Úterý 03. říjen 2023 00:14
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Inflace v USA klesá pomaleji, než se čekalo

02.06.2023 12:35  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Kromě pozitivních zpráv o Senátem schváleném návrhu zákona o dluhovém stropu USA podporují sentiment na trhu rizikových aktiv také výroky představitelů Federálního rezervního systému. V poslední době často naznačují pauzu ve zvyšování sazeb během zasedání tohoto měsíce.

analytics6479a39b2f26e.jpg

Nedávná data o inflaci v USA nutila investory k přemýšlení, ale pragmatická prohlášení amerických politiků spolu s dohodou o americkém státním dluhu vedou k rychlému oslabení amerického dolaru.

Včera prezident filadelfského Fedu Patrick Harker řekl, že americká centrální banka se blíží bodu, kdy by mohla přestat zvyšovat úrokové sazby a udržovat je na stávající úrovni, aby snížila inflaci. "Věřím, že jsme blízko bodu, kdy můžeme držet sazby na místě a nechat měnovou politiku, aby udělala svou práci, aby včas vrátila inflaci zpět k cíli," poznamenal Harker během virtuálního jednání s Národní asociací investorů.

Šéf filadelfského Fedu zopakoval komentáře, které učinil ve středu, a vyjádřil podporu pro udržení sazeb na červnovém zasedání, i když by je úředníci později museli na dalších zasedáních znovu zvýšit. "Myslím, že bychom se měli zastavit, protože pauza říká, že to chvíli vydržíme – a mohli bychom," řekl. "Měli bychom alespoň toto setkání vynechat, pokud jde o navýšení. Některé z těchto věcí můžeme nechat vyřešit se samy, alespoň do té míry, do jaké mohou."

Stojí za zmínku, že Fed za posledních 14 měsíců zvýšil sazby o pět procentních bodů, aby omezil inflaci. Uvolnění cenového tlaku přimělo úředníky, aby zvážili na svém zasedání ve dnech 13. až 14. června pauzu, což by umožnilo ekonomice strávit zvýšení sazeb. Opakovaně bylo poznamenáno, že reakce ekonomiky na takové agresivní zvyšování sazeb má tendenci se zpožďovat, takže léto je ideální čas na skutečnou pauzu a sledování reakce ekonomiky a trhů.

Harker zdůraznil, že ekonomický výhled zůstává nejistý a je připraven vyhodnotit příchozí data, aby rozhodl, zda je nutné další zpřísnění. Žádný americký tvůrce politik zjevně nechce nasměrovat ekonomiku do recese, jen aby se z ní pak musel dostávat, ale na pořadu dne také není nechat zakořenit inflaci. Loni dal Fed jasně najevo, že by raději viděl snížení tempa růstu reálného HDP, než aby nechal inflaci zakotvit v ekonomice.

Harker, který má letos ve výboru hlasovací pozici, také zdůraznil, že inflace je stále daleko nad cílovou úrovní Fedu ve výši 2 %. Navzdory zmírnění z maxima 7 % před rokem se preferované opatření Fedu pro změnu cen v dubnu zvýšilo na 4,4 % ze 4,2 %. "Dezinflace probíhá, ale děje se tak neuspokojivě pomalým tempem," řekl Harker.

Co se týče páru EUR/USD, začala korekce. Býci potřebují bránit 1,0740 a dosáhnout 1,0770. To jim umožní potáhnout cenu výše na 1,0800. Z této úrovně se pár může vyšplhat až na 1,0835, ale bez silných fundamentálních statistik z eurozóny a slabých amerických dat by to mohlo být docela náročné. Pokud dojde k poklesu obchodního nástroje, býci budou pravděpodobně jednat poblíž 1,0740. Pokud nepodniknou žádné kroky, je lepší počkat, až cena dosáhne minima 1,0700, nebo zvážit dlouhé pozice na 1,0666.

Co se týče páru GBP/USD, poptávka po libře zůstává silná. Růst páru lze očekávat poté, co se usadí nad 1,2540. Prolomením této úrovně se pár může vrátit na 1,2580. Poté může pár libra/dolar vzrůst až na 1,2610. Pokud pár padne, medvědi se pokusí převzít kontrolu nad 1,2500. Pokud by uspěli, "odpálilo" by to pozice býků a stlačilo by to cenu na minimum 1,2470, což by pár stlačilo ještě níže na 1,2440.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Inflace v USA bude v průběhu roku 2022 zrychlovat
  Minulý týden americký Federální rezervní systém poprvé od roku 2018 zvýšil úrokové sazby. Rozhodnutí bylo učiněno s cílem zkrotit prudce rostoucí inflaci v zemi. Spotřebitelské ceny nyní dosahují 7,9 % a podle analytiků i samotného Fedu bude jejich míra pravděpodobně i nadále stoupat. Jinými slovy, jedno či dvě zvýšení sazeb nebudou schopny pozitivně ovlivnit spotřebitelské ceny. Odborníci očekávají další prudký nárůst inflace v důsledku současných problémů s energiemi a komoditami, neboť jejich ceny nyní rostou. Ropa vzrostla na 130 USD za barel, stáhla se zpět na 95 USD, vrátila se nahoru a otestovala hranici 108 USD. Nikdo to nečekal, zejména vzhledem k tomu, že před dvěma lety se ropa obchodovala za 40 USD za barel. Ceny plynu se oproti říjnu 2021 poněkud snížily, když dosáhly 6 300 USD za 1 000 metrů krychlových. Dnes stojí zemní plyn zhruba 5 000 USD za 1 000 metrů krychlových.
 • Inflace v USA dál na vzestupu
  Březnový report o spotřebitelských cenách ve Spojených státech ukázal čísla poblíž tržního konsensu. Celková inflace stoupla na 8,5 z 7,9 procenta, zatímco se čekalo 8,4. Jádrová inflace naopak za konsensem nepatrně zaostala, když zrychlila na 6,5 z 6,4 pct. Inflaci ženou podle očekávání vzhůru energie, když benzín je meziročně skoro o polovinu dražší, topný olej pak zdražil o 70 procent.
 • Inflace v USA dál na vzestupu, Fed nebude s utahováním otálet
  Březnový report o spotřebitelských cenách ve Spojených státech ukázal čísla poblíž tržního konsensu. Celková inflace stoupla na 8,5 z 7,9 procenta, zatímco se čekalo 8,4. Jádrová inflace naopak za konsensem nepatrně zaostala, když zrychlila na 6,5 z 6,4 pct.
 • Inflace v USA dál roste
  Americký Úřad pro pracovní statistiky (Bureau of Labor Statistics) v pátek zveřejnil listopadové údaje o indexu spotřebitelských cen. Zpráva v souladu s očekáváním ukázala ještě vyšší míru inflace.
 • Inflace v USA dosáhla 9,1 %
  Představitelé Fedu mohou diskutovat o historickém zvýšení sazeb o 100 bazických bodů již tento měsíc po vydání nejnovější zprávy o inflaci v USA.
 • Inflace v USA i eurozóně by se měla odrazit ode dna
  Dolar včera proti euru pokračoval v oslabování kvůli horším než očekávaným makroekonomickým údajům. Během čtvrtka dolar proti...
 • Inflace v USA je na 2,6 %. FDA pozastavil vakcínu od J&J
  Úterní seance konečně doručila zajímavější pohyby na finančních trzích, a to jak akciových, tak devizových. Akciové trhy nejvíce zajímala zpráva, že americký regulátor pro kontrolu léčiv FDA doporučil pozastavit vakcinaci od společnosti Johnson&Johnson, což okamžitě dostalo riziková aktiva pod tlak. Mezitím byla zveřejněna data inflace v USA, která poskočila vysoko nad 2 %.
 • Inflace v USA klesá
  Britská libra se pohybuje v kladných číslech. Měnový pár GBP/USD se obchoduje na úrovni 1,2675, tedy cena stoupla od začátku týdne o 1,7 %. V úterý libra vzrostla o téměř 1 % po žhavé zprávě o zaměstnanosti ve Spojeném království a poklesu inflace v USA. Včera bylo zasedaní Fedu, kde se rozhodovalo o úrokových sazbách a výsledek byl stejný jako minulé rozhodnutí a očekávání, které bylo 5,25 %.
 • Inflace v USA klesá
  Zpráva o inflaci v USA za duben ukázala malý pokles, přičemž celkový CPI klesl z 5,0 % na 4,9 %. Přesto byly finanční trhy potěšeny a americký dolar ztratil půdu pod nohama. Zdá se, že investoři se soustředili na jeden konkrétní ukazatel, který klesal, přičemž ignorovali, že Core CPI se téměř nezměnil na 5,5 %. Včera proběhlo vyhlášení PPI na americkém dolaru, které dopadlo dobře pro americký dolar, a to s výsledkem 2,3 % proti očekávaných 2,5 %. Na základě těchto zpráv se od začátku týdne euro propadlo proti americkému dolaru o 1,36 %. Nyní se nacházíme u zóny supportu, kde vidíme, že se trh včera odrazil a vytvořil pin bar na grafu H4. V případě pokračovaní tohoto signálu tak trh může testovat rezistence na ceně 1,1001 a 1,1070.
 • Inflace v USA klesá, FED poprvé po 15 měsících nezvýšil úvěrové sazby
  Americký Fed dnes poprvé od března roku 2022 ponechal své úrokové sazby beze změny, tedy na úrovni 5,00–5,25 %. Rozhodnutí však nebylo tak jednoznačné, jak se mohlo zdát ještě před měsícem. Zatímco na začátku května investoři předpokládali, že Fed už v červenci přistoupí ke snižování sazeb, dnes je téměř jisté, že ke snižování sazeb jen tak nedojde. Naopak je zde reálná možnost ještě jednoho zvýšení sazeb právě v červenci. A to přesto, že aktuální data z americké ekonomiky nejsou zcela jednoznačná.
 • Inflace v USA klesla, ale ne dost. Fed zůstane přísný
  Srpnová inflační data byla na trzích očekávána s velkým optimismem už řadu dní. Odhady mířily směrem ke zmenšení cenového růstu, což se také stalo, přesto inflace zůstala vyšší, než se čekalo. Optimismus tak bude třeba opět přehodnotit. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v zámoří zvedly o 0,1 pct, zatímco se čekal stejně velký pokles po předchozí stagnaci. V případě jádrového indexu je rozdíl větší - nárůst o 0,6 namísto odhadovaných 0,3 pct. Meziroční inflace dosáhla v srpnu 8,3 procenta po červencových 8,5. Čekal se však pokles až na 8,1 pct, přičemž trhy byly podle nás fakticky nastavené na ještě nižší číslo.
 • Inflace v USA na rozdíl od Evropy roste
  Krátce před koncem dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fed), na němž bankovní rada rozhoduje, zdali ponechá základní úrokovou...
 • Inflace v USA - o chlup vyšší čísla rozhýbala trhy
  Zveřejnění dat o spotřebitelských cenách v zámoří bylo jako obvykle očekávanou událostí, zvláště když chyběly jiné dostatečně zajímavé impulsy. Odchylka od konsensu byla nakonec minimální, ale způsobila poměrně nervózní reakci na finančních trzích. Výsledný pohyb však zatím není velký. Celkový index spotřebitelských cen se meziměsíčně zvedl podle očekávání o 0,6 pct. Meziročně pak zrychlil na 3,7 z 3,2 pct, zatímco se čekalo 3,6 procenta.
 • Inflace v USA opět klesla, zlatu nahrává na další růst
  Se začátkem nového roku přicházejí také zprávy ohledně hodnot inflace v Americe. Index spotřebitelských cen CPI činí za prosinec 6,5 %, což trhy předem očekávaly. Z dat je jasné, že inflace v Americe pomalu ale jistě klesá, ze středečního projevu šéfa FEDu Jerome Powella na konferenci pořádané švédskou centrální bankou navíc zaznělo, že úrokové sazby by se v letošním roce měly vyšplhat nad 5 % a na této hranici nějakou dobu setrvat. Dlouhodobým cílem FEDu tak nadále zůstává snaha stlačit čísla inflace na ideální 2 %.
 • Inflace v USA roste "jen" podle očekávání, vrchol je blízko
  S napětím očekávaná listopadová inflační data ze zámoří nakonec dopadla podle očekávání. Meziměsíční růst cen o 0,8 pct je sice o chlup vyšší, ale meziroční inflace na úrovni 6,8 pct a jádrová inflace 4,9 procenta odpovídají tržnímu konsensu.
 • Inflace v USA roste méně, než se očekávalo! Další zvyšování sazeb vypadá nejistě!
  Celková spotřebitelská inflace ve Spojených státech v červenci zrychlila z 3,0 % na 3,2 % meziročně, což byla hodnota o něco nižší než očekávaných 3,3 % meziročně. Jádrový index CPI zpomalil ze 4,8 na 4,7 % r/r, zatímco oba měsíční ukazatele (celkový i jádrový) dosáhly 0,2 % m/m - což je v souladu s očekáváním trhu, dlouhodobými průměry i dosažením inflačního cíle Fedu do roku 2025. Bude Fed za těchto okolností pokračovat ve zvyšování sazeb?
 • Inflace v USA stále není pod kontrolou: FED opět zvýšil úrokové sazby o 0,75 procent
  Americký FED dnes přistoupil k dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Ty se počtvrté v řadě zvedly o 75 bazických bodů do pásma 3,75-4,00 procenta. Trhy toto rozhodnutí očekávaly, a to především kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům v americké ekonomice. Celková inflace v USA se sice minulý měsíc snížila na 8,2 %, analytici však čekali pokles na 8,1 %. Zásadní byl také vývoj jádrové inflace, která dosáhla 6,6 %, což je nejvíce za posledních 40 let. Zvýšení sazeb o méně než 0,75 procent by tak byl pro trhy výrazným zklamáním.
 • Inflace v USA v březnu zrychlila na 8,5 %
  Americká inflace sice zrychlila, ale cenová hladina očištěná o ceny energií a potraviny rostly jen o 0,3 % meziměsíčně.
 • 👉 Inflace v USA – vše, co potřebujete vědět
  Inflační data za březen nepříjemně překvapila. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v USA meziročně o 2,6 %, nicméně trhy vysoký cenový růst převážně ignorovaly. Zástupcům americké centrální banky se podařilo situaci zklidnit. Tržní konsenzus nyní dosahuje na 3,6 %. A co když bude zveřejněn ještě vyšší výsledek? Jak vysoká inflace musí přijít, aby ji Fed už nemohl ignorovat?
 • ❗ Inflace v USA vystřelila vzhůru
  Inflace se v USA utrhla ze řetězu. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v červnu na 5,4 % YoY. V květnu dosáhl CPI na 5,0 %. Analytici očekávali naopak mírný pokles na 4,9 %. Výrazně nad konsenzus vzrostl také jádrový ukazatel. Dosáhl na 4,5 % YoY. V květnu dosáhl na 3,8 %. Byl očekáván vzestup na "pouze" 4,0 %. Hlavními tahouny růstu cen byla doprava a ceny paliv. Na trhu jsme svědky výrazné reakce. Americký dolar sílí, slábne naopak zlato a akcie. US500 ztratil v okamžité reakci více než 100 pips. EUR/USD klesl výrazně až do blízkosti úrovně 1,18.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank