Neděle 01. říjen 2023 14:01
reklama
Purple trading AI
reklama
Instaforex ebook
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Ranní okénko - Tento týden zasedá Fed, v ČR dnes vycházejí ceny výrobců

18.09.2023 09:49  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,44

-0,33%

1,9%

 

 

 

S&P 500

4450,3

-1,22%

13,0%
USD/CZK

22,93

-0,42%

2,6%

 

 


NASDAQ

13708,3

-1,56%

17,5%
EUR/USD

 

1,066

0,07%

-0,5%

 

 

 

DAX

15893,5

0,56%

4,5%

 

 

 

USD/PLN

4,350

-0,06%

0,1%
PX

1353,96

-0,17%

1,9%
Ropa Brent

USD/barel

94,70

0,72%

27,4%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1928

0,24%

0,5%Aktualizováno

8:49

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento týden je o hlavní ekonomické události jasno. Ve středu zasedá americká centrální banka, která s největší pravděpodobností ponechá sazby na současné úrovni. Zajímavější proto bude doplňující komentář spolu s aktualizovanou prognózou. Vzhledem k lepším ekonomickým datům z posledních měsíců lze očekávat výraznou revizi letošního růstu HDP směrem vzhůru, o něco níže by naopak mohla zamířit prognóza na jádrovou inflaci. Přesto je pravděpodobné, že v rámci „dot-plotu“ zůstane pro letošní rok narýsován ještě jeden hike, tak aby si Fed zachoval flexibilitu a otevřené možnosti pro listopadové zasedání.

Dnes z tuzemské ekonomiky dorazí jediný zajímavější údaj tohoto týdne, a to statistika cen ve výrobě. Na základě naší predikce by ceny průmyslových výrobců v srpnu měly dosahovat téměř identických výsledků jako v červenci, tedy v meziměsíčním srovnání očekáváme stagnaci a meziročně nárůst o 1,5 %. Medián odhadů analytiků je stejný.

V úterý dorazí dílčí data z amerického nemovitostního trhu, z eurozóny pak finální výsledek srpnové inflace. Ten by měl potvrdit meziroční míru na 5,3 %.

Středa patří Fedu, kdy o rozhodnutí je prakticky jasno. Trh aktuálně dává zhruba >95 % pravděpodobnost stabilitě sazeb, i navzdory hiku ECB. Odhady analytiků z drtivé většiny také míří ve směru stability sazeb.

Ve čtvrtek vyjde v eurozóně informace o spotřebitelské důvěře, kde je proti srpnu očekáváno kosmetické zhoršení. To by představovalo druhý pokles nálady v řadě. V USA vyjde informace o prodeji existujících domů a Leading index, patrně opět věštící pokles americké ekonomiky. Na finanční trhy pak může dopadat i zasedání Bank of England, kde je očekáván další hike, který by posunul základní sazbu na úroveň 5,5 %. V současném cyklu by ale již mohlo jít o poslední zvýšení sazeb. Ve stejný den zasedá i turecká centrální banka, která po změnách v bankovní radě začala prudce zvyšovat sazby. Analytici očekávají další skok o 500bb na 30,0 %.

V pátek vyjdou v rámci hlavních zemí eurozóny, ale i USA, indexy nákupních manažerů (PMI). Pro nás bude důležitý zejména německý index pro výrobu, který by měl i nadále setrvat poblíž 40 bodů, hluboko pod hraniční 50, která odděluje pokles od růstu.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Navzdory poměrně optimistickým pátečním výsledkům indexu od michiganské univerzity, zejména z pohledu rychleji klesajících inflačních očekávání, americké akcie v pátek ztrácely. Index S&P 500 odepsal přes 1,2 % a celotýdenní výsledek se tím překlopil těsně do červených čísel. Německý DAX v pátek naopak rostl (+0,6 %) a za celý týden přidal 1 %. Mírný páteční pokles má za sebou pražská burza (-0,2%), celotýdenní výsledek je ale zatím nejlepší v rámci druhé poloviny letošní roku. Index PX si tak během minulého týdne připsal téměř 2,5 %.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Ceny výrobců (srpen, v %, m/m)

0,0

0,0

-0,1

 

 

 

 

9:00

ČR

Ceny výrobců (srpen, v %, r/r)

1,5

1,5

1,4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PO: ČR PPI
ÚT: EUR finální inflace; USA nová výstavba
ST: SRN PPI; EUR registrace aut; USA zasedání Fedu
ČT: EUR spotřebitelská důvěra; USA prodeje existujících domů, Leading index
PÁ: SRN PMI; EUR PMI; USA PMI

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní okénko - Tento týden rozhoduje Fed a ECB, vyjde americké HDP nebo německá inflace
  Finanční trhy před sebou mají vzrušující týden, kdy makroekonomický kalendář otevírá prostor zvýšené volatilitě. Vrcholem týdne bude středeční zasedání Fedu, v USA zároveň vyjde výsledek HDP za druhý kvartál, nebo také statistika osobních příjmů a výdajů. V eurozóně bude kromě čtvrtečního zasedání ECB budit pozornost německá inflace, část pohledů pak bude mířit do Španělska, k výsledku vyjednávání po parlamentních volbách. Těsný výsledek spíše zvyšuje nejistotu a může lehce ovlivňovat valuace na evropském dluhopisovém trhu. V Česku je ekonomický kalendář takřka prázdný, s výjimkou dnes zveřejňovaného konjukturálního průzkumu.
 • Ranní okénko - Tento týden vycházejí tuzemské mzdy, průmysl či maloobchod
  Tento týden patří především datům z české ekonomiky, kdy po dnešních mzdách dorazí v průběhu týdne také statistika průmyslu, zahraničního obchodu, maloobchodních tržeb a týden uzavře podíl nezaměstnaných. Dílčí data dorazí také z eurozóny a Německa, vesměs ale nepůjde o kurzotvorná data, s potenciálem pro větší výkyvy na finančních trzích. Investoři tak budou opatrní spíš na komentáře členů centrálních bank, vzhledem k postupně blížícím se zasedáním ECB (14. září) a Fedu (20. září).
 • Ranní okénko - Tento týden vyjde česká a americká inflace
  Tento týden je z pohledu globálních událostí odpočinkovější, snad jen s výjimkou čtvrtka, kdy vychází čísla o červencové americké inflaci. O ekonomické události se tak postará zejména tuzemský kalendář, počínaje dneškem, kdy vycházejí čísla o průmyslu a zahraničním obchodu.
 • Ranní okénko - Tento týden vyjde české PPI, americké tržby a průmysl
  Tento týden přinese jediný významnější zápis do tuzemského ekonomického kalendáře v podobě červnových cen ve výrobě. Zde by měl pokračovat desinflační proces, který se z výrobního řetězce bude dále přelévat do zpomalujícího růstu spotřebitelských cen. V USA bude kromě rozjíždějící se výsledkové sezóny k dispozici i více ekonomických dat, v čele s červnovými maloobchodními tržbami a průmyslovou výrobou. Postupně lze očekávat útlum maloobchodních tržeb v sektorech více citlivých na úrokové sazby, jako je například prodej automobilů. Z Evropy bude stát za pozornost vývoj spotřebitelské důvěry v eurozóně, z širšího pohledu pak může zaujmout i čtvrteční zasedání turecké centrální banky, která po personálních změnách znovuobnovila cyklus zvyšování sazeb.
 • Ranní okénko - Tento týden vyjde inflace v eurozóně a měsíční data z amerického trhu práce
  V tomto týdnu rozvíří dění na finančních trzích hned několik zásadních ekonomických událostí, kdy patrně nejzajímavější bude až v druhé polovině týdne výsledek inflace v eurozóně v kombinaci s měsíčními daty z amerického trhu práce. Z tuzemské ekonomiky bude v rámci tohoto týdne stát za pozornost druhý odhad vývoje HDP za Q2’23, v rámci kterého se dozvíme i rozklad jednotlivých složek.
 • Ranní okénko - Tento týden vyjde inflace v eurozóně a nezaměstnanost v USA
  Nouze o ekonomická data tento týden rozhodně nebude. Zatímco dnes je kalendář prakticky prázdný, v průběhu týdne dorazí informace ohledně květnového růstu cen v zemích eurozóny, v USA pak budou nejzajímavější zápis patrně představovat data z trhu práce. V předchozích týdnech trh začal nejnovějším číslům přikládat menší význam, jelikož se zdálo, že o další trajektorii úrokových sazeb je na nějaký čas rozhodnuto. Jenže jestřábí komentáře z úst některých představitelů Fedu postupně navýšily nejistotu a začátkem tohoto týdne již převažuje názor, že na červnovém zasedání Fed opět zvýší sazby. Ke změně došlo i v pohledu na snižování sazeb, kdy ke konci roku trh očekává, že sazby budou zhruba na stejné úrovni, jako kde se nacházejí nyní.
 • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, v eurozóně vychází inflace
  Závěr měsíce bude ve velkém tempu, kdy z pohledu tuzemské ekonomiky bude vrcholem týdne středa, kdy zasedá Česká národní banka. Zajímavý bude ale i závěr týdne v eurozóně, kde již ve čtvrtek prvotní data ze zemí jako je Španělsko nebo Německo naznačí, jakým směrem se bude ubírat v pátek zveřejněná inflace. V USA bude pro trhy patrně nejzajímavější páteční statistika osobních výdajů a příjmů.
 • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, vychází HDP, z USA dorazí data z trhu práce
  V tomto týdnu bude pro tuzemské investory nejzajímavější zasedání České národní banky, která s největší pravděpodobností rozhodne o stabilitě sazeb. Trhy bude zajímat především nová prognóza a další výhled. Z globálního hlediska bude nejzásadnější v závěru týdne zveřejněný report z amerického trhu práce, který v případě slabších čísel může ujistit trh, že by Fed již neměl přistoupit k dalšímu zvyšování sazeb. Pozornost investorů bude mířit i do Velké Británie, kde další hike doručí Bank of England.
 • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB a Fed, vychází inflace v ČR a USA
  Nouze o ekonomická data a zasedání centrálních bank v tomto týdnu rozhodně nebude. Z tuzemského trhu přijde dnes informace o vývoji spotřebitelských cen, v závěru týdne pak také o cenách ve výrobě. Květnová inflace dorazí také z USA, zajímavý bude i výsledek maloobchodních tržeb. Ty na rozdíl od inflace ale dorazí až po středečním zasedání Fedu. Trh je i nadále nerozhodný ohledně možnosti hiku, více se ale kloní k variantě stability sazeb. Hike takřka s jistotou naopak ve čtvrtek doručí ECB.
 • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, vychází americká a česká inflace
  Tento týden vychází větší množství zásadních ekonomických dat, v čele s americkou a českou inflací, nejistý výsledek nabídne i čtvrteční zasedání ECB. Trh dává hiku necelou 40% šanci, v případě analytiků jsou odhady rozděleny zhruba na půl. Fed zasedá až příští týden, kromě výsledku inflace bude hledět mj. i na údaj o maloobchodních tržbách, který vychází tento týden ve čtvrtek. Šance na hike jsou ale v případě americké centrální banky podstatně menší a takové rozhodnutí by představovalo zásadní překvapení.
 • Ranní okénko - Ticho před americkou inflací
  Výnosy amerických i německých státních dluhopisů, eurodolar i futures kontrakty na americké akcie se obchodují v úzkém koridoru před dnešním zveřejněním americké inflace v 14:30 středoevropského času. Podle mediánu analytického odhadu inflace v dubnu meziročně setrvala na 5 %, meziměsíčně ale měla vzrůst z 0,1 % na 0,4 %. Jádrová inflace lépe zachycující domácí cenové tlaky měla udržet 0,4% meziměsíční tempo, meziročně pak kosmeticky zpomalit z 5,6 % na 5,5 %.
 • Ranní okénko - Trh bude sledovat možné indicie Fedu ohledně snižování nákupu aktiv
  Po bohatém minulém týdnu z hlediska českých ekonomických dat, nás čeká pouze platební bilance, která vyjde dnes ráno. Dle odhadu trhu v dubnu dosáhla na 19,5 mld. Kč podpořena slušným přebytkem obchodní bilance. Uprostřed týdne nás čeká pouze zveřejnění cen průmyslových výrobců za květen, které podle nás i trhu snížily meziměsíční tempo a meziročně se udržely na 4,6 %. Hlavním údajem z eurozóny bude dubnová průmyslová výroba, která dle dostupných dat meziměsíčně vzrostla. Nejsledovanější událostí bude bez pochyb zasedání Fedu. Trh bude zvědavý zejména na možná vyjádření ohledně budoucího ukončení programu nákupu aktiv.
 • Ranní okénko - Trh čeká na americké volby
  Z Evropy dnes žádná významná makroekonomická data nedorazí, ovšem i kdyby dorazila, zraky by se přesto upíraly za oceán. Ne snad tolik kvůli americkým továrním objednávkám, od kterých se čeká meziměsíční nárůst o jedno procento, nýbrž kvůli volbám tamního prezidenta. Do volebního dne vstupuje jako favorit průzkumů demokrat Joe Biden, který vyzve obhájce titulu, republikána Donalda Trumpa. Jak jsme se mohli přesvědčit v roce 2016, vedení v předvolebních průzkumech není zárukou konečného vítězství a napětí v americké společnosti by se tak dalo krájet. Z ekonomického pohledu by se trh patrně bez problémů srovnal s vítězstvím kteréhokoliv z kandidátu, mnohem větším rizikem je ovšem případný těsný výsledek. Ten by patrně přinesl celé týdny dohadů a potenciálně i zapojení Nejvyššího soudu. Prodloužilo by se tak období nejistoty, průtahů okolo podoby amerického fiskálního balíčku, a vyloučit nelze ani pnutí v samotné americké společnosti.
 • Ranní okénko - Trh dnes očekává inflaci v eurozóně a projev J. Powella
  Stěžejním ekonomickým údajem je dnes inflace v eurozóně. Po nižším než očekávaném výsledku v Německu i ve Španělsku jsou očekávání nastavena na pozitivní překvapení i pro eurozónu jako celek. Pokles meziměsíčního tempa inflace z 1,5 % pod konsensus odhadu (0,2 %), či v meziročních číslech z 10,6 % pod 10,4 %, by tak nemusel vést k výraznějším pohybům na finančním trhu. Výnosy německých státních dluhopisů zaznamenaly pokles již během včerejšího obchodování. K opačnému vývoji došlo naopak v USA, kde výnosy napříč splatností vzrostly a do jisté míry tak mohly tlumit pokles jejich evropských protějšků. Euro vůči dolaru nejprve posílilo z 1,0300 na 1,0400 EUR/USD, v odpoledních hodinách pak ztrácelo zpět k 1,0300.
 • Ranní okénko - Trh již zvažuje možnost, že Fed hikne o 100bb
  Bilance běžného účtu ČR během května pravděpodobně prohloubila deficit do blízkosti 25 mld. Kč (medián odhadů). V deficitu ji drží především vývoj obchodní bilance, jejíž saldo je na pozadí vysokých cen komodit od února záporné. V USA naváže na data o spotřebitelské inflaci statistika cen výrobců, od které se čeká stejné meziměsíční tempo (0,8 %) jako v květnu.
 • Ranní okénko - Trh nyní v případě ECB věří více ve stabilitu sazeb
  Dnes vyjde jediný údaj týkající se české ekonomiky, kdy Český statistický úřad zveřejní výsledky konjukturálního průzkumu. Vzhledem k dosavadnímu zaostávání tuzemského hospodářství se nedá očekávat, že by se nálada mezi spotřebiteli výrazněji změnila k lepšímu. Odpoledne z USA dorazí nejnovější statistiky o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti, jejichž množství by mělo být podobné jako v předcházejícím týdnu. Dále vyjde údaj ohledně objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, kdy trh predikuje meziměsíčně pokles o 4 %, zatímco při minulém srovnání byl zaznamenán nárůst o 4,6 %.
 • Ranní okénko - Trh očekává, že Fed zvýší sazby až ke 4,5 %
  Dnes dorazí jedny z posledních důležitých amerických čísel, které mohou vstupovat do rozhodování Fedu ohledně zvýšení sazeb na rychle blížícím se zářijovém zasedání (středa 21.9.). Kromě některých předstihových ukazatelů dorazí i tvrdá data ohledně srpnových maloobchodních tržeb, nebo průmyslové produkce. V obou případech trh sází na meziměsíční stagnaci. Zvlášť u maloobchodu by překvapení směrem nahoru jen přiživilo rychlé přeceňování ohledně dalšího postupu Fedu.
 • Ranní okénko - Trh práce v USA se pozvolna normalizuje
  Ekonomický kalendář je den před zveřejněním inflace v Česku i USA poklidný. Nabídne pouze údaje o zahraničním obchodu v Německu a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. V Maďarsku centrální banka patrně znovu navýší týdenní repo sazbu. Koruna se již od minulého čtvrtka drží poblíž EUR/CZK 25,42, přičemž do konce roku očekáváme její další posílení blíže k 25,00.
 • Ranní okénko - Trh přehodnocuje očekávané sazby Fedu, inflace v USA i ČR na novém maximu
  Investoři se v prostředí rizik ze stoupající inflace a hrozící recese snaží správně trefit budoucí trajektorii úrokových sazeb. Při tom jsou citliví na přicházející ekonomická data, což činí dluhopisový a peněžní trh volatilní. Například v USA došlo minulý čtvrtek po zveřejnění horších než očekávaných týdenních dat z amerického trhu práce podle futures kontraktů ke snížení očekávání ohledně sazeb Fedu na začátek roku 2023 na 3,4 % z 3,9 %.
 • Ranní okénko - Trh se chystá na to, že centrální banky opět přitvrdí
  Fed dnes večer zveřejňuje zápisky z posledního zasedání na přelomu ledna a února, na kterém centrální banka zvýšila úrokové sazby o 25bb do rozpětí 4,50 % a 4,75 %. V té době se ale ještě nevědělo, že lednová inflace překvapí svižnějším růstem a že ekonomika vygeneruje půl milionu nových pracovních míst. V zápiscích Fedu tak bude nejzajímavější případná debata o rizikovém scénáři, kdy inflace bude ustupovat pomaleji.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Ondřej Hartman