Seřadit články podle
Martin Lembák
Může pokles na amerických akciích pokračovat?
Krátká odpověď je jistě ano. Od roku 1960 měl index S&P 500 39 dvouciferných propadů, což je zhruba každý druhý rok. Naposledy jsme mohli zaznamenat od léta do podzimu 2023 kolem 10 % a tak se nelze divit i tomu stávajícímu. Aby se dalo hovořit o medvědím trhu, byl by nutný drawdown více jak 20 %. To však bez příchozí recese ekonomiky je velmi vzácné a došlo k němu v historii rámci velmi překoupených trhů a technických problémů „flash crash“ jako 1962, 1987 nebo náhlém šokovém zásahu centrální banky (Fed) zvýšením sazby v 2022.
Valuační výhoda japonských akcií
Po dalším silném výkonu na americkém akciovém trhu v roce 2024 je pravděpodobné, že i tento rok bude v zelených číslech. Očekávání ohledně růstu americké ekonomiky pro 2025 jsou značně optimistické, kolem 2 - 3 % a odhady růstu zisků firem v indexu S&P 500 jsou I dvouciferné.
Fed snížil sazbu, což je pozitivní pro riziková aktiva
Americká centrální banka (Fed) v podstatě udělala to, co ji trh po několika předchozích datech z trhu práce naznačoval a snížila Fed funds sazbu o 0,5 procentních bodů (oproti konzervativnějšímu odhadu 0,25) do pásma 4,75 – 5 %. Dále se očekává snížení ještě 0,50 % do konce roku a dalších 1,5 procentních bodů v letech 2025-2026.
OPEC+ prodloužil produkční škrty
Po ochabujícím uptrendu z počátku roku u ropy se dalo čekat, že OPEC+ přistoupí k prodloužení produkčních škrtů. Celkové omezení těžby činí 5,86 miliónů barelů za den (mbd). Z toho 3,66 mbd. škrtů mělo expirovat do konce 2024 a dobrovolné škrty 2,2 mbd. měly běžet do poloviny 2024. Nyní byly 3,66 mbd. prodlouženy do konce 2025 a 2,2 mbd. do konce září tohoto roku (od kdy pak bude rok škrty redukovat). Další zasedání OPEC+ je 1.12. 2024. Celkové škrty představují dnes kolem 5,7% světové denní poptávky.
Japonský jen potřebuje redukci sazeb Fedem a ECB
S příchodem druhého kvartálu tohoto roku japonská centrální banka (Bank of Japan - BOJ) odstartovala počátek konce globálního poskytovatele likvidity západním ekonomikám, které utahovaly prudce monetární politiku v boji s vyššími inflačními tlaky.
Může pokračovat silná koncentrace akciového trhu?
Ekonomika posledních let vytvořila velmi příznivé prostředí pro technologické firmy. V pandemii hlavně firmy jako Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, Apple a Netflix a Zoom (Tesla namísto Zoom dnes tvoří tzv. „Velká 7”) hrály významnou roli pro pokud možno produktivní práci z domova, udržení kontaktu s okolím a poskytnutí zábavy.
Akcie jsou na maximech. Je dobrý nápad nakupovat?
Minulý týden vyšší než očekávaná inflační data v USA ukázala na značnou citlivost rizikových aktiv jako akcie na horší data a jejich potenciálně rychlou a větší korekci. Začátkem roku se indexy jako S&P 500 nebo Nasdaq 100 dostaly na nové historické maxima a uplynulý trading týden ukončili 5-ti týdenní vítězné tažení.
Záznamů na stránku
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Dlhodobé obchodné príležitosti na forexe – CAD/CHF, USD/CHF, NZD/USD
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Poďme sa pozrieť CAD/CHF, USD/CHF a NZD/USD z weekly a daily timeframe. Príležitosti ponúkajú obrovské možné zisky.

Býci slaví další historická maxima, index S&P 500 je nad 4 500
Americký akciový index S&P 500 má za sebou silný týden, když na denní bázi ztratil pouze ve čtvrtek. Celkově si za pět obchodních seancí připsal 1,52 % a je na novém rekordu.

„Premostenie“ determinantov pre zisk
Vo svojich článkoch uvádzam jednotlivé determinanty pre úspešné obchodovanie. Počet týchto činiteľov je vysoký, avšak dnes ich skomprimujem z môjho pohľadu do troch najdôležitejších. Mám za to, že niektorým čitateľom sa náročnosť takýchto determinantov zdá až príliš exponovaná, ale z pohľadu dnešného článku nadobudne charakter jednoduchosti. Vedomosti – skúsenosti – duševné prostredie obchodníka. Tri hlavné piliere úspešnosti. Iste, od nich sa odvíja množstvo iných, ale podstata úspešnosti spočíva práve v týchto troch.

Trading analýza amerického akciového indexu S&P 500 a měnového páru EUR/USD
Nadějné poklesy z přelomu týdne americké akciové indexy bohužel neudržely a dnes, na horších datech z americké nezaměstnanosti, výrazněji posilují, když některé z indexů dokonce vytvářejí nová historická maxima. Horší data totiž implikují investorům oddálení či snížení počtu očekávaných zvýšení úrokových sazeb v tomto roce, což trhy zatím samozřejmě berou optimisticky a pro jistotu posilují.

Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy vlnové teorie 17.11.2014
Týdenní aktualizace podle Elliottovy vlnové teorie...

Iracionálne rozhodnutia - súčasť investičného diania
Iracionálne rozhodnutia vo svete tradingu a investovania sú bežným javom, ktorý môže mať vážne dôsledky na finančné portfóliá jednotlivcov, ale aj inštitucionálnych investorov. V zákutiach investičného sveta sa odohrávajú príbehy, ktoré spájajú ľudí a ich rozhodnutia s pohybom trhu. Niekedy sú to emócie, ktoré tancujú medzi ziskom a stratou. Strach, chamtivosť, panika – tieto pocity sa môžu zmocniť aj najskúsenejších obchodníkov, vyvolávajúc lavínu neuvážených rozhodnutí a prešľapov.

Elliottova vlnová teorie pro měnový pár EUR/AUD, kukuřici a pšenici
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro měnový pár EUR/AUD, kukuřici a pšenici. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.

Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru
Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.

Ropa za 150 USD?
Ceny ropy v důsledku rusko-ukrajinské války pochopitelně zdražují. Ruské dodávky na světový trh přesahují 10 % podíl, za ropu není v průmyslu a dopravě žádná plnohodnotná náhrada a riziko embarga i na vývoz ruských energií roste.

Plány, cíle, příležitosti
Každý člověk má nějaký plán pro svoji budoucnost, pro svůj cíl. Někdo ambiciózní, někdo skromný, někdo nějaký jiný. Jaké jsou ale skutečně cíle a jaké jsou plány vedoucí k jejich naplnění, to vlastně neví nikdo nikdy.


Nové kryptoměny, do kterých investovat?
Decentralizovaný svět financí se stále více a více stává oblíbeným tématem nejenom všemožných spekulantů, ale dostává se i do podvědomí známým investorům, podnikatelům a někdy dokonce politikům. Někteří z těchto vlivných lidí stále více prosazují investování do těchto aktiv a věří v to, že jednou digitální měny převezmou otěže dnešního monetárního systému

Dialogy s brejk-auťákem
V tomto příspěvku bych chtěl trpělivým čtenářům (trpělivost je jedna z vlastností, která ctí tradera) přiblížit svůj život s breakouty a taky trochu narušit tu myšlenku, že kdo má AOSka, nemusí nic řešit co se týče psychologie obchodování. Ujišťuju všechny, že jsem zcela duševně zdráv, nicméně pro účely tohoto článečku si zahraju na rozdvojenou osobnost a ukážu pár dialogů sebe sama s mým druhým já – kovaným a zoceleným statistickým brejk-auťákem (dále jen „BA“).

Zradná volatilita a likvidita: Kryptomeny
V tomto blogu sa nechcem moc sústrediť na potenciálne zisky tak ako skôr na riziká spojené s trhmi a ich porovnanie. Obecne platí, že čím väčšie potenciálne zisky, tým väčšie riziko. Viac pravda to byť ani nemôže. Hlavne po tom čo sa stalo dnes 19.5.2021.

Trhy věří v obchodní dohodu USA a Číny
Americká delegace se minulý týden setkala s čínským prezidentem v Pekingu, což vnímaly trhy jako velmi pozitivní impuls k dalšímu růstu. V pozadí rostoucí důvěry v dosažení obchodní dohody a zažehnání hrozby dalšího vládního shutdownu v USA se tak akciovým indexům podařilo růst již osmý týden v řadě. Optimismus posiluje také fakt, že americký prezident Donald Trump je ochotný posunout plánovaný deadline z konce března o 60 dní, pokud nebude dosaženo obchodní dohody. Obchodní vyjednávání na vyšších úrovních budou pokračovat tento týden ve Washingtonu. Pokud nebude do 1. března dosaženo dohody, Spojené státy by měly reagovat zvýšením celních přirážek na některé čínské dovozy.

Stejné chyby, stejné známky
Toto klasické připodotknutí, které jsem použil v nadpisu, si určitě všichni vybaví jako slavný výrok z filmu „Marečku, podejte mi pero“. Tuček a Šlajs – „stejné chyby, stejné známky“. Přemýšlel jsem, jak vystihnout podstatu toho, o čem chci psát a i když souvislost je trochu jiná, mně se prostě tato „hláška“ ohromně líbí.

Čína jde proti proudu
Zatímco západní svět bojuje s inflací zvyšováním úrokových sazeb, druhá největší světová ekonomika je snižuje.

Rychlé a nečekané poklesy na trzích představují pro obchodníky užitečný test řízení rizik
Každý, kdo byl v uplynulých dnech obchodně přítomen na trzích, se tak stal reálným účastníkem další z historicky zajímavých a důležitých událostí na finančních trzích, o kterých se bude ještě dlouho mluvit a psát. Akciové trhy, některé komodity či měnové páry předvedly několik let nevídané rekordní pohyby, které budou i na dlouhodobých grafech ještě dlouho patrné?

Začala válka, americké akcie ale obrátily k růstu
Zkrácený obchodní týden v USA byl ve světle začátku otevřeného válečného konfliktu na Ukrajině mimořádně zajímavý a plný zvratů. Denní svíčky na grafu jsou opět vysoké a index S&P 500 klesl intradenně na nejnižší úroveň od začátku roku, aby po čtvrtečním obratu a pátečním pokračování růstu celkově zpevnil o 0,82 %.

Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy vlnové teorie 21.4.2014
Týdenní aktualizace podle Elliottovy vlnové teorie...