Pondělí 06. červenec 2020 08:27
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Admiral spread new
reklama
Dukascopy

Ajťáci, stavaři, úředníci, učitelé a lékaři – tyto profese mají dobrou „imunitu“ vůči koronaviru. Jinak se ovšem ekonomika jako celek propadla nejvíce za deset let – a bude hůře

02.06.2020 09:38  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ajťáci, stavaři, úředníci, učitelé a lékaři – tyto profese mají dobrou „imunitu“ vůči koronaviru. Jinak se ovšem ekonomika jako celek propadla nejvíce za deset let – a bude hůře.

Česká ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí nepropadla až tak hluboce, jak naznačoval předběžný odhad jejího výkonu z poloviny května. Podle dnes zveřejněného zpřesněného údaje ČSÚ činil její propad od ledna do března meziročně pouze dvě procenta, a nikoli 2,2 procenta. Rovněž i mezičtvrtletní pokles byl slabší, čítající nikoli 3,6, ale jen 3,3 procenta. I tak se však jedná o nejvýraznější meziroční pokles tuzemské ekonomiky za posledních deset let. Navíc za druhé čtvrtletí bude propad mnohem citelnější. Nouzový stav totiž pokryl jen zhruba šestinu prvního letošního čtvrtletí, zatímco druhé čtvrtletí, zejména duben a do značné míry i květen, jím bylo poznamenáno mnohem výrazněji.

V prvním čtvrtletí nastal propad – z roku na rok i v rámci čtvrtletí – v průmyslu a v odvětvích obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Tato odvětví byla „zastavením ekonomiky“ zasažena obzvláště znatelně. Naopak odolnost vůči koronavirovým opatřením vykázalo stavebnictví, které si polepšilo mezičtvrtletně i meziročně. Dařilo se také odvětví informačních a komunikačních technologií, jehož mnohé firmy z uzavření ekonomiky dokonce těžily, například e-shopy nebo platformy pro donášku potravin. Stabilizovaný byl také segment veřejné správy, vzdělávání a zdravotní péče, kde nedošlo ani ke snížení platů, ani k propouštění, neboť se jedná o segmenty, v nichž má rozhodující slovo stát, resp vláda, nikoli soukromý sektor.

Výdaje vlády se opravdu ukázaly být faktorem, který propad ekonomiky tlumil. Ekonomiku dolů stahovaly slabší investice a slabší zahraniční poptávka. Mnohé firmy kvůli koronaviru a související nejistotě a nutnosti šetřit omezily či zrušily své investice, zejména do strojů a dopravních prostředků, a stáhly investiční plány. Úder koronaviru v hlavních odbytištích českého vývozu, zejména v Německu a eurozóně, způsobil propad právě zahraniční poptávky. Například v automobilovém průmyslu se ale cyklické slábnutí poptávky projevovalo už před koronavirem, takže na něj nelze svádět celý ekonomický propad prvního čtvrtletí.

Za celý letošní rok ekonomika propadne o devět procent, protože hlavní úder ji teprve čeká, resp. právě jej nyní, během druhého čtvrtletí inkasuje. Vzpamatovávat z něj se bude po zbytek roku a v roce 2021. Zotavení ekonomiky bude pomalejší, než byl její strmý březnový a zejména dubnový pád. Míra nezaměstnanosti výrazněji teprve poroste, v létě dosáhne hodnoty šesti procent, do konce roku může vystoupat už k úrovni osmi procent.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Airbus je za první čtvrtletí ve ztrátě, prodělal 481 milionů eur
  Evropský výrobce letecké techniky Airbus vykázal za první čtvrtletí čistou ztrátu 481 milionů eur (13,1 miliardy Kč), zatímco před rokem vytvořil zisk 40 milionů eur. Podnik zrušil celoroční výhled, nevyplatí dividendy a minulý měsíc si vyjednal nové úvěrové linky. Šíření koronaviru totiž výrazně snížilo zájem o cestování letadlem a mnoho aerolinek zastavilo objednávky nových strojů. Šéf Airbusu Guillaume Faury právě skončené období označil za nejvážnější krizi, která kdy odvětví letecké dopravy potkala.
 • Airbus kvůli koronavirové krizi zruší 15.000 pracovních míst
  Evropský výrobce letadel Airbus zruší zhruba 15.000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům jeho celkové pracovní síly. Oznámila to dnes firma, která tak reaguje na negativní dopady koronavirové krize na letecký průmysl.
 • Airbus s největší zakázkou v dějinách
  Letecká společnost Airbus získala svou rekordní zakázku v dějinách. Americká investiční společnost Indigo Partners zaplatí za 430 letadel téměř 50 miliard amerických dolarů. Dohodu oznámili na aerosalonu v Dubaji. Jde o největší zakázku v celém leteckém průmyslu.
 • Airbus upozornil zaměstnance na možnost výrazného propouštění
  Evropský výrobce letecké techniky Airbus upozornil své zaměstnance, aby se připravili na potenciálně výrazné propouštění. Bez okamžité reakce na dopady koronaviru je podle šéfa podniku Guillauma Fauryho v sázce přežití firmy. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na interní zprávu, jež Faury v pátek adresoval 135.000 zaměstnanců. Airbus na žádost o komentář odpověděl, že interní komunikaci nekomentuje.
 • Air France-KLM vyjednává záchranný balíček deset miliard eur
  Letecká společnost Air France-KLM vyjednává o záchranném balíčku ve výši deset miliard eur (276,2 miliardy Kč). Francouzská vláda se za úvěry Air France zaručí minimálně z 90 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Zástupci francouzsko-nizozemských aerolinek a francouzského ministerstva financí se k věci odmítli vyjádřit.
 • Ajaj, ekonomika USA roste pouze o 1,2 %, dolar propadl
  Pouze 1 ze 77 analytiků oslovených agenturou Bloomberg se svým odhadem přiblížil tomuto odpornému výsledku. Americké ekonomika přidala ve druhém kvartálu dle prvního odhadu pouze o anualizovaných 1,2 % při očekávání růstu o 2,6 %. Je pravdou, že po včerejších výsledcích velkoobchodu a maloobchodu se odhady snížily ke dvěma procentům, i tak je ovšem trh zaskočen. Navíc přišla negativní revize růstu v 1Q z 1,1 % na 0,8 %.
 • Aj aj, euro
  John J. Hardy, FX Consultant, Saxo BankPoté, co včera vzala za své pozitivní očekávání od summ...
 • Aj austrálska centrálna banka vypustila frázu o silnej mene, AUD dnes prudko rastie
  Toto je len taký kratší postreh k rannému zasadnutiu austrálskej centrálnej banky Reserve Bank of Australia (RBA). Ako...
 • A je to tady! Sympózium v Jackson Hole a nervozita ohledně projevů Janet Yellen a Maria Draghiho. Analýza BOSSA EUR a EUR/USD
  Americký dolar se včera pohyboval blízko svých letošních maxim, přičemž se investoři báli poslat jej výše před dnešním proslovem šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellen. USD si tento týden již stihl připsat 0,9 procenta zisku, což je pro něj nejlepší týdenní výsledek od letošního ledna. Sílu mu dodaly výborné makroekonomické zprávy, zejména z trhu nemovitostí a informace, že Fed na svém posledním zasedání (29. - 30. 7. 2014) diskutoval o možnosti zvýšení úrokových sazeb. Navíc člen bankovní rady Plosser (FOMC) včera uvedl, že centrální banka by měla raději přistoupit dříve ke zvýšení základní úrokové sazby, než aby byla nucena zvedat sazby rychlým a skokovým tempem později. USD si tento týden velmi dobře vedl hlavně vůči japonskému jenu, u něhož stojí před hranicí odporu 104,13, což je dubnové maximum, jehož proražení by mu otevřelo cestu až k hodnotě 105,45, což je úroveň z letošního ledna.
 • Aj február ukazuje silnejšie inflačné tlaky v USA. V marci sa jadrová inflácia môže vrátiť k cieľu.
  Začnime mojimi obľúbenými ukazovateľmi – krátkodobými inflačnými tlakmi. Trojmesačná anualiziovaná jadrová inflácia vzrástla vo februári na 3,1%, polročná mierne zostúpila na 2,5%. V oboch prípadoch sa bavíme o úrovniach, ktorých sme boli svedkami naposledy v roku 2008. Medziročná jadrová inflácia ostala na úrovni 1,8%, k zaokrúhleniu na 1,9% jej však chýbali len stotinky, keďže dosiahla úroveň 1,848%. Krátkodobé inflačné tlaky však naznačujú, že by sa jadrová inflácia onedlho mohla dostať k dvojpercentnému cieľu.
 • Aká bude cena dolára či zlata za rok
  Radi by sme Vám odpovedali, kde tieto ceny budú, ale to bohužiaľ nevie nikto.
 • Aká by mohla byť inflácia v Grécku v prípade GrExitu?
  V apríli som sa v poste Najväčšie devalvácie v posledných dekádach ukazujú, že GrExit by Grécku pomohol pozrel na to, ...
 • Aká je reakčná funkcia Bank of Japan?
  V súvislosti s posilňujúcim jenom, ktorého rast nedokážu zastaviť ani verbálne intervencie, sa čoraz viac začína špeku...
 • Aká je reakčná funkcia ECB? (taper možno očakávať, keď sa inflačné očakávania priblížia k 2%)
  ECB minulý týždeň znížila objem nákupov dlhopisov z 80 mld. na 60 mld., Draghi však viackrát povedal, že to nie je „tapering“ (práve preto euro počas tlačovky zletelo). Pod týmto pojmom rozumie lineárne znižovanie objemu QE až na nulu, ktoré zatiaľ nie je v dohľade.
 • Akce centrálních bank pomohla euru
  Dnes opět proběhl short-squeeze na euru proti dolaru. Tentokrát to byl...
 • Akciám sa po inaugurácii amerických prezidentov nezvykne dariť
  Pri príležitosti dnešnej inaugurácie Trumpa za prezidenta sa na internetoch objavilo viacero zaujímavých štatistík súvisiacich s vývojom trhov po inaugurácii minulých prezidentov.
 • Akcia týždňa: Apple
  Spoločnosť Apple (AAPL.US), jedna z najväčších a najznámejších spoločností na svete, predstavila začiatkom tohto týždňa nové produkty a služby. Každoročné podujatie pozorne sledujú investori, kritici aj zákazníci a spoločnosť ich tentoraz nesklamala. V tejto krátkej analýze sa pozrieme na to, čo spoločnosť Apple oznámila tento týždeň, ako aj na reakciu trhu s akciami spoločnosti.
 • Akcia týždňa: AT&T
  Začiatok nového roka priniesol konečný verdikt ohľadom zlúčenia spoločností AT&T-Time Warner. V tejto analýze sa pozrieme na priebeh obchodu, ako aj na spustenie nových služieb, ktoré plánuje AT&T vďaka zlúčeniu so spoločnosťou Time Warner.
 • Akcia týždňa: BlackRock
  Masové využívanie internetu na prelome tisícročia, umožnilo mnohým investorom sprístupniť finančné trhy. Aj napriektomuto ľahšiemu prístupu však niektoré trhy zostávajú pre maloobchodných investorov nedostupné. To je dôvod, z ktorého naša akcia týždňa dokáže vyťažiť. Ako najväčší svetový poskytovateľ ETF BlackRock pomáha obchodníkom z celého sveta získať nepriamy prístup na trhy, ktoré sú kvôli regulačným otázkam buď zatvorené pre pravidelných investorov alebo sú príliš nákladné na to, aby sa priamo obchodovali. V tejto analýze sa budeme zaoberať stručnými informáciami o prvých rokoch spoločnosti, ako aj o podrobnostiach týkajúcich sa jej ETF fondov a aktívne riadených fondoch.
 • Akcia týždňa: Carrefour
  Francúzsky maloobchodný predajca Carrefour (CA.FR) oznámil na začiatku týždňa, že odpredá významnú časť svojho čínskeho podnikania. Tento krok sa môže zdať čudný, pretože Čína je najrýchlejšie rastúcim trhom s potravinami na svete. V tejto krátkej analýze sa pozrieme na dôvody, ktoré spoločnosť viedli k odpredaju, ako aj na prebiehajúcej reštrukturalizácii spoločnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy