Čtvrtek 26. květen 2022 23:06
reklama
virarosi krypto
reklama
Dukascopy forex
reklama
Dukascopy krypto
reklama
InstaMarkets

Rychlý přechod Facebooku na Meta – jaký je progres a očekávání?

11.05.2022 18:42  Autor: Virarosi  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Když společnost Facebook v říjnu 2021 oznámila přejmenování na Meta, mnohé to dozajista překvapilo. Sice se vědělo, že se společnost hodně zaměřuje na tzv. metaverse, ale většina ovšem nejspíš nepočítala s tím, že kvůli tomu dojde k rebrandingu. Rebrandingy totiž nejsou úplně bezproblémové. Jednak to stojí dost peněz a jednak to nemusí spotřebitel tak snadno přijmout. Facebook měl ovšem „štěstí“, že nemá prakticky žádnou konkurenci. 

Facebook míří do metaverse

Když v říjnu 2021 Mark Zuckerberg oznámil na konferenci podniku nové jméno společnosti, skutečně mnohé překvapil. V podstatě tím celá společnost dalajasněnajevo, jakým směrem se chtějí jejich služby ubírat. Dali tím signál, že původní koncept Facebooku je vlastně minulostí. Originální koncept se totiž datuje do začátku milénia. Od té doby vypadá platforma samozřejmě zcela jinak a má spousty nových nástrojů. Došlo jednoduše k velkému vývoji za ta léta. Leč základy jsou pořád víceméně stejné. 

Nové jméno, jež bude zastřešovat služby jako Facebook či Instagram, odkazuje však na tzv.  metaverse. Tedy internetový svět, který společnost buduje. Firma změnila i logo, kterým je modrý symbol nekonečna. Tím se zcela mění základy původního konceptu, protože jasným cílem podniku nyní je všechny dostat do internetového virtuálního světa, kde uživatelé spolu mohou nejenom interagovat, ale i pracovat a bavit se. Dokonce se mohou podílet na tvorbě obsahu pro metaverse, za což budou odměňováni

Mně osobně uvedený krok překvapil kvůli tomu, že firma se vlastně snaží konkurovatdecentralizovanýmplatformám, jako je The Sandbox, Decentraland a dalších mnoho podobných projektů. Meta Platforms, jak se nyní Facebook nazývá, totiž není decentralizovaná platforma. Je plně centralizovaná. Sice je v plánu, že se na obsahu mohou podílet i samotní uživatelé, ale to z jejich metaverse neudělá decentralizovaný svět. 

To znamená, že Meta Platforms bude mít nemalou konkurenci ze strany decentralizovaných projektů. A v následujících letech můžeme tento souboj sledovat. Dovolil bych si každopádně říct, že decentralizované projekty jsou hodně napřed. Meta sice zveřejnila nějaké záběry z připravovaných možností metaverse, ale zatím nic hmatatelného není dostupné. Zatímco decentralizované projekty už jistou dobu fungují a samy o sobě se rozvíjejí. 

Co má nové metaverse od Meta Platforms umět? 

Zakladatel Meta Platforms Mark Zuckerberg počítá s tím, že metaverse je svět, který bude během následujícího desetiletí používat až miliardalidí. To jsou docela odvážná slova, když jejich metaverse ještě není ani funkční. V každém případě metaverse nabízí místo, kde lze komunikovat, pracovat, bavit se a spoluutvářet produkty a nový obsah. Vlastně si od tohoto ekosystému slibuje, že vytvoří miliony nových pracovních míst. To zní na první pohled docela hezky, ale vzroste tím i produktivita? 

V podstatě tím Meta Platforms připravuje svět, kde budou například virtuální pracoviště, kde budete s kolegy uskutečňovat meetingy nebo jiné pracovní schůzky. Bude možnost interakcí a rychlých reakcí – teoreticky vzato by to mělo být mnohem pružnější než chat, videohovory, apod. Dá se vlastně říct, že v metaverse se meze nekladou. Dovolil bych si i tvrdit, že hlavní částí tohoto světa bude ta, která je určena pro zábavu. 

Aby tedy celé metaverse vůbec fungovalo, musí existovat nástroje, které funkčnost metaverse umožní. Proto firma začala testovat nové nástroje pro prodej digitálních aktiv a služeb v rámci své platformy. Konkrétně jde o platformu pro virtuální realitu Horizon Worlds. Což je součástí širokého plánu na vytvoření fungujícího metaverse. 

V rámci testovací fáze budou všechny nástroje zpočátku k dispozici speciálně vybrané skupině uživatelů. Ti mají za úkol vytvářet virtuální třídy, hry a módní doplňky v rámci platformy. Ta je přirozeně přístupná pouze skrze VR. Díky těmto nástrojům budou vybraní uživatelé moci prodávat jimi vytvořené příslušenství nebo nabízet placený přístup do specializovaných digitálních prostorů, které sami vybudovali. Jednoduše řečeno vytvoříte třeba virtuální kancelářské prostory, které pak budete pronajímat jako ve skutečném světě. 

Meta se tímto krokem samozřejmě snaží přilákat nejrůznější developery, kteří se přirozeně nebudou na obsahu podílet, když za to nedostanou finančníodměnu. Čili se tímto způsobem vše monetizuje. Bez toho metaverse nemůže fungovat. Těžko ale říct, jak moc volný tento ekosystém bude. Jak jsme si již řekli, decentralizovaná platforma to není. 

Očekávání

Bylo by určitě hloupé tvrdit, že rozhodnutí Facebooku pro rebranding na Meta Platforms bylo úplně špatným krokem. Firma tím zkrátka akorát dala jasný signál, že se chce zaměřit na metaverse. Metaverse je samozřejmě něco, co jednoho dne bude velké. Do odvětví nepochybně poteče hodně kapitálu a toto odvětví se bude nadále rozvíjet. Jak moc ale metaverse bude velký, to zatím nevíme. Jestli má však Zuckerberg pravdu, tak miliarda uživatelů dělá z tohoto projektu továrnu na peníze.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Rychlý obrat dolů - trhy odpoledne padají, euro pod 1,4350
  Nálada na trzích se odpoledne rychle zhoršuje a hlavní akciové trhy se noří do č...
 • Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq
  Po pondělním proniknutí informací o problémech čínské společnosti Evergrande přišlo včera částečné uklidnění. Je zde totiž šance, že čínské úřady vstoupí na scénu, aby zabránili strukturálním problémům. Mezi akcie, které včera evidovaly větší růst, se zařadila farmaceutická společnost Johnson & Johnson, když firma uvedla, že její posilující dávka má 94% úspěšnost, JNJ +0,44 %. Solidní seanci má za sebou energetický sektor, který posílil o 0,4 % (CVX, XOM). Větší posílení mají za sebou akcie energetického giganta Shell, RDS/A +3,75 %, COP +4,01 %. Akcie společnosti Uber poskočily +11,5 % a konkurenční provozovatel Lyft +6,51 %. Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 0,1 % (33.920 b.), S&P 500 o 0,1 % (4.354 b.) a naopak technologický Nasdaq Composite posílil o 0,2 % (14.746 b.).
 • Rychlý pohled: Americký dolar po slabých makrodatech klesá
  Jádrová spotřebitelská inflace v USA klesla v lednu na 1,8 % y/y z pozitivně revidovaných 2 % v prosinci. Dnešní data potvrzují nízké inflační tlaky v americké ekonomice. Navíc osobní příjmy (0,2 %) a útraty (+0,1 %, prosincová čísla byla revidována na -0,6 %) skončily pod konsenzem. Nicméně aktuální čísla jsou kvůli uzávěře trhu stále zpožděné, takže investoři mohou doufat, že nyní už se situace v americké ekonomice zlepšuje. Dopad na trhy je kvůli zpožděným datům snížený. Pár EURUSD lehce roste, ovšem na denním grafu zůstává v blízkosti posledních minim.
 • Rychlý pohled: Nižší inflace v USA sráží americký dolar
  Únorová inflace v USA skončila pod očekávání a inflační očekávání v americké ekonomice jsou tedy pouze omezená. Proč je tento report důležitý? Inflace je stěžejní pro americkou centrální banku Fed a společně s růstem mezd se jedná o důležité fundamenty, které jsou zásadní pro další vývoj úrokových sazeb. Dnešní data dávají větší sílu holubicím, které radí s dalším růstem sazeb ještě vyčkat. Únor byl poslední měsíc, kdy jádrová inflace (mimo potraviny a energii) mohla "vystrašit" investory obstojným růstem, protože vyšší srovnávací základna se začne projevovat od březnových dat až do konce roku 2019. Futures na americký trhy rostou, zatímco americký dolar začal po zveřejnění dat v prvotní reakci klesat.
 • Rychlý přehled
  Americké indexy zakončily včerejší seanci výrazně v zelených číslech a navýšily historická maxima. S&P500 uzavřel růstem o 0,84 % poprvé v historii nad 3 300 USD. Čínská prosincová data příjemně překvapila. Průmyslová produkce rostla o 6,9 %, zatímco trh počítal s růstem o 5,9 %. Maloobchodní tržby rostly o 8 % (kons.: 7,9 %), investice do fixních aktiv rostly o 5,4 % (kons.: 5,2 %) a HDP rostlo podle očekávání o 6 %.
 • Rychlý přehled: EUR.USD
  Měnový pár EUR/USD byl v poslední době více ovlivněn geopolitickými událostmi nežli makroekonomickými faktory. Pár EUR...
 • Rychlý přehled: Ropa
  Komodity po několika pozitivních týdnech začínají ztrácet momentum. Ropa není výjimkou. Z fundamentálního hlediska je ...
 • Rychlý přehled: S&P 500
  Akciové indexy se v únoru dokázaly odrazit ode dna a smazat tak velkou část svých ztrát. Indexu S&P 500 se dařilo mnoh...
 • Rychlý přehled: USD.JPY
  Centrální banka Japonska (BoJ) se svou monetární politikou snaží oslabit japonský  jen (JPY)  stůj co stůj. Neváhala p...
 • Rychlý přehled: Zlato
  Drahé kovy všeobecně a zejména zlato v posledních týdnech získávají na hodnotě. Hlavním důvodem je pokles akciových in...
 • Rychlý růst cen pohonných hmot zvyšuje inflaci a riskuje utlumení poptávky
  V dubnu zaznamenal komoditní sektor další měsíční vzestup. Bloomberg Spot Index zahrnující 23 hlavních komoditních futures již pátý měsíc stoupá a nyní dosáhl nového rekordního maxima. Vzestup se ale omezuje pouze na zemědělství a energetiku, zatímco v případě drahých a průmyslových kovů se situace naopak zhoršuje.
 • Rychlý růst české ekonomiky pomáhá koruně k ziskům
  Revize růstu HDP ještě výš ukazuje, že česká ekonomika je na tom o poznání lépe, než se čekalo. Při dosti utaženém trhu práce znamená vysoký růst proinflační riziko, a přiživuje tak šanci, že ČNB přistoupí dříve k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Koruna tak čísla vnímá pozitivně a posouvá se na 26,05 za euro. Kurz ale u 26,00 pravidelně naráží na silnou podporu. Slabší český PMI zůstal stranou zájmu.
 • Rychlý růst spotřebitelských cen nepolevuje
  Spotřebitelské ceny v ČR v září oproti srpnu vzrostly o 0,2 %, což opět přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali pokles kvůli sezónním důvodům o 0,2 %. Náš odhad činil -0,3 %. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,9 % z předchozího tempa 4,1 %, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 4,6 %. Rozdíl mezi skutečností a prognózou inflace ČNB se zvýšil na 1,7 procentního bodu. když v srpnu činil 1,0.
 • Rychlý výprodej akcií O2 Czech Republic
  „Současný výprodej akcií O2 Č.R. může pro investory představovat příležitost. O2 Č.R. neohlásila žádné špatné výsledky, žádné snížené dividendy ani horší výhled hospodaření. Díky rychlému výprodeji však vzrostla očekávaná dividenda k osmi procentům,“ říká Senior Equity Trader BHS Tomáš Tlach.
 • Rýže může zabránit potravinové krizi
  Krize se v průběhu let často vyvíjejí. Existuje jedna událost, která vyniká jako ohnisko v době kdy začala skutečně panika. V případě globální finanční krize to byl pád Lehman Brothers banky. Když se jedná o potravinovou krizi v 2007-2008 to spustilo uvalení zákazu vyvážení rýže ve Vietnamu.
 • Řada vystoupení centrálních bankéřů napoví o dalším směřování Fedu i ECB
  Dnes nás nečekají zásadní data ani ze světové ekonomiky, ani z regionálních trhů. Pozornost bude upřena zejména na prohlášení centrálních bankéřů. Ti američtí by měli potvrzovat, že se po roce znovu blíží zvýšení dolarových. V podobném duchu se včera totiž vyjádřila i předsedkyně Fedu J. Yellen. V Evropě bude pozornost věnována hlavně prezidentu ECB Draghimu, který by mohl naznačit, jaké jsou plány ECB s prodlužováním programu odkupu aktiv.
 • Řadě Čechů zlevní Vánoce. Termín ukončení osvobození zboží z čínských e-shopů od DPH se totiž o půl roku posouvá
  Vánoce řadě Čechů zlevní. Zásilky z čínských e-shopů totiž budou od DPH osvobozeny i po Vánocích. Takže zpožděné předvánoční zásilky se neprodraží, jak doposud hrozilo. Evropská komise totiž rozhodla, že dobu osvobození od DPH prodlouží o půl roku. Původně mělo osvobození končit k 31. 12. 2020. Nyní však skončí až k 30. 6. 2021.
 • Řady nezaměstnaných řídnou
  I v říjnu pokračoval příznivý trend na českém trhu práce a nezaměstnanost opět poklesla, tentokrát na 5 %. Byla tedy o devět desetin procentního bodu nižší než ve stejném měsíci loňského roku, což fakticky znamenalo snížení počtu nezaměstnaných o více než 64 tisíc.
 • Řecká dluhová krize dneškem definitivně končí, Atény po třinácti letech vydávají 30letý dluhopis. Řecko si nyní půjčuje za polovinu toho, zač Česko
  Řecká vláda si jde na trh půjčit si na třicet let. Poprvé od roku 2008 proto vydává svůj dluhopis s nejdelší dobou splatnosti. Představuje to symbolickou tečku za řeckou dluhovou krizí. Ta ekonomicky vrcholila v letech 2009 až 2012, politicky pak v roce 2015, kdy vážně hrozil takzvaný grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny, ba dokonce z EU (právně není možné opustit eurozónu, jedinou možností, jak se vrátit k národní měně, je vystoupit z EU).
 • Řecká ekonomika vybředá z krize, ukázal průmysl i plány firem
  Průmyslová výroba v Řecku se koncem roku po listopadovém poklesu znovu přiblížila stagnaci. Trend ukazuje na postupné...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank