Pátek 29. březen 2024 09:57
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Skončí válka na Ukrajině ještě před 16. říjnem? Na Putina zřejmě tlačí čínský prezident, který má před sebou životní událost, a napomoci by mohl i Kissinger

25.09.2022 07:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Válka na Ukrajině by mohla skončit letos před 16. říjnem. Vyplývá to z rozhovoru Deutsche Welle s ruským ekonomem Andrejem Illarionovem, poradcem ruského prezidenta Vladimira Putina z let 2000 až 2005. Podle Illarionova Putin v posledních dnech znatelně změnil svoji dosavadní strategii. Zatímco ještě donedávna se zdálo, že na Ukrajině upřednostní dlouhou opotřebovávací válku, nyní náhle velmi pospíchá, vyhlašuje v zabraných ukrajinských regionech referenda, částečně mobilizuje a chřestí jadernými zbraněmi.

Za výraznou změnou Putinova postupu není podle Illarionova úspěch ukrajinské protiofenzivy na bojišti. Mnohem důležitější prý byl nedávný summit Šanghajské organizace pro spolupráci v Samarkandu, druhém největším městě Uzbekistánu. Tam se Putin poprvé od zahájení ruské invaze na Ukrajině setkal tvář v tváří se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Illarionov míní, že Si v Samarkandu na Putina zatlačil. Čínský prezident má totiž před sebou životní událost: 20. sjezd Komunistické strany Číny. Ten začíná už 16. října. Si chce, aby mu sjezd potvrdil setrvání u moci i přes letošní konec původního desetiletého funkčního období. Čínský prezident by se tak totiž vydal vstříc doživotnímu vládnutí a dále upevnil svoji moc. Aby se jeho plán zdařil, odstraňuje všemožné překážky, jež mohou potenciálně stát v cestě.

Takže například čínský ministr spravedlnosti z let 2018 až 2020 Fu Čeng-chu si tento týden u soudu vyslechl rozsudek trestu smrti. Bude sice změněn na doživotí, ale i tak je zřejmé že Si si jde tvrdě za svým. Slíbil vymýcení korupce a Fua odsoudili právě za ni. Dost možná, že to byl ale mnohem spíše hlavně stranický rival současného prezidenta…

Kromě partajních soudruhů je Si Ťin-pchingovi překážkou na cestě k doživotnímu vládnutí nyní i Putin, resp. jeho válka na Ukrajině, která ani po sedmi měsících nekončí vítězně. Si si podle Illarionova nepřeje před klíčovým sjezdem čínských komunistů působit tak, že stojí na prohrávající straně. To by oslabilo jeho vnitropolitickou a vnitrostranickou pozici. Některý z dalších rivalů z řad stranických soudruhů, jichž se dosud nezbavil, by toho mohl využít.

Proto právě měl Si na Putina v Samarkandu zatlačit, aby boje na Ukrajině ukončil. Samozřejmě tak, aby se jejich ukončení stále dalo vyložit jako vítězství. Nebo alespoň „neprohra“.

Putin Čínu potřebuje, neboť kvůli západním sankcím je na ní nyní celé Rusko ekonomicky závislejší než kdykoli v minulosti. Jestliže si tedy možný doživotní čínský vládce ukrajinskou opotřebovávací válku a její nejednoznačná vyústění nepřeje, musel konat.

Proto tedy, zdá se, Putin svolal referenda, spíše tedy pseudoreferenda. Vlastně jde jen o divadélko, aby na jejich základě mohl k Rusku anektovat samozvanou Doněckou lidovou republiku a taktéž samozvanou Luhanskou lidovou republiku, které už od roku 2014 ovládají proruští separatisté. A rovněž aby anektoval nyní Ruskem okupované Záporožskou a Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny.

Po anexi zmíněných území by tak ruský prezident mohl deklarovat alespoň částečný úspěch. Čerstvě mobilizovaní záložníci by v takovém případě „vystužili“ vojenskou přítomnost v anketovaných oblastech, což má minimálně psychologický efekt. Harašení jadernými zbraněmi má pak pomoci odrazovat Západ a také Kyjev od toho, aby se anektovaná území snažil získat zpět.  

Je to samozřejmě i tak Putinova hra vabank a úplné ukončení bojů už před 16. říjnem opravdu nečekejme. Jisté zásadní jejich zmírnění ale vyloučit nelze.

Nic jiného než taková sázka vabank nyní Putinovi – pod čínským tlakem – vlastně ani asi nezbývá. S Ukrajinou se přepočítal. A nemůže si dovolit zcela ztratit tvář. Alespoň tedy tam, kde ji dosud jakž takž ještě má, tedy u podstatné části ruské veřejnosti a také – a vlastně zejména – právě u zemí v čele s Čínou. Ta společně s Indií nebo Tureckem dosud vystupovaly spíše neutrálně, pokoušely se hrát na obě strany konfliktu, ale nyní je takový postoj stále hůře udržitelný. Což nejvýrazněji, zdá se, demonstruje právě postoj Si Ťin-pchinga, jemuž jde v těchto dnech opravdu o hodně.

Jde mu tak moc o hodně, že svého ministra zahraničí vyslal tento týden za stále vlivným doyenem americké diplomacie Henry Kissingerem. Oficiálně mu měl Wang I blahopřát k blížícím se stým narozeninám. Pekingu ovšem jistě neuniklo, že někdejší americký ministr zahraničí se letos na jaře vyslovil pro to, aby se Ukrajina smířila se ztrátou části svého území a umožnila tak válku ukončit. Tento výrok mnohé politiky Západu pobouřil, nicméně Kissinger míní, že z hlediska dlouhodobé stability Evropy je důležité, aby Rusko neutrpělo zničující porážku.

Čínský ministr zahraničí tak nyní mohl u Kissingera lobovat za to, aby ten využil svého vlivu ve Washingtonu, a umožnil tudíž v důsledku právě to, aby Putin nečelil vyhlídce zničující porážky. Tedy mohl lobovat za to, aby Západ nakonec přivřel oči nad tím, že Rusku anektovaná území zůstanou, přičemž Čína „na oplátku“ učiní, co potřebuje a co může být nakonec přijatelné i z hlediska Západu, tedy dotlačí Putina k ukončení války. Putinovi by tak umožnila zachovat si tvář v jinak vlastně bezvýchodné situaci.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Skoky na lyžích
    Pokud by se chtěl člověk tomuto sportu věnovat vrcholově, narazí na celkem přísná pravidla. a)     Každý závodník dos...
  • Skok z rizika: ve prospěch měnových "štítů". Dolar je ve finančním brnění a euro "ztrácí na váze"
    Počátkem tohoto týdne na světových trzích převládla averze k riziku v důsledku rozhoření geopolitického napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. To vytváří tlak na euro a podporuje dolar. Situace se však může kdykoli dramaticky změnit
  • Skoncujme s fraškou gréckej „záchrany“
    Či už to má byť rozpočtový komisár alebo nejaká in&a...
  • Skončí dnes panika?
    Včera bol jeden z dní, ktorý nám ukázal ako vyzerá situácia, keď trh spanikári – to, čo sme nevideli už veľmi dlho. Toto prišlo včera popoludní so zlými číslami z USA na nervóznom trhu, ktorý reagoval extrémnymi pohybmi...
  • Skončila éra lacných peňazí?
    Centrálni bankári vo vyspelých krajinách začínajú v posledných dňoch otáčať svoje názorové pochody a z maximálneho uvoľňovania sa pomaly dostávajú do utesňovania monetárnej politiky.
  • Skončil odklad splátek, a co dál?
    Splátkové prázdniny skončily, ale koronavirové krize nabírá ještě na větší síle. Omezuje se fungování ekonomiky a lidem se snižují příjmy nebo přicházejí o práci, řada firem a živnostníků se potýká s propadem tržeb často až na nulovou hodnotu. Od listopadu se vrací povinnost platit splátky úvěrů, které si mnozí v rámci Vládního moratoria odložili.
  • Skončil odraz bitcoinu?
    Bitcoin se z minima 39 550 USD odrazil až k hladině 44 367 USD a nyní se obchoduje poblíž hladiny 42 500 USD. Říkali jsme tehdy, že odraz k hladině 45 000 USD je opodstatněný a žádoucí, protože by mohl vytvořit nižší maximum a poskytnout impuls do další fáze poklesu. Stále očekáváme další pokles bitcoinu.
  • Skončil výprodej bitcoinů?
    Minulý čtvrtek zažil kryptoměnový trh rozsáhlý výprodej. Došlo k němu v souvislosti s makroekonomickými a tržními obavami a také se zvěstmi o prodeji SpaceX a bankrotu Evergrande. Bitcoin ztratil 2 500 dolarů a za méně než 24 hodin byla na trhu s digitálními měnami zlikvidována více než 1 miliarda dolarů.
  • Skončí oslabování libry růstem britské ekonomiky, nebo měnovou krizí?
    Kurz britské libry letos oslabil asi o 7 %, čímž eliminoval veškeré posílení, které se dostavilo v letech 2011 a 2012 ...
  • Skončí oživení globální ekonomiky růstem sazeb, který spustí dluhovou krizi?
    Společnost Pimco už za dob, kdy v ní vládl „dluhopisový král“, ráda přicházela s novými koncepty. Mimo jiné tak v pokrizových letech začala hovořit o novém normálu, který později trochu překřtila, ale princip zůstal nezměněn: Pohybujeme se v novém prostředí, které sebou kvůli řadě dlouhodobých faktorů nese pomalejší tempo reálného a nominálního růstu a také nižší sazby (reálné a nominální a to jak ty skutečné, tak rovnovážné). V jedné ze svých posledních analýz Pimco zauvažovalo nad tím, jak na sebe pasuje ne zrovna radostný dluhový vývoj ve světě a právě nověnormálový scénář vývoje v globální ekonomice.
  • Skoro hotová dohoda s Čínou, Draghi do Fedu a stabilní výhled českých sazeb
    Středa nabídla finančním trhům slušnou řádku zajímavých zpráv. Dozníval efekt včerejších komentářů z Fedu, naznačujících možná opatrnější uvolňování měnové politiky v návaznosti na výhled. Do toho někteří američtí představitelé přicházeli s příznivými komentáři k možné dohodě s Čínou. Ministr financí Mnuchin řekl, že doufá v dohodu s Čínou a že Trump a Xi mají úzké pracovní vztahy. Smlouva je podle něj už hotova z 90 procent a nyní je důležité, zda se obě strany vrátí k jednání. Důvěru v obnovení rozhovorů projevil také ministr obchodu Ross.
  • „Skoro lockdown“ a těžké časy před námi
    V Česku znatelně přituhuje. Ne, počasí je zatím relativně v pořádku, takový standardní podzim, ale epidemiologicky přišla v posledních týdnech plnohodnotná arktická zima.
  • Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím. Hitem je samovýroba dřeva, lze při ní získat palivo za desetinu ceny dřeva z pily
    Závažné problémy kvůli drahým energiím má už teď pětina tuzemských domácností. Těch je celkem 4,5 milionu, tudíž závažné problémy se týkají takřka milionu domácností. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti PAQ Research. Závažné problémy znamenají střední či dokonce velké potíže v souvislosti s drahými energiemi.
  • Skoro tříprocentní zhodnocení akcií KB pomohlo burze k růstu
    Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem. Index PX dnes zpevnil o 0,58 procenta na 899 bodů. Vzhůru ho táhly hlavně akcie Komerční banky a telekomunikační společnosti O2. Naopak v červených číslech zakončil dnešní seanci například ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Skoro 50 % majitelů kryptoměn své první digitální aktivum nakoupilo v loňském roce
    Pomalý start, ale drtivý konec. Tato sportovní terminologie by se dala použít k popisu nárůstu obliby digitálních aktiv mezi lidmi. Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 uvedl na trh první kryptoměnu Bitcoin, pravděpodobně ani nedoufal, že v roce 2021 jeho děťátko spustí lavinu zájmu o kryptoměny, a to téměř ve všech zemích světa.
  • S korunou znovu hýbou sazby, hlavní trhy jsou opatrné
    Nedávné poznámky bankéřů z ČNB nechala koruna bez reakce. Slova Jiřího Rusnoka i Tomáše Holuba, stejně jako poslední dění na globálních trzích, tak nenašly odezvu. Dnešní poznámka Marka Mory však posílá kurz koruny k euru do blízkosti 24,50. Viceguvernér ČNB prohlásil, že vrchol úrokových sazeb může být výrazně nad 5 procenty, což je možnost, která dosud od bankéřů nezazněla. Mora řekl, že na březnovém zasedání pravděpodobně podpoří zvýšení sazeb aspoň o 50 bodů a poté bude podporovat další zvyšování tak vysoko, jak bude potřeba.
  • Skotové říkají „ne“. Trhy jásají a libra i dolar s nimi.
    Pokud by hlasovalo pro samostatnost, pak by podle mnohých prognóz mohlo být Skotsko oním „motýlem který zamával křídly...
  • Skotská ekonomika loni výrazně zaostala za Británií
    Hospodářský růst ve Skotsku se loni takřka zastavil a ekonomika zaostala za celou Británií nejvíce za posledních šest let. HDP Skotska se zvýšil jen o 0,4 procenta po předloňském vzestupu o 2,1 procenta.
  • Skotské referendum hýbe trhy
    Dnes se Skotové v referendu vysloví buď ve prospěch nezávislého státu, nebo že Skotsko zůstane součástí Velké Británie. Až do poloviny...
  • Skotské referendum – Makrodata pro 15.-19.9
    V minulém týdnu dolar posiloval napříč ostatními měnovými páry a vytvářel nové dlouhodobější rekordy. EU uvalila konce...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova