Středa 17. duben 2024 04:49
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei SwiftTrader

Výnosy se v roce 2020 vrátí

27.01.2020 13:39  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Romain Boscher – globální ředitel investic pro oblast akcií Fidelity International

Na akciových trzích proběhlo poté, co pominulo období kvantitativního utahování ze strany FEDu a pomalejšího růstu zisků v roce 2019, oživení. Navzdory eskalaci obchodní války uprostřed roku a politickému neklidu v Evropě, obrat politiky FEDu o 180 stupňů, tedy trojnásobné snížení sazeb a obnovená expanze účetní rozvahy, pomohly zklidnit obavy z recese. Zatímco odvětví průmyslu šlo do recese, jeho snížená důležitost pro celkový HDP a pokračující odolnost amerického spotřebitele znamená, že v roce 2020 očekáváme pro globální ekonomiku spíš měkké přistání. Výnosy pravděpodobně klesnou na minimum a potom budou stoupat: po nevýrazném roce 2019 by měl být předpokládaný růst výnosů v roce 2020 kolem 8 procent.

Hledání příjmů nás zavede zpátky k akciím

Trhy začínají odrážet potenciální zlepšení. Uvidíme-li jakékoliv známky přehnaně vysokého růstu, měli bychom zpozornět. Uprostřed veškerého politického dění se stále zaměřujeme na výnosy, neboť výnosy stojí ze střednědobého hlediska za většinou pohybů ceny akcie a za až  80 - 90 procenty  pohybu ceny v průběhu deseti let. Samozřejmě je třeba věnovat pozornost úrokovým sazbám. Očekáváme, že úrokové sazby zůstanou na nízké úrovni a možná půjdou ještě níž. Vzhledem k velkým odlivům od akcií v roce 2019 očekáváme v roce 2020 oživení, zejména proto, že úrokové sazby zůstanou na nízké úrovni a investory budou lákat výnosy.

Návrat hodnoty je možný, ale finance jsou nadále limitovány

Máme se stále na pozoru před rostoucí japanifikací největších ekonomik. Drží-li se úrokové sazby dlouho na velmi nízké úrovni, vede to k pomalému ekonomickému růstu a kolísání. Kolísání zabrání krátkodobě nárůstu nesplácení, ale z dlouhodobého hlediska zvýší počet zombie firem, které se budou udržovat při životě levným úvěrem, a nikoliv solidním růstem zisků. Pokud nechceme spadnout to těchto hodnotových pastí, preferujeme tradičně kvalitu a společnosti se silnou rozvahou. Pokud však v roce 2020 začne oživení růstu, mohlo by dojít k přesunu zpátky k hodnotě a cyklickým akciím, které byly dříve přehlíženy.

Výjimkou jsou banky. Nastavení cen jejich „suroviny“, konkrétně úrokových sazeb, zůstane na extrémně nízké úrovni a možná půjde víc do záporných hodnot. Podle mého názoru záporná sazba neexistuje. Ve skutečnosti se jedná o určitý výběr poplatku od bank a střadatelů, jako jsou penzijní fondy. Záporné úrokové sazby zavádějí určitý typ záludného neplnění na aktiva. Obvykle se centrální banky snaží vytvořit inflaci, a tím se po finanční krizi zbavit neudržitelného dluhu, ale tentokrát se jim to nepodařilo, navzdory ultra nízkým úrokovým sazbám a kvantitativnímu uvolňování.

Motto pro rok 2020: „Je to většinou fiskální“

Centrálním bankám dochází munice pro stimulaci růstu a očekáváme, že pozornost se přesune k fiskální politice. Mé motto pro rok 2020 by bylo: Je to většinou fiskální (nebo MMF na počest bývalé ředitelky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, která vyzvala k fiskální expanzi). Pravděpodobně podceňujeme fiskální prostor pro manévrování v Číně a USA, zatímco centrální banky v Japonsku a Evropě říkají svým státům, aby utráceli více. Spojené státy a Japonsko by mohly nejvíc vytěžit z jakékoliv změny v utrácení směrem k novým průmyslovým odvětvím, jako jsou elektromobily a robotika, zatímco tradičnější německá odvětví riskují, že zůstanou pozadu.

Síla amerického průmyslu a síla spotřebitele kreslí jiné křivky

Opět v historii vidíme, že odvětví americké spotřeby vzkvétá, i když průmyslové společnosti jsou v recesi a vykazují poklesy. Podobně jako v roce 2008. Spotřeba a výroba bývají obvykle v souladu. Navzdory obchodní válce zůstává americká spotřeba silná, za podpory měnové a fiskální politiky. Občané USA využívají nižších úrokových sazeb pro refinancování svých hypoték. Průmyslové podniky mají nyní mnohem menší podíl na celkové ekonomice, než měli před 10 lety, a proto jejich slabost má menší dopad. Co se týče HDP, očekáváme proto v roce 2020 „hladké přistání“, v němž nebude možná ani jedno čtvrtletí vykazovat záporný růst. Totéž platí pro evropského spotřebitele, který si vede také relativně dobře navzdory prostředí nízkého růstu a slabému německému průmyslu.

Čínské nemovitosti jsou rizikové

Nadále monitorujeme hlavní rizika, jako je obchodní válka, důsledky Brexitu, italský dluh a nejistota kolem voleb v USA. Zaměřujeme se však více na rizika, která se zatím nemohou plně projevit v cenách, jako například, kde je limit půjčování ve státem řízené ekonomice, jako je Čína. Celkový dluh v poměru k HDP v Číně je diskutabilní, protože závisí na tom, jak budete sčítat státní, firemní a finanční dluh. Zhruba lze říct, že celkový dluh v poměru k HDP v Číně během posledního desetiletí vzrostl ze 140 procent asi na 300 procent, zatímco vysoké úrovně dluhů v poměru k HDP v takových ekonomikách, jako je USA a Japonsko, vzrostly jen mírně[1].

Trh nemovitostí nám také způsobuje určité obavy. Čína, Kanada a Austrálie se před deseti lety vyhnuly nejhorší finanční krizi způsobené dluhy, ale každá z těchto zemí od té doby zažila bublinu cen nemovitostí. Podle neformálních odhadů je asi 50 milionů bytů v Číně prázdných a investoři investují více do růstu kapitálu než do příjmu z pronájmů[2].(Nemovitosti představují pětinu čínského hrubého domácího produktu)[3]. Je však těžké určit, kdy může bublina prasknout. Během posledních pěti let ceny v Číně klesly dvakrát, aniž by způsobily oficiální recesi v oblasti nemovitostí. V Kanadě a Austrálii jsou již poklesy cen viditelné.

Závěr

V roce 2020 očekáváme mírné zlepšení, neboť příjmy se odrazí ode dna a začnou se zvyšovat za podpory holubičí politiky v USA, Evropě a Číně a stále silného spotřebitele. Měnové politice však dochází dech, negativní sazby začínají penalizovat držitele dluhopisů a bude potřeba zavést fiskální stimulace na podporu růstu.

Romain Boscher

Romain Boscher je globálním investičním ředitelem pro oblast akcií ve společnosti Fidelity International. Romain se pohybuje v oblasti investic již 20 let. Svou kariéru zahájil jako manažer portfolia v Meeschaert Group v roce 1995 a poté zastával významné funkce ve společnostech Groupama a Amundi, kde se stal globálním ředitelem akciových investic. Vystudoval obor Finance na ESSEC, kde získal magisterský titul.[1] Reuters 2019 https://www.reuters.com/article/us-china-economy-debt/chinas-debt-tops-300-of-gdp-now-15-of-global-total-iif-idUSKCN1UD0KDD

[2] CICC

[3] FT 2019 https://www.ft.com/content/bbc8e656-2491-4c76-860f-3f0ca60cb289

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Výnosy po ECB propadají, dolar nakonec lehce posílil aspoň proti jenu
  Závěr týdne patřil statistkám z amerického trhu práce. Ty se na konec od odhadů příliš neodchýlily a celkově jejich vy...
 • Výnosy po inflaci klesly, zprávy o vakcíně nevadí, Nasdaq v čele růstu
  Evropský boj s koronavirem dostává rány z různých stran. Nově je to pozastavení distribuce vakcíny od J&J, poté co americký regulátor přerušil její podávání kvůli krevním sraženinám u několika pacientů. V západní Evropě navíc začal znovu růst počet případů a proces návratu k normálu se znovu oddaluje. Takové zprávy však investory už nějaký čas nechávají chladnými.
 • Výnosy po inflaci padají, akciím se daří a ropa dnes rychle roste
  Inflační data ze zámoří se nakonec odchýlila od odhadů jen nevýrazně. Pro hráče na finančních trzích se však report stal důvodem k pozitivní reakci. Když jsme se nedočkali nepříjemného překvapení, zřejmě převládl pohled do budoucnosti, kdy inflace už začne klesat. Pravdou je, že od dubna dál se začne silně zvedat srovnávací základna, což bude meziroční čísla tlačit dolů. Mezitím i ropa klesla, což možná zmenší tlak ze strany energií, hlavního současného tahouna inflace.
 • Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů
  Akciové trhy v Evropě měly během dne tendenci se zlepšovat a indexy DAX nebo CAC 40 se dostaly do plusu. Wall Street ale zavelela k ústupu. Nasdaq padá o 0,6 pct a S&P 500 je dole o 0,2 procenta. Kvůli tomu také Evropa z většiny zůstává v záporu a zmíněné indexy se aktuálně drží už jen těsně v zeleném.
 • Výnosy přinášejí dolaru další zisky, nová data ho nezastavila
  Během dnešního dne jsme sledovali pokračování včerejšího poměrně strmého růstu na ropě. Navíc se zdá, že na ropu poměrně citlivě reagují inflační očekávání, která se pak projevují v růstu delších dluhopisových výnosů. Americké přitom postupují vzhůru rychleji než evropské a dnes jsme zde viděli mezidenní vzestup o více než pět bodů (10Y).
 • Výnosy ropných firem Exxon a Chevron kvůli levné ropě klesly
  Výnosy dvou největších amerických ropných společností Exxon Mobil a Chevron v prvním čtvrtletí klesly kvůli nízkým cenám ropy. Chevronu sice vzrostl zisk, avšak za pomoci prodeje majetku v Ázerbájdžánu a na Filipínách. Exxon se propadl do ztráty kvůli odpisu hodnoty zásob. Vyplývá to z dnešních prohlášení společností.
 • Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu
  Dluhopisový trh, hlavně ten americký, se naplno stal středobodem dění na finančních trzích. Nárůst výnosů není nový fenomén, trvá už půl roku. Tempo však začíná být varovné, na což včerejšek rázně upozornil. Spolu s tím zintenzivněl výprodej akcií s vysokými valuacemi či stojícími na růstu budoucích peněžních toků, pod tlak se dostalo zlato i průmyslové kovy. Dolaru naopak taková situace vyhovuje.
 • Výnosy rostou po datech, americké akcie jsou na tom odpoledne smíšeně
  Odpolední obchodování ovlivnila data z amerického trhu práce. Byla na první pohled o poznání lepší, než se čekalo. Když vezmeme v potaz detaily reportu, tak podle nás jde o dobrá, ale nikoli tak skvělá čísla. To je ale vlastně pro akcie příznivé, neboť obavy z dřívější akce Fedu nebudou tolik stoupat.
 • Výnosy rostou, zlato padá, akcie dnes vyčkávají
  Za pozornost dnes určitě stojí značný nárůst výnosů v eurozóně, kde se například německý 10Y výnos zvedl o více než 5 bazických bodů. K tomuto pohybu nedaly důvod nové zprávy a index Ifo naopak v souladu s dřívějším PMI doložil problémy s výrobou, které čelí průmysl.
 • Výnosys Alibaba: chystá se další silný kvartál?
  Poté, co Alibaba (BABA) letos opět snadno překonal trh, analytici vychvalují jak jeho ekomerci tak cloud business a předpovídají, že jednodho dne z něj bude bilion dolarová market-cap společnost.
 • Výnosy státních dluhopisů budou letos podle odhadů spíše klesat
  Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce spíše mírně klesnou. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Důvodem bude zhoršení ekonomické situace. Někteří ekonomové ovšem očekávají mírný nárůst výnosů s tím, že se mezi investory zmírní obavy ohledně vývoje světové ekonomiky.
 • Výnosy státních dluhopisů letos podle odhadů porostou
  Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce porostou. Týkat se to bude především dluhopisů s kratší splatností, zatímco výnosy u dluhopisů s delší splatností by měly spíše stagnovat. Vyplývá to z odhadů analytiků pro ČTK. Růst výnosů by měl zároveň zvyšovat náklady na obsluhu státního dluhu.
 • Výnosy stoupají a akcie korigují předchozí úspěchy
  Dobrá data z dnešního rána nedokázal doplnit německý index ZEW, který naopak naznačil značné ochlazení očekávání o ekonomice. Je možné, že výhled pro ekonomiku do dnešního vývoje na finančních trzích promluvil, ale nikoli v souvislosti s tímto indexem. Spíše by šlo o pohled na příští měsíce, kdy hlavní ekonomiky budou dál zpomalovat, zatímco centrální banky se chystají dříve či později ubrat na měnové podpoře. Čtvrteční zasedání ECB by takový sentiment navozovat mohlo, přestože se domníváme, že se banka bude chtít tvářit maximálně podpůrně a drobnou úpravu pandemického programu na nákup dluhopisů neoznačí za systematické omezení (tapering).
 • Výnosy stouply, ale technologie se drží. Koruna nakonec bez zisků
  Silné impulsy k akci investoři začátkem týdne postrádají. Pozornost míří především ke středečnímu zasedání Fedu, které sice nepřinese žádné změny politiky a může dopadnout naprosto neutrálně, ale je tu i možnost signálu o začínající debatě na téma budoucích úprav. Do té doby je prostor ke spekulacím, vedle nichž dostane menší prostor i pohled na nová makrodata.
 • Výnosy strmě rostou napříč Evropou a pomáhají euru, akcie se trápí
  Euro se dnes snažilo dostat vůči dolaru až na 1,18, což se nakonec nepodařilo, ale i současná pozice 1,1775 znamená posílení o půl procenta. Tento vývoj je jednou z reakcí na jestřábí komentář hlavního ekonoma ECB, který byl pozitivní na hospodářství eurozóny i vývoj inflačních očekávání.
 • Výnosy strmě stoupají a roste tlak na akcie. Další ztráty pro korunu
  Dopoledne se nálada na hlavních trzích zlepšovala, po poledni je tomu naopak a nepomohla ani slušná data z americké ekonomiky. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby stouply výrazně více, než se čekalo, o dost lepší byly i žádosti o dávky v nezaměstnanosti. HDP za 4Q sice revize vylepšila jen mírně, ale výkon koncem minulého roku je dnes už dost passé. Efekt předchozích příznivých zpráv o vakcínách, zdá se, vyprchal.
 • Výnosy španělských a italských dluhopisů atakují historická minima
  Evropské akcie dál rostou. Pro eurové investory je přes řadu rizik jednoduše těžké akciový trh opustit primárně proto, že výnosy “bezpečných? dluhopisů jsou dál nebezpečně nízko. Přes opatrný návrat inflace v eurozóně do kladných vod se výnos německého desetiletého dluhopisu dál pohybuje okolo -0,10 %.
 • Výnosy těsně před Fedem rostou, akcie pouze vyčkávají
  Vyčkávání na informace ze zasedání Fedu probíhá na akciových trzích při malých změnách hlavních indexů, což platí jak pro Evropu, tak později i pro Ameriku. Dluhopisové výnosy, které včera popadaly, se dnes zvedají. Přestože jde o citelné nárůsty kolem 3 bazických bodů, stále jde o korekci pouze o části včerejšího poklesu.
 • Výnosy USA nedokážou získat zpět 1% - dosáhne EUR/USD 1.2000?
  Minulý týden společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že jsou na cestě k vakcíně Covid-19, která je považována za účinnou ve více než 90% případů. Tento týden přišlo stejné oznámení od společnosti Modern, jejíž třetí fáze splňovala statistická kritéria s účinností vakcíny 94.5% (P <0,0001).
 • Výnosy v USA klesají, zaměstnanci Tesly v Německu se obávají o své zdraví
  Včerejší seance přinesla poklesy evropských akciových indexů. Ty americké naopak rostly díky poklesu výnosů. Objemy obchodů kvůli svátku v Severní Americe nebyly příliš vysoké, to by se však dnes mohlo změnit. Ekonomický kalendář pro dnešek nabízí nepříliš význámná data. Pozornost obchodníků se upře na projevy centrálních bankéřů z Fedu, které jsou naplánovány na odpolední a večerní hodiny. Více informací z dění na finančních trzích se dozvíte již nyní v ranním komentáři.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
CapXmaster srovnani