Neděle 14. července 2024 13:50
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei Payout

Aktivita v britskom stavebnom sektore kolabuje, akcie stavebníkov a developerov sú pod silným tlakom

04.07.2016 15:36  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Už z predreferendových prieskumov sentimentu v jednotlivých sektoroch podnikovej sféry (PMI indexy nákupných manažérov) je možné vyčítať, že v ktorých sektoroch sa najviac obávajú o dopady. Kým v piatok zverejnený britský index dôvery vo výrobe ukázal rast aktivity, tak dnes rovnaký index pre stavebníctvo ukázal prepad aktivity na najnižšie úrovne od roku 2009 (zruba 80 % dotazníkov dorazilo pred referndom). Je teda pekne vidno, že výrobná sféra, ktorej hrozia nanajvýš clá (a aj to len v málo pravdepodobnej situácii) sa BrExitu ešte pred referendom bála ďaleko menej, ako stavebníci:

UK PMI

Realitný sektor je BrExitu vystavený viac. Kanálov je viac. 1) Spomalenie ekonomickej aktivity má potenciál negatívne zasiahnuť dopyt po nehnuteľnostiach (osobne si myslím, že tento bod sa preceňuje); 2) Hrozba odchodu finančných inštitúcií z Londýna má potenciál vytvoriť pretlak komerčných nehnuteľností a aj drahších rezidenčných nehnuteľností v meste; 3) potenciálne pribrzdenie migrácie môže znížiť tempo rastu dopytu po rezidenčných nehnuteľnostiach (opak sa deje na Novom Zélande, kde imigrácia výrazne zvyšuje ceny rezidenčných nehnuteľností, a to aj pri pomalšom raste ekonomiky).

Potvrdzujú to aj viaceré odpovede v dotazníkovom prieskume v rámci indexu stavebnej dôvery. Tu je citát z reportu:

„Lower levels of activity were overwhelmingly linked to deteriorating order books and a corresponding lack of new work to replace completed projects. A number of firms commented on reluctance among clients to commence new contracts in the run-up to the EU referendum, alongside ongoing uncertainty about the general economic outlook.“

Zajtra ešte bude zverejnený index dôvery v sektore služieb. Tam tiež očakávam pokles, keďže služby sú viac vystavené BrExitu ako výroba. Avšak nie až taký, ako pri stavebníctve, pretože veľká časť britských služieb je ponúkaná na domácom trhu, a týmto firmám môže byť jedno, či je Británia v EÚ alebo nie.

Silnej reakcie sme sa dočkali na akciových trhoch. Britský index FTSE 100 sám o sebe síce stráca len zhruba pol percenta, avšak stavebné a developerské spoločnosti sú v hlbokej strate. 8 z 10 spoločností s najväčšou stratou sú práve stavebné a developerské spoločnosti:

UK 100

A keďže len 20 % dotazníkov bolo odovzdaných po referende, tak o mesiac môže klesnúť index aktivity ešte horšie. A preto je reálne, že akcie britských stavebníkov a developerov ešte nedosiahli svoje dno. Napríklad akcie najväčšieho britského developera British Land (ktoré vedú tabuľku dnešných poklesov v indexe FSTE 100), sú na trojročných minimách, pričom ukazovateľ stavebnej aktivity je najnižšie od roku 2009:

British Land

 

Klíčová slova: EU | Index | Bod | Indexy | Referendum | Order | FTSE | Index FTSE 100 | Akcie | FTSE 100 | Economic |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Aktiva realitních fondů překonala ve třetím kvartálu 2023 objem 233 mld. Kč
  Podílové fondy patří v České republice mezi oblíbené investiční nástroje. Populární jsou i realitní fondy, prostřednictvím kterých investoři vlastní podíly v průmyslových a logistických parcích, kancelářských budovách nebo v nákupních centrech. Zájem investorů potvrzují i aktuální údaje České národní banky (ČNB). Objem aktiv realitních fondů pokračoval v růstu i ve třetím čtvrtletí 2023. Jejich podíl na celkových aktivech podílových fondů se nacházel na úrovni 19 %. Aktuálnímu vývoji aktiv realitních fondů v Česku se kvartálně věnuje analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
 • AKTIVISTÉ ŽÁDAJÍ: ZASTAVTE OBCHOD S RUSKEM
  Aktivisté žádají Evropskou Unii, aby zastavila obchod s Ruskem. S tímto záměrem přistoupili k blokádě dálnice mezi Německem a Polskem.
 • Aktivita čínských podniků v dubnu zpomalila
  Zlepšující se nově příchozí data z Číny jsou jedním z hlavních témat finančního trhu posledních týdnů. Ta povětšinou ukazovala na příznivý vývoj za první čtvrtletí. Například HDP vzrostl tempem 6,4 %, průmyslová výroba přidala 8,5 %. Na pozadí tohoto zlepšení byla expanzivnější měnová i fiskální politika.
 • Aktivita nákupních manažerů v ČR dál klesla
  Index nákupních manažerů v ČR v červnu klesl na 45,9 bodu z předchozí úrovně 46,6 bodu. To bylo pod všemi odhady. Analytici v průměru čekali mírné zlepšení. Vývoj v ČR tak se zpožděním reaguje na vývoj v zahraničí. Předstihový index PMI v ČR se tak shora blíží německému protějšku, který sice vykazuje náznaky stabilizace, ovšem nachází se na nízké úrovni 45,4 bodu.
 • Aktivita na pražské burze byla vysoká, Moneta ztratila procento
  Aktivita na pražské burze byla dnes nadprůměrně vysoká. Mohly za to zejména akcie Monety Money Bank a telekomunikační O2. Zatímco Moneta více než procento odevzdala, cenné papíry O2 o 5,5 procenta zpevnily. Celkový objem obchodů dosáhl 1,327 miliardy Kč, což je více než dvojnásobek průměru. Na index PX to ale nemělo výrazný vliv, když oslabil o mírných 0,05 pct. na 904,68 bodu. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 • Aktivita na síti Dogecoin strmě roste - odrazí se to na ceně? 2 alternativy s větším potenciálem zhodnocení
  Populární meme coin Dogecoin se v posledních týdnech po poklesu z meziročních maxim na začátku roku obchoduje víceméně do strany. Cena DOGE za posledních 7 dní ztratila 4 % a za poslední měsíc 5 %, přičemž aktuální cena je 0,07837 USD. Navzdory tomu, že mnozí pozorovatelé trhu předpokládají další ztráty, na stole je několik faktorů, které by mohly pomoci kryptoměně vystřelit.
 • Aktivita podniků klesá, ČNB přesto může zvednou sazby
  Index nákupních manažerů v ČR v dubnu klesl na úroveň 46,6 bodu z předchozí úrovně 47,3. Odhady se pohybovaly v rozpětí 47,0 – 48,0 bodu a v průměru se čekalo malé zlepšení.
 • Aktivita služeb má solidně růst
  Hlavní zprávou dne bude červencový index ISM služeb (16.00 SEČ), nejvýznamnějšího odvětvového sektoru ekonomiky. Př...
 • Aktivita Solany se uzvyšjuje: blíží se prolomení ceny? Analytik předpovídá růst na 150 USD
  Solana může být připravena na další proražení ceny v návaznosti na pozitivní vývoj v komunitě a potencionální toky do altcoinů.
 • Aktivita Solany se zvyšjuje: blíží se prolomení ceny? Analytik předpovídá růst na 150 USD
  Údaje společnosti Nansen ukazují, že v prosinci došlo k 98,9% nárůstu měšíčně aktivních adres na Solaně. Počet 13,9 milionu aktivních adres překonal řetězec BNB společnosti Binance (13,7 milionu) a výrazně překonal Ethereum (5,4 milionu)
 • Aktivita ve výrobním sektoru ČR se dál zvyšuje
  Index nákupních manažerů v březnu vzrostl na 58,0 bodu z předchozí úrovně 56,5 bodu. To bylo plně v souladu s naším odhadem i mediánovým očekáváním trhu. Nicméně nejistota je vysoká a odhady se tentokrát pohybovaly od 56 do 59 bodů. Většina analytiků čekala zvýšení indexu pravděpodobně především kvůli vývoji v zahraničí, kde tyto indikátory rostou na rekordní úrovně. Skutečně ve světle vývoje indexu výrobní aktivity eurozóny a zejména Německa ten český přece jen citelně zaostává.
 • Aktivita ve výrobním sektoru stále rychle klesá
  Index nákupních manažerů ČR se v prosinci nepatrně zlepšil na 43,6 bodu z předchozí úrovně 43,5 bodu. Stagnace, respektive nepatrné zlepšení byly také tím, co čekali analytici a překvapení se tedy nekoná. Klíčovou zprávou je, že aktivita českého výrobního sektoru v prosinci klesala stejným tempem jako v listopadu.
 • Aktivita ve výrobním sektoru v říjnu rostla
  Index nákupních manažerů v ČR v říjnu rostl na úroveň 51,9 bodů z předchozí úrovně 50,7 b. To bylo mírně nad očekáváním trhu. Na zlepšení poukazoval i vývoj obdobných indexů z eurozóny a Německa či zprávy o vývoji zakázek. My jsme nicméně s ohledem na prudké zhoršení epidemické situace již v říjnu čekali snížení aktivity. V sousedním Polsku index stagnoval na předchozí úrovni 50,8 bodu, když se čekal mírný růst.
 • Aktivita ve výrobním sektoru zůstává nízká a inflaci táhnou zejména pohonné hmoty
  Květnová průmyslová produkce v eurozóně zklamala, když vzrostla meziměsíčně o 12,4 %, zatímco analytici očekávali její nárůst o 15 %. Ve srovnání s loňským rokem je aktivita v evropském výrobním sektoru stále o zhruba pětinu nižší. K obnovení produkce dopomohlo postupné rozvolňování restriktivních opatření proti šíření koronaviru, k čemuž v květnu docházelo ve většině evropských ekonomik. V červnu již většina fyzických překážek pro podnikání padla, lze tak očekávat další nárůst produkce napříč evropským výrobním sektorem. Návratu na plné využití výrobních kapacit nicméně brání slabá poptávka. Ta se týká především investičního zboží a zboží dlouhodobé spotřeby jako jsou automobily, což jsou hlavní produkty průmyslových odvětví. Současný další narůst nejistoty spojený s opětovně se zvyšujícím počtem nových případů covid-19 ve vybraných zemích této poptávce dozajista moc nepřidá. To potvrzuje i červencový ZEW index z Německa, jehož složka hodnotící očekávání hospodářského vývoje se oproti předchozímu měsíci snížila. Nastala tak očekáváná korekce předchozí vlny optimismu. Složka hodnotící současnou situaci za očekáváními analytiků naopak zaostala, když se čekal její další nárůst, ta však nakonec setrvala na hodnotě z června. Negativním důsledkem současné situace je i narušení mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců.
 • Aktivita v průmyslu a ve službách (PMI)
  Růst ekonomické aktivity v eurozóně v prosinci zpomalil výrazněji, než se čekalo, a to v důsledku vývoje ve službách, na něž dopadly komplikace související se stávající vlnou pandemie.
 • Aktivita v průmyslu ČR v únoru brzdila
  Index nákupních manažerů v ČR v únoru mírně klesl na hodnotu 56,5 bodu z předchozí úrovně 57,0 b. Hodnoty nad padesáti body značí expanzi sektoru, takže pokles na 56,5 bodu stále indikuje zvyšování aktivity výrobních podniků. Nicméně index je stále navyšován zhoršením subdodávek, který je běžně spojován s růstem výroby, ale tentokrát jde o problém na vstupech. Komentář PMI uvádí, že jde o největší narušení dodavatelských výkonů od prvního průzkumu v červnu 2001. Ovšem firmy stále hlásí růst výroby a nadále silnou poptávku navzdory pokračujícím omezením v souvislosti s pandemií. Narušení subdodávek představuje výrazný růst cen na straně vstupů, zatímco firmy toto navýšení přenášejí do cen finální produkce jen omezeně. Firmy tak pociťují zvýšenou finanční zátěž. Kapacitní problémy vedou k růstu náborů nových zaměstnanců a zaměstnanost roste nejrychleji od března 2018.
 • Aktivita v průmyslu USA nejvýše od března 2011, žádosti o odpory i předstihové ukazatele spíše příznivé
  Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v lednu výrazně zrychlila. Díky zvýšené domácí poptávce byl její růst ne...
 • Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu klesá
  Český PMI průmyslové aktivity za červen zklamal. Po květnových 46,1 bodu totiž zaznamenal výraznější pokles na 45,3 bodu. Tržní konsensus počítal se spíše kosmetickým snížením na 45,8 bodu, my jsme se dokonce těšili na mírné zlepšení.
 • Aktivita výrobců v ČR roste
  Index nákupních manažerů v lednu oproti prosinci klesl o desetinku na 59,0. Po zlepšení v předchozích dvou měsících, které bylo silnější než se čekalo, jsme společně s trhem odhadovali další zvýšení nad 60 bodů. Takže se jedná o mírné zklamání. Úroveň indexu je tak shodná s indexem PMI za celou eurozónu, ale lehce pod německým protějškem.
 • Aktivní investiční strategie brzy povstanou z popela
  Analytici francouzské banky Société Générale provedli výzkum výkonnosti globálních akciových trhů od roku 1995. Zkoumali výkonnost 16 tisíc akcií obchodovaných na světových burzách v ročním a dvouletém horizontu a tyto výkonnosti porovnávali s výkonností amerického akciového indexu S&P 500. Došli k závěru, že od roku 2011 má velká většina individuálních světových akcií horší výkonnost než americký index S&P 500. Pokud se podíváme na poslední období, v posledních dvou letech mělo 78 % akcií horší výkonnost než americký index, a v posledním roce mělo horší výkonnost 66 % akcií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank