Pondělí 21. září 2020 15:27
reklama
Admiral spread new
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets webinare

Další měsíc, další rekordní deficit

03.08.2020 15:06  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Jak už se stalo v době covidové tradicí, přinesl i červenec nový rekord deficitu českých veřejných financí. Není ovšem bez zajímavosti, že oproti předchozímu měsíci narostl rozdíl mezi příjmy a výdaji spíše mírně. Zatímco v červnu šlo o 195,2 mld. Kč, červenec skončil deficitem ve výši 209 mld. Kč. Důvody žalostného stavu státní pokladny, která je přitom v létě zvyklá spíše na přebytky, jsou jasné – hibernovaná ekonomika negenerovala daňové příjmy a naopak polyká miliardy ze záchranných vládních programů. Aktuální sada čísel z dílny ministerstva financí již nově počítá i s nedávno zvýšeným celoročním schodkem, který momentálně činí 500 mld. Kč.

Ve srovnání s loňskem se za prvních sedm měsíců roku nejdramatičtěji snížily příjmy z daní z příjmu a to jak u fyzických osob, kde meziročně chybí 15 mld. Kč, tak i u právnických osob, kde jde o více než 20 mld. Kč. Nevalně se vyvíjí i výběr pojistného na sociální zabezpečení, kde ubylo 8,5 mld. Kč. To vše reflektuje jak útlum ekonomické aktivity vlivem pandemie, tak i vládní daňové úlevy. Poměrně nadějně se ovšem vyvíjí příjmy z DPH i spotřebních daní. Konkrétně u DPH sice meziročně schází téměř 7 mld. Kč, nicméně s přihlédnutím k tomu, že po zbytek roku by spotřeba již zdaleka neměla být tak utlumená, jako byla během karantény, nejde o zcela špatný výsledek. Podobně si vedly i spotřební daně, i když zde ubylo 5,3 mld. Kč. Částečně za tím stojí letošní zvýšení zdanění tabákových výrobků, za které se tak již vybralo stejně jako před rokem. Celkem se výběr daní meziročně snížil o necelých 60 mld. Kč, ovšem propad příjmů jako takových činil „jen“ 46 mld. Kč, když mu pomohl silnější příliv prostředků z EU.

Výdaje státu se oproti loňsku ovšem zvýšily znatelně, totiž o téměř 150 mld. Kč. Svou roli v tom sehrály výdaje investiční (+26 mld. Kč), hlavně pak ale výdaje běžné (+123 mld. Kč). Kromě standardního zvýšení důchodů, které státní kasu letos vyšly o 22 mld. Kč dráže, stojí za zmínku i všemožné podpůrné transfery, jejichž objemy oproti loňskému, tedy nekrizovému, roku narostly vskutku dramaticky. Konkrétně transfery podnikatelským subjektům poskočily o 27 mld. Kč, rozpočtům územních celků o 16 mld. Kč a sociální dávky dokonce o 48 mld. Kč.

Ani s přihlédnutím k tomu, že ekonomika byla po restriktivních opatřeních již prakticky kompletně otevřena, nečekáme, že by se stav veřejných financí ve zbytku roku zlepšil. Naopak, o další rekordní deficity podle nás nebude nouze. Na straně příjmů by se situace sice měla postupně zlepšovat, výdaje budou ovšem i nadále pod enormním tlakem. Podle dostupných informací se totiž zatím česká vláda kloní spíše k prodlužování záchranných programů i přes podzimní měsíce. Kromě toho, dosud zdravý český trh práce ani s vládní podporou nedokáže absorbovat šok tohoto rozsahu bez otřesů a nezaměstnanost se tak nevyhnutelně bude dále zvyšovat. Přesto jsme toho názoru, že schválený 500-miliardový rozpočtový polštář bude pro letošek s přehledem dostatečný. To samozřejmě platí pouze za předpokladu, že se virus nevrátí v plné síle zpět.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ďalšie QE: Operácia twist
  Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) vyvolalo na trhu obrovskú disk...
 • Ďalšie smerovanie Európy závisí na obchodnej dohode medzi USA a Čínou
  Obchodné napätie medzi USA a Čínou síce oslabilo obe spomínané ekonomiky, no ekonomika európskej únie utrpela v podstave dvojitú ranu. Ako možno vidieť na grafe nižšie, USA a Čína predstavujú tretinu objemu európskej obchodnej výmeny. Európska únia exportuje do USA tovary v hodnote 485,7 miliárd dolárov ročne, do Číny v hodnote 273 miliárd dolárov ročne.
 • Další evropské země si díky ECB mohou po včerejšku půjčovat na deset let se záporným výnosem
  Jedna zajímavost ze světa dluhopisového trhu. Už nejenom Německo a Dánsko, ale po včerejším projevu šéfa ECB Maria Draghio si za negativní úroky na deset let mohou půjčovat také Francie, Rakousko a Finsko. ECB sice ještě nic neudělala a dokonce ukončila QE, ale i tak znovu tlačí sazby na nová rekordní minima. Nepomáhá tím pouze akciovým trhům, ale také státům, které nyní žijí sen každého dlužníka, když mohou opět vydělávat na tom, že se zadlužují.
 • Ďalší index podnikovej dôvery z eurozóny prekvapil – IFO je najvyššie za dva a pol roka
  Po včerajších PMI indexoch dôvery v podnikovej sfére eurozóny pozitívne prekvapil aj druhý top index v tomto smere – nemecké IFO. Ten vzrástol zo 109,5b. na najvyššiu úroveň za posledných dva a pol roka 110,65. (trhový konsenzus hovoril o kozmetickom raste o na 109,56.). Už sme tu mali v posledných mesiacoch náznaky zlepšenia, avšak zakaždým rástol len IFO index, pričom PMI (či už pre Nemecko alebo pre celú Eurozónu) ho nahor nenasledoval. IFO následne reagoval korekciou. Avšak teraz sme prvýkrát od začiatku roka svedkami vyšších úrovní tak pri IFO indexe ako aj pri kompozitnom PMI pre celú eurozónu (môže sa zdať že miešam jablká s hruškami ale korelácia je fakt vysoká):
 • Ďalší indikátor poukazuje na príchod recesie
  Ďalší indikátor poukazuje na príchod recesie. Jedná sa konkrétne o vývoj objednávok dlhodobej spotreby v USA okrem vojenských objednávok a objednávok lietadiel. Ukazovateľ vývoja objednávok je od novembra 2017 v klesajúcom trende. V priebehu posledných 20-tich rokoch, došlo v priemere do troch mesiacov k recesii (2001, 2007) v prípade, ak došlo k poklesom objednávok, teda indikátor klesol pod 0%. V roku 2010, keď začali objednávky klesať, pomohlo podporiť hospodársky rast kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré pomohlo odvrátiť recesiu.
 • Další informace k těžbě lithia na Cínovci
  Studie proveditelnosti pro těžbu zatím byla zpracována na dobu 21 let. Propočítala tedy prvních 21 let provozu dolu, během kterých by se z podzemí ročně odčerpaly asi 2 miliony tun rudy. V současné době se úpravárenský závod plánuje v Dubí pod Krušnými horami. Zde by z nich ročně bylo vyráběno téměř 21 000 tun této velmi žádané a dobře prodejné suroviny. Čistá hodnota daného projektu byla vypočítaná na základě 10 % zásob a činí podle této studie 540 milionů dolarů.
 • Další komentář z ČNB tentokrát korunu oslabil. Eurodolar bez většího pohybu, zatím...
  Koruna za dnešek ztrácí a před závěrem se vůči euru nachází na 25,82. Po klidném úvodu, kdy českou měnu příliš neovl...
 • Ďalší kráľ čelí revolúcii
  Revolúcia v centrálnej bankePoslednú dobu zachy...
 • Ďalší kráľ čelí revolúcii
  Revolúcia v centrálnej bankePoslednú dobu zachy...
 • Další makro z Evropy potvrdilo lepšící se kondici eurozóny, trhy zatím vyčkávají
  Začátkem týdne to na trzích schytala především britská libra. Té uškodily včerejší vyjádření britské premiérky Theresy May na téma brexitu, o kterém jsme informovali v dnešní minutě s XTB. Celá věc má ale své pokračování. Krátce po jedné hodině odpolední se Mayová svá slova snažila zjemnit a vzkázala, že to neznamená, že by Británii preferovala tvrdý brexit. Libra však a její dodatečné upřesnění prakticky nereaguje a své ztráty z dnešního rána si drží, když se na páru s americkým dolarem prodává aktuálně na nejnižších úrovních od konce loňského října.
 • Dalšími dluhy krizi (ne)řešíme
  „Dluhová krize nejde řešit dalšími dluhy.“ Toto jednoduché prohlášení hraje při ...
 • Ďalším pacientom je Slovinsko – výnosy z bonov vzrástli nad 7 %
  <p>Trocha &bdquo;optimizmu&ldquo; na z&aacute;ver t&yacute;ždňa</p>...
 • Další nečekaně dobrá data z Austrálie, začíná AUD konečně nacházet pevnější půdu pod nohama?
  Austrálie dnes ráno zveřejnila výsledky tempa růstu HDP a nově příchozí data překvapila snad úplně všechny. HDP rostl v prvním čtvrtletí o 1,1 %, což bylo výrazně nad většinovým konsenzem, který počítal s růstem o 0,6 %. Jednalo se o nejlepší výsledek od prvního čtvrtletí 2012, který posunul meziroční růst australské ekonomiky na 3,1 %. Společně s včerejším výsledky z trhu s bydlením (o kterých již psal Kamil) se v tomto týdnu jedná o druhý nečekaně silný výsledek, který řadu obchodníků na AUD přinutil k přehodnocení vlastních pozic a pomohl AUD k dalšímu zpevnění.
 • Další nepříznivá data z USA oslabila dolar
  Dolar včera proti euru ztratil téměř procento, když se kurz posunul až nad hranici 1,0800 EUR/USD. Slabší indikátory PMI z Evropy...
 • Další obrat dolů tentokrát táhnou pochybnosti o dostatečné podpoře
  Wall Street se nenechala zmást dopoledním růstem evropských akcií a ukrajuje velkou část ze včerejších zisků. Hlavní indexy jsou o 3,5 až 4 procenta v červeném a strhly s sebou už také evropské trhy. Naproti tomu ale nedochází k dalšímu propadu dluhopisových výnosů nebo prodejům dolaru, takže trh úplně nepanikaří.
 • Další obrat u dolaru v důsledku změny sentimentu před příštím týdnem
  Přes noc jsme byli z pohledu dolaru svědky slabé seance. Dolar přišel o své zisky z předchozích dvou...
 • Další odkup akcií v Pražských službách vedením hlavního města Praha
  Vedení hlavního města Praha pokračuje v budování koncernu a po odkupu akcií v Pražských vodovodech a kanalizacích chce ovládnout také Pražské služby.
 • Další odkup akcií v Pražských službách vedením hlavního města Praha
  Vedení hlavního města Praha pokračuje v budování koncernu a po odkupu akcií v Pražských vodovodech a kanalizacích chce ovládnout také Pražské služby.
 • Další otočka dolaru. S čím dnes přijde předseda Powell?
  Nový předseda Fedu dnes vystoupí v Kongresu s pololetním hodnocením ekonomiky a měnové politiky. Text úvodního proslovu bude zveřejněn ve 14:30, samotná akce začne v 16 hodin našeho času. Kromě kondice ekonomiky a plánů na normalizaci měnové politiky zřejmě přijde na přetřes také regulace bankovního sektoru či případná revize konceptu měnové politiky.
 • Další pády na burze. Index Nasdaq je v korekci
  Některé akcie reagují na zveřejnění výsledků obzvlášť prudce. Byli jsme toho svědky po výsledcích firem IBM, Catepillar nebo 3M. A prudké reakce pokračují. Navíc americký akciový index Nasdaq se nachází po zhruba dvou letech v korekci, kdy jsou jeho ceny více než 10 procent pod maximy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare