Pátek 29. březen 2024 01:12
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Měsíční předpovědi: Inflace se bude postupně přibližovat 4 %

02.03.2020 17:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Struktura HDP potvrdí slabost výrobního sektoru a exportu při mírném oživení spotřeby domácností. Růst průměrné mzdy jen nepatrně přibrzdí, zatímco míra nezaměstnanosti stagnuje na extrémně nízkých úrovních. Inflace v těchto měsících bude dál zrychlovat a mířit ke 4 %. Pro ČNB je tento vývoj velmi nekomfortní, ale s ohledem na nejisté dopady epidemie koronaviru bude nyní vyčkávat a úrokové sazby neměnit.

Hrubý domácí produkt: Předběžný údaj o HDP za čtvrté čtvrtletí 2019 potvrdil, že česká ekonomika dál zpomalila. Po růstu o 0,4 % q/q ve třetím čtvrtletí zvolnila ve čtvrtém kvartálu na 0,2 % q/q. Meziroční tempo se snížilo na 1,7 % z předchozích 2,5 %. Zveřejnění struktury HDP by mělo potvrdit, že důvodem zpomalení je především slabý průmysl a související horší výkonnost v zahraničním obchodě. Spotřeba domácností ve třetím čtvrtletí na mezikvartální bázi stagnovala, což s ohledem na celkový vývoj trhu práce i úroveň důvěry spotřebitelů považujeme za výjimku z jinak rostoucí řady. Od spotřeby domácností tedy čekáme návrat k růstu, ale pomalejším tempem nežli v první polovině roku 2019.

Reálné mzdy:  Na utaženém českém trhu práce lze očekávat jen pozvolné zpomalování růstu mezd. Údaje z průmyslu na konci roku dokonce ukázaly zrychlení tempa růstu nominálních platů v průmyslu na 6,2 % y/y. Za celý čtvrtý kvartál čekáme mírné zpomalení tempa růstu průměrné mzdy na 6,7 % z předchozího tempa 6,9 %. Nicméně zrychlující inflace způsobí zpomalení růstu reálných mezd na 3,4 %.

Podíl nezaměstnaných: Trh práce zůstává i přes ekonomické zpomalování velmi napjatý. Zaměstnanci, kteří opustili výrobní sektor, snadno nalézají práci v jiných sektorech. Zimní měsíce vždy přinesou nárůst míry nezaměstnanosti kvůli konci sezónních prací. Ale letošní zima je velmi slabá a řada prací tak probíhá dál. Data dostupná za leden ukazují meziroční odchylku průměrné teploty od dlouhodobého normálu ve výši 3,1 °C. Shodou okolností za únor čekáme stagnaci podílu nezaměstnaných nezaměstnanosti na úrovni 3,1 %.

Spotřebitelské ceny: Inflace v lednu byla s tempem 3,6 % o 0,2 procentního bodu nad naším odhadem a pro nejbližší měsíce lze očekávat její další nárůsty. Do března porostou výrazně ceny alkoholu a cigaret z důvodu zvýšení spotřební daně. Dodavatelé energií ohlásili další zvýšení cen energií. Silná domácí poptávka stále působí pozitivně na růst cen. Ve směru nižší inflace působí nižší ceny dovážených surovin v čele s ropou. V únoru týdenní data indikují zpomalení růstu cen potravin. V průměru odhadujeme za únor  meziměsíční růst cen o 0,4 %, což by znamenalo zrychlení meziročního tempa inflace na 3,8 %. Je pravděpodobné, že v březnu inflace dosáhne 4,0 %. Od května pak má inflace velkou šanci citelně se snižovat. Pro celý rok naše prognóza za začátku roku ukazovala inflaci v průměru 3,0 %. Ale vývoj na začátku roku a výhled na nejbližší měsíce ukazuje, že výsledek může být vyšší o cca 0,3 procentního bodu.

Průmysl a zahraniční obchod: Průmyslová výroba v posledních dvou měsících minulého roku výrazně klesla. Růst předstihových indikátorů na začátku roku dává jistou naději na pomalé zlepšení. Pro leden na meziměsíční bázi čekáme přibližně stagnaci průmyslové výroby na slabších úrovních (SA). Meziročně by průmyslový pokles měl činit zhruba 1,0 % a po očištění o kalendářní vlivy 1,5 %. Oslabený průmysl indikuje slabé exporty. Obchodní bilance se na začátku roku již tradičně zhoupne do přebytku nicméně s odhadem 13,8 mld. CZK se jedná o meziroční zhoršení o téměř 4 mld. CZK.

Maloobchodní tržby: Další snížení spotřebitelské důvěry indikuje zpomalování růstu maloobchodních tržeb. Situace českých domácností ovšem zůstává příznivá a jejich výdaje by se letos měly dál zvyšovat. V následujících měsících bude velmi problematické odhadovat a také interpretovat vývoj maloobchodu z důvodu obav z epidemie koronaviru. Lednová data tak odpoví na otázku, jaký byl apetit spotřebitelů před tím, než vzrostly obavy z epidemie. Bez započtení segmentu aut čekáme  meziroční růst maloobchodu tempem 4,7 %. Registrace aut v lednu klesly a pro celkové maloobchodní tržby se zahrnutím segmentu aut čekáme meziroční růst tržeb o 4,5 %.

Česká národní banka:  Poté, co ČNB zvýšila na minulém zasedání úrokové sazby na 2,25 %, bude nyní vyčkávat. Zajímavé bude sledovat vyjadřování k tématu koronaviru a jeho možným implikacím pro měnovou politiku. Jak jsme uváděli výše, inflace míří ke 4 %. Epidemie koronaviru může vlivem dopadu na kurz koruny a některé spotřebitelské ceny v čele s potravinami působit dále ve směru vyšší inflace a potažmo zvyšování úrokových sazeb Nicméně koronavirus je v tuto chvíli především nejistotou, na který by ČNB dle našeho názoru prozatím spíše reagovat neměla. S inflací blízko 4 % to ale bude přinejmenším krátkodobě pro ČNB nekomfortní.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Měsíčník finančních trhů – Srpen 2020
    Na globálních akciových trzích se v srpnu bez zásadních nových kurzotvorných zpráv udržela velice pozitivní nálada z července, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 6,0 %. Přitom od začátku roku je tento index již v plusu 3,5 %. Na druhou stranu se tentokrát příliš nedařilo globálním dluhopisovým trhům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal nepatrnou ztrátu -0,2 %. Nicméně od začátku roku globální dluhopisové trhy stále připisují nadstandardní zhodnocení 6,1 %.
  • Měsíčník finančních trhů – Únor 2021
    V únoru jsme zaznamenali poměrně výraznou korekci na globálních dluhopisových trzích. Důvodem byl silný nárůst inflačních očekávání kvůli silnému předpokládanému globálnímu ekonomickému růstu v průběhu letošního roku. Globální ekonomický růst by měl být podpořen jednak rychlou vakcinací populace, a jednak stále bezprecedentně uvolněnou měnovou politikou klíčových centrálních bank a velice uvolněnými fiskálními politikami. To by mělo ve výsledku výrazně podpořit právě inflaci. Ve výsledku nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 1,7 %. Na druhou stranu akciovým trhům se dařilo poměrně dobře, když nejširší globální dluhopisový index MSCI All Country World připsal zisk 2,2 %.
  • Měsíčník finančních trhů – září 2019
    12. září proběhlo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky. 1) ECB snížila hlavní depozitní sazbu o 0,1 % z -0,4 % na -0,5 %. 2) ECB od listopadu obnoví program kvantitativního uvolňování, nákupy dluhopisů, v objemu 20 miliard euro měsíčně. Program bude prozatím časově neomezený. 3) ECB zavedla tiering systém pro ukládání přebytečných bankovních rezerv. 4) ECB rovněž zmírnila náklady pro banky na dodávky dlouhodobé likvidity. Celkově můžeme říci, že někteří tržní účastníci čekali, že výstupy budou výraznější. Mluvilo se například o zavedení programu na nákup evropských akcií. Nakonec podle našeho názoru ECB dodala nezbytné minimum pro podporu relativně příznivé nálady na finančních trzích a pro podporu dynamiky HDP a inflace. Na druhou stranu je velice významné faktem skutečnost, že mimo časově neomezený program kvantitativního uvolňování byl změněn také výhled na úrokové sazby na neurčito. To implicitně znamená ještě uvolněnější měnovou politiku. Vše bude záviset na budoucím vývoji inflace a inflačních očekávání.
  • Měsíčník finančních trhů – Září 2020
    Globální akciové trhy v září korigovaly enormně silné zisky z předchozích pěti měsíců, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 3,4 %. Přitom jsme nebyly svědky žádného významného katalyzátoru, který by měl výprodeje spustit. Jednalo se tak pravděpodobně o prosté vybírání předchozích zisků. Přitom od začátku roku je index MSCI All Country přesně na nule. Příliš se v září nedařilo ani globálním dluhopisovým trhům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays odepsal 0,4 %. Nicméně od začátku roku globální dluhopisové trhy stále připisují nadstandardní zhodnocení 5,7 %.
  • Měsíční makroekonomické vyhlídky: Nesmyslná ekonomie Národní fronty
    Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži Nejistota s hospodářskou pol...
  • Měsíční počet uživatelů sítě X podle Muska dosáhl nového maxima
    Měsíční počet uživatelů sociální sítě X, dříve známé jako Twitter, dosáhl nového maxima. Uvedl to dnes majitel X Elon Musk na svém účtu na síti a sdílel graf, který ukazuje, že počet uživatelů přesáhl 540 milionů.
  • Měsíční předpovědi: Ekonomika brzdí a inflace roste
    Odhadujeme další zpomalení ekonomiky na konci minulého roku způsobené zejména oslabeným průmyslem. Naopak inflace zrychluje a na začátku roku vyskočí v meziročním srovnání na 3,4 %. Česká národní banka bude pod vlivem zvýšené inflace silně uvažovat, zda přece jen úrokové sazby nezvýšit, nakonec ale převládnou hlasy pro jejich stabilitu.
  • Měsíční předpovědi: Ekonomika brzdí, inflace nikoliv
    Inflace se sáhne na 3 %. Průmyslová výroba vykáže pokles. Maloobchodní tržby naopak dál porostou i když uberou na tempu. Česká národní banka navzdory vyšší inflaci ponechá úrokové sazby bez změny.
  • Měsíční předpovědi: Ekonomika v rozpuku, inflace hledá strop
    Data zveřejněná v červnu potvrdí mírný pokles české ekonomiky na počátku roku a zmírnění růstu průměrné mzdy. Současně měsíční údaje za duben ukáží rychle rostoucí ekonomiku v důsledku rozvolňování protipandemických opatření. Znovuotevření služeb se pravděpodobně odrazí i na dalším zrychlení inflace za květen. Od České národní banky čekáme zvýšení úrokových sazeb na zasedání v srpnu. Nicméně finanční trh počítá s jejich zvýšením už na červnovém zasedání.
  • Měsíční předpovědi: Inflace pokračuje v růstu, průmysl klesá
    Inflace v listopadu vzrostla na 3,1 %. Na prosinec čekáme její další zvýšení a výhled na nejbližší měsíce míří rovněž vzhůru. ČNB tak bude stále signalizovat možnost zvýšení úrokových sazeb. Průmyslová výroba za listopad vykáže hlubší pokles a bude tak ukazovat na další zpomalení české ekonomiky. Maloobchodní tržby před Vánocemi vzrostly na nové rekordy, ale tempo jejich růstu ubere na tempu.
  • Měsíční předpovědi – listopad 2016
    Dynamika HDP ve třetím čtvrtletí po nečekaně dobrém výsledku ve druhém kvartále zpomalila. Domácí spotřeba se znovu postaví do role tahouna růstu. Letní data z průmyslu a zahraničního obchodu přinesla velké výkyvy. Zářijová čísla by se už měla zklidnit a ukázat solidní výkon domácí ekonomiky. Průmysl by měl vykázat růst a zahraniční obchod další rekordní přebytek. Podíl nezaměstnaných tyto trendy reflektuje a měl by doznat snížení o další desetinu procentního bodu. Inflace zůstane ještě vlažná, ale ke konci roku vyskočí k 1,5 %.
  • Měsíční předpovědi: Průmysl klesne a inflace zpomalí díky potravinám
    Maloobchodní tržby pravděpodobně vykáží další silný výsledek. Naopak průmyslová výroba po solidním výsledku v červenci vlivem letních dovolených citelně klesne. Inflace by měla brzdit vlivem nižších cen potravin.
  • Měsíční předpovědi: Recese začíná tentokrát trhem práce
    Většina makroekonomických dat zveřejněných v průběhu dubna bude ukazovat na ekonomickou aktivitu před vypuknutí pandemie. Vzpomeňme, že výkon ekonomiky byl před tímto šokem s výjimkou zpracovatelského průmyslu relativně dobrý. Hlavní pozornost se ale nyní stáčí na údaje, které již budou odrážet propad ekonomiky v důsledku vynucené hibernace. A tím údajem za březen bude zejména nárůst nezaměstnanosti a propad indexu nákupních manažerů. Současně je otázkou, jak pandemie ovlivní samotný sběr dat a výpočet všech statistik.
  • Měsíční předpovědi - srpen 2017
    Revize národních účtů ukázaly, že v prvním čtvrtletí ekonomika vyskočila o 1,5 % q/q. Druhé čtvrtletí by mělo být podobně úspěšné, když očekáváme růst o 1,3 %. Dobrý výsledek celé ekonomiky bude podpořen slušnými čísly z jednotlivých sektorů. Průmyslová produkce by totiž měla ukázat dobrý výsledek, který je tažený přetrvávající silnou zahraniční poptávkou. Domácí poptávka se zvyšuje, což by měl odrážet další růst maloobchodních tržeb. Inflace zůstane na 2,3 % a její dlouhodobé přestřelování 2% cíle bude důvodem pro dnešní zvýšení sazeb.
  • Měsíční výročí od sloučení Etherea
    „Měsíc po sloučení sítě Ethereum není stále snadné si udělat obrázek. Ačkoli cena ETH za měsíc od té doby nereagovala pozitivně, je to nepochybně pod tlakem makroekonomických faktorů, konkrétně souvisejících s širší volatilitou investičního trhu, které jsou zase způsobeny rostoucí inflací, zvyšujícími se úrokovými sazbami a dalšími obavami investorů.
  • Messiho zmáčkl byznys větší, než je on sám. Barcelona totiž stále sází na Superligu tolik, že ho obětovala
    Konec Lionela Messiho v Barceloně odráží síť souvislostí, která je příkladem toho, že i megastar jeho formátu může „skřípnout“ soukolí velkého byznysu. Většího, než je sebevětší fotbalista zeměkoule.
  • Mesterová nevidí snížení v březnu, ale možné zpomalení QT na obzoru 📌.
    Obecně jsou tato slova pro dolar smíšená, ale na druhou stranu jsou dobrá pro akciový trh. Pokud Fed ukončí nebo výrazně omezí utahování rozvahy, bude to pro akciový trh velmi dobrá zpráva. Na druhou stranu je datum zahájení takového procesu poměrně vzdálené. Existuje šance, že k prvnímu snížení dojde ještě před snížením nebo ukončením QT.
  • Městský soud v Praze zahájil místní insolvenční řízení s Arca Investments
    Městský soud v Praze zahájil místní insolvenční řízení se společností Arca Investments, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Insolvenčním správcem soud jmenoval Lee Loudu, který měl na starosti například insolvenci těžební společnosti OKD. Upozornil na to dnes týdeník Hrot. Arca ČTK informaci potvrdila, rozhodnutí soudu nyní analyzuje. Soud podle věřitelů rozhodl, že hlavní řízení se povede na Slovensku, což podle nich není pro české věřitele výhodné.
  • Meta čelí v Evropě stížnosti kvůli placeným verzím sítí Facebook a Instagram
    Nezisková organizace NOYB předložila rakouskému úřadu na ochranu osobních údajů stížnost na rozhodnutí americké společnosti Meta Platforms spustit v Evropě placené verze sociálních sítí Facebook a Instagram bez zobrazování reklam. Organizace v dnešním sdělení tvrdí, že uživatelé tak musejí platit, aby si zachovali své "základní právo na ochranu údajů".
  • Meta dostala v EU rekordní pokutu 1,2 mld. eur kvůli ochraně osobních dat
    Americká internetová společnost Meta Platforms dostala v Evropské unii pokutu 1,2 miliardy eur (více než 28 miliard Kč) za odesílání informací o uživatelích do Spojených států prostřednictvím své sociální sítě Facebook, a to v rozporu s pravidly EU pro ochranu osobních údajů (GDPR). Oznámila to dnes irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Je to nejvyšší pokuta, jaká kdy byla v unii za podobné prohřešky uložena. Firma se podle médií proti rozhodnutí hodlá odvolat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster