Čtvrtek 09. únor 2023 07:45
reklama
Swissquote Bank
reklama
Instaforex Kraľovanský webinar
reklama
ProTradery Purple - vyhled
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty

Dolarový index dnes stoupl jen o 0,03 %. Euro čeká na projev prezidentky ECB

23.01.2023 14:49  Autor: 3angleFX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americký dolar se připravuje na další klesající týden, jelikož holubičí očekávání amerického FEDu se stále projevují. Podle průzkumu agentury Reuters spousta ekonomů očekává v 1. čtvrtletí roku 2023 zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, po kterém bude následovat pauza v cyklu zpřísňování.

Rizikový sentiment byl minulý týden zatím v lepším rozpoložení, asijské akcie získávají zpět půdu pod nohama, zatímco futures na americký index S&P 500 přidávají 0,20 %. Trhy se otřepávají z nočního negativního závěru na Wall Street, i když investoři upravují své pozice před čínským svátkem lunárního nového roku. K optimismu na trhu přispěl i skokový nárůst předplatitelů Netflix, amerického streamovacího gigantu. Minulý rok zakončil tento streamovací gigant s více než 230 miliony globálních předplatitelů, a tím překonal očekávání trhu.

Dobrá nálada na trhu působí na americké státní dluhopisy a stává se podnětem k tomu, aby se výnosy amerických státních dluhopisů pokusily o odraz od několikaměsíčních minim.

Investoři mezitím hodnotí nejaktuálnější komentáře tvůrců politiky FEDu, které směřují k sobotnímu „období výpadku“ FEDu. Lael Brainardová, místopředsedkyně FEDu, uvedla: „I přes nedávné zmírnění je inflace stále vysoká a politika bude muset být po určitou dobu dostatečně restriktivní s cílem zajištění trvalého návratu inflace na úroveň 2 %.“ Mezitím John Williams, prezident newyorského FEDu, řekl, že „důležitou otázkou pro zvyšování sazeb je cíl, a ne rychlost“.

Měnový pár AUD/USD si drží své nedávné zisky z oživení, zatímco USD/CAD se obchoduje stabilně na úrovni cca 1,3450 při mírném odrazu amerického dolaru a ústupu cen americké ropy WTI. WTI snižuje zisky spojené s hrozícím rizikem recese a nárůstem zásob ropy podle americké agentury EIA. NZD/USD je stále lehce drahý na úrovni 0,6415, jelikož býci na kiwi se těší na dobrou náladu na počátku pátečního obchodování. Kotace přitom obrací ztráty z předchozího dne a také se připravuje na 2. týdenní zisk v řadě.

Ekonomové společnosti Commerzbank očekávají, že CNY bude během roku lehce posilovat kvůli dřívějšímu než očekávanému otevření Covidu a očekávání tržně příznivější hospodářské politiky.

Měnový pár USD/MXN se nachází pod kulatou hladinou odporu na úrovni 19,00. Vypadá to, že aktivum překoná bezprostřední rezistenci, jelikož tvůrci politiky FEDu neustále vydávají jestřábí komentáře pro konečnou sazbu a udržení vyšších úrokových sazeb s cílem zkrotit inflaci.

Investoři do mexického pesa mezitím nejspíš budou sledovat rozhodnutí Banco de México o úrokových sazbách, které se naplánovalo na příští měsíc. Analytici společnosti Rabobank předpokládají finální sazbu na úrovni 10,75 % po posledním zvýšení o 25 bazických bodů v únoru.

Haruhiko Kuroda, guvernér Bank of Japan, ponechal úrokovou sazbu na úrovni -0,10 % a 10leté japonské vládní dluhopisy kolem 0 % stabilní a okomentoval to tak, že „není důležité dále rozšiřovat cílové pásmo dluhopisů“. Dodal, že japonská ekonomika je i nadále na cestě k zotavení z pandemie a Bank of Japan usiluje o dosažení 2% inflačního cíle udržitelně, stabilně spolu s růstem mezd.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dolar o své zisky odpoledne přichází navzdory prodejům rizika a americkým číslům
  Během první poloviny dne se eurodolar posouval dolů. Dělo se tak ještě předtím, než vyšla data o HDP a inflaci za ce...
 • Dolárová likvidita
  Eurodolárový swap klesá na ďalšie no...
 • Dolarová výnosová křivka invertuje
  Debata o možné recesi v USA dostala včera nový impuls, když část americké výnosové křivky tzv. invertovala. Konkrétně rozpětí mezi desetiletým a dvouletým výnosem amerického dluhopisu se poprvé od roku 2019 dostalo do záporu. Proč je to důležité? Sklon výnosové křivky je totiž jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší předstihový indikátor americké recese v poválečném období.
 • Dolarové investice válcují akcie. Mezi Čínou a USA je dočasné příměří.
  Podle současné situace na trhu je zřejmé, že investory lákají dolary mnohem více než akcie. USA je v podstatě klíčovým...
 • Dolárové šorty zaplačú
  20. marca, keď sa EURUSD obchodoval na úrovni 1,2350, sme zverejnili analýzu „Veľké posilnenie dolára na obzore?“. Odvtedy je americký dolár silnejší o 5%, a otázkou je, čo ďalej.
 • Dolaroví býci své pozice neopouští, akciové indexy se mezitím vrací do červených čísel
  Po dvou klidných seancích se nám dnes na akciovém trhu opět připomíná mírná nervozita. Ta podle všeho souvisí hlavně se silným dolarem a strachem z jeho dopadu na situaci v emerging makets ekonomikách. I tentokrát se přitom mluví hlavně o Turecku, kde se tamní regulátor rozhodl bojovat se slábnoucí lirou zavedením opatření, která budou komplikovat spekulace na její další oslabování. Lira dnes sice pokračuje v mírném zpevňování, strach z dalšího výprodeje na EM trzích ale i nadále jednoznačně přetrvává.
 • Dolároví obchodníci v očakávaní
  ECB minulý týždeň nakúpila kryté dlhopisy v objeme 1,7 miliardy euro. Toto sú iba detské krôčiky, no sú to reálne aktíva, ktoré centrálna banka pridáva...
 • Dolar ovládl odpolední seanci, analýza EUR/USD
  Německý Ifo index podnikatelského prostředí, jenž je klíčovým ukazovatelem v největší ekonomice eurozóny, ...
 • Dolárový blok sa rozpadáva – kvôli silnému doláru a lacnej rope
  Zhruba posledný rok a pol (v niektorých prípadoch o niečo dlhšie) sledujeme v globálnej ekonomike zaujímavý jav – prud...
 • Dolárový boost po dátach
  ADP report z US trhu práce skončili vynikajúcu, silne nad očakávania. Dolár tak dostáva silu po celom trhu.
 • Dolarový index je nejníže od loňského října
  Všechny ty komentáře a spekulace o přepravách na růst úrokových sazeb v eurozóně, Británii, Kanadě, Austrálii nebo na Novém Zélandu mají v poslední době zdá se jeden společný jmenovatel, a to pád amerického dolaru. Ne že by se fundament na dolaru nějak výrazně zhoršil. Jenom byl bohužel začátkem roku tak dobrý, že se již neměl kam zlepšovat, což se rozhodně nedalo říci ještě před několika měsíci o ostatních měnách. Přestože tedy Fed bude i nadále úrokové sazby s největší pravděpodobností zvyšovat nejdříve z hlavních centrálních bank, americká měna díky zpevňování ostatních měn slábne a dolarový index se propadl pod hranici 96 b., kde se naposledy pohyboval v říjnu loňského roku.
 • Dolárový index na mesačných maximách
  Dolárový index dosahuje mesačné maximá 83,055... Pod jeho dnešným posilňovaním sa podpisujú výrazne správy ...
 • ​Dolarový index na nových maximech – tržní analýza 12.11.2018
  Americké ekonomice se daří a US dolar posiluje vůči hlavním světovým měnám. Měnový pár EUR/USD poklesl pod 1,13018, což je nejnižší hladina z minulého měsíce. Americký index se dostal až na hladinu 97,42 bodů, což je 50 % rozpětí z roku 2017. Pokud bude hladina výrazně překonána směrem vzhůru, dolar by mohl ještě více posilovat, nyní očekáváme spíše konsolidaci. Tento týden čekáme zveřejnění několika ekonomických ukazatelů, pondělí začíná státním svátkem v USA a v Kanadě, ve středu se zveřejní inflační ukazatele z US – index spotřebitelských cen (CPI). Na zprávy bude poté nejplodnější čtvrtek, který přinese projev Powella, maloobchodní tržby z USA, ale také i další ukazatele – na australském dolaru se zveřejní změna zaměstnanosti a míra nezaměstnanosti, na britské libře maloobchodní tržby.
 • Dolarový index posiluje, ale zůstává pod kontrolou medvědů.
  Dolarový index se odrazil a obchoduje se kolem úrovně 104,60. Krátkodobý trend zůstává medvědí, protože cena dál vytváří nižší minima a nižší maxima. Zatím dvakrát otestovala rezistenci trendové linie, ale stále ji neprorazila. Jak jsme uvedli v předchozím příspěvku, býčí divergence RSI spolu se vzorcem klínu poskytují býčí kombinaci. Šance na obrat se tak zvýšily. Zatím ale nemáme signál býčího obratu, jen náznaky, že jsme mu velmi blízko.
 • Dolarový index po údajích o inflaci klesl pod 105,00
  Dolar ve středu klesl na vícetýdenní minima v oblasti pod úrovní 105,00, úroveň změřil index amerického dolaru (DXY).
 • Dolárový index sa dostáva na čerstvé 11-mesačné maximá
  A presahuje métu 82,50 bodov. Jasný znak panujúceho napätia na finančných trhoch....
 • Dolárový index sa dostáva nad level 84,00
  Prvý krát od júna 2009....
 • Dolarový index: technická analýza a obchodní tipy na 4. ledna 2023
  Od října jsou dolar a jeho index DXY pod tlakem. Účastníci trhu očekávají ještě pomalejší zpřísňování měnové politiky Fedu. Mnoho ekonomů už teď předpovídá, že Fed počátkem roku 2023 znovu sníží míru zvyšování sazeb a v únoru a březnu přejde na zvýšení o 0,25 %. A to je předzvěst hlubšího propadu DXY.
 • Dolarový index téměř poskytuje nový býčí signál.
  Dolarový index se obchoduje kolem úrovně 113,40 a snaží se prorazit nad krátkodobou rezistenci. Cena vytvořila vyšší minimum na úrovni 111,70 a včera na úrovni 112,14. Cenová akce zatím respektuje úrovně supportu a klíčový support vzestupné trendové linie. Toto chování ceny zvyšuje šance na průraz nahoru. Pokud cena bude nad modrou vzestupnou trendovou linií, budou mít býci v nejbližší době navrch. Průraz nad úroveň 113,50 zvýší význam nedávného minima na úrovni 111,70. Býci mají trend stále pod kontrolou, zatím žádné známky obratu. Průraz pod úroveň 111,70 by byl prvním náznakem možného krátkodobého vrcholu.
 • Dolarový index vytváří nová maxima, RSI ale býky varuje.
  Z technického hlediska zůstává trend na dolarovém indexu býčí, protože cena stále vytváří vyšší maxima a vyšší minima. Jak jsme však uvedli v předchozích příspěvcích, týdenní trend je ohrožen, protože býčí momentum slábne. Dolarový index dnes vytvořil nová intradenní maxima roku 2022, ale býci je podle všeho nedokážou udržet. Denní svícen s dlouhým horním stínem (ocasem) je známkou medvědů. Navzdory novým maxům se ukazuje, že býci nejsou schopni ceny udržet, protože silný prodej tlačí cenu dolů. Medvědí divergence RSI potvrzuje oslabení býků. Měli bychom ale mít na paměti, že medvědí divergence RSI je jen varováním, ne známkou obratu. Dokud cena bude nad úrovní 104,60, bude denní trend pod kontrolou býků. Krátkodobý trend se může velmi rychle změnit v medvědí, zvlášť pokud cena prorazí pod úroveň 107,50.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto