Středa 07. červen 2023 01:22
reklama
The Trading Pit
reklama
Purple - Panelova diskuze
reklama
Dukascopy new
reklama
ActivTrades banner

Akcie British American Tobacco - lístek do ráje nebo do pekla?

Napsal:   Sekce: Akcie

V dnešním blogu bych se ráda věnovala akcii skupiny British American Tobacco, která je podle mého názoru zajímavou příležitostí pro dlouhodobý obchod a navíc nabízí i nadprůměrný výnos z dividend. Investice do tabákového průmyslu sebou ale nese i svá rizika.O tabáku a British American Tobacco

Tabákový průmysl je už delší dobu mimo oficiální zájem jak investičních médií, tak institucionálních investorů. V rámci trendu ESG investic (Environmental, Social a Corporate Governance Investments) je tabákový průmysl brán jako neetický, a tedy nehodný institucionálních peněz, ačkoli realita je taková, že hodně lidí kouří a velmi pravděpodobně bude kouřit bude i nadále. V průběhu nekonečných lockdownů, kdy byli lidé zavření doma, vzrostla spotřeba cigaret (kdo by se divil, že?), takže rok 2020 byl pro tabákové společnosti rok nádherných profitů.

Společnost British American Tobacco byla založená už v roce 1902 a v roce 2019 byla považována za největší tabákovou společnost na světě bráno podle tržeb (zdroj: Wikipedie). Aktuálně má 16,1 milionů zákazníků po celém světě, kteří využívají buď klasické nikotinové produkty jako jsou třeba Lucky Strike cigarety nebo alternativní e-cigarety (zdroj: bat.com).

Akcie British American Tobacco (BATS.UK)

Akcie British American Tobacco se primárně obchodují na londýnské burze, BATS je součástí FTSE 100 Indexu. Aktuální tržní kapitalizace British American Tobacco se pohybuje kolem 59 miliard liber, což British American Tobacco řadí do první desítky společností v indexu FTSE 100.

Covidový krach na začátku roku 2020 stáhl akcie BATS z 35 liber až na 24 liber, což byl propad o více než 30%. Z pádu se BATS ještě zcela nezotavila a obchoduje se aktuálně lehce nad hodnotou 25 liber.


Proč myslím, že akcie British American Tobacco stojí za úvahu?


Technická analýza:

W1 graf: Na týdenním grafu se akcie pohybuje pod 100 SMA (červeně) i 200 SMA (modře), 100 SMA je pod 200 SMA, takže dle technické analýzy je na týdenním grafu akcie v downtrendu. 100 SMA navíc funguje jako rezistence a zdá se, že nechce akcii pustit výše nad 29 - 30 liber.  

D1 graf: Na denním grafu se akcie většinu letošního roku obchoduje v pásmu a nevypadá to, že by se chystala k průrazu nahoru.

Širší kontext na MN grafu: Když se na ale BATS podíváme z nejširšího kontextu na měsíčním grafu, aktuálně se obchoduje kolem úrovní, které nebyly prolomeny od roku 2010. To z BATS podle mého názoru dělá zajímavou příležitost pro odvážné kontrariány, kterým nevadí počkat si na růst delší dobu.


Fundamenty a rizika:

Lidé kouřili, kouří a domnívám se, že kouřit budou i nadále, takže bych neměla obavu, že BATS nebude i v budoucnu generovat profity. BATS na svém webu velmi šikovně vyzdvihuje sounáležitost s principy udržitelnosti a s ESG principy a zavazuje se být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Navíc chytře inovuje produkty tak, aby byly více „udržitelné“ a byly tedy v souladu s aktuálními ESG trendy.

ESG ale zároveň představuje riziko. Z mého pohledu se z ESG investic stává nebezpečné dogma a není tedy jisté, že se tabákový průmysl nedostane na ránu podobně jako je aktuálně uhlí, plyn či ropa. Fundament společnosti by to zřejmě nezměnilo, oficiální zařazení tabáku do „fuj kategorie“ pro institucionální peníze by ale mohlo cenu akcií poslat ještě níže.

I tak si myslím, že z dlouhodobého pohledu (3-5 let) má BATS potenciál pro růst aspoň na před-covidové hodnoty.


Dividendový aristokrat:

Co dělá z BATS nádhernou investici, je však dividendový výnos. Poslední roční výnos byl neskutečných 8,3% (brutto), BATS vyplácí dividendu kvartálně. Další ex-Dividend den je 23. prosince 2021, takže každý, kdo k tomuto datu bude vlastnit akcie BATS, dostane kvartální dividendu, ta je vyplácená v závislosti na tom, jakého máte brokera. Luxusní dividenda a kvartální výplaty tak dělají z BATS skvělého adepta na pravidelný investiční cash flow výnos i v dobách, kdy se akciový trh dočasně dostane do downtrendu.


Parametry obchodu:

Vstupní cena: Se vstupem čekám buy limitem na hodnotě 25 GBP.

Take-Profit: 34,50 GBP. Ačkoli BATS primárně beru jako dlouhodobou investici, pokud se dostane na úroveň 34,50 GBP, kapitálový zisk 38 % bych rozhodně vybrala a obchod ukončila.

Stop-Loss: dle mé obchodní strategie akcie neobchoduji na páku a SL nezadávám. Pokud jsem přesvědčená o tom, že fundamentálně se jedná o dobrou společnost, akcii držím tak dlouho, dokud nedojde na Take-Profit.

W1 graf:


D1 graf:


MN graf:


Úspěšné obchodování!

Marika Čupa

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • After-lunch breakout na DAXu
  Můj názor na takzvaný London breakout (dále jen „LB“) asi již znáte (tímto termínem si já označuji všechny breakouty, které jsou fixované na pevný čas vystavení pokynu do trhu a průraz časového pásma určité délky do onoho okamžiku, nemusí to být nutně právě 9 hodin a časové pásmo od 8 do 9 hodin). Pokusím se sem dát strategii na DAX a současně ukázat na možná úskalí celého procesu obchodování a backtestingu.
 • Ach ta geometrie!
  …aneb všude samé trojúhelníky…
 • Ach ty daně
  Ach ten ministr zdravotnictví. Nový ministr vypadá rozumně, ale zase tam je nějaký problém.
 • Ach ty ztráty
  Budu se opakovat. Ztráta je nedílnou součástí tradingu a nám, obchodníkům nezbývá než se s tím vyrovnat. Kdo se s tím naučí žít, má nakročeno k tomu uklidnit svoje obchodování a tím se přiblížit skvělým výsledkům. Pamatujte, že ztráta je jedinou věcí, kterou máte v tradingu zcela ve svých rukách. A jak říkám, mějte pod kontrolou ztráty, zisky už potom vždy nějaké přijdou.
 • A je to tu zase! Přichází inverze
  Řeč bude samozřejmě o inverzi výnosové křivky, jednom z nejvíce spolehlivých indikátorů přicházející recese. Když se výnos 10letých amerických vládních dluhopisů dostane pod krátkodobý výnos, pokles ekonomiky Spojených států můžeme čekat v následujících 6-18 měsících. Trh totiž očekává, že americká centrální banka (Fed) bude muset v blízké době kvůli recesi snižovat úroky.
 • A jsme tam, kde jsme byli před 10 lety
  Shoda u představitelů americké centrální banky (Fed) na rychlejším zvyšování úrokových sazeb trhy překvapila, protože poslední roky Fed hrál spíše holubičí kartu a odsouval utahování měnové politiky dál do budoucna. Poslední data z amerického trhu práce sice Fed zase trochu zbrzdila, jeho optimismus ukazující na rychlejší americkou ekonomiku, která si vyšší sazby zaslouží, však můžeme potvrdit.
 • Aká úroveň páky je bezpečná?
  Zhruba pred dvoma rokmi v rozhovore pre CNBC Warren Buffett parafrázoval svojho partnera Charlieho Mungera, že sú iba tri možnosti ako môže múdry človek dostať na mizinu a to kvôli alkoholu, ženám a páke (“My partner Charlie says there is only three ways a smart person can go broke: liquor, ladies and leverage.”). Ako si poradiť s alkoholom a ženami je téma na celú knihu, tak sa pozrime ako si postrážiť páku.
 • Akcie Adobe Inc – kdo koupí, neprohloupí?
  Kdo by neznal společnost Adobe Inc, autora PDF dokumentů a výrobce grafických programů Adobe Photoshop, Adobe Illustrator či programů pro publikování nebo čtení PDF dokumentů. V posledních pár týdnech akcie Adobe prošly hezkou korekcí, proto se domnívám, že opravdu kdo koupí, neprohloupí.
 • Akcie AT&T - kontrariánský poklad… nebo ne?
  V dnešním blogu bych se ráda věnovala akcii skupiny AT&T, která se rozhodně neřadí mezi růstové akcie a už vůbec nemá sexy charisma jako třeba FAANG akcie. Domnívám se však, že má zajímavý potenciál, a tak jsem se rozhodla prozkoumat jí blíže.
 • Akcie bank jsou překvapivě nízko
  Bombastický růst technologických akcií pořád nekončí. Naopak na vlně rozvolňování a stimulů americké vlády se přidává k akciové horečce i retail, automotive a ostatní průmysl. Index Nasdaq od předpandemického maxima v únoru 2020 přidal 42 %, index S&P 500 mu zdatně sekunduje s růstem o 25 % za stejné období.
 • Akcie jako v roce 1999?
  Americký akciový trh se začíná chovat čím dál více iracionálně. Při svých vysokých úrovních se zvyšuje i volatilita a spekulační hry s akciemi Gamestop na ospravedlnění aktuálních cen příliš jistoty nepřidává. Vnucuje se otázka, jestli třeba taková Tesla není jen jeden velký Gamestop založený na mesiášském vnímání Elona Muska. Celá situace tak připomíná rok 1999, kdy své peníze na trh vrhají i nezkušení investoři a namísto fundamentu a očekávaných zisků obchodují impulzivně na základě předchozího růstu a „hot tips“.
 • Akcie jsou nejdražší za 16 let
  Zdá se, že po roce 2016, kdy přiletěla volební překvapení hlasováním o Brexitu i americkými prezidentskými volbami, se letošní evropská politická smršť nekoná. Nizozemské a teď ani francouzské volby nenapovídají, že by mělo dojít k revoluci s příchodem vlády krajní pravice a nástupem protekcionismu, který by v mezinárodním obchodě změnil zavedené pořádky.
 • Akcie, které se vyplatí sledovat v roce 2020: Delta Air Lines, HP, Morgan Stanley
  Dvanáctiletý cyklus růstu americké ekonomiky stále nedošel svému konci, a jedná se tak o prozatím vůbec nejdelší období bez krize. Došlo sice ke korekcím akciových indexů, nicméně investoři nakoupili klesající akcie zpět a rozhodli se navyšovat dlouhé pozice.
 • Akcie, ktoré vládnu všetkým ostatným: Veľká Technologická 5ka (Big Tech 5)
  Americkí technologickí giganti upútali pozornosť verejnosti. Štyria z veľkej päťky sa nedávno predstavili pred americkým Kongresom, aby prediskutovali svoje protisúťažné obchodné praktiky a obavy o súkromie.
 • Akcie měsíce XTB: vyplatí se investovat do zemědělství?
  O společnosti OCI, dříve nazývanou Orascom Construction Industries, asi slyšel jen málokdo. Firma se totiž nezabývá sexy tématy jako jsou elektrická auta nebo umělá inteligence. I tak, nebo možná právě proto, stojí podle analytika XTB Tomáše Cverny za pozornost. O jakou společnost se tedy jedná?
 • Akcie NVIDIA - nejlepší ochrana proti inflaci a bankovní krizi
  Jednou z nejlepších investic bylo letos pořízení této akcií společnosti Nvidia. A to i přesto, že se jedná o akcii z technologického sektoru, který měl nejvíc trpět zvedáním úrokových sazeb. I když jde o akcii, jejíž PER se pohybuje na astronomické hodnotě 153, potenciální investor opravdu nemohl svého koně vybrat lépe. Cena akcií Nvidia vzrostla od začátku roku o 84 % a je nejvýkonnější akcií z indexu Nasdaq, následovná Metou 70 % a Teslou 57 %.
 • Akcie signalizujú vyčerpanosť
  Nový rok je tu a to znamená, že Santa Rally je definitívne na konci. Uvidíme začiatkom roka pokles akciových indexov?
 • Akcie sú na dôležitej križovatke
  Nasledujúce dni môžu zásadným spôsobom definovať vývoj akciových trhov pre najbližšie mesiace. Po tom ako sme tu mali masívny prepad začiatkom februára sa trhy upokojili a volatilita sa znížila. Otázkou však naďalej ostáva ktorým smerom sa bude uberať strednodobý trend?
 • Akcie TESLA: Bublina nebo reálná hodnota
  Tesla je miláčkem akciových trhů letošního roku. Ještě před zásahem koronaviru prudce rostla cena akcií této automobilky, za letošní rok pak přidala už téměř 300 %. Po úspěšném startu čínské Gigafactory a jen nepatrném poklesu výroby v druhém letošním čtvrtletí se začaly množit spekulace, že v době pokoronavirové to bude právě Tesla, která bude z automobilového trhu ždímat zisky za podpory vlád po celém světě hrající nízkouhlíkovou kartu a ostatní automobilky se budou jen vypořádávat s rostoucími náklady.
 • Akcie Tesly na 800 USD?
  Ahojte tradeři, dnes se podíváme na situaci kolem Tesly a co nám ukazují grafy.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXPRIMUS
TFIFX
TradeCentrum
reklama
Swissquote Bank