Sobota 20. duben 2024 02:15
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex ETF

Aktivita v průmyslu a ve službách (PMI)

16.12.2021 11:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Růst ekonomické aktivity v eurozóně v prosinci zpomalil výrazněji, než se čekalo, a to v důsledku vývoje ve službách, na něž dopadly komplikace související se stávající vlnou pandemie.

Zpomalení růstu aktivity hlásí také zpracovatelský průmysl, zde byl ale vývoj lepší, než se čekalo s tím, jak situace v dodávkách potřebných komponent byla méně špatná než v předchozích měsících.

Cenové tlaky hlásí v porovnání s listopadem mírnější růst jak na straně nákladů, tak na straně prodejních cen, přesto ale cenové tlaky hlásí svou druhou nejvyšší úroveň za historii měření.

PMI průzkumy podporují scénář viditelného zpomalení tempa hospodářského růstu v eurozóně v letošním závěrečném čtvrtletím při souběžné kumulaci inflačních rizik.

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v prosinci dle předběžných výsledků klesl z úrovně 55,4 na 53,4, což představuje devítiměsíční minimum.

Finanční trh očekával pokles souhrnného PMI indikátoru na úroveň 54,4.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.

Souhrnný PMI indikátor za prosinec i za letošní závěrečné čtvrtletí jako celek naznačuje, že oživení ekonomiky pokračuje, avšak ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím bude závěr letošního roku ve znamení viditelnějšího zpomalení tempa hospodářského růstu.

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v prosinci klesl z 55,9 na 53,3, což je nejslabší úroveň za uplynulých 8 měsíců a horší výsledek, než čekal trh (54,3).

Na aktivitu ve službách a především pak v turistice a rekreaci dopadly komplikace a obavy související se stávající vlnou pandemie.

PMI ve zpracovatelském průmyslu v prosinci klesl mírně, z úrovně 58,4 na 58,0, což znamená desetiměsíční minimum, přesto ale jde o lepší výsledek, než se čekalo (tržní medián: 57,8).

V rámci průzkumu pro zpracovatelský průmysl vzrostl indikátor výroby, z 53,8 na 53,9, což je nejvyšší úroveň za uplynulé 3 měsíce.

Zpomalení růstu naopak hlásí nové objednávky ve zpracovatelském průmyslu

Jakkoliv na zpracovatelský průmysl stále dopadají výpadky či prodlevy v dodávkách potřebných komponent a surovin, tak se tyto problémy v prosinci zmírnily.

Průzkum PMI zároveň naznačuje, že kumulace inflačních tlaků v ekonomice eurozóny pokračuje, nicméně prosinec hlásí zmírnění tempa růstu nákladů i prodejních cen v porovnání s rekordní úrovní, jež byla zaznamenána v listopadu.

Průzkum PMI tak podporuje předpoklad, že cenové tlaky v ekonomice eurozóny zůstávají vysoko a v roce 2022 mohou vést k vyšší než původně očekávané inflaci.

Průzkumu PMI za eurozónu za letošní prosinec naznačuje zpomalení růstu aktivity zejména ve službách, v mírnějším rozsahu hlásí zpomalení i zpracovatelský průmysl.

Na sektor služeb negativně dopadá stávající vlna pandemie, obrázek v průmyslu ale vypadá lépe, než se předpokládalo s tím, že situace v dodávkách potřebných komponent je méně nepříznivá, než tomu bylo v předchozích měsících.

Za zmínku stojí, že v Německu se PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl nečekaně vyšplhal na tříměsíční maximu, což je dobrá zpráva také pro průmyslové výrobce ve středoevropském regionu.

Celkově jsou ale průzkumy PMI v souladu s očekáváním zpomalení tempa růstu HDP eurozóny v letošním závěrečném čtvrtletí.

Inflační tlaky v průmyslu i ve službách jsou navzdory prosincovému zmírnění historicky velmi vysoko, fakticky na druhé nejvyšší úrovni, což naznačuje, že zmirňování tempa růstu cen v ekonomice eurozóny v roce 2022 bude pozvolnější, než se ještě donedávna čekalo.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Aktivita na síti Dogecoin strmě roste - odrazí se to na ceně? 2 alternativy s větším potenciálem zhodnocení
    Populární meme coin Dogecoin se v posledních týdnech po poklesu z meziročních maxim na začátku roku obchoduje víceméně do strany. Cena DOGE za posledních 7 dní ztratila 4 % a za poslední měsíc 5 %, přičemž aktuální cena je 0,07837 USD. Navzdory tomu, že mnozí pozorovatelé trhu předpokládají další ztráty, na stole je několik faktorů, které by mohly pomoci kryptoměně vystřelit.
  • Aktivita podniků klesá, ČNB přesto může zvednou sazby
    Index nákupních manažerů v ČR v dubnu klesl na úroveň 46,6 bodu z předchozí úrovně 47,3. Odhady se pohybovaly v rozpětí 47,0 – 48,0 bodu a v průměru se čekalo malé zlepšení.
  • Aktivita služeb má solidně růst
    Hlavní zprávou dne bude červencový index ISM služeb (16.00 SEČ), nejvýznamnějšího odvětvového sektoru ekonomiky. Př...
  • Aktivita Solany se uzvyšjuje: blíží se prolomení ceny? Analytik předpovídá růst na 150 USD
    Solana může být připravena na další proražení ceny v návaznosti na pozitivní vývoj v komunitě a potencionální toky do altcoinů.
  • Aktivita Solany se zvyšjuje: blíží se prolomení ceny? Analytik předpovídá růst na 150 USD
    Údaje společnosti Nansen ukazují, že v prosinci došlo k 98,9% nárůstu měšíčně aktivních adres na Solaně. Počet 13,9 milionu aktivních adres překonal řetězec BNB společnosti Binance (13,7 milionu) a výrazně překonal Ethereum (5,4 milionu)
  • Aktivita v britskom stavebnom sektore kolabuje, akcie stavebníkov a developerov sú pod silným tlakom
    Už z predreferendových prieskumov sentimentu v jednotlivých sektoroch podnikovej sféry (PMI indexy nákupných manažérov...
  • Aktivita ve výrobním sektoru ČR se dál zvyšuje
    Index nákupních manažerů v březnu vzrostl na 58,0 bodu z předchozí úrovně 56,5 bodu. To bylo plně v souladu s naším odhadem i mediánovým očekáváním trhu. Nicméně nejistota je vysoká a odhady se tentokrát pohybovaly od 56 do 59 bodů. Většina analytiků čekala zvýšení indexu pravděpodobně především kvůli vývoji v zahraničí, kde tyto indikátory rostou na rekordní úrovně. Skutečně ve světle vývoje indexu výrobní aktivity eurozóny a zejména Německa ten český přece jen citelně zaostává.
  • Aktivita ve výrobním sektoru stále rychle klesá
    Index nákupních manažerů ČR se v prosinci nepatrně zlepšil na 43,6 bodu z předchozí úrovně 43,5 bodu. Stagnace, respektive nepatrné zlepšení byly také tím, co čekali analytici a překvapení se tedy nekoná. Klíčovou zprávou je, že aktivita českého výrobního sektoru v prosinci klesala stejným tempem jako v listopadu.
  • Aktivita ve výrobním sektoru v říjnu rostla
    Index nákupních manažerů v ČR v říjnu rostl na úroveň 51,9 bodů z předchozí úrovně 50,7 b. To bylo mírně nad očekáváním trhu. Na zlepšení poukazoval i vývoj obdobných indexů z eurozóny a Německa či zprávy o vývoji zakázek. My jsme nicméně s ohledem na prudké zhoršení epidemické situace již v říjnu čekali snížení aktivity. V sousedním Polsku index stagnoval na předchozí úrovni 50,8 bodu, když se čekal mírný růst.
  • Aktivita ve výrobním sektoru zůstává nízká a inflaci táhnou zejména pohonné hmoty
    Květnová průmyslová produkce v eurozóně zklamala, když vzrostla meziměsíčně o 12,4 %, zatímco analytici očekávali její nárůst o 15 %. Ve srovnání s loňským rokem je aktivita v evropském výrobním sektoru stále o zhruba pětinu nižší. K obnovení produkce dopomohlo postupné rozvolňování restriktivních opatření proti šíření koronaviru, k čemuž v květnu docházelo ve většině evropských ekonomik. V červnu již většina fyzických překážek pro podnikání padla, lze tak očekávat další nárůst produkce napříč evropským výrobním sektorem. Návratu na plné využití výrobních kapacit nicméně brání slabá poptávka. Ta se týká především investičního zboží a zboží dlouhodobé spotřeby jako jsou automobily, což jsou hlavní produkty průmyslových odvětví. Současný další narůst nejistoty spojený s opětovně se zvyšujícím počtem nových případů covid-19 ve vybraných zemích této poptávce dozajista moc nepřidá. To potvrzuje i červencový ZEW index z Německa, jehož složka hodnotící očekávání hospodářského vývoje se oproti předchozímu měsíci snížila. Nastala tak očekáváná korekce předchozí vlny optimismu. Složka hodnotící současnou situaci za očekáváními analytiků naopak zaostala, když se čekal její další nárůst, ta však nakonec setrvala na hodnotě z června. Negativním důsledkem současné situace je i narušení mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců.
  • Aktivita v průmyslu ČR v únoru brzdila
    Index nákupních manažerů v ČR v únoru mírně klesl na hodnotu 56,5 bodu z předchozí úrovně 57,0 b. Hodnoty nad padesáti body značí expanzi sektoru, takže pokles na 56,5 bodu stále indikuje zvyšování aktivity výrobních podniků. Nicméně index je stále navyšován zhoršením subdodávek, který je běžně spojován s růstem výroby, ale tentokrát jde o problém na vstupech. Komentář PMI uvádí, že jde o největší narušení dodavatelských výkonů od prvního průzkumu v červnu 2001. Ovšem firmy stále hlásí růst výroby a nadále silnou poptávku navzdory pokračujícím omezením v souvislosti s pandemií. Narušení subdodávek představuje výrazný růst cen na straně vstupů, zatímco firmy toto navýšení přenášejí do cen finální produkce jen omezeně. Firmy tak pociťují zvýšenou finanční zátěž. Kapacitní problémy vedou k růstu náborů nových zaměstnanců a zaměstnanost roste nejrychleji od března 2018.
  • Aktivita v průmyslu USA nejvýše od března 2011, žádosti o odpory i předstihové ukazatele spíše příznivé
    Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v lednu výrazně zrychlila. Díky zvýšené domácí poptávce byl její růst ne...
  • Aktivita výrobců v ČR roste
    Index nákupních manažerů v lednu oproti prosinci klesl o desetinku na 59,0. Po zlepšení v předchozích dvou měsících, které bylo silnější než se čekalo, jsme společně s trhem odhadovali další zvýšení nad 60 bodů. Takže se jedná o mírné zklamání. Úroveň indexu je tak shodná s indexem PMI za celou eurozónu, ale lehce pod německým protějškem.
  • Aktivní investiční strategie brzy povstanou z popela
    Analytici francouzské banky Société Générale provedli výzkum výkonnosti globálních akciových trhů od roku 1995. Zkoumali výkonnost 16 tisíc akcií obchodovaných na světových burzách v ročním a dvouletém horizontu a tyto výkonnosti porovnávali s výkonností amerického akciového indexu S&P 500. Došli k závěru, že od roku 2011 má velká většina individuálních světových akcií horší výkonnost než americký index S&P 500. Pokud se podíváme na poslední období, v posledních dvou letech mělo 78 % akcií horší výkonnost než americký index, a v posledním roce mělo horší výkonnost 66 % akcií.
  • Aktivní operace bank – krátkodobé úvěry
    Každá obchodní banka samozřejmě potřebuje nějak vydělávat, aby plnila cíl zisku. Jedna z jejich aktivních operací je ...
  • Aktivní (stock-picking) vs. pasivní (index-tracking) investování
    Pasivní (indexové) investování zaznamenalo v minulých letech prudký nárůst. Ačkoliv se nejedná o nový produkt, do centra pozornosti se dostává díky nesmírně vysokému tempu, jakým se do těchto fondů hrnou peníze.
  • Aktivní (stock-picking) vs. pasivní (index-tracking) investování
    Pasivní (indexové) investování zaznamenalo v minulých letech prudký nárůst. Ačkoliv se nejedná o nový produkt...
  • Aktivum běžného účtu platební bilance kleslo
    Aktivum běžného účtu platební bilance v červnu kleslo na -58,58 mld. CZK oproti 0,89 mil. CZK v květnu. Trhy očekávaly pokles na -12,1 mld.
  • Aktivum běžného účtu platební bilance kleslo
    Aktivum běžného účtu platební bilance v květnu kleslo na 0,89 mld. CZK oproti 16,71 mld. CZK v dubnu. Trhy očekávaly pokles na -3,3 mld. CZK.
  • Aktuality z komoditních trhů: Zotavení trhu s obilninami zvyšuje inflační napětí
    Ceny komodit již druhým týdnem rostou. Bloomberg Commodity Spot Index se postupně vyšplhal nad hodnotu, kterou měl před březnovou korekcí, a dosáhl nového devítiletého maxima. Za všeobecným oživením stojí oslabený dolar a nižší výnosy z dluhopisů. Nejvíce se na něm podílí pokračující vzestup klíčových zemědělských komodit, ať už jde o sojový olej, pšenici, cukr, či kukuřici.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank