Pátek 19. duben 2024 02:01
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new

Norsko stávkuje, ceny zemního plynu rostou!

05.07.2022 16:52  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Norský ropný sektor je ve stávce. Dělníci se domáhají zvýšení mezd z důvodu vysoké inflace.  Již prvotní odhady odhalily, že by produkce zemního plynu mohla klesnout až o 25 %, zatímco produkce ropy jen o 15 %. Realita však může být ještě horší. Norská asociace těžařů ropy a zemního plynu uvedla, že produkce ropy se v sobotu propadla o 341 000 barelů a export zemního plynu klesl o 56 %. Norsko je jedním z největších dodavatelů plynu do Evropy díky poklesu importu ruského plynu a prozatím limitovaného importu z USA (USA se stala největším dodavatelem plynu do Evropy, avšak uzavření Freeport terminálu může pořadím opět zamíchat).

Jak na tyto zprávy reaguje trh? Pokles těžby ropy je značný a ceny ropy klesají, přestože Saúdská Arábie zvýšila vývozní ceny. Ceny plynu v USA se nemění, protože se zásobníky plní poměrně rychle.

Ceny plynu se na nizozemské burze zvyšují. Jedna MWh dosáhla 170 EUR. Ceny však mohou nadále růst kvůli omezenému importu z Ruska, někteří dokonce očekávají úplné zastavení dovozu. Vypadá to, že Polsko je na zimu připraveno, protože zásobníky jsou naplněny z 90 % (tato úroveň byla obvykle zaznamenána na přelomu října a listopadu). Situace je v západní Evropě o poznání horší, zejména pak v Německu, kde jsou zásobníky naplněny z 50 %. Je však nutno zmínit, že zásobníky v Německu jsou asi 5-6krát větší než v Polsku. Co je dále nutné vědět?

  • Norsko dodává až 13 % celkového denního objemu dodávaného do Evropy
  • Norsko je hlavním dodavatelem plynu do Velké Británie, což zvyšuje tlak na tamní ekonomiku
  • Gazprom snížil dodávky do Evropy skrze plynovod Nordstream I. o 60 %. Úplné zavření kohoutů je očekáváno příští týden z důvodu "údržby"
  • Otázkou zbývá, zda Rusko obnoví transfery, protože na ropě vydělává rekordní množství peněz. Rusko nyní těží více než před invazí (stále však méně než v dobách historického maxima)
  • Cena plynu v Evropě nyní dosahuje 170 EUR za MWh. Spojené státy nyní nemohou dodat do Evroopy více plynu kvůli vlastním exportním možnostem a nutností znovu vybudovat zásoby

 

Ceny plynu jsou v USA téměř 10x nižší než v Evropě! Zdroj: Bloomberg

Přenos plynu do západní Evropy skrze Gazprom je nižší o 60 %, přičemž probíhají údržbové práce, které mohou vývoz ještě více omezit. Rusko však nepotřebuje obnovit vývoz a tím může výrazně poškodit německou, ale i evropskou ekonomiku. Zdroj: Bloomberg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Normalizace měnové politiky ECB bude pokračovat
    Přestože se od dnešního zasedání ECB žádná zásadní změna v nastavení měnové politiky nečeká, na pozadí akcelerujících inflačních tlaků nelze vyloučit další posun komunikace jestřábím směrem. Březnová inflace v eurozóně totiž opětovně překvapila svou dynamikou a meziročně se vyšplhala již na 7,5 %. Rozhodování ECB však významně komplikuje stagflační šok v podobě války na Ukrajině, který sice dále zvyšuje cenové tlaky, zároveň ale působí ve směru nižšího růstu, jak potvrzují březnové předstihové indikátory v eurozóně.
  • Normalizace v USA a její dopad na globální ekonomiku
    Americkou ekonomiku ovlivňuje vývoj v zahraničí prostřednictvím obchodních i finančních kanálů. Asi jedna osmina zboží a služeb produkovaných v USA směřuje na zahraniční trhy a velká část agregátní poptávky v americké ekonomice tak závisí na spotřebě v zahraničí a investicích v jiných zemích. K tomu se přidává vysoká propojenost amerických a zahraničních finančních institucí včetně bank a pojišťoven. Vývoj na zahraničních trzích se tak rychle promítá do cen amerických investičních aktiv. Příkladem může být vývoj během krize v eurozóně, která se v americké ekonomice rychle promítla utažením finančních podmínek.
  • Nórom sa v investovaní náramne darí!
    Nórsky najväčší vládny fond aktív (tzv. sovereign wealth fund) dosiahol v utorok úctyhodnú hodnotu až 1 bilión (trillion) USD. Smerom nahor ho potlačil hlavne globálny rast akcií ako aj slabší Americký dolár.
  • Norové zbohatli na ropě, ale ta nyní ztrácí jejich důvěru
    Norové na ropě obrovsky zbohatli. Nyní ale už nechtějí, aby jejich rezerva vytvořená na horší časy vydělávala právě na ropných firmách. Největší problém je, že mají nyní jejich akcie v držení fondu gigantickou hodnotu, asi kolem 35 miliard dolarů. Plánovaný odklon od současných investic do ropy a plynu je ale mnohem obtížnější operace, než když šlo o jinou komoditu, třeba o uhlí.
  • Norská centrální banka sazby nemění
    Norská centrální banka dnes ráno zahájila měnový rok 2023 jako první z centrálních bank vyspělých ekonomik. Norges Bank (NB) zahájila cyklus zpřísňování měnové politiky v září 2021. Zpočátku se řídila tradičním scénářem: zvýšit sazby o 25 bazických bodů a pouze na zasedáních, na kterých byly předloženy nové prognózy. Od června loňského roku však tempo zrychlilo.
  • Norská centrální banka snížila překvapivě sazby a NOK zamířila na 13 letá minima
    Norská centrální banka snížila dnes ráno na svém pravidelném zasedání překvapivě sazby o 0,25 % na historická minima 0...
  • Norská centrální banka snížila sazby o 75bp. na 0.25 %. NOK přesto pokračuje v likvidaci obřích ztrát
    Norská ekonomika se bude potýkat s dvojitým šokem, který pro ni představuje šíření koronaviru a prudký pád cen ropy. Oba dva faktory přispívají v poslední době k masivním výprodejům na NOK, která je jednou z nejslabších světových měn. Od začátku měsíce totiž ztratila přibližně 17 %.
  • Norská inspirace: Jak na správu bohatství, které nechcete „projíst“?
    Bohatý člověk. Snad příliš bohatý na strategii drobného investora, snad příliš chudý na strategie institu...
  • Norská koruna opatrně pozitivní
    Norská centrální banka ve čtvrtek jednomyslně rozhodla o zvýšení úrokové sazby, ta byla naposledy změněna předloni v březnu. Norges Bank doporučila ministerstvu financí, aby zachovalo proticyklickou kapitálovou rezervu ve výši 2 %. Současný výhled naznačuje, že by úroková sazba mohla být znovu zvýšena v prvním čtvrtletí příštího roku a to na 1 procento, pak by měl následovat do konce roku 2019 další růst. Předpokládá se, že v roce 2020 bude sazba zvýšena dvakrát.
  • Norsko bude s EU spolupracovat na zajištění stability v dodávkách plynu
    Norsko bude spolupracovat se zeměmi Evropské unie na zajištění větší stability v dodávkách plynu. Řekl to dnes předseda norské vlády Jonas Gahr Störe, který jednal se zástupci největších těžebních firem v Norsku o krizi na energetickém trhu v Evropě. Prudké výkyvy v cenách plynu podle premiéra nejsou v zájmu Norska.
  • Norsko v příštích měsících zvýší dodávky plynu do Evropy
    Norská ropná a plynárenská společnost Equinor a její partneři získali povolení ke zvýšení dodávek plynu z norských nalezišť Troll a Oseberg. Equinor dnes uvedl, že v příštích 12 měsících tak bude moci posílat přes plynovody více suroviny do dalších evropských zemí. Ceny plynu se v Evropě v posledních měsících výrazně zvyšují. Ruská společnost Gazprom v minulých dnech dokončila plynovod Nord Stream 2 do Německa, Evropská unie ale ruský plyn nechce.
  • Norsko v robustním hospodářském růstu
    Norkská ekonomika   Výhled norského hospodářského růstu je robustní. Výhled ekonomického růstu v Norsku je podpoř...
  • Norský fond chce investovat do mimoburzovních firem
    Norský státní fond bohatství, který je s hodnotou jednoho bilionu dolarů (23,3 bilionu Kč) největší na světě, by měl mít větší autonomii v investování do aktiv společností, které nejsou zapsány na akciové burze. Na tento typ investic by mohlo být věnováno až jedno procento akciového portfolia fondu, což znamená asi sedm miliard dolarů. Uvedla to dnes norská centrální banka, která fond spravuje.
  • Norský soud zamítl žalobu ekologů proti těžbě ropy v Arktidě
    Norský nejvyšší soud dnes schválil plány na průzkum těžby ropy v Arktidě. Zamítl tak žalobu ekologických organizací, podle nichž by těžba představovala porušení lidských práv na zdravé životní prostředí, informovala agentura Reuters.
  • Norský státní fond díky technologiím zvýšil zisk
    Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě, vydělal ve třetím čtvrtletí 412 miliard norských korun (přes jeden bilion Kč), zejména díky růstu technologických akcií ve Spojených státech. V prvním pololetí fond vykázal nejhorší hospodářský výsledek za svou historii.
  • Norský státní fond má za sebou druhý nejlepší rok v historii
    Majetek fondu vystoupil na 10,9 bilionu norských korun (27,1 bilionu Kč) a jeho celková návratnost loni činila 10,9 procenta. Technologie samotné měly podle ředitele Nicolaie Tangena návratnost 41,9 procenta.
  • Norský trh bydlením a trh práce
    Ceny domů v Norsku vzrostly v říjnu oproti předcházejícím trendům; Na sezónně očištěném základě ceny nemovitostí vzrostly o 0,4 procenta m/m. Nordea Bank očekávala pokles o 0,5 procenta, zatímco Norges Bank neočekávala žádnou změnu cen bydlení.
  • Northrop Grumman Corp koupil Orbital ATK Inc
    Výrobce a dodavatel vojenského materiálu společnost Northrop Grumman Corp (NOC.N) se chystá oznámit koupi raket a raketových hlavic Orbital ATK Inc (OA.N), jakmile se v setkají odpovědní zástupci firem, oznámila Grumman v neděli agentuře Reuters.
  • Nošovická automobilka Hyundai prodlouží odstávku do 14. dubna
    Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku prodlouží kvůli pandemii nového typu koronaviru odstávku výroby o týden. Výroba by se měla opět rozjet po Velikonocích v úterý 14. dubna v 06:00. ČTK to dnes oznámil mluvčí automobilky Pavel Barvík. Odstávka tak bude pokračovat i u většiny subdodavatelů firmy.
  • Not so stable stablecoins
    Člověk přezdívaný jako boomer není zpravidla “in” pokud jde o svět kryptoměn. Právě proto jej potěší, když se dočte, že i v tomto finančním ekosystému fungují standardní ekonomické zákonitosti, jako je třeba run na banky či spekulativní útok na fixní měnový kurz. Přesně k něčemu takovému došlo v posledních hodinách a dnech u tzv. stablecoinu TerraUSD (zkratka UST), což byla kryptoměna, která měla udržovat fixní měnový kurz k americkému dolaru v poměru 1:1.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
FTMO férovost