Sobota 27. duben 2024 15:09
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Dukascopy new

Opakované české referendum o euru není nesmysl. Vždyť euro samo by bez opakovaného referenda ani neexistovalo

19.01.2024 10:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V současné debatě o přijetí eura v Česku často zní dvě krajně zavádějící, přitom ovšem zásadní věci. Zaprvé ta, že referendum o přijetí eura nemá smysl, protože Češi si přijetí společně měny už odhlasovali roku 2003. Zadruhé pak ta, že Česko nepřijetím eura porušuje svůj závazek vůči EU, stvrzený právě oním referendem z roku 2003, resp. samotným vstupem do EU o rok později. Uveďme obě tato krajně zavádějící tvrzení na pravou míru.  

Tak Češi tedy prý řekli „ano“ vstupu do EU, a tedy i do eurozóny, v referendu roku 2003, takže žádné další referendum nemá smysl. Národ zkrátka už měl možnost vyjádřit – a vyjádřil se. I k přijetí eura. A „basta fidli“.

Jenže kdyby tento argument platil, žádné euro dost možná ani existovat nebude.

Protože Dánové roku 1992 v tehdejším referendu nejprve odmítli Maastrichtskou smlouvu, která fakticky pokládá základy eura. A teprve v opakovaném referendu roku 1993 Maastrichtskou smlouvu přijali.

Pokud by tehdy, po referendu roku 1992, v Dánsku zvítězil argument znějící dnes Českem, tedy „jedno referendum na danou otázku a dost“, Maastrichtská smlouva by ratifikována nebyla a euro by nevzniklo.

Dánský případ není jediný. Irové šli k opakovanému referendu dokonce dvakrát, nejprve v roce 2002 ve věci Niceské smlouvy a roku 2009 stran Lisabonské smlouvy.

Vskutku, nebýt opakovaného referenda, tak není ratifikována nejen Maastrichtská smlouva, ale ani Lisabonská smlouva, tedy dvě úmluvy, které dnes představují samotný základ fungování nejen eurozóny, ale celé EU.

A nezapomeňme na norský případ. Norové šli roku 1994 k referendu, aby podruhé, po 22 letech, odmítli členství své země v EU, resp. EHS. Takže ani v Norsku nebylo překážkou konání druhého referenda to, že se občané země k dané věci už jednou, o 22 let dříve, v referendu vyjádřili.

Proč má být tedy překážkou v Česku to, že se jeho občané k euru v referendu vyjádřili před 21 lety? Že je snad euro příliš odborné téma na to, aby o jeho přijetí hlasovali lidé v referendu?

Švédové roku 2003 hlasovali v referendu přesně o tom – o přijetí eura; společnou měnu odmítli.

Že by tedy euro bylo příliš odborným tématem na Čechy, zatímco na Švédy ne?

Druhým krajně zavádějícím tvrzením je to, že Česko otálením s přijetím eura porušuje závazek vůči EU. Opět můžeme pohlédnout do Švédka: a Švédové jej neporušují? Vždyť byli v EU už v době zrodu eura v roce 1999, takže svůj závazek danou optikou porušují jenže o více než pět let déle než Češi.

Argumentovat ve prospěch Česka lze opět i v tomto případě zcela bez odkazu na Švédsko.

Česko se totiž vstupem do EU sice zavázalo přijmout euro, ale nepřistoupilo na žádný konkrétní termín. Nelze tedy tvrdit, že svému závazku nedostává.

Přitom členské země eurozóny se přijetím eura zavázaly plnit závazky rozpočtové zodpovědnosti plynoucí z Paktu růstu a stability. Jeho plnění například bylo Německu podmínkou, aby se vzdalo své marky. Pakt je totiž samým základem správného a udržitelného fungování eurozóny.

Jenže jen v letech 1999 až 2017 byl Pakt růstu a stability různými zeměmi porušen ve 121 případech, a to jenom co se týče kritéria maximálního možného schodku veřejných financí (studie publikovaná americkým Národním úřadem ekonomického výzkumu. Ve 121 případech členské země eurozóny tedy nedostály závazku, jenž byl Německu podmínkou vzdání se marky. Za neplnění závazku měly být právoplatně penalizovány (ale nebyly).

S příchodem covidu v roce 2020 byl Pakt růstu a stability raději pozastaven s odkazem právě na pandemii a nyní je znovuzaváděn ve změkčené podobě.

Z hlediska Česka je proto legitimní vstoupit do eurozóny, tedy naplnit svůj závazek vůči EU, teprve tehdy, až své závazky vůči euru – tedy Pakt růstu a stability – budou členské státy eurozóny plnit. Protože – jak už je řečeno – Pakt představuje vlastní základ fungování eurozóny, který samotnému Německu také byl základní podmínkou vzdání své národní měny, marky.

Když bylo plnění Paktu podmínkou vzdání se národní měny Německu, proč by nemělo být podmínkou pro to samé také Česku?

Shrňme si to vše. Stoupenci eura často tvrdí, že s přijetím společné měny budeme integrálnější součástí Západu. Skutečnou součástí Západu ale budeme spíše tehdy, když budeme jako Západ konat – ne jen platit západní měnou (ostatně eurem už dnes platí dokonce i země mimo EU, konkrétně Černá Hora a Kosovo, a to na základě euroizace svých ekonomik). Tedy když automaticky nebudeme vylučovat možnost opakovaného referenda, jako ji nevyloučili Dánové, Norové či Irové. Nebo když nebudeme vylučovat možnost uskutečnit referendum o euru, jako ji nevyloučili Švédové. Nebo když svůj vstup do eurozóny podmíníme rozpočtovou kázní jejích členů, jako jej podmínilo Německo.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Online investiční konference InvestNight 2024: Program plný investic
    Přicházíme s online verzí Investiční konference InvestNight 2024! Těšte se na bohatý program plný aktuálních témat a inspirativních příběhů, které budou diskutovány v pohodlí vašeho domova. Připojte se k nám 6. března 2024 a podělte se o novinky v tradičních i alternativních investicích, daňové optimalizaci a úspěšné fintech start-upy. Nechte se unést atmosférou této online události!
  • Online investiční konference 2021 je tu!
    Už jsme si mohli zvyknout, že prezenční konference, semináře a podobné události se odehrávají v online prostoru, který nabízí nesčetné možnosti setkávání a vzdělávání, a to z pohodlí vašeho domova.
  • 🔴ONLINE INVESTIČNÍ KONFERENCE 2022 – 26. 11. 2022 OD 13:00
    Hlavním tématem celé konference bude hledání investičních příležitostí v období globální recese a vysoké inflace. Dále se bude formou přednášek a panelových diskuzí rozebírat samozřejmě také makro a měnová politika, geopolitika atd. Chybět nebudou ani konkrétní investiční postupy – konkrétně zhodnocení pasivní vs. aktivní investiční strategie, alternativní investiční strategie aj. Více informací a přihlášení zdarma:
  • Online Marketing Manager – junior/senior
    V tuto chvíli hledáme pro volnou pracovní pozici samostatného člověka, který je schopen pracovat na online aktivitách a který je odhodlaný...
  • Online platforma Bondster.cz jako první umožňuje investovat do úvěrů zajištěných bitcoiny
    Česká investiční platforma Bondster.cz přichází s unikátním řešením na poli P2P investic nejen v Česku, ale také v Evropě. Způsoby zajištění půjček pro investory obohatila o bitcoiny, od čehož si slibuje ještě větší zájem o P2P investování.
  • Online svět, který je velmi důležitý
    V dnešní době snad neexistuje člověk, který by neměl ve svém domově kvalitní připojení k internetu. Být onli...
  • 📢ONLINE TRADING KONFERENCE 2021 již 27. 3.!
    XTB opět využije tuto možnost a plánuje uskutečnit Online trading konferenci - největší tuzemskou událost pro tradery, která se bude konat již koncem měsíce března. Na účastníky čeká pestrý program, který sestává z přednášek hostů z řad těch nejlepších odborníků na trading a investice v České republice.
  • 📈 Online trading konference 2024
    Online trading konference (OTK) je vzdělávací akce pořádána každý rok v březnu a cílem této akce je poskytnout zájemcům o aktivní obchodování kvalitní a bezplatné vzdělání v oblasti tradingu.
  • O osudu australana se brzy rozhodne
    Australský obchodní deficit se v prosinci snížil o více, než očekávala samotná ekonomika. Prosincový rozdíl mezi ...
  • O osudu digitálního dolaru na dalších pět let je rozhodnuto
    Představitelé federálního systému nemeškali a udělali klíčový krok v historii vytváření své digitální měny. Podle zástupců instituce to pomůže zajistit dominanci amerického dolaru na světovém trhu. Vliv měl rostoucí trh kryptoměn, se kterým centrální banka tvrdě bojuje. Soutěžit budou i digitální měny jiných zemí.
  • Opakovaný souboj Trump-Biden stále reálnější. Komu bude hrát do karet ekonomika?
    Donald Trump zažil již druhou vítěznou noc v republikánských primárkách a vše nasvědčuje tomu, že v listopadu v amerických prezidentských volbách dojde opět na souboj Trump-Biden. V americké politice tak mimochodem dojde k velmi neobvyklé situaci, kdy prezident, který po čtyřech letech v úřadu volby prohrál, se vrátí do ringu, aby vyzval stávajícího prezidenta, jenž jej porazil. Americký volič při prezidentské volbě bude zvažovat řadu témat, která jej pálí.
  • Opatrenia NBS zaberajú. Trh s bývaním sa ochladzuje.
    Už je to takmer rok, čo NBS v reakcii na prudký rast zadlžovania domácností pri nízkych úrokových sadzbách pripravila balíček opatrení na ochladenie trhu s bývaním. Konkrétne obmedzila rozdávanie hypoték s financovaním viac ako 80% hodnoty nehnuteľnosti a hypoték v takej výške, po ktorej splátke by dlžníkom neostala dostatočná finančná rezerva. Minulý týždeň vyšli čísla z trhu s bývaním za tretí kvartál a tak je najlepší čas bilancovať, či sa NBS podarilo ochladiť trh s bývaním.
  • Opatrná ECB, slabá data, Fed a negativní závěr týdne
    Koronakrize se v Evropě rozjela o pár týdnů dříve než v USA a je to vidět i na makroekonomických statistikách. HDP v eurozóně v 1Q mezikvartálně spadl o 3,8 procenta, což je o dost horší výsledek než včera ze zámoří. Bez anualizace by americké HDP vykázalo 1,2procentní pokles. Je to však údaj na úrovni tržních odhadů, takže nezpůsobil velké pozdvižení.
  • Opatrná rétorika Fedu
    Americký dolár je od začiatku týždňa na ústupe po tom, ako v piatok silno posilnil. Dôvodom boli dosť holubičie vyjadrenia podpredsedu Fedu...
  • Opatrnější rozjezd týdne a přesun pozornosti k makrodatům
    Začátek nového týdne se na hlavních trzích zatím odehrává bez dalších otřesů. Volatilita je výrazně menší, než na co jsme během těchto turbulentních časů zvyklí. Dluhopisy se dál slušně kupují při poklesu 10Y výnosu v USA či Německu asi o 5 bazických bodů. Naproti tomu akcie mírně ztrácejí. Eurodolar se posouvá dolů na 1,1070. Další výrazný propad sledujeme na ropě, v jejíchž 7procentních ztrátách se odráží přibývající evidence obrovského převisu nabídky.
  • Opatrné komentáře managementu amerických bank trhy nepřesvědčily
    Americký index S&P 500 v pátek ztratil 0,3 %, za celý týden si však polepšil o dvě procenta. Rozšíření dalších zisků vystavily stopku finanční tituly, které během páteční seance oslabily o více jak 1,5 %. Přestože výsledky za první kvartál letošního roku bank JPMorgan Chase a Citigroup překonaly očekávání, komentáře managementu včetně další instituce Wells Fargo byly ohledně úvěrových aktivit velmi opatrné.
  • Opatrné obchodování před zasedáním Fedu, AUD ztrácí, světlejší americká data porážejí výhled MMF, GBP stabilní u 5letých maxim; denní přehled událostí
    Americkým akciovým indexům se včera podařilo uzavřít druhý den v řadě mírně v plusu po krátké sérii výprodejů. Ne...
  • Opatrné obchodování v Evropě. SEC se připomíná, německá data jsou horší
    Německý index podnikatelského sentimentu Ifo se v srpnu zhoršil více, než se čekalo, čímž dává podobnou informaci jako nedávný index nákupních manažerů z průmyslu. Mírný dopad data možná mají, když se německý akciový index DAX nachází těsně v záporu a je na tom hůře než jeho hlavní protějšky. Zisky Londýna, Amsterdamu či Paříže jsou však dopoledne pouze drobné. Podobně jsou na tom také americké futures.
  • Opatrnost na trzích stále převažuje, kupují se americké dluhopisy a posiluje japonský jen
    Hlavní trhy i dnes charakterizuje opatrnost a vyhlížení dalších prohlášení k mezinárodnímu obchodu, případně i známek dopadu na ekonomiky či sentiment. Asie sice nese možné důsledky obchodních válek poměrně dost, ale evropské akcie se dnes obchodují smíšeně, většinou při malých změnách hlavních indexů. Slušně se daří dluhopisům na periferii, které se snaží vrátit po včerejším poklesu. Na hlavních dluhopisových trzích sledujeme převažující poptávku, která míří více do zámoří než do Evropy.
  • Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení
    Po včerejším odrazu vzhůru v USA je Evropa opatrná a obchoduje jen těsně v zeleném. Úvodní zisky už hlavní indexy stihly skoro odevzdat. Omikron zůstává stále do značné míry neznámou, ale trhy se ho už celkově tolik nebojí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani