Ticker Tape by TradingView
Průmysl se propadá rychleji, než se čekalo, propouštění hrozí stále akutněji
Listopadový propad tuzemského průmyslu byl ještě výraznější, než trh předpokládal. Není divu. Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se koncem loňského roku zhoršovaly, jako po celý loňský rok. Zhoršování podmínek probíhalo v posledních měsících roku 2019 prudčeji než po zbylou většinu roku. Česko zkrátka přestalo být „imunní“ vůči zhoršování mezinárodních ekonomických podmínek. Prudčeji než loni v listopadu se provozní podmínky v tuzemském průmyslu zhoršovaly naposledy v krizovém roce 2009.
Důvodem rapidního zhoršování je slábnoucí poptávka jak domácích, tak zahraničních odběratelů. V dohledné době přitom nelze očekávat výraznější zlepšení situace, jelikož objem výrobních zakázek tuzemskému průmyslu v prosinci klesal poměrně silně.
Průmyslové podniky jsou kvůli slábnutí poptávky nuceny snižovat stavy svých zaměstnanců. Zatím to mnohde řeší tak, že nedoplňují zaměstnance, kteří sami odejdou, například do penze. Dochází však již k vlastnímu propouštění zaměstnanců, kteří by rádi pracovali dále.
Primárním zdrojem poměrně ponuré situace v domácím průmyslu je růst nejistoty v mezinárodních obchodních vztazích, který podněcuje zejména americko-čínská celní válka. Ta přispívá ke zpomalování čínské ekonomiky, které se projevuje chřadnutím německého průmyslu, pro jehož výrobky představuje Čína klíčové odbytiště. Chřadnutí německého průmyslu současně „sráží na kolena“ průmysl český, pro který je důležitým odbytištěm zase naopak Německo.
V letošním roce je třeba počítat s mírným poklesem tuzemské průmyslové výroby a s nadále se zhoršujícími provozními podmínky. Zvláště nepříznivě budou zasaženy průmysl hutnický a části automobilového průmyslu, kterážto odvětví jsou vysoce závislá na plynulosti zahraničního obchodu. Obecně bude potížím čelit také těžební průmysl. V těchto segmentech je nejpravděpodobnější pokračování propouštění. Míra nezaměstnanosti v ČR by však nadále měla zůstat nejnižší v rámci zemí EU.
Stavebnictví naráží na nedostatek kapacit – bytů se loni začalo stavět nejvíce od roku 2009
Stavební produkce se v listopadu po propadu říjnovém i zářijovém vrátila k meziročnímu růstu.
Předloni rostl objem stavební produkce meziročně o 9,8 procenta, za rok 2919 bude růst jen zhruba třetinový, konkrétně 3,4 procenta. Letos je pak třeba počítat se stagnací, případně s mírným růstem, který podpoří nutnost rychlejšího čerpání prostředků z fondů EU. Běžící sedmileté programové období totiž příští rok končí.
Růstová dynamika českého stavebnictví postupně zpomaluje, s obvyklým zpožděním za zbytkem ekonomiky. Na růstové dynamice sektor ztrácí nejen kvůli celkovému zpomalení hospodářství, ale i kvůli svým vlastním problémům, jimiž je zejména nedostatek vhodné pracovní síly a dlouhé dodací lhůty, které stavební práce prodražují.
Částečně stavebnictví v porovnání s předloňskem loni zpomalovalo kvůli poměrně vysoké srovnávací základně, jež byla loni podpořena i nezvykle teplou zimou roku 2018. Hlavně ovšem předloni základnu navyšoval celkový boom stavebnictví. Ten způsobil, že stavebnictví relativně záhy narazilo na své limity, například zmíněný nedostatek vhodné pracovní síly. Právě s tím se nyní stále vypořádává, což také z části vysvětluje loňskou celkově jen zhruba třetinovou růstovou dynamiku v porovnání s předloňskem. Tento útlum se přenáší i do roku 2020.
Například počet zahájených bytů byl loni za období od ledna do září nejvyšší od roku 2009. Kapacity stavebních firem jsou tím však do značné míry již vyčerpány, kvůli předchozím takřka deseti dosti hubeným létům, jimiž stavebnictví prošlo. Na současný „nášup“ z poptávkové strany zkrátka stavebnictví není připraveno.
Vhodnou pracovní sílu stavebnictví, jež se po krizi zotavilo nejpozději, „odčerpal“ ve velkém průmysl. Nyní však dochází k postupnému nárůstu počtu zaměstnanců ve stavebnictví, takže se zdá, že stavebnictví přece jenom zpomalujícímu průmyslu „přetahuje“ pracovníky, které lze využít v obou segmentech, například manuálně pracující dělníky. V průmyslu totiž, na rozdíl od stavebnictví, dochází po celý letošní rok k setrvalému meziročnímu poklesu počtu zaměstnanců, který se navíc postupem roku dále prohlubuje.
Ztráta dynamiky tuzemského stavebnictví je patrná i z mezinárodního srovnání. Objem stavební produkce v ČR loni za první tři čtvrtletí meziročně rostl v kontextu EU jedenáctým nejrychlejším tempem. V pololetí ještě stavebnictví rostlo meziročně průměrným tempem v rámci EU, ale v průběhu třetího kvartálu si v pomyslném žebříčku o dvě příčky pohoršilo a vykázalo v rámci EU podprůměrný růst. Potvrzuje to tedy relativně citelné zvolnění tempa růstu stavebnictví v ČR, jelikož za celý předloňský rok rostlo výrazně nadprůměrným tempem v porovnání se situací v celé EU. Předloňský růst stavebnictví byl devátý nejvýraznější v rámci zemí EU. Loni na takový výsledek tuzemské stavebnictví nestačilo.
Situaci v tuzemském stavebnictví pochopitelně komplikují také dlouhá povolovací řízení, která jsou jeho chronickou bolestí. A vlastně bolestí celé ekonomiky, neboť brzdí například důležité infrastrukturní projekty. Bez zrychlení povolovacích řízení nebude možné realizovat například ani ambiciózní Národní investiční plán, který premiér Andrej Babiš představil v půli prosince.
Třeba Maďaři v uplynulých dvaceti lety staví dálnice ve své zemi po přepočtu na obyvatele násobně rychleji než Češi. Maďaři i letos v prvních třech čtvrtletích svým prvenstvím ve zmíněném žebříčku zemí EU dle růstové dynamiky stavebnictví potvrzují, že mají dobře nastavenou koncepci výstavby, jak v oblasti pozemního, tak inženýrského stavitelství. Lépe dokážou využít prostředků z fondů EU, které u nich intenzivněji než u nás plynou na ekonomicky celkově přínosnější stavební projekty.
Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND
Klíčová slova: Objem | Hlavní ekonom | Stavební produkce | Ztráta | Průmysl | Nejistoty | Propouštění | Stavebnictví | Míra nezaměstnanosti v ČR | Poptávka | Andrej Babiš | Lukáš Kovanda | Míra | Zpomalování čínské ekonomiky | EU | Czech Fund | Investiční plán | ROCE | Německo | Celní válka | Čína | Investiční | Průmyslové podniky | Podmínky v tuzemském průmyslu | Míra nezaměstnanosti | Propad | Trh | Ekonom | Podniky | Hospodářství | Národní investiční plán |
Čtěte více
-
Průmysl překvapil pozitivním výsledkem
Tuzemská průmyslová produkce rostla v květnu meziročně o 6,3 %, po očištění o pracovní den bylo tempo o něco pomalejší, stále ale překvapivě silné. Proti loňsku kalendářně očištěná produkce vzrostla o 3,3 %. Konečně výsledek netáhla dolů automobilová výroba, která se naopak významně podílela na celkovém skóre. Růst přišel napříč sektory, na datech je ale znát, že stagnačnímu trendu se český průmysl jen těžko ubrání. Horší výsledek do dalších měsíců predikují i předstihové ukazatele, mj. červnový výsledek PMI. Meziměsíčně proti dubnu byla průmyslová produkce vyšší o 2,4 %. -
Průmysl překvapivě poklesl
Průmyslová produkce v únoru poměrně výrazně zaostala za naším očekáváním, když meziměsíčně poklesla o 2,3 % a meziročně o 0,4 %. Částečně je na vině teplejší zima, která vedla k poklesu elektrické energie. Ale i bez tohoto efektu zůstal za očekáváním zejména výkon automobilového průmyslu a navazujících odvětví jako výroba pryžových a plastových výrobků. -
Průmysl přešlapuje namístě, domácnosti se rozbíhají
Českým domácnostem se vrací optimismus, firmám nikoliv. Asi tak lze ve stručnosti shrnout výsledky posledních průzkumů předstihových indikátorů, z nichž také plyne, co v nadcházejících čtvrtletích bude ekonomiku táhnout a co nikoliv. -
Průmysl příjemně překvapil
Průmyslová výroba v tuzemsku přinesla v červnu dobré zprávy, když neočištěně oproti loňskému roku odepsala jen 7 %, zatímco odhady činily -11,4 %. S přihlédnutím k tomu, že letošní červen měl o dva pracovní dny více, se po očištění o kalendářní vlivy jednalo o meziroční pokles na úrovni 11,9 %. Ve srovnání s květnem tento výsledek po sezónním očištění odpovídá zvýšení objemu výroby o 13,4 %. U průmyslových tržeb došlo meziročně k poklesu o 5,8 %, přičemž výrazněji se na tomto podílel pokles domácích (-9,6 %) nežli vývozních (-3,0 %). Zmenšil se i objem zakázek, kterých oproti loňsku ubylo 3,4 % a i zde byla situace horší z tuzemska (-10,3 %) nežli ze zahraničí (-0,1 %). Evidenční počet zaměstnanců v průmyslu meziročně klesl o 3,8 %, ovšem jejich průměrná mzda vzrostla o 0,7 %. -
Průmysl roste, ale brzdí ho subdodávky
Průmyslová produkce v ČR v červnu oproti květnu vzrostla o 1,0 %. Jen částečně tak kompenzovala květnový pokles o 3,6 %. I takový výsledek je v kontextu zpožděných dodávek komponent do výroby dobrou zprávou. Potěšující je to i s ohledem na červnový pokles průmyslové výroby v sousedním Německu. Červnový výsledek je navíc citelně nad odhady analytiků. Ti v průměru čekali meziroční růst průmyslu o 7,9 %, přičemž náš odhad byl 10,0 % a skutečnost pak ukázala 11,4 %. V květnu činil meziroční růst 32,3 %, ale to bylo dáno nízkou srovnávací základnou z minulého roku. -
Průmysl roste navzdory chybějícím komponentám
Průmyslová výroba v ČR v březnu meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy vzrostla o 3,2 %. My jsme počítali s pomalejším nárůstem kolem 2 %. Nicméně i tak výkon průmyslu v březnu přebil všechny odhady analytiků. Průměrný odhad meziročního růstu činil 12,1 % a skutečnost ukázala 18,2 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů to znamená meziroční expanzi o 14,9 %. To, že vidíme dvouciferná meziroční tempa růstu není až takový důvod k radosti, jako fakt, že průmysl dokáže expandovat i ve srovnání s předchozími měsíci navzdory problémům s dodávkami komponent potřebných při výrobě. Připomeňme, že některé automobilky v březnu oznámili omezení výroby. -
Průmysl roste, stavebnictví stagnuje a zahraniční obchod nemá problém se silnou korunou
Český statistický úřad dnes zveřejnil nové statistiky z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Začneme u průmyslové produkce. Zatímco v listopadu produkce rostla meziročně jen o 0,5 % a vypadalo to na výrazné brždění, v prosinci naopak rostla o 4,0 %. To je vzhledem ke globálním okolnostem velmi dobrý výsledek. -
Průmysl se dál utápí v problémech
Zhoršování podmínek v tuzemském zpracovatelském průmyslu nebere konce. Index nákupních manažerů (PMI) nejen, že zůstává hluboce pod klíčovou hranicí 50 bodů, ale dokonce opět poklesl z 45,3 bodů v červnu na červencových 43,8 bodů. Tento výsledek je výrazně pod naším i tržním odhadem. -
Průmysl se loni propadl nejvíce od roku 2009, letos však poroste o desetinu. Hlubšímu propadu loni zabránila mírnější druhá vlna pandemie i oslabení koruny
Tuzemská průmyslová výroba se loni propadla o osm procent, nejvýrazněji od roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize (tehdy se průmysl propadl o 13,6 procenta). K propadu nejvíce přispěl pokles výroby aut a strojů. Některá odvětví naopak vykázala mírný růst objemu průmyslové výroby, a to navzdory pandemii. Jednalo se zejména o dřevozpracující a navazující papírenský průmysl. Zde se projevila kůrovcová kalamita, jež zemi zasáhla zejména v roce 2018 a která vede k tomu, že je enormní poptávka po zpracování nuceně káceného dříví na pilách. Pandemická situace pomohla k růstu také farmaceutickému průmyslu. -
Průmysl se propadá nejvíce od první vlny covidu. Může za to hlavně kolísavost výroby aut
Průmyslová produkce České republiky v březnu výrazně klesla, a to citelně více než se čekalo. Pokles činí meziročně 11,1 procenta, což je nejvýraznější meziroční pokles od května 2020, tedy od první vlny covidové pandemie. Tehdy ovšem docházelo k rozsáhlým omezením průmyslové výroby, ať už spontánním či administrativně nařízeným, která měla zamezit šíření nákazy. Letošní březnový pokles je však dán také meziročně znatelně nižším počtem pracovních dní. -
Průmysl se propadl o třetinu. Stavebnictví jen o 5 procent
„Pandemie koronaviru téměř zastavila výrobu motorových vozidel v České republice. Důsledky budou katastrofální. Některé firmy odejdou z trhu, jiné budou bojovat s prudkým nárůstem zadlužení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. -
Průmysl se s novým školním rokem nezlepšil
Po velmi nepříznivých srpnových statistikách tuzemské průmyslové produkce, kdy během druhého prázdninového měsíce výroba spadla o 3,2 %, jsme předpokládali, že září bude přeci jenom lepší. Srpen je tradičně poznamenán celozávodními dovolenými, které si tentokráte zejména firmy v automobilovém průmyslu protáhly. Důvodem ale nebyl nezájem o auta, naopak. Ta by se prodávala, kdyby byla. Zejména absence čipů plní odstavné plochy automobilek nedokončenými vozy. A bohužel září na tom nic zásadního nezměnilo. Meziměsíční pokles průmyslové produkce byl dokonce o desetinu procenta hlubší, když dosáhl -3,3 %. -
Průmysl se topí dál
Zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu v listopadu opět zesílilo, když index nákupních manažerů (PMI) klesl ze 47,2 na 46,0 bodů. Naše i tržní prognóza počítala s mírnějším poklesem. Tento výsledek tak podtrhuje klesající trend v průmyslu, který trvá již dva a půl roku a bod obratu se nezdá, že by byl na obzoru. -
Průmysl se v listopadu 2020 vrátil k propadu. Nečekaně ochabuje hlavně poptávka ze zahraničí
Průmyslová výroba loni v listopadu zaostala za očekáváním. Poprvé od srpna 2020 tempo jejího meziročního růstu zvolnilo. Meziročně přidala pouze 0,4 procenta, zatímco v říjnu 1,3 procenta. Meziměsíční dynamika se po růstu v září i říjnu vrátila poměrně nečekaně k poklesu. -
Průmysl se v únoru lehce zadrhl
Excelentní kondice českého průmyslu, na kterou jsme si navykli v posledních měsících, utržila v únoru první šrámy. Oproti loňsku objem výroby poklesl o 2,6 % a zatímco v lednu stahoval výrobu do záporu nižší počet pracovních dnů, tentokrát se na něj vymlouvat nelze – bylo jich stejně jako před rokem. Že únor nebyl právě skvostným měsícem pak potvrzuje i meziměsíční srovnání, které hlásí pokles o plná 2 procenta. Evidenční počet zaměstnanců pak meziročně klesl o 3,3 %. Světlým momentem v aktuálních datech budiž alespoň hodnota nových zakázek, která se meziročně zvýšila o 6,7 %, přičemž za tímto vývojem stály spíše objednávky ze zahraničí (+8,9 %) nežli z tuzemska (+1,5 %). Podobně i tržby chodily v únoru spíše ze zahraničí (+1,2 %), než z Česka (-2,9 %). -
Průmysl se zase zadrhává, škodí mu slabé objednávky v Německa, stále vysoké ceny vstupů i to, že „nejsou lidi“
Průmyslová výroba v dubnu zklamala, zaostala za očekáváními. Meziročně přidala reálně jen 1,2 procenta, meziměsíčně poklesla o 1,9 procenta. Meziroční výkon je slabší než ten březnový i únorový. Důvodem je nyní zejména zadrhávání zahraniční poptávky, které dále oslabuje již tak oslab oslabenou výrobu. Německé tovární zakázky jsou obecně poměrně slabé, což se v dubnu odrazilo i v meziročním poklesu zahraničních objednávek českému průmyslu. -
Průmysl se zotavuje. Stavebnictví hlásí problémy
„Žijeme v zemi, kde linky metra končí v polích. Přesto je extrémně složité vybudovat dostatek nových bytů, které by zvýšily dostupnost bydlení ve hlavním městě. Jde o fatální selhání veřejné správy, o kterém politici vědí, ale dlouhodobě ho nedokážou řešit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. -
Průmysl silně trápí nedostatek komponent
Průmyslová produkce v květnu meziměsíčně klesla o výrazných 3,6 %. Důvodem poklesu je nedostatek dílů a surovin do výroby, a to především ve výrobě automobilů. Právě z důvodu nižší produkce aut jsme počítali s meziměsíčním poklesem průmyslu kolem 1 %, ale realita byla ještě slabší. Pohled na meziroční údaje málokdy tak dobře jako tentokrát maskuje poslední vývoj. V meziročním vyjádření výroba v květnu přidala 32,3 %. Vysoký růst je stále dán srovnáním s minulým rokem, kdy byl průmysl do velké míry uzavřen. To bylo mírně pod naším odhadem 34,0 % a pod mediánem trhu 34,9 %. O vysoké nejistotě odhadů ale svědčí jejich široký rozptyl jdoucí od 30 % do 45 %. -
Průmysl si v červenci připsal další dvě procenta
Navzdory problémům, s nimiž se musí tuzemské průmyslové podniky potýkat, se výroba tohoto největšího tuzemského odvětví v červenci zvýšila meziměsíčně o 2,1 %. V meziročním srovnání byla vyšší o 7,3 %, částečně „díky“ nižšímu srovnávacímu základu. -
Průmysl si vedl dobře, deficit zahraničního obchodu se zvýšil
Český průmysl si v březnu nakonec nevedl vůbec špatně. Obavy trhu (-2,6 % r/r) se nakonec nedostavily a průmyslová produkce oproti březnu 2021 víceméně stagnovala (+0,3 % r/r). Zahraniční obchod se naopak dostal do mírně vyššího deficitu (-13,8 mld. Kč) oproti mediánu odhadu (-5,5 mld. Kč). Pracovních dní měl letošní březen stejně jako ten loňský, takže očištění o kalendářní vlivy nehraje roli.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Tyto 3 akcie jsou mladé, dravé a investorům nadělují zisky 🚀
Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)
Ropu tady našli pozdě. Ománský rijál je ale díky ní třetí nejsilnější měnou světa
Investování do REIT: Pět tipů, podle čeho vybírat REITs do svého portfolia (9. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
David Varga z Fintokei: Spojení brokera a prop firmy je budoucnost tradingu
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Tyto 3 akcie jsou mladé, dravé a investorům nadělují zisky 🚀
Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)
Ropu tady našli pozdě. Ománský rijál je ale díky ní třetí nejsilnější měnou světa
Investování do REIT: Pět tipů, podle čeho vybírat REITs do svého portfolia (9. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
David Varga z Fintokei: Spojení brokera a prop firmy je budoucnost tradingu
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Denní kalendář událostí
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
Šéf SNB Martin Schlegel
Na Novém Zélandu inflační očekávání
V Japonsku hrubý domácí produkt (HDP)
Šéf Fedu Jerome Powell
V USA výrobní index z oblasti Filadelfie
V USA newyorský výrobní index
V USA maloobchodní tržby
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
Šéf SNB Martin Schlegel
Na Novém Zélandu inflační očekávání
V Japonsku hrubý domácí produkt (HDP)
Šéf Fedu Jerome Powell
V USA výrobní index z oblasti Filadelfie
V USA newyorský výrobní index
V USA maloobchodní tržby
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
Tradingové analýzy a zprávy
Putin navrhl přímá jednání s Ukrajinou
Trump označil začátek jednání USA a Číny za úplný restart
Google zaplatí Texasu 1,4 miliardy dolarů jako urovnání za obvinění
Průzkum: Německé podniky trápí hlavně byrokratická zátěž
Čína se dál potýká s deflací
Akciové trhy nervózně čekají na víkendové rozhovory mezi USA a Čínou
Evropské akciové trhy rostly, německá burza vystoupila na nové rekordní maximum
Forex: Americký dolar oslabuje po výstupu na měsíční maximum vůči euru
Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta
Pražská burza posílila na rekordní hodnotu, index PX stoupl o 4,2 procenta
Putin navrhl přímá jednání s Ukrajinou
Trump označil začátek jednání USA a Číny za úplný restart
Google zaplatí Texasu 1,4 miliardy dolarů jako urovnání za obvinění
Průzkum: Německé podniky trápí hlavně byrokratická zátěž
Čína se dál potýká s deflací
Akciové trhy nervózně čekají na víkendové rozhovory mezi USA a Čínou
Evropské akciové trhy rostly, německá burza vystoupila na nové rekordní maximum
Forex: Americký dolar oslabuje po výstupu na měsíční maximum vůči euru
Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta
Pražská burza posílila na rekordní hodnotu, index PX stoupl o 4,2 procenta
Blogy uživatelů
Něco o Slovensku
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CAD a AUD/JPY
Index S&P 500 konsolidoval růst nad 5 600, býci jsou připraveni útočit!
XTB povede nový ředitel. Rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (9.5.2025)
Ticho mezi obchody: Prostor, kde vznikají nejlepší rozhodnutí
Praktické okénko: Výhled na hlavní měnové páry z dlouhodobé perspektivy
Měnový pár EUR/NZD: Analýzy více časových rámců (D1 až H1)
Moje cesta prop tradingem: Týden bez obchodu, ale stále v pohotovosti
Praktická ukázka: A je tady ztrátový týden
Něco o Slovensku
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CAD a AUD/JPY
Index S&P 500 konsolidoval růst nad 5 600, býci jsou připraveni útočit!
XTB povede nový ředitel. Rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (9.5.2025)
Ticho mezi obchody: Prostor, kde vznikají nejlepší rozhodnutí
Praktické okénko: Výhled na hlavní měnové páry z dlouhodobé perspektivy
Měnový pár EUR/NZD: Analýzy více časových rámců (D1 až H1)
Moje cesta prop tradingem: Týden bez obchodu, ale stále v pohotovosti
Praktická ukázka: A je tady ztrátový týden
Forexové online zpravodajství
Česko může na Dukovanech utrpět ztrátu až 416 miliard korun
Češi za dnešní Den matek utratí 470 milionů korun. Až o 10 miliard ročně ale Česko přichází kvůli jejich nevyužitému potenciálu, kvůli nemožnosti pracovat na částečný úvazek, jak je běžné v západoevropských zemích
Trump opakuje chybu USA z 30. let, varuje renomovaný německý institut
Obchodní den v USA končí bez významnějších pohybů
Americké indexy mírně ztrácí
Frankfurtská burza zakončila týden růstem o 0,6 %
Coinbase reportoval za 1Q výnosy mírně pod očekáváním, objem obchodování retailu klesá
Denní shrnutí: Oživení na Wall Street ke konci týdne slábne. Zlato posiluje o 1 % díky slabšímu dolaru
NATGAS roste o 4,5 % na měsíční maximum díky nižší těžbě a silné poptávce 📈
Smíšený sentiment na Wall Street 🗽 Tesla roste o 6 % navzdory slabým prodejům
Česko může na Dukovanech utrpět ztrátu až 416 miliard korun
Češi za dnešní Den matek utratí 470 milionů korun. Až o 10 miliard ročně ale Česko přichází kvůli jejich nevyužitému potenciálu, kvůli nemožnosti pracovat na částečný úvazek, jak je běžné v západoevropských zemích
Trump opakuje chybu USA z 30. let, varuje renomovaný německý institut
Obchodní den v USA končí bez významnějších pohybů
Americké indexy mírně ztrácí
Frankfurtská burza zakončila týden růstem o 0,6 %
Coinbase reportoval za 1Q výnosy mírně pod očekáváním, objem obchodování retailu klesá
Denní shrnutí: Oživení na Wall Street ke konci týdne slábne. Zlato posiluje o 1 % díky slabšímu dolaru
NATGAS roste o 4,5 % na měsíční maximum díky nižší těžbě a silné poptávce 📈
Smíšený sentiment na Wall Street 🗽 Tesla roste o 6 % navzdory slabým prodejům
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Akcie obracejí vzhůru, dolar koriguje ztráty a Trump opět radí Fedu
GBP / USD – 31. 10. 2019
Makro: Evropský prodej aut v lednu setrval v poklesu
Colt CZ: Začalo hlasování mimo zasedání, dividenda 30-32 CZK
Akcie: Technická analýza US. 500, H4
Technická analýza BTC/USD na 10. 8. 2023
Technická analýza intradenního pohybu ceny křížového měnového páru GBP/JPY, čtvrtek 6. února 2025
Denní shrnutí: Trumpova aktualizace o recipročních clech nepoškodila sentiment na Wall Street 📈
Makro: Důvěra v německou ekonomiku nadále slábne
Asijské akcie rostou třetí den v řadě
Akcie obracejí vzhůru, dolar koriguje ztráty a Trump opět radí Fedu
GBP / USD – 31. 10. 2019
Makro: Evropský prodej aut v lednu setrval v poklesu
Colt CZ: Začalo hlasování mimo zasedání, dividenda 30-32 CZK
Akcie: Technická analýza US. 500, H4
Technická analýza BTC/USD na 10. 8. 2023
Technická analýza intradenního pohybu ceny křížového měnového páru GBP/JPY, čtvrtek 6. února 2025
Denní shrnutí: Trumpova aktualizace o recipročních clech nepoškodila sentiment na Wall Street 📈
Makro: Důvěra v německou ekonomiku nadále slábne
Asijské akcie rostou třetí den v řadě
Blogy uživatelů
Na co si dát pozor u prop trading firem - drawdown/pokles na účtu (část 1.)
Moje cesta prop tradingem: Zmařený short a zhoršení obchodních výsledků
EUR/USD podle Elliotta - intradenní náhled
Martingale pre pokročilých
Praktická ukázka: Opět něco nového
Proč a jak korelují ceny ropy a kanadského dolaru (CAD)
Světle zelená svíčka souboj býků a medvědů nerozhodla, řeší se Fed
Společný London Break (1. díl)
Moje aktuální nastavení měnových párů EUR/USD a USD/CAD
Dolar supluje Fed přísnější měnovou politikou
Na co si dát pozor u prop trading firem - drawdown/pokles na účtu (část 1.)
Moje cesta prop tradingem: Zmařený short a zhoršení obchodních výsledků
EUR/USD podle Elliotta - intradenní náhled
Martingale pre pokročilých
Praktická ukázka: Opět něco nového
Proč a jak korelují ceny ropy a kanadského dolaru (CAD)
Světle zelená svíčka souboj býků a medvědů nerozhodla, řeší se Fed
Společný London Break (1. díl)
Moje aktuální nastavení měnových párů EUR/USD a USD/CAD
Dolar supluje Fed přísnější měnovou politikou
Vzdělávací články
Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)
Fintokei – recenze, zkušenosti a hodnocení
Forex zůstává největším trhem na světě
Jak obchodovat „Price Action“ (7. díl)
Jste připraveni obchodovat na reálném účtu?
Nový seminář: Jak vytvářet ziskové AOS
Indikátor Envelopes a jeho využití v bočním trendu
Dánská koruna je odkazem rozpadlé aliance. Přežila i díky mazané válečné reformě
Co je úkolem tradera?
Daně z tradingu a investic - jak danit zisky jako trader a investor
Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)
Fintokei – recenze, zkušenosti a hodnocení
Forex zůstává největším trhem na světě
Jak obchodovat „Price Action“ (7. díl)
Jste připraveni obchodovat na reálném účtu?
Nový seminář: Jak vytvářet ziskové AOS
Indikátor Envelopes a jeho využití v bočním trendu
Dánská koruna je odkazem rozpadlé aliance. Přežila i díky mazané válečné reformě
Co je úkolem tradera?
Daně z tradingu a investic - jak danit zisky jako trader a investor
Tradingové analýzy a zprávy
Putin navrhl přímá jednání s Ukrajinou
Forex: Citi doporučuje short na AUD/USD
Formace hlava a ramena na AUD/NZD
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 9.7.2024
AUD/USD - Intradenní výhled 1.11.2018
Index DAX - Intradenní výhled 7.9.2021
Forex: Koruna si polepšila vůči dolaru
Nejsilnější a nejslabší měny 20.3.2017
Aktuálně otevřené forex pozice 31.12.2018
Technická analýza NZD/CHF a AUD/CAD
Putin navrhl přímá jednání s Ukrajinou
Forex: Citi doporučuje short na AUD/USD
Formace hlava a ramena na AUD/NZD
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 9.7.2024
AUD/USD - Intradenní výhled 1.11.2018
Index DAX - Intradenní výhled 7.9.2021
Forex: Koruna si polepšila vůči dolaru
Nejsilnější a nejslabší měny 20.3.2017
Aktuálně otevřené forex pozice 31.12.2018
Technická analýza NZD/CHF a AUD/CAD
Témata v diskusním fóru
VÝDĚLKY
Výpočet pivotu
Fintokei
5 chyb, které dělá ztrátový obchodník
Akcie ASML: Jeden nový redflag
Obrat na EUR/USD
Diskuze FOREX začátečníků
Fundamentální analýza akciových trhů – dluhové trhy a jejich vliv na akciové trhy (9. díl)
Swing trading: Co o něm potřebujete vědět
Je ČEZ levný?
VÝDĚLKY
Výpočet pivotu
Fintokei
5 chyb, které dělá ztrátový obchodník
Akcie ASML: Jeden nový redflag
Obrat na EUR/USD
Diskuze FOREX začátečníků
Fundamentální analýza akciových trhů – dluhové trhy a jejich vliv na akciové trhy (9. díl)
Swing trading: Co o něm potřebujete vědět
Je ČEZ levný?