Úterý 24. květen 2022 02:00
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
InstaMarkets
reklama
Swissquote Bank
reklama
Instaforex webinar kveten

Dozvíme se data o růstu amerického HDP

28.01.2021 09:01  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


26,11

USD/CZK

21,58

EUR/USD

 

1,209

USD/PLN

3,766

Ropa Brent

USD/barel

55,44

Zlato

USD/unce

1836

Aktualizováno

8:54

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes v odpoledních hodinách se dozvíme předběžný lednový údaj o německé inflaci spotřebitelských cen v evropském harmonizovaném vyjádření. Po prosincovém meziročním poklesu cen o 0,7 % se tentokrát očekává naopak nárůst o 0,5 %. Za tímto obratem stojí konec předchozí úlevy na dani z přidané hodnoty, která byla součástí pandemické podpůrné politiky německé vlády, a která vypršela s koncem roku 2020.

Z eurozóny dorazí lednová várka dat o ekonomické důvěře, která patrně potvrdí přetrvávající skepsi. Od souhrnného indikátoru si trh slibuje mírný pokles z prosincových 90,4 na 89,6 bodu, přičemž v průmyslu by měla nálada přibližně stagnovat, ovšem zhoršení se očekává od služeb. Vzhledem k turbulentní a nepříliš povzbudivé epidemické situaci ale nelze vyloučit překvapení směrem dolů.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn předběžný odhad růstu tamního hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí roku 2020. V anualizovaném vyjádření se očekává +4,2 % mezikvartálně, což by sice byla téměř dvojnásobná dynamika oproti dlouhodobému průměru, ovšem tato bledne ve srovnání s předchozím čtvrtletím, kdy vykázala 33,4 %. Tato data, připomínající horskou dráhu, ovšem pochopitelně vyplývají z jarního lockdownu a historická srovnání tak poněkud kulhají. Mezi tahouny americké ekonomiky v závěru loňského roku patřil zpracovatelský průmysl, dařilo se i realitám a akciím. Naopak bídná situace panovala mezi domácnostmi a v odvětví služeb. Že běžným Američanům není zcela do zpěvu pak zřejmě potvrdí i pravidelný týdenní report z trhu práce, který podle odhadů vyjeví dalších téměř 900 tisíc nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Americká centrální banka Fed po včerejším měnověpolitickém zasedání v souladu s očekáváními ponechala sazby beze změny. K otázce případného ukončení kvantitativního uvolňování se šéf Fedu Jerome Powell vyjádřil v tom smyslu, že momentálně není na stole, jelikož k ekonomickému zotavení stále vede dlouhá cesta. Odkázal přitom na nadále neutěšený stav amerického trhu práce, kde se nadále nachází téměř 7 % nezaměstnaných, zatímco před příchodem viru jich bylo jen 3,5 %. Na rozdíl od evropských centrálních bank je přitom součástí politiky Fedu kromě finanční a cenové stability i snaha o udržování plné zaměstnanosti. Vývoj na akciových trzích, které pod vlivem uvolněné měnové politiky zažívají robustní růst navzdory ekonomickému ochlazení, nechává Powella evidentně klidným, když rizika možné nestability označil za „mírná“. Nebojí se ani možného vzedmutí inflace v momentě, kdy se Američané po pominutí pandemie masově vrátí do obchodů.

Únorová edice průzkumu spotřebitelské důvěry v sousedním Německu nás nepotěšila, když namísto trhem očekávaného mírného poklesu z předchozích -7,3 na -7,9 bodů vykázala propad až k -15,6. Pod tíhou probíhajících a nadále očekávaných ekonomických uzavírek se tak dostala téměř na dohled smutného rekordu z loňského jara, kdy činila -23,1 bodu. Detailní data v tomto předběžném výsledku ještě nejsou k dispozici, ale lze se domnívat, že se Němci obávají poklesu příjmů a růstu cen spojeného s doběhnutím pandemické vládní podpory ve formě dočasně snížené daně z přidané hodnoty.

Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA zaostaly za odhady, když se namísto vyhlíženého meziměsíčního růstu o 1 procento zvýšily pouze o 0,2 %. Útěchou budiž skutečnost, že zároveň došlo k revizi listopadového výsledku z 1,0 na 1,2 %, což zvýšilo srovnávací základnu, a také že v prosinci mezi hlavní brzdy růstu patřila odvětví obrany a civilního letectví, která patří mezi tradičně volatilní.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

14:00

SRN

Inflace - EU vyjádření (leden, r/r v %)

-

0,5

-0,7

 

 

 

 

11:00

EUR

Ekonomická důvěra (leden, v b.)

89,7

89,6

90,4

 

 

 

 

11:00

EUR

Důvěra v průmyslu (leden, v b.)

-7,9

-7,0

-7,2

 

 

 

 

11:00

EUR

Důvěra ve službách (leden, v b.)

-17,4

-18,5

-17,4

 

 

 

 

14:30

USA

Nové žádosti o podp. v nezam. (leden, v tis.)

-

875

900

 

 

 

 

14:30

USA

Hrubý domácí produkt (4Q, k/k anual.v %)

-

4,2

33,4

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Altria, Mastercard, McDonald´s, Mondelez

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: SRN předběžný odhad HDP Q4 20, SRN nezaměstnanost, EUR M3 peněžní zásoba, USA Osobní výdaje a příjmy, USA PCE cenový deflátor 

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dow Jones poprvé v historii nad 22 000. Apple po výsledcích připsal 6 %
  Americké akciové indexy tento týden spíše konsolidovaly blízko svých rekordních maxim. Výjimkou byl Blue chip index Dow Jones, který tažený kvartálními výsledky předních amerických firem, neúnavně rostl a přepisoval své rekordní ceny. Ve středu se poprvé v historii dostal nad psychologicky silnou hladinu 22 000 bodů, den na to opět posílil a uzavřel na ceně 22 026 a absolutní maximum posunul na 22 044 bodů. Širší index S&P uzavřel čtvrteční seanci na 2 472 a technologický index Nasdaq Composite skončil na 6 340 bodů.
 • Dow Jones posílil za jeden den o 400 bodů, přichází Santa rally
  Francouzský prezident Francois Hollande v pátek na summitu v Bruselu uvedl, že by si přál, aby euro vůči USD bylo ještě slabší, i když dodal, že kurz EUR/USD se již přibližuje k rovnovážné hodnotě. Evropští lídři na tomto setkání schválili i nový investiční fond, jenž počítá s objemem nových investic ve výši 300 mld. eur.
 • Dow Jones proháněl více než 22 tis. značek, neboť silné příjmy společnosti Apple zvyšují sentiment
  Od pátečního vysokého kurzu indexu Dow Jones, stále ještě pokračuje v dalším záznamu, a to dokonce i přes neuspokojivé výrobní údaje PMI.
 • Dow Jones uzavře svůj nejlepší měsíc za více než tři desetiletí
  Dow Jones je nezastavitelný: včera překročil 30.000 bodů poprvé v historii po zavření s nárůstem 1,54%. Není to však jediný rekord, který by mohl index Wall Street porazit v roce 2020, poznamenán globální pandemií Covid-19. Dow Jones se blíží ke konci svého nejlepšího měsíce od roku 1987! K dnešnímu dni nashromáždil v listopadu přecenění 13,38%, což je nárůst, který nepřekročil od ledna před 33 lety.
 • Dow Jones zakončil kvartál nejúspěšněji od roku 1998
  Americkým akciovým indexům se podařilo ukončit první čtvrtletí letošního roku na historických maximech...
 • Dow Jones ztratil nejvíce za poslední 3 měsíce. OPEC jedná o navýšení těžby
  Americké trhy v USA v tomto týdnu oslabily, největší ztráty zaznamenal blue-chip index Dow Jones, který ve čtvrtek atakoval hranici 24000. Naopak poměrně stabilně se drží technologický Nasdaq 100, který je stále u svých rekordních maxim s absolutním high na ceně 7359,75.
 • Dow Jones +10 % za pět týdnů a historická úroveň 20 tis. bodů je rázem na spadnutí
  To co se v posledních pár týdnech děje na akciovém trhu je skutečně pozoruhodné. Nejedná se už jen o nějaký růst akciových indexů, ale o skutečně dramatickou a velmi silnou rally, která se začíná blížit těm nejsilnějším růstovým obdobím od března 2009, kdy světové indexy po vleklé finanční krizi konečně dosedly na dno.
 • DOW ZAVÍRÁ NA REKORDNÍCH MAXIMECH
  Americké akcie zaznamenaly v úterý progres, když Dow Jones zavíral na rekordním maximu, které následovalo po cyklickýc...
 • Do zkráceného obchodního týdne vstoupila burza poklesem
  Pražská burza dnes ztrácela, stejně jako dva dny před prodlouženým velikonočním víkendem. Index PX dnes odepsal 0,87 procenta na 968,06 bodu. Do červených čísel ho táhla hlavně Komerční banka, dařilo se naopak akciím Unipetrolu. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
 • Do zlatých ETF přiteklo víc
  Minulý měsíc tlačila investory na trh se zlatem inflace v USA, která dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 31 let. Podle posledních údajů Světové rady pro zlato však tento impuls neměl dlouhého trvání, protože ceny nedokázaly zůstat nad úrovní 1 800 USD.
 • Dozvuky kauzy korunových dluhopisů
  Finanční správa právě kvůli kauze korunových dluhopisů prověřuje 1 526 firem a osob. Doposud provedla 757 místních šetření a získala poté 34 dodatečných daňových přiznání, což prokázala analýza ministerstva financí. Ze zprávy vyplynulo ukončení 17 kontrol u 13 firem. Důvodem nízkého počtu ukončených daňových kontrol je krátký časový úsek od jejich zahájení a nadměrná složitost prověřované problematiky.
 • Dozvuky středečního zasedání Fedu se budou na trzích ozývat ještě dlouhou dobu
  Holubice se včera večer vyřádily. Fed výrazně snížil své projekce dalšího růstu sazeb v tomto i následujících letech. ...
 • Dožene český investor své západní kolegy?
  Není žádná novinka, že český investor je opatrný. Investování do dluhopisů, akcií a podílových fondů je pro české domácnosti stále ještě neprobádanou oblastí. Rozdíly proti investorsky rozvinutým zemím, jako je třeba Francie či Velká Británie, kde jsou lidé zvyklí využívat výrazně širší portfolio finančních a investičních produktů, jsou obrovské.
 • DPA: Křetínský zvýší podíl v německé firmě Metro na víc než 37 pct
  Investiční společnost EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče navýší podíl v německé firmě Metro na více než 37 ze stávajících 29,99 procenta. Podle svého dnešního sdělení, na které se odvolává agentura DPA, přijala odpovídající objem nabídek kmenových a prioritních akcií. EPGC se pokusila Metro loni i letos celé převzít a už před dnešním oznámením byla největším akcionářem firmy.
 • DPA: Nord Stream 2 a překážky na cestě k první dodávce plynu
  Plynovod Nord Stream 2 je pod tlakem. Alespoň první dokončené rameno dvojpotrubí. Podle provozovatele je v soustavě kolem 177 milionů metrů krychlových plynu - k první přepravě plynu z Ruska přes Baltské moře do Německa je vše připraveno. Než k tomu však dojde, může to chvíli trvat. Zatímco politici komentují klady a zápory zprovoznění plynovodu, je nyní řada na úřadech, aby jednaly. Ale do věci by se mohly vložit i soudy, píše agentura DPA.
 • Draft španělské špatné banky: Nejdéle na 15 let, zisková, úvěry zkrátí až o 80 %
  Základní kontury španělské špatné banky, do které budou převedena špatná aktiva největších španělských ko...
 • Draghi a ECB: sazby ponechány – tržní analýza 26.10.2018
  Na včerejší tiskové konferenci komentoval Mario Draghi aktuální vývoj evropské ekonomiky, postoj ECB a výhled do budoucna. ECB ponechala hlavní sazby beze změny, stejně tak jako nákupy aktiv (QE), které činí 15 miliard EUR měsíčně. Do konce roku chce ECB kvantitativní uvolňování ukončit a sazby by se mohly navyšovat až v druhé polovině roku 2019. Vše také záleží na ekonomických datech, ta přichází v poslední době horší, než je očekávání. Dle Dragiho se nejedná o žádnou začínající recesi, nýbrž o zpomalení růstu. Řekl, že pro změnu monetární politiky by se musela sejít vysoká finanční volatilita a opravdu, opravdu špatná ekonomická data. K situaci v Itálii dodal, že ECB Itálii neprobírala a jedná se o fiskální záležitost. Měnový pár EUR/USD reagoval během konference nejprve posílením, poté respektoval dlouhodobější downtrend.
 • Draghi a Nowotny odpalujú euro nahor
  Akciové trhy v US včera otvárali v stratách kvôli sla...
 • Draghi bude musieť vysvetľovať
  Akciové indexy v US nakoniec nedokázali udržať intradenné zisky a nakoniec dva z troch hlavných benchmarkov ukončili o...
 • Draghi: Bude QE úspěšná? (výhled)
  ECB v červnu, a záhy s podklady nových projekcí HDP a inflace i v září, představila soubor opatření navýšení monetární expanze včetně snížení hlavních...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto