Neděle 25. září 2022 12:26
reklama
Purple Trading Room
reklama
Webinar energie
reklama
Coinfy
reklama
XTB ambasador Conora McGregor

Reuters: Libanon se blíží ke kolapsu, státní sektor je v rozkladu

18.08.2022 13:57  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Forexové analýzy a zprávy   Tisk


Je pracovní den, ale 50letý zaměstnanec libanonského ministerstva financí Valíd Šaar v práci není a nebyl tam od června. Spěchá, aby zalil zahradu u svého domu v kopcích jižně od hlavního města Bejrútu. Zavlažovač může kvůli vládnímu nařízení mít zapnutý jen hodinu. Poté volá své matce, které se nedaří získat nový pas, protože se příslušný úřad potýká s nedostatkem papíru a inkoustu, píše agentura Reuters.

"Pokud to bude takto pokračovat, veřejný sektor je v koncích," říká Šaar. Stejně jako tisíce dalších státních zaměstnanců v Libanonu již dva měsíce stávkuje kvůli obrovskému poklesu platu v důsledku libanonské ekonomické krize. Ta je označována za jednu z nejhorších v moderní historii světa.

Paralýza státního sektoru se přitom rozšiřuje. Soudci tento týden zahájili vlastní protest, zatímco vojáci si tajně hledají druhou práci, aby se uživili. Kanceláře státní správy se mezitím potýkají s výpadky proudu i nedostatkem základních kancelářských potřeb.

Státní infrastruktura, která je dlouhodobě oslabená v důsledku nekontrolovaného utrácení, korupce a upřednostňování rychlých řešení před udržitelnými, se dostala k bodu zlomu.

"Jsme ve stavu rozkladu," uvedla Lamíja Múbajídová z výzkumného centra ministerstva financí.

Libanonský parlament nemá dostatek paliva pro generátor, který by poháněl výtah. Příslušníci ostrahy tak mezi státními zaměstnanci běhají nahoru a dolů po schodech se vzkazy.

Lidé, kteří si chtěli registrovat nový vůz na úřadu pro motorová vozidla, kvůli nedostatku papíru obdrželi ručně psané kartičky místo řádných průkazů.

Velitelé bezpečnostních složek mhouří oči nad skutečností, že vojáci mají často druhou práci, což je za běžných podmínek zakázané. Nyní jsou ale takové melouchy neoficiálně povolené, jelikož se platy vojáků propadly.

Průměrná měsíční mzda libanonského státního zaměstnance klesla ze zhruba 1000 dolarů (24.000 Kč) na 50 dolarů (1200 Kč). Pokles přitom pokračuje, jelikož libanonská libra dál oslabuje.

To přimělo tisíce státních zaměstnanců, včetně zaměstnanců ministerstev, vládních agentur, škol, univerzit, soudů a dokonce i státní tiskové agentury, zahájit stávku. Na slyšení tento týden nedorazí 350 soudců, kteří se domáhají zvýšení platu.

"Soudci mají hlad," uvedl zakladatel libanonského soudcovských odborů Fajsal Makkí. Doplnil, že ministerstvo spravedlnosti je dlouhodobě podfinancované, takže si soudci léta kupovali papír a inkoust do tiskáren v kanceláři ze svých platů. "Teď už to dělat nemohu, protože by to znamenalo, že bych si nemohl dovolit jíst. Stát se rozhodně zhroutil," dodal.

Vláda zavádí dílčí opatření. V rámci dvouměsíčního provizoria souhlasila se zvýšením denních dávek a poskytováním sociální pomoci většině státních zaměstnanců, čímž se fakticky zdvojnásobil měsíční plat - na pouhých 200 dolarů (4800 Kč), píše Reuters.

Vzhledem k jedenáctinásobnému nárůstu cen potravin a k tomu, že mnoho restaurací a dokonce i poskytovatelů služeb účtuje v dolarech, však tato nabídka smíru zhruba 150.000 libanonských zaměstnanců ve veřejném sektoru neuspokojila.

"Žádný státní zaměstnanec si nemůže dovolit koupit kilo masa nebo kuře. Možná tedy jen jednou za měsíc. Náš život se stal primitivním a kupujeme si jen základní věci," řekl Šaar.

Naual Nasrová, jež stojí v čele sdružení zaměstnanců veřejného sektoru, uvedla, že pracovníci požadují pětinásobné zvýšení platů, a pomoc s rostoucími náklady na vzdělávání a zdravotní péči, což však vyvolává obavy z prudkého růstu inflace.

Státní příjmy mezitím dál klesají, protože výběr daní byl na dva měsíce pozastaven kvůli stávce příslušných zaměstnanců.

Designovaný premiér Nadžíb Míkátí prohlásil, že splnění všech požadavků zaměstnanců "je nemožné a způsobí širší kolaps". Zvýšení mezd podle něj musí přijít "v rámci širšího plánu finanční stabilizace".

Politické frakce se však na takovém plánu zatím nedokázaly shodnout, což vládu stojí některé z nejkvalifikovanějších pracovníků. Téměř šest z deseti státních zaměstnanců buď dává výpověď, nebo to plánuje, což je podle Múbajídové tempo nevídané od občanské války z let 1975 až 1990.

"To nejsou čísla, to jsou nejlepší lidé v libanonském státě... Lidé, které potřebujeme pro obnovu, pro realizaci jakéhokoli plánu strukturálních reforem, které Libanon nakonec podstoupí," dodala.

Šaar, který má doktorát a po téměř třech desetiletích ve státních službách vede daňové ředitelství ministerstva financí, říká, že je demoralizovaný a chce z Libanonu emigrovat.

Odborový svaz státních zaměstnanců, jehož je členem, přišel o zhruba polovinu členů a jeho zástupce pro pracovníky v letectví nedávno z Bejrútu natrvalo odletěl. Těm, kteří zůstali, se zdá, že je hromada libanonských problémů nyní dohnala.

"Minulé roky zničily veškeré naše úsilí," litoval Šaar, když vzpomínal na kroky směřující ke zlepšení státní správy prostřednictvím IT systémů. Tyto plány se však kvůli krizi zhroutily. "Kdo tu zůstane?" otázal se Šaar.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Reuters: G20 podpoří dohodu OECD o minimální firemní dani
  Ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 na svém příštím zasedání 9. a 10. července podpoří dohodu, která stanoví globální minimální firemní daň, a vyzvou k dokončení technických prací, aby mohli v říjnu schválit rámec pro její zavedení. S odvoláním na návrh závěrečného komuniké to dnes uvedla agentura Reuters.
 • Reuters: G7 chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu
  Skupina velkých světových ekonomik G7 chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu. Agentuře Reuters to řekl vysoký představitel G7, který si nepřál být jmenován. Dodal, že G7 se tak chce časově sladit s kroky Evropské unie. Ta se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba, který zásobuje Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
 • Reuters: Indie se chystá zakázat kryptoměny, počítá i s pokutami
  Indie chystá zákon zakazující kryptoměny. Pokud by v zemi někdo obchodoval s kryptoměnami nebo takový digitální majetek vlastnil, dostal by podle zákona pokutu. Agentuře Reuters to řekl jeden z vyšších vládních úředníků obeznámených s plánem. Zákon by byl ranou pro miliony investorů, kteří mají o kryptoměny zájem a Indie by se stala první velkou zemí, kde bude držení kryptoměn nelegální. Indické ministerstvo financí se k tomu zatím nevyjádřilo.
 • Reuters: Investoři poptávají sedmkrát tolik akcií LGES, než firma nabízí
  O akcie jihokorejského výrobce baterií LG Energy Solutions (LGES) je silný zájem, investoři jich v primární veřejné nabídce (IPO) poptávají zhruba sedmkrát tolik, než kolik jich firma nabízí. Agentuře Reuters to řekly dva zdroje obeznámené se situací. LGES je součástí chemické skupiny LG Chem a baterie dodává výrobcům elektromobilů, jako je Tesla, General Motors (GM) a další.
 • Reuters: Investoři vybírají vítěze fotbalového MS i mimo hřiště
  Mistrovství světa ve fotbale je událostí, která přináší obrovské peníze a zaměstnává i hráče na akciovém trhu. Ti jsou tak zaneprázdněni výběrem pivovarů, sázkových firem, hospod či značek sportovního oblečení, které budou těžit z růstu globálních výdajů spojených s mistrovstvím. Není pravděpodobné, že by tato obrovská světová sportovní událost znamenala pro firmy zlom v podnikání, dává jim ale šanci oslovit nové zákazníky a ukázat nové produkty a případně si zajistit růst příjmů i po konci měsíční události, která začíná v Rusku tento týden, píše agentura Reuters.
 • Reuters: Itálie sníží odhad výhledu letošního růstu HDP
  Itálie sníží odhad výhledu letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 4,1 z dříve uváděných šesti procent. Výhled na příští rok naopak zvedne, uvedly zdroje agentury Reuters. Novou ekonomickou prognózu italská vláda zveřejní příští měsíc.
 • Reuters: Italská vláda schválila opatření k ochraně domácí burzy
  Italská vláda včera schválila dekret, který jí umožní využívat zvláštní pravomoci k ochraně milánské akciové burzy před případnými vnějšími hrozbami. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters.
 • Reuters: Koruna během roku posílí na 25,30 EUR/CZK
  Průzkumná agentura Reuters odhaduje, že koruna by měla vůči euru během následujících 12 měsíců posílit o 1,3 % na hladinu 25,30 EUR/CZK (měnový pár EUR/CZK tak oslabí). Agentura tak upravila svůj odhad, ve kterém před měsícem očekávala posílení koruny na 25,13 EUR/CZK).
 • Reuters: Koruna letos posílí
  Podle aktuálního průzkumu agentury Reuters, který se uskutečnil ve dnech 2. až 4. ledna 2018 mezi analytiky a stratégy na devizovém trhu, bude koruna pokračovat v posilujícím trendu a do konce roku 2018 zpevní ve srovnání s koncem loňského roku o 2,4 procenta na 24,95 za euro (měnový pár EUR/CZK oslabí).
 • Reuters: Libanonci kvůli propadu měny nosí štosy bankovek
  Majitel restaurace Antoine Haddád podniká již 35 let. Nyní mu ale dochází naděje, jelikož se Libanon potýká s jednou z nehlubších finančních krizí v novodobých dějinách, píše agentura Reuters.
 • Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
  Stuart Lipton vsadil 1,2 miliardy USD (28,1 miliardy Kč), že britské hlavní město zůstane pánem mezinárodního finančního světa bez ohledu na to, jak dopadne brexit. Šestasedmdesátiletý developer není sám. Za finanční podpory od řady globálních investorů, včetně francouzské firmy Axa, se jeho nákladná sázka na investici v londýnské finanční čtvrti City zatím ukazuje jako správná, píše agentura Reuters.
 • Reuters: Madrid si fiskální dohodu s Katalánskem nemůže dovolit
  Rozpočtová a daňová autonomie, kterou Madrid poskytl Baskicku, by mohla být příkladem řešení problému Katalánska, který vyvolal největší politickou krizí ve Španělsku od zmařeného puče v roce 1981. Podle agentury Reuters si to myslí někteří španělští socialisté, ovšem nikoli katalánská vláda.
 • Reuters: Madurova metoda, jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato
  Nejúspěšnější finanční operace Venezuely se v posledních letech neodehrávaly na Wall Street, ale v primitivních dolech na jihu země. V době hroutící se ekonomiky se vydalo do džungle 300.000 lidí, aby tam v provizorních podmínkách dobývali horninu obsahující zlato. Svými lopatami a krumpáči podporují levicovou vládu prezidenta Nicoláse Madura. Podle údajů centrální banky vláda od roku 2016 odkoupila od těchto "horníků" 17 tun zlata v hodnotě asi 650 milionů dolarů (15 miliard korun), napsala agentura Reuters.
 • Reuters: MMF se do pomoci Řecku finančně nezapojí
  Mezinárodní měnový fond (MMF) se nakonec finančně nezapojí do úvěrové pomoci Řecku a přijme...
 • Reuters: Musk sdělil manažerům, že Tesla musí propustit deset procent lidí
  Americká automobilka Tesla zastavuje v celém světě nábor nových zaměstnanců a deset procent těch současných bude muset propustit. To by znamenalo kolem 11.000 lidí. V interním e-mailu to podle agentury Reuters uvedl šéf automobilky Elon Musk. Dodal také, že ekonomiku podle něj čekají těžké časy.
 • Reuters: Největším rizikem pro ekonomiku se stává Washington
  Ve Washingtonu je nyní těžké najít shodu, ale mnoho šéfů firem a ekonomů je zajedno: největším rizikem...
 • Reuters: Někteří činitelé ECB zpochybňují její prognózy
  Někteří vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) se domnívají, že ekonomické prognózy banky jsou příliš optimistické. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s diskusemi uvnitř ECB. Podle zdrojů "významná menšina" činitelů ECB rozhodujících o nastavení úrokových sazeb vyjádřila na posledním zasedání pochybnosti o předpovídaném hospodářském oživení ve druhé polovině letošního roku a někteří dokonce zpochybnili přesnost prognostických modelů banky.
 • Reuters: Němci tlačí Řecko k odkupu dluhopisů
  Německo navrhuje, aby Řecko odkoupilo polovinu nesplacených dluhopisů od soukromých věřitelů...
 • Reuters: Německá ekonomika se zadrhává
  Německá ekonomika se začala v posledních měsících zadrhávat a nový "wirtschaftswunder?, jak Němci...
 • Reuters: Německá vláda sníží odhad letošního růstu ekonomiky na 2,2 procenta
  Německá vláda sníží odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,2 procenta z 3,6 procenta předpovídaných v lednu. Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj z německé vlády. Německo se nyní podobně jako další evropské země potýká s negativními důsledky války na Ukrajině, která mimo jiné tlačí vzhůru ceny komodit a prohlubuje potíže v dodavatelských řetězcích.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB ambasador Conora McGregor