Úterý 01. prosinec 2020 06:50
reklama
Capital.com
reklama
Capital.com
reklama
Purple webinar OH

A je to tady! Sympózium v Jackson Hole a nervozita ohledně projevů Janet Yellen a Maria Draghiho. Analýza BOSSA EUR a EUR/USD

22.08.2014 11:00  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americký dolar se včera pohyboval blízko svých letošních maxim, přičemž se investoři báli poslat jej výše před dnešním proslovem šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellen. USD si tento týden již stihl připsat 0,9 procenta zisku, což je pro něj nejlepší týdenní výsledek od letošního ledna. Sílu mu dodaly výborné makroekonomické zprávy, zejména z trhu nemovitostí a informace, že Fed na svém posledním zasedání (29. - 30. 7. 2014) diskutoval o možnosti zvýšení úrokových sazeb. Navíc člen bankovní rady Plosser (FOMC) včera uvedl, že centrální banka by měla raději přistoupit dříve ke zvýšení základní úrokové sazby, než aby byla nucena zvedat sazby rychlým a skokovým tempem později. USD si tento týden velmi dobře vedl hlavně vůči japonskému jenu, u něhož stojí před hranicí odporu 104,13, což je dubnové maximum, jehož proražení by mu otevřelo cestu až k hodnotě 105,45, což je úroveň z letošního ledna.

Nyní je hlavní překážkou dalšího růstu USD Janet Yellen a její odpolední projev na sympóziu v Jackson Hole (16:00), na němž bude mluvit o americkém trhu práce. Pracovní trh je totiž hlavním tématem tohoto ekonomického fóra. Janet Yellen je známa tím, že neustále poukazuje na nedostatky oživení amerického trhu práce, a to i navzdory zlepšujícím se indikátorům z tohoto odvětví. Předchozí měsíc upozornila na závažné a nedostatečné využití lidských zdrojů, čemuž přirozeně přizpůsobuje i štědrou monetární politiku. Bude-li se Janet Yellen držet své rétoriky a opět poukáže na mdlý trh práce, pak dnes dolar pravděpodobně nenajde sílu k růstu. Korekce by však v takovémto případě mohla být mírná. Lze předpokládat, že pokles USD mnozí využijí k nákupu americké měny za levnější peníze. Avšak kdyby Janet Yellen nečekaně připustila zlepšující se situaci na trhu práce, pak by dolar mohl posílit.

Kromě dnešního projevu Janet Yellen visí nad aktuálním růstem amerického dolaru ještě další otazníky, a to v podobě dluhopisového a akciového trhu. Ty totiž na možnost brzkého zvýšení úrokových sazeb a utahování monetární politiky tento týden příliš nereagují. Akciový index S&P 500 včera uzavřel na nových historických maximech. Od magické hodnoty 2000 bodů ho tak dělí už jen 10 bodů. Dow Jones se rovněž obchoduje nad úrovní 17 000 bodů a je u maxim z letošního července. Technologický Nasdaq tento týden rovněž uzavřel na nových historických maximech a nad kulatým číslem 4 000 bodů. Takovýto vývoj akciového trhu neodpovídá tomu, že by trh očekával růst úrokových sazeb. Podobná situace je i na dluhopisovém trhu, kde výnosy z amerických státních dluhopisů nereagují na očekávání růstu úrokových sazeb.

Euro si včera trochu oddechlo od výprodeje, když opustilo letošní minima vůči USD na úrovni 1,3242. EUR/USD včera posílilo na hodnotu 1,3283, a to hlavně díky poměrně solidním číslům indexů PMI. Evropské ukazatele indexů nákupních manažerů (PMI) zatím reagují nejméně citlivě na zhoršující se ekonomickou situaci ve společné měnové unii a nástrahy ekonomických sankcí. Dnes budou pro euro důležitá slova Maria Draghiho na konferenci v Jackson Hill (20:30). V  projevu bude klíčový jeho postoj k potenciálnímu kvantitativnímu uvolňování v eurozóně.

Makrokalendář na dnešní den:

 • 14:30 - Kanada data inflace (CPI) a maloobchodní prodeje
 • 16:00 - USA Projev Janet Yellen, šéfky Fedu
 • 20:30 - EUR Projev Maria Draghiiho (ECB)


Měnový index eura BOSSA EUR, který měří sílu eura vůči koši měn, tento týden prorazil důležité hladiny supportů v podobě Fibonacciho hladiny 23,6 a hnědé trendové linie, která ohraničovala dlouhodobý růstový trend eura (viz. týdenní graf). Nyní se euro podle všeho k těmto důležitým hodnotám vrací pro jejich opětovné otestování. Další odmítnutí pak bude pro euro znamenat postupné pokračování v modrém krátkodobějším klesajícím trendovém kanálu. Zelenou barvou je naznačená nejpravděpodobnější varianta vývoje. Nicméně vzhledem k důležitosti dnešních proslovů lze počít i s méně pravděpodobnými scénáři vyznačenými oranžově a červeně.

Euro se velmi dlouho pohybovalo v rostoucím trendovém kanálu, proto lze předpokládat, že jeho opuštění nebude tak jednoduché a podaří se mu to napoprvé. Ve smyslu této logiky by euro mohlo kanál alespoň jednou ještě testovat.

EUR/USD tento týden opustil konsolidační obdélník (zeleně), čímž prorazil hladinu supportu 1,3330 a následně i listopadová minima na úrovni 1,3300. Měnový pár zůstává nadále v klesajícím trendu. Nicméně je pravděpodobný návrat a opětovné testování obdélníku a hodnoty 1,3330, kde by se mohly otevírat krátké pozice. Avšak vše dnes bude podmíněno projevy Janet Yellen a Maria Draghiho.


 

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • Airbnb příští rok vstoupí na burzu
   Americká společnost Airbnb oznámila, že má v plánu v příštím roce vstoupit na burzu. V druhém čtvrtletí překonaly příjmy společnosti částku jedné miliardy dolarů.
  • Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
   Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na vodíkový pohon. Šéf podniku Guillaume Faury to uvedl v dnešním vydání deníku Le Parisien - Aujourd'hui en France. Potřeba k tomu budou investice v desítkách miliard eur, řekl podle agentury DPA.
  • Airbus je za první čtvrtletí ve ztrátě, prodělal 481 milionů eur
   Evropský výrobce letecké techniky Airbus vykázal za první čtvrtletí čistou ztrátu 481 milionů eur (13,1 miliardy Kč), zatímco před rokem vytvořil zisk 40 milionů eur. Podnik zrušil celoroční výhled, nevyplatí dividendy a minulý měsíc si vyjednal nové úvěrové linky. Šíření koronaviru totiž výrazně snížilo zájem o cestování letadlem a mnoho aerolinek zastavilo objednávky nových strojů. Šéf Airbusu Guillaume Faury právě skončené období označil za nejvážnější krizi, která kdy odvětví letecké dopravy potkala.
  • Airbus kvůli koronavirové krizi zruší 15.000 pracovních míst
   Evropský výrobce letadel Airbus zruší zhruba 15.000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům jeho celkové pracovní síly. Oznámila to dnes firma, která tak reaguje na negativní dopady koronavirové krize na letecký průmysl.
  • Airbus s největší zakázkou v dějinách
   Letecká společnost Airbus získala svou rekordní zakázku v dějinách. Americká investiční společnost Indigo Partners zaplatí za 430 letadel téměř 50 miliard amerických dolarů. Dohodu oznámili na aerosalonu v Dubaji. Jde o největší zakázku v celém leteckém průmyslu.
  • Airbus upozornil zaměstnance na možnost výrazného propouštění
   Evropský výrobce letecké techniky Airbus upozornil své zaměstnance, aby se připravili na potenciálně výrazné propouštění. Bez okamžité reakce na dopady koronaviru je podle šéfa podniku Guillauma Fauryho v sázce přežití firmy. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na interní zprávu, jež Faury v pátek adresoval 135.000 zaměstnanců. Airbus na žádost o komentář odpověděl, že interní komunikaci nekomentuje.
  • Air France-KLM vyjednává záchranný balíček deset miliard eur
   Letecká společnost Air France-KLM vyjednává o záchranném balíčku ve výši deset miliard eur (276,2 miliardy Kč). Francouzská vláda se za úvěry Air France zaručí minimálně z 90 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Zástupci francouzsko-nizozemských aerolinek a francouzského ministerstva financí se k věci odmítli vyjádřit.
  • Ajaj, ekonomika USA roste pouze o 1,2 %, dolar propadl
   Pouze 1 ze 77 analytiků oslovených agenturou Bloomberg se svým odhadem přiblížil tomuto odpornému výsledku. Americké ekonomika přidala ve druhém kvartálu dle prvního odhadu pouze o anualizovaných 1,2 % při očekávání růstu o 2,6 %. Je pravdou, že po včerejších výsledcích velkoobchodu a maloobchodu se odhady snížily ke dvěma procentům, i tak je ovšem trh zaskočen. Navíc přišla negativní revize růstu v 1Q z 1,1 % na 0,8 %.
  • Aj aj, euro
   John J. Hardy, FX Consultant, Saxo BankPoté, co včera vzala za své pozitivní očekávání od summ...
  • Aj austrálska centrálna banka vypustila frázu o silnej mene, AUD dnes prudko rastie
   Toto je len taký kratší postreh k rannému zasadnutiu austrálskej centrálnej banky Reserve Bank of Australia (RBA). Ako...
  • Aj február ukazuje silnejšie inflačné tlaky v USA. V marci sa jadrová inflácia môže vrátiť k cieľu.
   Začnime mojimi obľúbenými ukazovateľmi – krátkodobými inflačnými tlakmi. Trojmesačná anualiziovaná jadrová inflácia vzrástla vo februári na 3,1%, polročná mierne zostúpila na 2,5%. V oboch prípadoch sa bavíme o úrovniach, ktorých sme boli svedkami naposledy v roku 2008. Medziročná jadrová inflácia ostala na úrovni 1,8%, k zaokrúhleniu na 1,9% jej však chýbali len stotinky, keďže dosiahla úroveň 1,848%. Krátkodobé inflačné tlaky však naznačujú, že by sa jadrová inflácia onedlho mohla dostať k dvojpercentnému cieľu.
  • Ajťáci, stavaři, úředníci, učitelé a lékaři – tyto profese mají dobrou „imunitu“ vůči koronaviru. Jinak se ovšem ekonomika jako celek propadla nejvíce za deset let – a bude hůře
   Ajťáci, stavaři, úředníci, učitelé a lékaři – tyto profese mají dobrou „imunitu“ vůči koronaviru. Jinak se ovšem ekonomika jako celek propadla nejvíce za deset let – a bude hůře.
  • Aká bude cena dolára či zlata za rok
   Radi by sme Vám odpovedali, kde tieto ceny budú, ale to bohužiaľ nevie nikto.
  • Aká by mohla byť inflácia v Grécku v prípade GrExitu?
   V apríli som sa v poste Najväčšie devalvácie v posledných dekádach ukazujú, že GrExit by Grécku pomohol pozrel na to, ...
  • Aká je reakčná funkcia Bank of Japan?
   V súvislosti s posilňujúcim jenom, ktorého rast nedokážu zastaviť ani verbálne intervencie, sa čoraz viac začína špeku...
  • Aká je reakčná funkcia ECB? (taper možno očakávať, keď sa inflačné očakávania priblížia k 2%)
   ECB minulý týždeň znížila objem nákupov dlhopisov z 80 mld. na 60 mld., Draghi však viackrát povedal, že to nie je „tapering“ (práve preto euro počas tlačovky zletelo). Pod týmto pojmom rozumie lineárne znižovanie objemu QE až na nulu, ktoré zatiaľ nie je v dohľade.
  • Akce centrálních bank pomohla euru
   Dnes opět proběhl short-squeeze na euru proti dolaru. Tentokrát to byl...
  • Akciám sa po inaugurácii amerických prezidentov nezvykne dariť
   Pri príležitosti dnešnej inaugurácie Trumpa za prezidenta sa na internetoch objavilo viacero zaujímavých štatistík súvisiacich s vývojom trhov po inaugurácii minulých prezidentov.
  • Akcia týždňa: Apple
   Spoločnosť Apple (AAPL.US), jedna z najväčších a najznámejších spoločností na svete, predstavila začiatkom tohto týždňa nové produkty a služby. Každoročné podujatie pozorne sledujú investori, kritici aj zákazníci a spoločnosť ich tentoraz nesklamala. V tejto krátkej analýze sa pozrieme na to, čo spoločnosť Apple oznámila tento týždeň, ako aj na reakciu trhu s akciami spoločnosti.
  • Akcia týždňa: AT&T
   Začiatok nového roka priniesol konečný verdikt ohľadom zlúčenia spoločností AT&T-Time Warner. V tejto analýze sa pozrieme na priebeh obchodu, ako aj na spustenie nových služieb, ktoré plánuje AT&T vďaka zlúčeniu so spoločnosťou Time Warner.
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  reklama
  Admiral dax new