Pondělí 03. říjen 2022 16:34
reklama
XTB ambasador Conora McGregor
reklama
ProTradery Purple - strategie
reklama
ProTradery Purple - strategie
reklama
XTB ambasador Conora McGregor

Evropská investiční banka může ČR letos poskytnout přes 30 mld. Kč

22.09.2022 12:05  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Evropská investiční banka (EIB) je připravena poskytnout české ekonomice letos stejný objem investic jako loni, případně i více, tedy přes 30 miliard korun. V rozhovoru s ČTK to řekl prezident EIB Werner Hoyer. Za celou skupinu EIB, tedy za Evropskou investiční banku a dceřiný Evropský investiční fond, činily loni tyto investice přes 1,2 miliardy eur (30 miliard Kč), což odpovídá 0,5 procenta českého HDP.

Přesná výše investic i pro tento rok bude podle něj záviset na předložení solidních a financovatelných projektů ze strany partnerů z českého soukromého a veřejného sektoru. EIB nemá pro jednotlivé země stanoveny žádné investiční kvóty. "Reagujeme na požadavky našich místních partnerů. Čím více kvalitních a udržitelných projektů od českých partnerů obdržíme, tím více budeme do české ekonomiky moci investovat," dodal.

Obecně chce EIB udělat více pro energetickou nezávislost Evropské unie i samotné ČR. "Musíme ještě více podporovat Ukrajinu a urychlit opatření v oblasti ochrany klimatu. To jsou naše priority," poznamenal Hoyer. Klíčovou prioritou pro Česko je podle něj také zajištění spravedlivé a férové transformace v regionech, které jsou závislejší na fosilních palivech, tzv. uhelných regionech. Letos podepsala EIB s lokálními partnery, ČSOB, společností ČSOB Leasing, Českou spořitelnou a firmou SGEF, čtyři úvěrové linky za celkem 570 milionů eur (14,2 miliardy Kč).

Hoyer připomněl, že od roku 1992 EIB do české ekonomiky investovala 24 miliard eur (600 miliard korun). Investice podle něj pomohly téměř všem klíčovým odvětvím ekonomiky, dopravě, energetice, malým a středním podnikům, rozvoji měst a inovacím v ochraně klimatu.

Za posledních deset let EIB v ČR investovala deset miliard eur (250 miliard Kč), z čehož více než polovina byla určena na podporu malých a středních podniků. "Dalších 1,8 miliardy eur (45 miliard Kč) jsme investovali do modernizace energetického sektoru v ČR a 1,3 miliardy eur (32,5 miliardy Kč) do zlepšování její dopravní infrastruktury," podotkl Hoyer.

Loni EIB podepsala mimo jiné tři úvěry, jež budou mít podle Hoyera mimořádný přínos pro českou ekonomiku. Národní rozvojové bance poskytla 200 milionů eur (pět miliard Kč) pro menší a středně velké veřejné projekty. Obce díky nim získají přístup k financování investic do vlastního rozvoje, ale i peníze pro další klíčovou oblast - na projekty zvyšování energetické účinnosti.

"Kromě toho jsme v ČR podepsali první 'zelenou' půjčku a investovali 142 milionů eur (3,55 miliardy Kč) do společnosti ČEPS na modernizaci její distribuční sítě. V neposlední řadě jsme investovali 400 milionů eur (deset miliard Kč) do společnosti ČEZ s cílem rozšířit a posílit její energetickou síť," upozornil Hoyer.

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává peníze na kvalitní projekty, a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

Zdroj: ČTK, Reuters

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Evropská inflace by měla mírně vzrůst
  Společná evropská měna včera proti dolaru mírně ztratila. Zastavila se tak korekce, které jsme byli svědky již v minulých dvou týdnech. Kurz eura oslabil...
 • Evropská inflace dál stoupá díky cenám energií. Dodateční inflační tlaky ale stále nepřicházejí
  Eurostat dnes zveřejnil předběžný (flash) odhad CPI za listopad. Nová čísla příliš nepřekvapila. Meziroční inflace podle nového odhadu sice zrychlila o desetinu na 0,6 %, trh však s tímto výsledkem počítal. Jádrová inflace pak zůstává beze změny a rovněž podle očekávání na 0, 8%.
 • Evropská inflace mírně klesla, její výraznější růst je zatím v nedohlednu
  Výsledky evropské inflace jsou venku a žádné překvapení se tentokrát nekoná. Po včerejším zklamání, které za sebou zanechaly výsledky inflace v Německu, dopadla evropské inflace podle očekávání, když podle Eurostatu v lednu meziročně zpomalila z 1,4 % na 1,3 %. Na meziročním pádu inflace se výrazně podílel právě samotný leden, kdy se inflace na meziměsíční bázi propadla o procento především díky slabšímu euru. Jádrová inflace (bez pohonných hmot a potravin), ale v lednu mírně rostla a vyhoupla se podle očekávání z 0,9 % na 1 %.
 • Evropská inflace mírně vzrostla, euro se vrací nad 1,19 EURUSD
  Čerstvé srpnové odhady evropské inflace jsou na světě a i tentokrát jsme se dočkali mírného pozitivního překvapení. Trh počítal s jejím zrychlením z 1,3 % na 1,4 %, ale srpnová čísla jsou ještě o desetinu vyšší. Ve shodě s konsenzem pak skončila jádrová inflace, která rostla stejně jako minulý měsíc meziročně o 1,2 %. Jedná se zatím o předběžné odhady, ale revize těchto čísel většinou žádné větší odchylky nepřináší.
 • Evropská inflace mírně zklamala, EURUSD se vrací blíže ke středu konsolidačního pásma
  Eurostat dnes zveřejnil předběžný flash odhad listopadové inflace v eurozóně a další růstový stimul se bohužel alespoň pro dnešek na euru nekoná. Data nejsou nijak špatná, ale konsenzus bohužel naplnit nedokázala. Trh totiž pošíval s růstem listopadové inflace z 1,4 % na 1,6 % a dostal pouze 1,5 %. Zklamáním skončila také jádrová inflace, která v listopadu dosahovala podle eurostatu meziročně stejně jako v říjnu jen 0,9 %, zatímco trh doufal v jednoprocentní růst.
 • Evropská inflace opět zklamala, euro se o data opřít nemůže
  Předběžné výsledky evropské inflace jsou venku a Evropské centrální bance uštědřily další zklamání. Podle flash odhadu eurostatu totiž rostla inflace, stejně jako v minulém měsíci, meziročně pouze o 0,2 %, zatímco trh doufal v alespoň mírné zvýšení tempa růstu na 0,3 %. Jádrová inflace podle nových čísel dokonce mírně klela z 0,9 % na 0,8 % proti konsenzu 0,9 %. Inflace v eurozóně tedy zůstává nadále hluboko pod dvouprocentním cílem Evropské centrální banky a bez jakéhokoli náznaku zrychlení.
 • Evropská inflace postupně stoupá, ale stále to nestačí. Pomáhá hlavně stabilizace cen energií
  Že by snad malý záchvěv dobrých zpráv pro Evropskou centrální banku? Dnes v 11:00 přinesl eurostat flash odhad růstu evropské inflace, která meziročně zrychlila o dvě desetiny z 0,2 % na 0,4 %. Trh čekal výsledek o desetinu nižší. Inflace je samozřejmě i nadále hluboko pod inflačním cílem ECB, která by ji chtěla vidět těsně pod 2% hranicí. Vývoj z posledních měsíců ale vypadá přinejmenším sympaticky. Posuďte sami.
 • Evropská inflace roste, ale obchodníci na euru ji zatím příliš neřeší
  V poslední době přichází z Evropy velmi dobré makro a dokonce se začíná zdát, že se konečně „chytla“ také inflace. Koncem roku přišly ze Španělska nečekaně dobré výsledky růstu spotřebitelských cen, které nečekaně zrychlily až na 1,5 %. Zrychlení v druhé polovině roku je přitom skutečně razantní.
 • Evropská inflace v červnu mírně rostla a měla by růst i nadále
  Eurostat dnes zveřejnil předběžné odhady červnové inflace. Většinový konsenzus čekal návrat meziročního CPI ze záporný...
 • Evropská inflace zpět na inflačním cíli, jádrová inflace ale stále neroste
  Eurostat dnes zveřejnil výsledky evropské inflace. Ta rostla v únoru meziročně o 2 % a poprvé od roku 2013 se dostala na inflační cíl Evropské centrální banky. Celosvětově sílící inflační tlaky se tak nevyhnuly ani Evropě, i když stejně jako v případě ostatních zemí, ani v Evropě zatím růst inflace velké obavy mezi centrálními bankéři nevyvolává. Důvod? Jádrová inflace, zůstává stále nízká, což potvrdila i dnešní čísla podle kterých se drží stabilně na 0,9 %. .
 • Evropská komise dnes zřejmě Řím vyzve k přepracování rozpočtu. Ale pozor, Itálie od přijetí eura hospodaří úsporněji než třeba i Německo
  Evropská komise dnes na svém zasedání ve Štrasburku pravděpodobně zamítne rozpočet italské vlády na příští rok. Porušuje totiž podle ní pravidla Paktu růstu a stability. Italský ministr financí Giovanni Tria připouští, že rozpočtový návrh pravidla porušuje, přesto jej Řím už dále upravovat nehodlá. Současný italský kabinet potřebuje financovat poměrné nákladné předvolební sliby, zahrnující daňové škrty, určitou formu univerzálního základního příjmu či reformu penzí.
 • Evropská komise, ekonomická prognóza - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Evropská komise dnes zveřejnila svou tradiční jarní ekonomickou prognózu, jež pokrývá předpokládaný hospodářský vývoj napříč Evropskou unií. Čerstvá prognóza je reflexí optimismu založeného na pokroku ve vakcinaci a v krocení pandemie: Evropská komise zvýšila odhad letošního růstu HDP Evropské unie jako celku na 4,2 %, když předchozí prognóza zveřejněná v únoru počítala s růstem 3,7 %. Navýšena byla také prognóza růstu HDP eurozóny: ten by měl letos činit 4,3 %, zatímco zimní prognóza odhadovala letošní hospodářský růst eurozóny na úrovni 3,8 %.
 • Evropská komise chystá regulaci pro kryptoměny
  „Velké digitální měny jako je Libra od Facebooku mohou výrazně ovlivnit fungování finančních trhů. Je proto v pořádku, že Evropská komise hodlá přijmout jednotná pravidla, která budou digitální měny regulovat podobně jako jiná aktiva,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Evropská komise makroekonomickou předpověď pro ČR zhoršila
  Ekonomika České republiky V loňském roce vzrostla o 2,9 % díky podpoře domácí poptávky. V roce 2017 byl růst 4,4 %. Data vyplývají z pravidelné makroekonomické předpovědi Evropské komise, která tak snížila svůj podzimní odhad růstu v roce 2018 celkem o 0,1 procentního bodu. Dané tempo 2,9 % by si ČR měla udržet i v letošním roce. V roce 2020 má zvolnit na 2,7 %. České hospodářství podpořila především domácí poptávka díky růstu mezd a rekordní zaměstnanosti. Mzdy dle předpokladu i nadále porostou, ke konci roku se očekává zpomalení tvorby pracovních míst. Investice se zvýšily zejména v prvním pololetí díky zpracovatelskému průmyslu a rozmachu veřejných investic podporovaných zejména z fondů EU. Ty by měly i nadále pokračovat ve svém vzrůstu.
 • Evropská komise: Nadešel čas lámání chleba
  Na čtvrteční večer je naplánováno setkání leaderů EU, kteří mají prodiskutovat balíček návrhů na podporu krátkodobé likvidity odsouhlasený před dvěma týdny Euroskupinou. Mezitím se objevily nedořešené názorové neshody ohledně úvěrového limitu ESM a fondu na podporu zotavení, které znovu oživují spory sahající až ke krizi kolem státního dluhu členských zemí z roku 2012. Je patrné, že se blíží politická dohoda, která v této chvíli nebude zahrnovat žádný fond zotavení. Evropská rada by měla dát Euroskupině široký a nepříliš jasný mandát zkoumat možnosti podpory ekonomických aktivit ve světě po odeznění pandemie, aniž by při tom jasně zmínila mutualizaci dluhů.
 • Evropská komise navrhla evropský systém kurzarbeitu
  Lidé nemají mít podle Evropské komise takzvaně díry v peněženkách. Jde o systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak přišli o práci kvůli obrovským ekonomickým dopadům koronaviru.
 • Evropská komise opět zamítla rozpočet Itálie. Britská libra jako na houpačce.
  V pondělí čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že zahájí antidumpingové vyšetřování proti Austrálii. Předmětem vyšetřování má být dovoz ječmene.
 • Evropská komise poprvé v historii odmítla rozpočet členské země EU. Itálie se ocitá na šikmé ploše, dluhopisy zatím reagují mírně
  Evropská komise dnes na svém zasedání ve Štrasburku dle očekávání zamítla rozpočet italské vlády na příští rok. Porušuje totiž podle ní pravidla Paktu růstu a stability. Italský ministr financí Giovanni Tria již dříve připustil, že rozpočtový návrh pravidla porušuje, přesto jej Řím už dále upravovat nehodlá. Italský premiér Giuseppe Conte dnes uvedl, že vláda nemá žádný záložní plán a že příští rok hodlá hospodařit na základě právě toho rozpočtu, který dnes Evropská komise odmítla. Současný italský kabinet potřebuje financovat poměrné nákladné předvolební sliby, zahrnující daňové škrty, určitou formu univerzálního základního příjmu či reformu penzí.
 • Evropská komise posuzuje zvýšení podílu obnovitelné energie v EU na 45 procent
  Evropská komise (EK) posuzuje, zda by Evropská unie mohla do roku 2030 dosáhnout vyššího cíle podílu obnovitelné energie na celkové produkci energie v regionu. Nový cíl by měl být 45 procent místo dosavadních 40 procent, uvedla dnes agentura Reuters. Unie se tak snaží urychlit odklon od ruských fosilních paliv v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
 • Evropská komise potvrdí dobré ekonomické vyhlídky Evropy
  Americký dolar během minulého týdne ztrácel a v sumě nakonec odepsal 2,2 %. Makroekonomická data mu totiž vůbec nepomáhala. Velká většina z nich totiž...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading Room