Sobota 27. duben 2024 16:05
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král

Ruský Gazprom varoval, že pro Evropu bude obtížné doplnit zásobníky plynu

18.04.2023 20:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom dnes varovala, že pro Evropu bude velmi obtížné doplnit zásobníky plynu. Upozornila rovněž, že v nynější topné sezoně Evropě pomohlo relativně teplé počasí, které se příští zimu nemusí opakovat, informovala agentura Reuters.

"Bude to velmi obtížné kvůli politicky motivovaným rozhodnutím směřujícím k odmítání dovozu ruského plynu prostřednictvím plynovodů," uvedl Gazprom. Objem plynu dostupného pro evropský trh letos podle firmy výrazně ovlivní globální soupeření o dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).

Evropská unie loni výrazně investovala do dovozu LNG, aby kompenzovala pokles dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Moskva loni v únoru zahájila útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Dovoz ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů podle údajů Evropské komise v loňském roce činil 62 miliard krychlových metrů. Byl tak o 60 procent nižší, než činil průměr z předchozích pěti let, píše Reuters. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpokládá se, že letos tento dovoz klesne na 25 miliard krychlových metrů.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) na konci minulého týdne plné zhruba z 56,5 procenta, což odpovídá přibližně 638 terawatthodinám (TWh). Největší zásoby v rámci EU má Německo, a to zhruba 161,5 TWh. Naplněnost německých zásobníků tak činí téměř 65 procent.

V Česku byly zásobníky koncem týdne plné z 54 procent, což představuje téměř 24 TWh. Zásoby by tak podle GIE pokryly více než 26 procent roční spotřeby plynu v ČR. Zásobníky na sousedním Slovensku byly plné z více než 58 procent a obsahovaly téměř 23 TWh. Pokryly by tak téměř 43 procent slovenské roční spotřeby.

Ministři energetiky členských států EU koncem minulého měsíce schválili návrh Evropské komise na prodloužení dobrovolného patnáctiprocentního omezení spotřeby plynu o jeden rok, které má zajistit dostatečné zásoby na příští topnou sezonu.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se loni v srpnu kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8200 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně klesla, kromě relativně teplého počasí v zimních měsících k tomu přispěly také rozsáhlé námořní dodávky LNG. V současnosti se pohybuje mírně nad 40 eury za MWh.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ❗Rusko zvýší dodávky plynu - komodita klesá📉
    Ruský prezident Vladimír Putin dnes řekl, že země je připravena stabilizovat globální trh s energiemi. Trh v reakci na zprávy padá. Jen za poslední 2 dny však ceny vzrostla až o 60 %.
  • Rusko zvyšuje volatilitu na trhu
    Vztahu mezi volatilitou akciového trhu a cenovými akcemi Bitcoinu jsme se od začátku nového roku věnovali ve velké míře, neboť inverzní korelace mezi cenou Bitcoinu a indexem volatility VIX (S&P 500 Volatility Index) zůstává extrémně silná. Volatilita opět vzrostla, když trhy reagovaly na Putinův včerejší projev, v němž uznaly nezávislost a suverenitu Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.
  • Rusku kvůli levné ropě i sankcím mizí rezervy, fond vyčerpá příští rok
    Rusko příští rok vyčerpá jeden ze svých státních fondů, rezervní fond, aby pokrylo rozpočtový deficit. Z druhého státního fondu, fondu národního zdraví, pak ze stejného důvodu utratí v příštích třech letech zhruba třetinu peněz. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na návrh ruského ministerstva financí.
  • Rusku se pád rublu zatím mírnit nedaří, a to ani po zavedení drakonických opatření typu znárodnění devizových příjmů firem. Základní úroková sazba v zemi stoupá na 20 procent
    Ruská centrální banka se dnes masivními intervencemi, ale i znárodněním devizových příjmů snaží mírnit dopad víkendových sankcí Západu. Rubl se po otevření trhů vůči dolaru propadal zhruba o 30 procent, posléze však svůj propad zmírnil na zhruba 25 procent, aby opět začal padat o nějakých 30 procent. Devizoví obchodníci se snaží započítat dopad masivních intervencí ruské centrální banky za obranu rublu.
  • Rusku více než sankce škodí levná ropa. Před Západem stojí těžký úkol zvolit sankce, které Rusku uškodí citelně více, než jaké bude související „sebepoškození“ zejména Evropy
    Rusko včera kriticky eskalovalo konflikt na Ukrajině. Uznáním dvou povstaleckých republik na východě Ukrajiny a rozmístěním takzvaných „mírových sil“ na těchto územích zároveň staví Západ před výzvu. Západ je nyní na tahu a zřejmě odpoví ekonomickými sankcemi dosud nevídané razance. Jeho možnosti však v tomto směru nejsou neomezené. Navíc Rusku zatím více škodí nízké ceny ropy než sankce uplatňované Západem od roku 2014 v reakci na ruskou anexi Krymu.
  • Ruský automobilový trh se dál zotavuje, v srpnu prodej vzrostl o 158 procent
    Ruský automobilový trh pokračuje v oživení z prudkého loňského propadu. Prodej nových osobních aut se v srpnu meziročně zvýšil o 157,6 procenta na 109.731 vozů, uvedla dnes analytická agentura Autostat. Ruský automobilový průmysl byl do značné míry závislý na investicích, vybavení a součástkách ze zahraničí. Tvrdě ho tak zasáhly dopady západních sankcí zavedených kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
  • Ruský Gaprom podle Kyjeva výrazně snížil objem přepravy plynu přes Ukrajinu
    Ruský plynárenský gigant Gazprom již počtvrté v letošním roce snížil denní objem tranzitu plynu přes Ukrajinu, a to na 60 milionů metrů krychlových. Uvedl to na facebooku šéf ukrajinského státního provozovatele plynárenské přepravní soustavy GTSOU Serhyj Makogon. Podle podmínek současné dohody s Ukrajinou musí Gazprom zaplatit minimálně za tranzit 109 milionů metrů krychlových denně, bez ohledu na to, zda tento plyn pošle. Přes Ukrajinu proudí plyn i do České republiky.
  • Ruský Gazprom je za druhé čtvrtletí kvůli poklesu vývozu do Evropy ve ztrátě
    Ruský plynárenský gigant Gazprom se v letošním druhém čtvrtletí propadl do ztráty 18,6 miliardy rublů (zhruba 4,3 miliardy Kč) po zisku 1,03 bilionu rublů (téměř 240 miliard Kč) před rokem. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Výsledky podniku zasáhl prudký pokles vývozu do Evropy.
  • Ruský Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska
    Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to dnes finská společnost Gasum, která je státním velkoobchodem s plynem. O přerušení vývozu ji dnes informoval Gazprom. Finský podnik předtím podle agentury DPA odmítl platit Gazpromu za dodávky v rublech.
  • Ruský Gazprom pokračuje ve snižování dodávek plynu do Evropy přes Ukrajinu
    Ruská plynárenská společnost Gazprom pokračuje ve snižování dodávek zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu. Firma oznámila, že dnes budou tyto dodávky činit 25,1 milionu krychlových metrů. Již v úterý je zredukovala na 32,6 milionu krychlových metrů, tedy o zhruba osm procent proti předchozím několika dnům, napsala agentura Reuters. Od 6. do 16. ledna se dodávky pohybovaly mezi 35,4 a 35,5 milionu krychlových metrů denně. Po většinu loňského druhého pololetí přitom přesahovaly 40 milionů krychlových metrů denně.
  • Ruský Gazprom za pololetí více než zdvojnásobil hrubý provozní zisk
    Ruská plynárenská společnost Gazprom za první pololetí více než zdvojnásobila zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) na 3,05 bilionu rublů (1,3 bilionu Kč). Firma dnes také uvedla, že průměrná vývozní cena plynu se zvýšila více než 3,5krát. Gazprom byl donedávna klíčovým dodavatelem plynu do Evropské unie, kvůli napadení Ukrajiny ale unie začala jeho plyn odmítat.
  • Ruský Gazprom žaluje český NET4GAS. Oba státní podniky jsou ve sporu už zhruba rok, protože ruská strana neměla české řádně uhradit pronajaté plynovody
    Rusko žaluje Česko. U petrohradského rozhodčího soudu. Tedy přesněji, exportní divize ruského státem ovládaného plynárenského podniku Gazprom žaluje českého provozovatele plynovodů NET4GAS (viz níže). Toho loni koupil český stát prostřednictvím společnosti ČEPS, jejímž majitelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.
  • Ruský plyn je „zbraní“, kterou Kreml používá proti Evropě, tvrdí německá ministryně zahraničí. Na této „zbrani“ ovšem vydělává i třeba Norsko
    Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se dnes opřela do Ruska. Kreml podle ní využívá plynu jako „zbraně“. V Římě tak promluvila v kontextu probíhající diskuse ohledně zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Jeho výstavba skončila v září, nyní čeká na zprovoznění. K tomu potřebuje schválení německých úřadů a pak také Bruselu. Baerbocková, spolupředsedkyně německých Zelených, patří mezi vrcholnými německými politiky k nehlasitějším kritikům projektu.
  • Ruský plynovod Jamal pátým dnem pracuje v obráceném režimu
    Plynovod Jamal, kterým teče ruský plyn přes Polsko do Německa, nadále pracuje v obráceném režimu. Plyn tak tímto plynovodem teče ze západu na východ. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil německý provozovatel plynovodní sítě Gascade. V tomto režimu zřejmě zůstane plynovod nejméně do čtvrtka.
  • Ruský plynovod Jamal sedmý den pracuje v obráceném režimu
    Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už sedmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska, ukazují data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.
  • Ruský postup doléhá na trhy, dobrá data stranou zájmu
    Americký průmyslový index ISM by normálně patřil mezi klíčové události dne. Index sice překonal očekávání růstem na 58,6 bodu a solidně vypadají i dílčí indexy v průzkumu, ale fakticky jde o staré číslo, které trhy moc nezajímá. Nezohledňuje totiž poslední události, které do vyhlídek pro objednávky či cenové tlaky promluví. Pozornost tak zůstává upřena k Ukrajině.
  • Ruský prezident požaduje mezinárodní platební systém založený na blockchainu
    Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k mezinárodnímu platebnímu systému založenému na technologii blockchain. Současný systém je dle jeho názoru „kontrolován malým klubem států a finančních skupin”.
  • Ruský prezident Putin se přidal k volání po dražší ropě
    Cena ropy Brent včera vystoupala na svá letošní maxima nad 53 USD/barel. Ta se přitom nachází takřka o 100 % výše, než lednové dno (27,10 USD/barel). Za růstem stojí komentáře ruského prezidenta Putina, který se připojil k výzvě “ke zmrazení či dokonce omezení? produkce ropy.
  • Ruský prodejce potravin VkusVill chce na burzu v New Yorku
    Rychle rostoucí ruský řetězec supermarketů VkusVill plánuje primární nabídku akcií v New Yorku a expanzi v zahraničí. Zaměřit se chce hlavně na trhy v Evropě a Číně. Nabídka VkusVill bude prvním vstupem ruského prodejce potravin na burzu od roku 2014, kdy své akcie nabídl v Londýně řetězec hypermarketů Lenta, napsala agentura Reuters.
  • Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku
    Ruská ropná společnost Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátila k zisku, k němuž jí pomohly zejména vyšší ceny ropy. Čistý zisk dosáhl 50,4 miliardy rublů (14,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 18,7 miliardy rublů ve druhém čtvrtletí, uvedl dnes podnik. Těžba přitom byla nižší, což byl důsledek dohody s největšími těžaři ropy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost