Sobota 27. duben 2024 21:03
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ETF

Pohonné hmoty v Česku zdraží. Kvůli houstnoucímu napětí v Rudém moři a slábnoucí koruně

18.01.2024 09:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Benzín u českých čerpacích stanic v posledním týdnu mírně zdražil, o sedm haléřů na litr, zatímco cena nafty stagnovala. V příštích sedmi dnech se dočkáme mírného zdražení obou základních druhů paliv, a to v rozsahu deseti až patnácti haléřů na litr.

Důvodem je mírný vzestup cen ropy na světových trzích, jehož dopad v Česku ještě umocňuje oslabení koruny vůči dolaru. Ropa Brent letos zatím zdražuje v dolarech o 1,7 procenta, po přepočtu do korun už ovšem o 3,5 procenta. Část tohoto nárůstu promítnou tuzemští čerpadláři do svých cen právě i v nadcházejících sedmi dnech.

Dobrou zprávou nejen pro české řidiče je to, že ropa zdražuje jen tak mírně. Situace v Rudém moři, která je nyní klíčovou příčinou zdražování ropy, totiž přes růst napětí a vojenské zapojení Spojených států a Británie do úderů proti jemenským povstalcům nevede k výraznějšímu růstu cen ropy. Ještě pozoruhodnější tato skutečnost je po přihlédnutí k tomu, že kartel OPEC se snaží omezením těžby, na němž se jeho členové dohodli loni koncem listopadu, ceny ropy na světových trzích zvýšit.

Přes to všechno je tedy zatím letošní zdražování ropy mírné. A zatím se nezdá, že by v dohledné době mělo tempo jejího zdražování zrychlit. Pozorovatelé totiž upozorňují, že v Saúdské Arábii roste frustrace z toho, že břímě většiny škrtů v ropné produkci nese za celý kartel právě ona. Ztrácí tím tržní podíl, aniž by její ropné příjmy byly kompenzovány právě výraznějším růstem cen. Proto nakonec nebude ochotna nést břímě škrtů ani po celý letošek. Trh tedy začíná kalkulovat s tím, že ještě letos Rijád na trh může vrhat větší objem ropy, což ovšem už nyní vytváří tlak na pokles její ceny.

Saúdská Arábie nyní produkuje zhruba devět milionů barelů ropy denně, což je minimálně o dva miliony barelů denně méně, než činí její plná kapacita produkce. Frustrace Rijádu se ve velkém měřítku projevila naposledy začátkem roku 2020. Tehdy, během první vlny covidové pandemie, roztržka Saúdské Arábie s dalšími členy kartelu vedla Rijád k zaplavení světového trhu ropou v takovém rozsahu, že se cena ropy v rámci některých kontraktů dostala přechodně do záporného pásma.

Také v současnosti se svět potýká se slabou poptávkou. Ta pochopitelně není oslabená až tak jako za covidu, avšak i tak se projevuje poměrně nízkou cenou ropy. Útlum světové poptávky po ropě v současnosti souvisí zejména s dýchavičným výkonem čínské ekonomiky, která je největším světovým dovozcem ropy, a s prostředím poměrně vysokých úrokových sazeb v celé řadě vyspělých světových ekonomik. Vysoké úrokové sazby brzdí investice a omezují poptávku, včetně právě té po ropě a ropných produktech.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují. Důvodem je i to, že Indie zaplavuje země EU naftou vyrobenou ze zakázané ruské ropy
    Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují. V příštím týdnu je třeba počítat s jejich dalším cenovým poklesem. Cena benzínu klesne o zhruba 20 haléřů na litr na úroveň přibližně 36,30 koruny za litr. Nafta zlevní o přibližně 40 haléřů na litr k úrovni 30,70 koruny za litr. Za méně než 31 korun za litr se nafta v Česku prodávala naposledy v červenci 2021. Od té doby však došlo – loni v červnu – ke snížení spotřební daně z ní, o 1,50 koruny na litr. Vláda nyní plánuje vrátit tuto daň na úroveň před loňským červnem. Mělo by se tak stát v polovině letošního léta. To povede ke skokovému zdražení nafty, zhruba o 1,80 koruny na litr, neboť je třeba počítat ještě s DPH z navýšené částky.
  • Pohonné hmoty v Česku dál zdražovaly o desítky haléřů
    Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,68 Kč, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. O 61 haléřů na litru se zvýšila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 37,78 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Růst cen bude podle analytiků zřejmě pokračovat i v příštím týdnu.
  • Pohonné hmoty v Česku může zlevnit krach jednání USA a Číny. Jeho riziko roste, Trump totiž podpořil Hongkong
    Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu opět mírně klesly. Benzín zlevnil o tři haléře na průměrnou cenu 32,17 koruny za litr, přičemž během týdne poklesl i na 32,12 koruny, což je jeho nejnižší cena za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevnila o pět haléřů, na 31,72 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny září. V příštím týdnu nelze očekávat výraznější pohyb průměrné ceny pohonných hmot ani jedním směrem. Pokud však dojde ke krachu jednání USA a Číny o dílčím smíru v celní válce, jehož pravděpodobnost nyní roste, pohonné hmoty v Česku by ještě před Vánoci citelněji zlevnily.
  • Pohonné hmoty v Česku může zlevnit nejednota kartelu OPEC a dalších těžařů v čele s Ruskem, kteří právě zasedají ve Vídni
    Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu opět mírně klesly. Benzín zlevnil o šest haléřů na průměrnou cenu 32,11 koruny za litr, což je jeho nejnižší cena za posledních takřka osm měsíců. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevnila o jeden haléř, na 31,71 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny září. V příštím týdnu nelze očekávat výraznější pohyb průměrné ceny pohonných hmot ani jedním směrem.
  • Pohonné hmoty v Česku po dlouhé době zlevňují. Prudký pád cen ropy stahuje dolů i ruský rubl, který včera opět oslabil a prodával se za „potupný“ méně než jeden americký cent
    Několikaměsíční zdražování pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu zastavilo. Ceny pohonných hmot jsou však nadále poblíž svých už takřka ročních maxim. Navíc zlevnění je zřejmě jen přechodné a nejpozději od poloviny října se obnoví zdražování. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o sedm haléřů na 40,51 koruny za litr a nafta o dva haléře na 40,41 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
  • Pohonné hmoty v Česku podraží, kvůli dohodě v celní válce USA a Číny
    Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu dále klesly, i když méně výrazně než o týden dříve. Benzín zlevnil o dva haléře a prodává za 32,23 koruny za litr, tedy nejlevněji za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevňuje taktéž o dva haléře, na 31,83 koruny za litr. V příštím týdnu budou ceny pohonných hmot vzrostou v rozmezí od pěti do deseti haléřů.
  • Pohonné hmoty v Česku po roce klesly na úrovně těsně před invazí Ruska na Ukrajinu. V příštím týdnu dále zlevní
    Pohonné hmoty se v Česku prodávají ze srovnatelné ceny jako takřka přesně před rokem, 23. února, tedy v předvečer ruské invaze na Ukrajinu. Ta loni na jaře a v létě vedla ke zdražení pohonných hmot v ČR na historicky rekordní úrovně, když třeba cena nafta atakovala v celorepublikovém průměru úroveň 50 korun za litr. Toto mocné cenové vzepětí je však pryč.
  • Pohonné hmoty v Česku prudce zlevňují, stále jsou však dražší než v Itálii či Francii – což je neobvyklé
    Cena pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu citelně klesla. Benzín se včera prodával celorepublikově průměrně za 41,54 koruny za litr, tedy o 51 haléřů na litr levněji než před týdnem. Nafta zlevnila dokonce o 1,43 koruny na litr, a to ze 46,18 na 44,75 koruny za litr. Benzín i nafta jsou nyní nejlevnější za poslední více než měsíc.
  • Pohonné hmoty v Česku rychle zdražují – a zdražovat budou. Ropa zřejmě brzy pokoří hranici 100 dolarů za barel
    Ceny pohonných hmot v Česku rychle stoupají, zejména pak nafta. Včera se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,22 koruny, vyplývá z dnes zveřejněných údajů CCS. Jedná se o nejvyšší cenu nafty od začátku loňského prosince. Za poslední týden nafta zdražila o výraznou 1,34 Kč na litr. Benzín nyní vyjde na průměrně na 40,48 koruny. Za poslední týden tedy podražil o 43 haléřů na litr a je nejdražší od konce loňského listopadu.
  • Pohonné hmoty v Česku zatím zlevňují. Pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšíří, mohou citelně zdražit, až na 45 korun za litr
    Průměrná cena benzinu v Česku klesla po čtyřech týdnech pod 40 Kč za litr. Za poslední týden zlevnil natural o 61 haléřů na 39,90 koruny. O 24 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 40,17 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Po předchozím několikaměsíčním zdražování klesají průměrné ceny pohonných hmot druhý týden v řadě.
  • Pohonné hmoty v Česku zdraží. Rusové totiž razantně omezují svůj vývoz ropy a v tandemu se Saúdskou Arábií dále omezí těžbu
    Cena benzínu v ČR v uplynulém týdnu stagnovala, nafta nepatrně zdražila. V příštích sedmi dnech se čeští řidiči musí připravit na zdražení v rozsahu 20 až 30 haléřů na litr. Stoupá totiž jak cena ropy na světových trzích, tak cena velkoobchodně prodávaných paliv na surovinové burze v Rotterdamu.
  • Pohonné hmoty v Česku zdražují. Budou ale zlevňovat, a to díky sílící koruně a zlevňující ropě
    Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zmírnily svůj předchozí cenový nárůst. Už v zásadě absorbovaly více než osmiprocentní prosincové zdražení ropy na světových trzích. Jak zdražení benzínu, tak nafty bylo v uplynulém týdnu jen mírné. Zatímco během prvního letošního týdne zdražovaly benzín i nafta zhruba o 35 haléřů na litr, minulý týden vzrostla cena benzínu o tři haléře na cenu 32,38 koruny za litr, kdežto cena nafty vzrostla o šest haléřů na 32,09 koruny za litr.
  • Pohonné hmoty v Česku zdražují, jsou nejdražší od dubna. Řidiči se však ve zbytku prázdnin výrazného zdražování bát nemusí
    Pohonné hmoty v Česku zdražují. Cena benzínu v ČR, která ještě o předminulém týdnu stagnovala, vzrostla o pět haléřů na litr na 37,39 koruny za litr. Benzín je tak nejdražší od konce dubna. Nafta v uplynulých sedmi dnech zvýšila tempo svého zdražování. Její cena vzrostla o 18 haléřů na litr na úroveň 32,58 koruny za litr, rovněž nejvýše za dva a půl měsíce. V příštích sedmi dnech se čeští řidiči musí připravit na zdražení v rozsahu 20 až 30 haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž za poslední měsíc stoupla o 7,2 procenta. Přes poměrně silnou úroveň koruny k dolaru ještě čerpací stanice v ČR budou nuceny část tohoto zdražení ropy do koncových cen benzínu a nafty promítnout, aby si zachovaly své stávající marže.
  • Pohonné hmoty v Česku zlevní kvůli strachu z nové celosvětové vlny covidu, která se masivně šíří z Číny. Riziko, že Putin Česku vypne ropovod Družba je malé, ale ne nulové
    Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu dále zbrzdily tempo svého zlevňování. Vyhlížený scénář stabilizace jejich cen od začátku roku 2023 nyní hatí hrozba další celosvětové vlny covidu. Nákaza se v těchto dnech masivně šíří z Číny, kde tamní režim nezřízeně uvolnil drakonické covidové restrikce a v rámci přístupu „ode zdi ke zdi“ dochází k dramatickému nárůstu poštu nakažených, hospitalizovaných a také zemřelých, byť existují značné pochyby o transparentnosti čínských oficiálních údajů.
  • Pohonné hmoty v Česku zlevní, vývoz ropy z USA je historicky rekordní
    Cena pohonných hmot v Česku dále klesá, nicméně v nadcházejícím týdnu je třeba počítat už se zmírněním tohoto poklesu. V uplynulém týdnu zlevnil benzín Natural 95 o 1,09 koruny na 45,82 koruny za litr. Nafta je levnější o 93 haléřů, vyjde na 46,21 koruny za litr. Benzín je nyní nejlevnější za celé období od 19. května, nafta pak za celou dobu od 9. června. V příštích sedmi dnech pohonné hmoty zlevní zhruba jen v polovičním rozsahu, tedy o 40 až 50 haléřů na litr. Důvodem je skutečnost, že už se postupně vyčerpává efekt zlevnění ropy na světovém trhu a také efekt zlevnění paliv velkoobchodně prodávaných na surovinové burze v Rotterdamu.
  • Pohonné hmoty v Česku zlevňují. Kvůli delta mutaci covidu - v Číně je šíření koronaviru nejzávažnější od propuknutí pandemie ve Wu-chanu koncem roku 2019
    Zdražování pohonných hmot v Česku se zastavilo. Benzin Natural 95 od minulého týdne zlevnil o 15 haléřů na průměrných 33,78 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 31,66 koruny za litr, což je o 17 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V červenci benzin i nafta zdražily o více než korunu, Natural byl před týdnem nejdražší od prosince 2014.
  • Pohonné hmoty v ČR budou v srpnu zdražovat, kvůli slábnoucí koruně
    Ceny pohonných v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzín se tak stále prodává za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco nafta je přibližně o korunu levnější. Stagnace cen odráží primárně poměrně stabilní cenu ropy na světovém trhu. Ropě v citelnějším zdražování brání vyhlídka další ztráty dynamiky světového hospodářství, k níž vede současné napětí mezi klíčovými ekonomikami, ať už jde o Spojené státy a Čínu nebo třeba Jižní Koreu a Japonsko. Globální hospodářské zpomalení je tak znatelnou hrozbou, že ropa nezdražuje ani v důsledku geopolitického napětí mezi USA a Íránem, ani v důsledku prodloužení období omezování těžby ze strany kartelu OPEC a dalších klíčových ropných producentů. Už v nadcházejícím týdnu a zejména během srpna je však třeba počítat s mírným zdražováním pohonných hmot v ČR z titulu oslabování koruny vůči americkému dolaru, v němž se ropa obchoduje. Česká měna včera znehodnotila na svoji nejslabší úroveň vůči dolaru od začátku června. V příštím týdnu lze očekávat zdražení pohonných hmot o pět až deset haléřů na litr.
  • Pohonné hmoty v ČR budou zlevňovat i nadále, navzdory smíru v cenové válce Moskvy a Rijádu. Některé druhy ropy už se prodávají dokonce za zápornou cenu
    Ceny pohonných hmot v ČR pokračují ve svém citelném zlevňování. Zlevňování je v posledních třech měsících prakticky soustavné. Oproti své letošní nejvyšší průměrné ceně, dosažené v polovině ledna, zlevnil benzín již o více než pět korun na litr, a to z 32,40 na včerejší úroveň 27,09 koruny za litr. Nafta oproti svému letošnímu maximu, 32,11 koruny za litr, na které vstoupala před polovinou ledna, zlevnila takřka o 4,90 koruny za litr, na včerejší cenu 27,26. Nafta zlevňovala pomaleji než benzín, neboť se výrazněji využívá v průmyslu – např. jako topná nafta –, který není opatřeními pro boj s koronavirem dotčen tak závažně jako osobní automobilová přeprava.
  • Pohonné hmoty v ČR čaká ďalšie zdražovanie
    Ceny benzínu a nafty už niekoľko dní po sebe stúpajú a vzostup cien pohonných hmôt bude pravdepodobne pokračovať. Posledným dôvodom je rozhodnutie Donalda Trumpa odstúpení USA od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom. Cena ropy Brent okamžite reagovala na toto oznámenie a vyskočila približne o 2,3 %. Momentálne sa pohybuje okolo úrovne 76,73 USD za barel. Za posledný týždeň je v pluse o viac ako 5 %.
  • Pohonné hmoty v ČR dále citelně zdražují, kartel OPEC těží nejméně ropy od války v Zálivu roku 1991
    Pohonné hmoty v ČR pokračují v poměrně citelném zdražování. Průměrná cena benzínu Natural 95 se v uplynulém týdnu zvýšila o 35 haléřů na litr a činí nyní 27,39 koruny za litr. Jde o nejvyšší cenu za celé období od začátku dubna. Litr nafty je nyní dražší o 29 haléřů v porovnání se situací před týdnem. Stojí 26,97 koruny a je tak nejdražší od druhé poloviny dubna.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CapXmaster
Exness
Windsor
reklama
Fintokei SwiftTrader