Čtvrtek 20. leden 2022 17:45
reklama
InstaMarkets
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets

Ropa překonává strach z omikronu a obchoduje se nad úrovní 80 USD

13.01.2022 07:47  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

analytics61dee70783a29.jpg

Ropa WTI se v závěru úterního obchodování obchodovala nad úrovní 80 USD. Dnes, to je ve středu, americká lehká ropa dál roste. V době psaní článku se tak futures na WTI obchodují na ceně 82,08 USD za barel a futures na Brent na ceně 84,37 USD za barel.

Stojí za zmínku, že v průběhu včerejšího obchodování byly zprávy plné poselství, která by za jiných okolností na trhu vytvořila medvědí sentiment. Například WHO znovu upozornila, že varianta omikron se rychle šíří světem. Byl také ocitován ománský ministr ropného průmyslu, že OPEC+ nechce tlačit ceny k hranici 100 USD a přehřívat trh.

Navzdory této zprávě cena ropy v úterý podle prognóz obchodníků výrazně vzrostla. Rychlé šíření omikronu tedy nenaznačuje, že by poptávka po pohonných hmotách a dalších ropných produktech mohla klesat, ale že kolektivní imunita je blízko. To znamená, že čím víc lidí se s tímto novým kmenem setká, tím spíš začne virus před letním obdobím konečně ustupovat. Navíc, celkový počet cestujících osob by mohl dosáhnout předpandemických úrovní.

Vyjádření ománského ministra mělo nicméně nejprve negativní dopad na kotace, ačkoli později obchodníkům došlo, že nepřináší nic nového. Aliance trvá na svých plánech zvýšit těžbu o 400 000 barelů za den. Je zřejmé, že při realizaci těchto plánů se rovnováha na trhu změní v přebytek. Trh ale nebude následkem této vyšší produkce ani novým břidlicovým boomem v USA a v dalších zemích přehřátý.

Společnosti těžící ropu si stěžují, že banky nejsou ochotny financovat nové projekty a stanovovat nové požadavky. Producenti ropy se musí změnit ve společnosti šetrnější k životnímu prostředí. Tyto nové trendy v ropném sektoru zvyšují rentabilní cenu těžebních projektů a dávají skupině OPEC+ náskok.

Vyjádření Jeroma Powella, který je přes šířící se variantu omikron přesvědčen o oživení americké ekonomiky, ropu výrazně podpořila. Powell definitivně potvrdil prognózy analytiků, že americká ekonomika je připravena přistoupit ke zpřísnění měnové politiky. Uvedl, že regulátor dokáže udržet vysoké tempo hospodářského růstu, a dodal, že podpoří poptávku po ropě, která je na růst velmi citlivá. Po těchto optimistických prohlášeních cena ropy včera vyskočila nahoru.

Růst kotací ropy zapříčinila včerejší aktualizovaná prognóza poptávky po ropě, kterou zveřejnil americký Úřad pro energetické informace (EIA). V letošním roce se tedy očekává růst celkové poptávky v USA o 840 000 barelů za den namísto 700 000 barelů z období před rokem.

EIA zároveň snížila svou prognózu produkce pro rok 2022. Aktuálně předpokládá, že produkce ropy v USA vzroste o 640 000 barelů za den, nikoli o 670 000 barelů.

Podle Amerického ropného institutu (API) zásoby americké ropy minulý týden znovu klesly, zatímco zásoby benzínu a destilátů vzrostly. Účastníci trhu hodnotí celkový růst v prvním čtvrtletí pozitivně, nicméně poslední data API o zásobách ukazují na utlumenou poptávku po ropě. Proto se někteří analytici domnívají, že pro předpovědi o blížící se cenové rally není zvláštní důvod.

Odborníci se v současnosti domnívají, že pokud rizikový sentiment na akciovém trhu zůstane dlouhodobě akutní, budou mít kotace ropy během roku 2022 šanci dostat se na úroveň 100 USD a konsolidovat v pásmu 80–100 USD. Při plánování transakcí ale doporučujeme vzít v úvahu, že toto optimistické vidění ropy může vyprchat, jakmile americký Federální rezervní systém zaujme přísnější postoj ke své ekonomice.

analytics61dee75d50476.jpg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ropa před daty USA v atraktivní zóně 50
  Aktuální vývoj: Červencový futures kontrakt ropy WTI dnes vůči závěru pondělního obchodování slábne na 49,4 USD/barel na počátku zóny rezistencí kolem 50 USD/barel. Trh je sice znejistěn posilujícím dolarem, ale podpořen burzovními indexy blízko rekordů. Růst cen akcií znamená lepší vyhlídky americké a světové ekonomiky a tím i poptávky po ropě.
 • Ropa: před ISM průmyslu výběr zisků, slabý čínský PMI
  Říjnový futures kontrakt ropy WTI dnes stagnuje d/d na 48,1 poté, co srpnový Index PMI průmyslu Číny potvrdil pokles (...
 • ⛽ Ropa před schůzkou OPEC+ klesá 📉
  Brent (OIL) a WTI (OIL.WTI) se na počátku týdne obchodují na nižších úrovních. Schůzka ministrů OPEC+ by měla začít ve 14. hodin. Hlavním tématem diskuze bude prodloužení současných těžebních kvót. Obchodníci doufají v 3 - 6 měsíční prodloužení, ale víkendové zprávy naznačují neshody mezi producenty. Mezi možné scénáře patří také postupné uvolňování kvót od ledna, nebo kratší tříměsíční prodloužení. Trh s ropou se lehce vzpamatoval na počátku evropské seance, ale stále se pohybuje pod pátečním závěrem.
 • Ropa před Yellenovou pod tlakem
  Aktuální vývoj:  Květnový futures kontrakt ropy WTI dnes ztrácí vůči závěru pondělního obchodování na 38,1 USD/barel, ...
 • Ropa před Yellenovou slábne
  Aktuální vývoj: Srpnový futures kontrakt ropy WTI dnes vůči závěru pondělního obchodování klesá na 49,1 USD/barel, blízko půlročního maxima. Trh v posledních dnech vymezuje konsolidační teritorium před referendem Velké Británie o setrvání země v EU. Případný odchod z unie by pravděpodobně vedl k růstu nejistoty a tím jednak k útlumu ekonomické aktivity a poptávky po ropě a taktéž k růstu dolaru. Oba aspekty by pro ropu byly nepříznivé. Pokles ropy v posledních hodinách též souvisí se zatím nepotvrzeným příměřím mezi militanty a vládou v Nigérii.
 • Ropa před začátkem videokonference OPEC+ roste
  Ropa je v tomto týdnu pod drobnohledem obchodníků kvůli dvěma důležitým událostem. Dnes se koná videokonference OPEC+ a zítra je na programu schůzka ministrů pro energie G20. Ropa v průběhu dnešní seance roste. Brent se blíží 34 dolarům a texaský benchmark WTI se pohybuje v okolí 26,50 dolarů za barel. Zde je přehled posledních důležitých událostí na ropě:
 • Ropa: Před zasedáním OPECu trh citlivý na komentáře
  Aktuální vývoj:  Lednový futures kontrakt ropy WTI dnes roste 1,2 % d/d na 42,4. Trh během listopadu obchoduje pod kva...
 • Ropa před zprávou trhu domů roste
  Prosincový futures kontrakt ropy WTI roste 0,5 % d/d na 82,3. Trh dnes mohou zajímat zářijové prodeje stávajících do...
 • Ropa: Překážky růstu ceny
  Aktuální vývoj:  Červnový futures kontrakt ropy WTI dnes vůči závěru pondělního obchodování slábne s výběrem zisk...
 • Ropa překonává nejhorší tlak. Akcie se zvedají, eurodolar nikoli
  Masivní 30procentní nárůst dostal cenu ropy WTI nad 15 dolarů a trh se začíná dostávat aspoň z toho nejhoršího tlaku. Přetlak produkce ovšem zůstává nadále v platnosti, takže příliš vzhůru si ropa ani tak vyskakovat nebude.
 • Ropa přes PMI Číny blízko klíčových podpor
  Listopadový futures kontrakt ropy WTI zpevňuje 0,5 % d/d na 91,2 také s podporou nečekaného zvýšení zářijového index...
 • Ropa přibližuje půlroční maximum
  Aktuální vývoj:  Květnový futures kontrakt ropy WTI dnes roste vůči závěru pondělního obchodování 0,7 % na 40,6 USD/ba...
 • Ropa přidává další dvě procenta, zlato zpět na dosah 1 290 USD
  Pondělní seance zatím na akciových trzích podle očekávání zůstává poměrně klidná. V Německu se kvůli svátku neobchoduj...
 • Ropa přidává 2 %, k růstu pomohly zprávy o útoku na iránský tanker
  Cena ropy dnes ráno roste o 2 % poté, co přišly další znepokojivé zprávy z Blízkého východu. Podle Iránských státních médií dnes došlo k explozi na iránském ropném tankeru u břehu Saudské Arábie. Podle stejných médií se mělo jednat o teroristický útok. Tanker je aktuálně v plamenech a ropa z něj uniká do moře.
 • Ropa: ráno minimum od května 2009
  Lednový futures kontrakt ropy WTI padá 1,7 % d/d na 54,4. Cenu ropy snižuje hlavně převis nabídky ropy nad poptávkou, což akcelerovalo poslední a možná...
 • Ropa: Ráno minimum od 2009
  Lednový futures kontrakt ropy WTI posiluje 0,7 % d/d na 63,4. Cenu ropy snižuje hlavně převis nabídky ropy nad poptávkou, což akcelerovalo...
 • Ropa rastie na základe dodatočných pripomienok amerického ministerstva energetiky
  Futures na ropu WTI (OIL.WTI) sa vo štvrtok obchodovali mierne nad hladinou 78,5 dolára za barel, po predchádzajúcom poklese o viac ako 3,0%, pretože americké ministerstvo energetiky potvrdilo, že v súčasnej dobe nemá v pláne využiť zásoby ropy v krajine. Energetické oddelenie sa vracia k včerajším pripomienkam ministerky energetiky Jennifer Granholmovej, ktoré začiatkom týždňa vyvolali medzi obchodníkmi opatrnosť. Granholm uviedol, že americká vláda zvažuje uvoľnenie dodávok ropy z národnej strategickej ropnej rezervy s cieľom ochladiť ceny plynu, pričom možnosťou je aj zákaz vývozu ropy.
 • Ropa rastie na 6 týždňové maximá, Brent je naspäť nad 50 USD/barel
  Európska ropa Brent sa vo štvrtok dostala nad psychologickú úroveň 50 USD za barel a vyskočila na 6 týždňové maximá. Ropa pokračovala v raste po stredajšej pozitívnej seanse, kedy čierne vzrástlo po poklese zásob v USA.
 • Ropa rastie pred stretnutím OPEC+🔼
  V utorok ráno ceny ropy stúpli o viac ako 1,5% a OIL.WTI dosiahol najvyššiu úroveň v tomto roku. OIL mierne zaostáva, ale je tiež blízko k vytvoreniu nových lokálnych maxím. Tento pohyb nahor môže byť spojený s dnešným zasadnutím OPEC +, na ktorom možno dosiahnuť dohodu o objeme ťažby „čierneho zlata“ na júl. Neoficiálne správy však naznačujú, že skupina môže toto rozhodnutie zadržať z dôvodu obáv týkajúcich sa Iránu a jadrovej dohody, ktorá určí, či sa iránska ropa dostane na trh.
 • Ropa reaguje na klíčovou technickou rezistenci
  Volatilita na trzích je dnes docela nízká. Růst cen ropy, který povzbudil pokles obav z mutace Omicron, zastavila technická rezistence ve formě klesající trendové čáry. Mimo technických faktorů dnes vystoupil irácký ministr pro ropu. Řekl, že plánované uvolnění strategických rezerv může cenu ropy negativně ovlivnit, i když očekává pouze nízký dopad.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bidaskbit ebook