fed už nemohl ignorovat?
 • ❗ Inflace v USA vystřelila vzhůru
  Inflace se v USA utrhla ze řetězu. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v červnu na 5,4 % YoY. V květnu dosáhl CPI na 5,0 %. Analytici očekávali naopak mírný pokles na 4,9 %. Výrazně nad konsenzus vzrostl také jádrový ukazatel. Dosáhl na 4,5 % YoY. V květnu dosáhl na 3,8 %. Byl očekáván vzestup na "pouze" 4,0 %. Hlavními tahouny růstu cen byla doprava a ceny paliv. Na trhu jsme svědky výrazné reakce. Americký dolar sílí, slábne naopak zlato a akcie. US500 ztratil v okamžité reakci více než 100 pips. EUR/USD klesl výrazně až do blízkosti úrovně 1,18.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF