Neděle 01. říjen 2023 14:48
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Purple Trading Market Profile
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Dukascopy new

🔴EURUSD v útlumu před US CPI!

13.09.2023 19:06  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Uvede vysoká inflace trh v omyl před rozhodnutím Fedu? Hlášení ve 14:30

 • Zpráva o inflaci CPI v USA za srpen bude zveřejněna dnes ve 14:30.
 • Očekává se výrazné oživení celkové inflace a vysoká měsíční hodnota.
 • Očekává se však, že jádrová inflace bude nadále klesat, přičemž měsíční jádrová inflace bude „sladěna“ s 2% inflačním cílem Fedu.
 • Půjde o poslední významné makroekonomické čtení před rozhodnutím Fedu příští týden. Inflace za srpen by měla být znatelně vyšší.

Očekávání ohledně dnešního čtení:

 • Inflace CPI by se měla meziročně zvýšit na 3,6% z úrovně 3,2%.
 • Očekává se, že měsíční inflace meziměsíčně vzroste o 0,6 % oproti předchozímu meziměsíčnímu nárůstu o 0,2 %. To souvisí s cenami ropy.
 • Očekává se, že jádrová inflace zaznamená další pokles na 4,3% meziročně z úrovně 4,7%.
 • Očekává se, že měsíční jádrová inflace meziměsíčně vzroste o 0,2 %, podobně jako v předchozím měsíci, což je v souladu s 2% cílem centrální inflace Fedu, anualizací měsíčních údajů.
 • Deflačními faktory budou podle Bloombergu auta a nájmy (klesající ceny aut a klesající růst nákladů na bydlení).
 • Model Fedu z Clevelandu však naznačuje silnější měsíční nárůst inflace na úrovni 0,8 % meziměsíčně, což by mohlo vést k oživení dolaru a zvýšit očekávání investorů ohledně možného zvýšení Fedu v příštím týdnu.
 • Bloomberg poukazuje na potenciální vyšší dopad růstu cen energií v létě kvůli vysoké spotřebě související s klimatizací.
 • Bloomberg také vidí potenciál pro oživení měsíční inflace služeb, která by byla spojena s vysokou poptávkou po hotelech a restauracích v největších městech USA, kde se konaly velké koncerty hvězd jako Taylor Swift a Beyonce. Zajímavé je, že nedávné překvapivé zvýšení inflace ve Švédsku je připisováno koncertům a souvisejícím službám.

Měsíční nárůst inflace CPI bude pravděpodobně nejvyšší od poloviny roku 2022, ale je důležité si uvědomit, že to bude souviset se sezónními faktory a jasným oživením cen ropy v předchozím měsíci, které bude pokračovat i v září. Trh může dnešní údaje o celkové inflaci interpretovat jako příležitost pro zvýšení Fedu, ale je třeba si uvědomit nedávné zpomalení na trhu práce a výrazný pokles jádrové inflace. Pouze jasně vyšší hodnota jádrové inflace ve srovnání s očekáváním by mohla změnit náladu panující ve Federálním rezervním systému. Očekávání trhu v tuto chvíli nenaznačují, že by Fed příští týden zvýšil úrokové sazby, i když to nelze vyloučit později v tomto roce.

Předstihové ukazatele inflace, jako jsou ceny benzínu v USA a cenový index ze zprávy ISM pro služby, naznačují, že další dva údaje o inflaci by měly být vyšší. Oživení inflace však bude také důsledkem základních faktorů. Za připomenutí stojí, že vrchol inflace na úrovni 9,1 % meziročně nastal v červnu 2022 a v srpnu 2022 byla inflace meziročně 8,3 %.

 

EUR/USD

EURUSD se konsoliduje na současných úrovních bez větších pohybů. Investoři čekají na hodnoty CPI, takže do té doby nelze očekávat větší volatilitu. Pokud však CPI dopadne nad očekávání, může to způsobit prudké posílení dolaru a pokles měnového páru EURUSD. Naopak nižší hodnoty mohou anulovat šance na zvýšení úrokových sazeb Fedu na příštím zasedání a vést ke zvýšení EURUSD. Zdroj: xStation 5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EURUSD v noci
  Presne ako sme večer očakávali, videli sme odraz a pokusy o retest 200-dňového kĺzavého priem...
 • EURUSD v noci
  Po neschopnosti obnovy z včera večera cez level 1,40 sme videli veľký pád nadol. Okrem ra...
 • EURUSD v noci
  Akciové trhy masívne prepadávali no euro napriek tomu rástlo. Viacero názorov z trhu smeru...
 • EURUSD v očekávání nového vrcholu
  Díky růstu eurusd v posledních dvou dnech se myslím můžeme vrátit k původním úvahám, které jsme zmiňov...
 • EUR/USD v očekávání z Fedu
  Pár EUR/USD na začátku týdne plného událostí nevykazuje žádnou směrovou tendenci, neboť investoři se před údaji o spotřebitelské inflaci ve Spojených státech, které se koná dnes ve 14:30 SELČ a zítra ve 20:00 SELČ rozhodnutím Federálního rezervního systému o měnové politice, zdržují zaujímání významných pozic. FOMC zahajuje své dvoudenní politické zasedání dnes a svůj verdikt oznámí ve středu.
 • EUR/USD v posledních dnech bez výraznějšího trendu
  Závěr uplynulého týdne byl pro finanční trhy relativně klidný. Nedočkali jsme se žádných zpráv, které by výrazněji...
 • EURUSD - Všechny karty hrají proti Euru
  Bohužel však většina karetních hráčů na trhu na toto sází. Při pohledu na sentiment indexy retailových obchodníků j...
 • EUR/USD. Všechny oči se upírají na nonfarm údaje
  Obchodníci se zaměřují na dnešní zprávu NonFarm Payrolls. Klíčové údaje o růstu trhu práce v USA jsou nyní obzvláště důležité ve světle nedávných událostí. Pokud data zklamou i dolarové býky (kromě výrobního indexu PCE a ISM), dolar pocítí značný tlak ve všech hlavních párech. Také mějte na paměti, že NonFarm Payrolls budou zveřejněny méně než dva týdny před prosincovým zasedáním Federálního rezervního systému. Poslední projev předsedy Fedu Jeroma Powella nebyl pro dolar příznivý (podle mého názoru – nezaslouženě), zatímco neuspokojivá zpráva o trhu práce jen přilije olej do ohně. V takovém případě mohou zejména býci EUR/USD ve střednědobém horizontu pomýšlet na pokoření hodnoty 6.
 • EUR/USD v těsném kanálu
  Býci na trhu EUR/USD se v posledních dvou dnech pokusili o obrat nahoru. Obrat nebyl tak velký, protože kanál dolů je těsný. Takže pravděpodobnost je více na straně do boku nebo mírně dolů. Medvědi se chtějí dostat na minimum z 24. března, na dno býčího kanálu, který se držel až na květnové maximum.
 • EURUSD v tomto týdnu 200-MA udržel
  Hlavní měnový pár EURUSD v tomto týdnu stále balancoval na hranicích svého 100-denním a 200-denním rov...
 • EUR/USD vyčkává na zprávy z USA
  Eurodolar dnes stále v blízkosti svých čtyřměsíčních maxim vyčkává na odpolední zprávy z USA....
 • EURUSD výhľad pre rok 2011
  Toto je jeden z komentárov na tému roku 2011. V nich bud&a...
 • EURUSD vykresluje knižní formaci
  Dnes bychom rádi navázali na náš středeční komentář, jelikož hlavní obchodova...
 • EURUSD vykročil dnes směrem dolů celkem rázně
  V návaznosti na náš poslední krátkodobý výhled bude zajímavé sledovat, zda tedy bylo vhodné dlouhé pozice uzavírat ...
 • EUR/USD. Výnosy státních dluhopisů a ceny ropy rostou, dolar se drží
  Čeká se na zářijové zasedání FOMC, jehož výsledky budou známy ve středu. Americký dolarový index je stabilní, a dokonce se snaží překonat hranici 1,05. Jinými slovy, dolar vykazuje pozoruhodnou odolnost, i když jestřábí očekávání ohledně budoucího postupu Federálního rezervního systému nadále slábnou. Například pravděpodobnost zvýšení sazeb na nadcházejícím zasedání již klesla na 1 % a pravděpodobnost taperingu v listopadu klesla na 30 %. Navzdory těmto okolnostem si dolar nadále drží svou pozici a poskytuje podporu medvědům EUR/USD, kterým se naopak podařilo usadit se v oblasti 1,06.
 • EURUSD – Vypadá na pokoření 1,23 a další potenciální růst
  Dnešní dopolední vývoj na hlavním měnovém páru vypadal odhodlaně, když se cen...
 • EURUSD výrazně rozhýbal, co očekávat dále?
  Na včerejší zasedání ECB zareagovalo euro silným posílením. Ačkoliv se úrokové sazby dle očekávání nemění, úvodní z...
 • 📈EURUSD vyskočil nad hranici 1,06❗
  EUR/USD v pátek prudce klesl na nejnižší úroveň od začátku ledna, po víkendu se však nálada zlepšila. V pondělí EUR částečně posílilo díky optimistickým zprávám ohledně protokolu o Severním Irsku. Britský premiér Sunak uvedl, že obě strany dosáhly významného průlomu. Původní protokol byl změněn a byl zaveden nový Windsorský rámec. Sunak ujistil, že Spojené království a EU jsou spojenci, přátelé a obchodní partneři.
 • EURUSD vyskočil v reakci na komentáře Lagardové k růstu sazeb
  Euro dnes dostalo pobídku od guvernérky ECB Lagardé a pár EUR/USD vyskočil nad 1,0650 – nejvyšší úroveň za téměř měsíc. Lagardeová se připojila k dalším členům ECB a důrazně naznačila, že úrokové sazby v eurozóně mohou začít růst na červencovém zasedání. Dokonce zmínila, že ECB může ukončit režim záporných úrokových sazeb letos v září. To by ukazovalo na minimálně 50 bazických bodů zvýšení sazeb do konce 3. čtvrtletí 2022. Vzhledem k tomu, že zvýšení sazeb na červnovém zasedání je spíše nepravděpodobné a do konce 3. čtvrtletí 2022 zbývají pouze 3 jednání, tak komentáře poukazují na zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na červencovém i zářijovém zasedání.
 • EURUSD vyzerá na pokles
  V piatok sme videli silný výpredaj na EURUSD k úrovni 1,23 po tom, ako prezident ECB Mario Draghi zopakoval, že centrá...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
Forex Yard
Oanda
reklama
Swissquote Bank