Pátek 19. duben 2024 18:57
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ETF

Chudoba ohrožuje ženy po celý život

27.08.2021 13:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ekonomická situace v ČR se v posledních letech vyvíjí poměrně pozitivním směrem. Procento nezaměstnanosti je velmi nízké, lidí potýkajících se s chudobou nebo žijících na její hranici, je i přesto nezanedbatelné množství. Z toho velkou část bohužel dlouhodobě tvoří ženská část populace.

Ač doba pokročila a téma genderové vyváženosti je v současné době v popředí zájmu, některé oblasti stále zůstávají bez významnějších změn. Řeč je o finanční situaci žen, a to především matek. Ačkoliv otců pečujících o děti přibývá, faktem je, že ve valné většině zůstává výchova a péče o děti na matkách, které tomuto údělu přizpůsobují svůj život, a to i přes možnosti uplatnění rodičovské dovolené pro muže. Je paradoxem, že ženy – většinou matky, které přivádí na tento svět a vychovávají další generace, jsou dle statistik skupinou nejvíce sužovanou chudobou. Mateřství samo o sobě je nelehkou úlohou a v případě matek, obzvláště samoživitelek, jde často nejen o nekončící maraton povinností, ale také o letité finanční potíže, které se podepíšou především na způsobu života ve stáří.

Kdo je na tom finančně lépe? Muži vs. ženy

Podíl osob ohrožených chudobou je v ČR nejnižší z celé EU, zato rozdíly ve finanční situaci mužů a žen jsou zde z celé Evropy nejvýraznější. Bezproblémový chod české domácnosti s ohledem na ceny bydlení, jídla a dalších komodit vyžaduje dva příjmy a v případě výpadku jednoho z nich může nastat vážná komplikace. Tento problém se v drtivé většině týká právě žen, a pokud se žena sama stará o dítě, nebo dokonce o více dětí, velmi snadno se může dostat do finančních potíží a spirály zadlužení. Právě svobodné matky patří mezi finančně nejohroženější skupiny obyvatel, neboť kromě nižších či nepravidelných výdělků musí přizpůsobit pracovní možnosti péči o děti. Sólo rodiče jsou třikrát častěji ohrožení chudobou než kompletní rodiny, a to i přesto, že pracují.

Statisticky jsou na tom ženy hůře než muži v podstatě ve všech kategoriích a aspektech. Nikoho nepřekvapí, že kromě matek samoživitelek jsou na tom obdobně také seniorky. Tyto dvě kategorie jsou spojenými nádobami, neboť pokud žena celý život balancuje na hranici chudoby, nelze očekávat dostačující rentu v důchodovém věku. Ženy pobírající starobní důchod a žijící samy jsou na tom ještě hůře a jen málokdy si mohou kvůli horšímu zdravotnímu stavu k nízké rentě přivydělat. V rámci důchodců žijících pod hranicí chudoby je tak téměř 4krát více seniorek než seniorů.

Proč se s chudobou daleko více potýkají ženy?

Výrazných faktů přitěžujících ženám je hned několik. Důležitou roli ve finanční situaci žen hraje nerovnost v mzdách i neobsazování žen do vyšších pozic, a to i navzdory vyšší vzdělanosti oproti mužům. Byť legislativa v tomto ohledu pokročila o notný kus kupředu, stále se spousta zaměstnavatelů nemůže zbavit historicky zakořeněných přesvědčení, že muži jsou v práci lepší a výkonnější. Mladá žena bez dětí navíc může zaměstnavateli evokovat problém, že brzy odejde na mateřskou, a u ženy s malými dětmi zase hrozí, že bude častěji doma na ošetřovačce, a navíc případné přesčasy nepřipadají v úvahu. O muže je pak na trhu práce větší zájem – za stejnou práci na stejné pozici jsou lépe placeni a vyšší pozice jsou jim spíše otevřené. Podle Eurostatu činí v ČR dlouhodobě rozdíl v odměňování žen a mužů až 22,5 %.


Dalším důvodem nižších příjmů žen bývá přizpůsobení kariéry péči o děti, tedy zkrácení úvazků nebo volba brigád s cílem sladění pracovní doby s provozem školek, družin či kroužků. Pracovat na zkrácený úvazek jsou také často nucené ženy po 50, které přebírají pečovatelské povinnosti o starší rodinné příslušníky či závislé dospělé osoby vyžadující dlouhodobou péči. Právě ženy totiž pečují o stárnoucí rodiče daleko častěji než muži. U žen také často dochází k několikaletém přerušení pracovní kariéry, z důvodu delší mateřské dovolené při více dětech, kdy je opětovné zapojení na trhu práce opět spojeno s nižším platovým ohodnocením. Je paradoxem, že dřívější nástup do zaměstnání ženám mnohdy komplikuje právě finanční náročnost služeb kolem péče o děti jako třeba hlídání, což v případě nízkopříjmového zaměstnání může být fatální překážkou.


Do hmotné nouze dostává matky s dětmi také nepravidelné, nízké nebo vůbec žádné plnění vyživovací povinnosti dětí jejich otci. Problematické placení výživného se dotýká až 40 % rodičů, přičemž jeho vymáhání je často zdlouhavé nebo neefektivní. Tyto povětšinou matky jsou tak se svými dětmi ve finanční situaci odkázány především samy na sebe. Rolí státu by mělo být zvýšit vymahatelnost práva.

Život s pachutí chudoby

Dnešní chudoba je oproti dřívějším dobám nenápadná a není na první pohled vidět. Je skryta za dveřmi domácnosti, kde se maximálně šetří výživným jídlem, drogerií, energiemi, nakupuje se výhradně ve výprodejích a společenský život a kultura jsou velkou neznámou. Život na okraji společnosti vede jedince k izolaci a často i k depresím, dlouhodobě existovat za životní minimum je totiž nekonečně frustrující. Ženy jsou v tomto ohledu navíc spíše emotivnější než muži a hůře se vypořádávají s depresemi a mnohem častěji přichází syndrom vyhoření a zdravotní potíže.

U dětí matek samoživitelek žijících na hranici chudoby, které nemají na různé zájmové kroužky, lepší oblečení nebo elektroniku, také může docházet k jejich vyloučení ze sociální skupiny např. spolužáků a kamarádů.  To má za následek také zhoršení psychického stavu dítěte, různé poruchy chování, pokles sebevědomí či motivace a jiný negativní vliv na jeho budoucnost.

Vidina lepších zítřků

Z pohledu státu dochází řekněme k velmi pozvolným legislativním změnám a návrhům. Stát by měl obzvlášť v době velmi nízké nezaměstnanosti vytvářet takové možnosti vysoko kvalitních služeb péče o děti, které by umožňovaly ženám návrat do práce bez starostí o to, zda je o jejich dítě dobře postaráno. To samé platí i o zajištění kvalitní péče o seniory a členy rodiny, kteří vyžadují dlouhodobou a intenzivní péči. Ta často leží na bedrech žen, které se tak nemohou naplno věnovat své práci.

I zaměstnavatelé můžou přispět k řešení této neutěšené situace. Jedním z efektivních možností zaměstnavatele je např. pružné uzpůsobení pracovní doby, kdy je možné lépe zkoordinovat pracovní a soukromý život rodičů, aniž by docházelo k negativnímu ovlivňování jednoho či druhého. Některé firmy také zřizují ve svých budovách malé školky nebo se jiným způsobem angažují v péči o děti svých zaměstnanců, aby se mohli lépe soustředit na práci. 

Zejména takoví modernější zaměstnavatelé, kteří se snaží rozdíly mezi muži a ženami minimalizovat a jsou otevřeni flexibilnějšímu fungování podniku, sklízí za svůj přístup ovoce v podobě plynulejšího a stabilnějšího fungování společnosti a spokojených zaměstnanců.


V neposlední řadě je nezbytné, aby i ženy začaly vnímat svou finanční situací nikoliv jenom z pohledu domácnosti nebo svých dětí, ale i z pohledu sebe samých. Nízké příjmy v produktivním věku a s nimi související nižší příspěvky na důchodové pojištění znamenají minimální výši důchodů. A prognózy ohledně důchodů jsou více než skeptické, kdy nebudou pokrývat ani základní lidské potřeby. Je těžké doporučit někomu, kdo každou korunu dvakrát obrací, aby si spořil na stáří. Ale pokud je to alespoň trochu možné, tak je nezbytné si vytvářet rezervu, která bude sloužit na zajištění ve stáří.  Ať už pak bude využitá jako možnost vyhnout se situaci, kdy žena zůstane svým dětem a jejich rodinám „na krku“, nebo na rozmazlování sebe nebo vnoučat.

Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • CHNComp testuje klíčovou rezistenci
    Čínské akcie prožily dobrou seanci, protože optimismus pramenící ze změny čínské politiky v oblasti Covidu alespoň prozatím zastínil obavy z globální recese. CHNComp se pohybuje poblíž nejvyšších úrovní od konce srpna 2022 poté, co Peking dále uvolňuje omezení týkající se covidu, umožňuje občanům cestovat mezi různými částmi země i bez negativních testů na virus a přestává uzavírat rozsáhlé oblasti. Deset nových opatření vydaných tento týden následovalo po dvaceti opatřeních oznámených v listopadu, kdy čínská vláda čelila silnému tlaku, aby upustila od své přísné politiky nulové tolerance covidu, která silně zatěžuje ekonomiku a vede k občanským nepokojům a demonstracím.
  • Chorvatsko věří, že Češi pomohou zmínit dramatický propad z turismu
    Chorvatsko pro letošek očekává drastický 75% pokles příjmů z cestovního ruchu. Příjmy od zahraničních turistů přitom vloni překonaly rekordní úrovně posledních let, když překročily hranici 10 miliard eur. Podíl cestovního ruchu na chorvatském HDP je asi 20 %, uvádí se v analýze brokera CapitalPanda, který je aktivní ve střední Evropě, včetně Česka a Chorvatska.
  • Chovají se tradeři jako psychopati?
    Kweku Adoboli, trader švýcarské investiční banky, provedl neautorizované transakce, které stály společnost miliardy dolarů.
  • Chování FEDu v roce 2019
    „Změna v očekávání kroků FEDu pro příští rok nahrává americkým dlouhodobým dluhopisům. Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu se nyní pohybuje okolo 3,05 procenta, což je níže oproti 3,20 procenta ze začátku října,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • Chování spotřebitelů se trvale změnilo
    „Tržby na internetu dál rostou, přestože se již otevřely kamenné prodejny. Z toho lze usuzovat, že se chování českých spotřebitelů trvale změnilo a ani po konci pandemie se již nevrátí do starých kolejí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Chraňme si soukromí! Když Velký bratr pořád roste
    Záměrně zveličované hrozby terorismu, extremismu a daňové špionství přináší nesnesitelnou míru kontroly nás obyvatel. Je třeba si připomenout, že je zcela legální požadovat skrytou identitu.
  • Christian Von Engelbrechten: Odstoupení A. Merkelové trhy nepocítí, ovlivní je spíše příležitosti plynoucí z inovací
    Rozhodnutí Angely Merkelové odstoupit z vedoucí pozice vládnoucí Křesťansko-demokratické unie (CDU) by mohlo být pro Německo pozitivní. V posledních letech bylo Německo spíše v patové situaci kvůli probíhajícím reformám. Důsledky pro trhy by měly být v malém rozsahu a spíše pozitivní. Není důvod, aby byli investoři nervózní. Nedávná volatilita trhu dokonce přinesla mnoho atraktivních investičních příležitostí pro společnosti, které se zabývají inovacemi a získávají čím dál větší podíl na trhu.
  • Christine Lagarde: inflace slábne
    Skončilo třetí zasedání Evropské centrální banky roku 2024. Trh očekával, že úrokové sazby zůstanou beze změny, a ukázalo se, že měl pravdu. Někteří analytici a ekonomové však také očekávali, že prezidentka ECB Christine Lagarde oznámí, že je připravena na příštím zasedání přejít k uvolněnější měnové politice. K tomu nedošlo, ačkoli bylo naznačeno snížení sazeb v červnu.
  • Chřadnutí Německa je českému průmyslu stále těžší přítěží. Jeho výkon v červenci zklamal
    Průmyslová výroba v Česku v červenci zklamala. Meziročně rostla pouze tempem 0,1 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s expanzí 2,9 procenta. Slabou útěchou pak je to, že Český statistický úřad revidoval příznivým směrem svůj odhad červnové průmyslové výroby. Ta se podle statistiků nepropadla o 3,8 procenta, nýbrž „jen“ o 3,4 procenta. Nadějí je solidní růst nových zakázek průmyslu, meziročně nejvýraznější od loňského října, více než desetinový.
  • Chuck Norris a menová politika
    Grécka prestrelka končíGrécka politick&aacu...
  • Chudší evropské méně, včetně ČR, mají mnohem méně obětí koronaviru než země bohatší. Díky disciplinovanosti obyvatel a lepší reakci vlád
    V Evropě v době šíření koronavirové nákazy vyrostla nová železná opona. Naštěstí jen pomyslná. Vůbec přitom nesouvisí s uzavíráním hranic, nýbrž s počtem zemřelých na onemocnění covid-19. V zemích na západní straně pomyslné nové železné opony jsou počty obětí koronaviru v přepočtu na milion obyvatel dramaticky vyšší než v zemích její východní strany (viz graf). V zemích bývalého socialistického bloku se jedná o jednotky až nižší desítky zemřelých v přepočtu na milion obyvatel, zatímco v zemích na západní straně někdejší skutečné železné opony se jedná o vyšší desítky až stovky zemřelých na milion obyvatel.
  • Chuť investovat udržitelně roste
    Zájem o udržitelné investování rok od roku roste. V roce 2019 stoupl meziročně objem vydaných zelených bondů o 46 % na průměrných 21 miliard kvartálně. Postupně stoupá také poměr soukromých emitentů, kteří emitovali 51 % objemu zelených dluhopisů (TRV Report, ESMA). Co to ale udržitelné investování vlastně je?
  • Chuť riskovat na trzích sílí, využije toho bitcoin (BTC) pro růst k 37 000 USD?
    Chuť riskovat na trzích sílí a my si v dnešní analýze ukážeme, jak to každý analytik pozná. V té analytické „hatmatilce“ se to nazývá „Riskon“. Opakem je tedy „Riskoff“, což naopak znamená, že trhy jsou averzní vůči riziku – nechtějí riskovat. Bitcoin (BTC) v každém případě pořád konsoliduje v blízkosti původně supportního pásma, které se tyčí kolem 30 000 USD. Vzhledem k tomu, že se trhu daří u této úrovně zůstat, bitcoin má šanci na retracement po 37 000 USD, na který mnoho spekulantů sází.
  • Chuť riskovat se vytrácí, Wall Street hledá směr a dluhopisy rostou
    Evropské akcie po pondělní rally dnes ztratily dech a americké akciové trhy zatím hledají směr. Americký dolar k hlavním světovým měnám roste, včetně eura, kde je měnový pár na 1,1733 EURUSD. Americká ropa WTI si po největším vzestupu za skoro dva týdny bere pauzu, zůstává ale v blízkosti včerejšího závěru.
  • Chuť riskovat zůstala navzdory jestřábím prohlášením Fedu zachována
    Fed zahájil zřejmě nejagresivnější zvyšování úrokových sazeb nevídané přibližně od roku 2010. Podle předsedy Fedu Jeromea Powella je inflace příliš vysoká a trh práce je přehřátý, takže hlavní prioritou centrální banky je nyní cenová stabilita. Je si však jistý, že boj s inflací nepovede k recesi americké ekonomiky.
  • Chuť utrácet se Čechům velmi pomalu vrací. Stačí však pár „prognóz“ tuhé zimy a začnou opět šetřit
    „Maloobchodní tržby v Česku klesaly čtrnáctý měsíc v řadě. Meziroční pokles však zpomaluje, když v červnu činil podle dnes zveřejněných údajů 4,1 %. Již v květnu přitom meziroční pokles tržeb brzdil na 6,3 % z dubnových 8,4 %. Meziměsíčně pak byly v červnu maloobchodní tržby nepatrně vyšší o 0,3 %. Češi jsou tak při utrácení v obchodech stále velmi opatrní. To je vidět i na stále poměrně vysoké míře úspor domácností, která se pohybuje kolem 18 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Chuť utrácet se Čechům velmi pomalu vrací. Stačí však pár „prognóz“ tuhé zimy a začnou opět šetřit
    „Maloobchodní tržby v Česku klesaly čtrnáctý měsíc v řadě. Meziroční pokles však zpomaluje, když v červnu činil podle dnes zveřejněných údajů 4,1 %. Již v květnu přitom meziroční pokles tržeb brzdil na 6,3 % z dubnových 8,4 %. Meziměsíčně pak byly v červnu maloobchodní tržby nepatrně vyšší o 0,3 %. Češi jsou tak při utrácení v obchodech stále velmi opatrní. To je vidět i na stále poměrně vysoké míře úspor domácností, která se pohybuje kolem 18 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Chyba, alebo kolaps trhov?
    Na trhu sa objavujú šumy, že na tradingovom desku Citigroup sa zobchodovalo 16 mld. ...
  • Chybějící jasná data o zahájení zvyšování sazeb Fedu znervózňují trh
    Téma zvyšování úrokových sazeb Fedu účastníky trhu znervózňuje. Po slyšeních v Senátu na začátku roku, kdy byla schválena kandidatura J. Powella na post šéfa centrální banky, prohlásil, že sazby by mohly být letos zvýšeny ne třikrát, ale dokonce čtyřikrát. V důsledku toho se investoři začali opět obávat.
  • Chybějí vám měnové páry v aplikaci Patria Forex? Jednoduše si je syntetizujte!
    Mnoho obchodníků hledá v platformách exotické nebo neobvyklé měnové páry, které však příliš mnoho brokerů neposkytuje k obchodování. Důvodů může být více – nižší likvidita či chybějící licence na instrument. Obchodníci však nemusejí zoufat. Jednoduchým postupem je možné měnové páry syntetizovat a uměle tak vytvořit měnový pár, který se zrovna v obchodní aplikaci nenachází.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani