Pátek 30. červenec 2021 03:03
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Purple Trading Jaroslava Tupého
reklama
Purple Trading Ebook 5 strategii

EU a Indie obnoví obchodní jednání a posílí spolupráci, shodli se lídři

09.05.2021 07:57  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Forexové analýzy a zprávy   Tisk


Evropská unie a Indie zahájí nová jednání o obchodní dohodě a smlouvě o ochraně investic. Shodli se na tom včera prezidenti a premiéři unijních zemí s předsedou indické vlády Naréndrou Módím. Obě strany se chtějí také dohodnout na ochraně regionálních výrobků. Domluvily se rovněž na další spolupráci v boji proti pandemii způsobené šířením nového koronaviru a proti globálním změnám klimatu.

"EU a Indie otevírají novou kapitolu vzájemných vztahů. Jsme dvě největší demokracie světa a v mnoha oblastech přirození partneři," prohlásil po zhruba devadesátiminutové videokonferenci předseda Evropské rady Charles Michel.

Obě strany už v minulosti částečného pokroku v obchodních jednáních dosáhly. Indie v posledních desetiletích například snižovala či rušila některá omezení pro export ze zemí EU, inkasuje však stále vysoká cla za dovoz některých zemědělských produktů nebo aut. Obchodní jednání zahájená v roce 2007 však byla bez konečného zdaru přerušena o šest let později. Brusel a Dillí teď chtějí vazby dál posílit a usnadnit vzájemný obchod a investice i kvůli obavám z rostoucího vlivu Číny.

Více než miliardová asijská země se momentálně potýká s výrazným růstem počtu nakažených covidem-19, kvůli němuž denně umírají tisíce lidí. Přístup k vakcínám má přitom země velmi omezený.

"Ujistili jsme premiéra o naší solidaritě a podpoře se vším, co je nyní potřeba, od generátorů kyslíku přes léčiva až po ventilátory," popsala konkrétní pomoc směřující z EU do Indie předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. K pomoci v hodnotě 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč), kterou unie posílá Indii v těchto dnech, v budoucnu podle šéfky EK přibude další.

Lídři se ve čtyřstránkovém společném prohlášení zavázali, že budou spolupracovat v dalším postupu proti pandemii a usilovat o dostatek vakcín pro země celého světa.

Evropský blok se s Indií dohodl také na spolupráci v technologiích a energetice. Cílem je mimo jiné budovat rychlé komunikační propojení, spolupracovat při vesmírných programech nebo při tvorbě chytrých energetických sítí. Evropské země se budou podílet na stavbě železnice a metra na několika místech v Indii. Podle jednoho z indických vládních činitelů citovaného agenturou Reuters budou součástí kooperace společné infrastrukturní projekty v Africe, Asii a v Tichomoří.

Posílit spolupráci chtějí obě strany i v ochraně ovzduší, kde se EU snaží jít příkladem dalším velkým znečišťovatelům. Indie patří k signatářům pařížské dohody o ochraně klimatu a podobně jako EU hovoří o možnosti dosažení takzvané klimatické neutrality do poloviny století. Více koordinovat hodlají také podporu recyklace odpadů či ochranu čistoty vod.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • ESM uzavřel svůj program na pomoc španělským bankám
  Evropský stabilizační mechanismus (ESM) uzavřel svůj program na pomoc španělskému bankovnímu...
 • ESM vznikl loni na podzim, zatím pomáhá Španělsku
  Základní údaje o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), jenž je předmětem doplňku lisabonské...
 • ESM žádnou finanční pomoc Itálii nechystá
  Evropský záchranný fond ESM žádnou finanční pomoc Itálii nepřipravuje, ačkoli některé italské banky mají problémy a potřebují nový kapitál. Řekl to dnes šéf fondu Klaus Regling. Obavy o italský bankovní sektor zesílily po neúspěšném referendu o ústavních změnách, které se v Itálii konalo minulý týden a jehož výsledek přiměl premiéra Mattea Renziho k podání demise.
 • Estonsko zvažuje zavedení vlastní kryptoměny
  Estonsko jako první země v Evropě zvažuje, že zavede vlastní kryptoměnu. Takzvaný estcoin by byl určen hlavně cizincům, kteří mají zájem v této pobaltské zemi prostřednictvím internetu založit firmu. S nápadem přišel vedoucí vládního programu e-Residency Kaspar Korjus. V rámci programu mohou cizinci za tímto účelem získávat od roku 2014 digitální identitu.
 • EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
  Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur (přes 242 miliard Kč) pro leteckou společnost Lufthansa. Po intenzivním vyjednávání s Evropskou komisí Berlín souhlasil s tím, že Lufthansa sníží počet svých letadel ve Frankfurtu a Mnichově. Letecká společnost v prohlášení uvedla, že se na obou z letišť vzdá 24 slotů, tedy přidělených časů pro vzlety a přistání, čímž vznikne prostor novým konkurentům. Balíček musí ještě schválit dozorčí rada a akcionáři společnosti.
 • EU a Británie dokončují politickou deklaraci o vztazích
  Británie a Evropská unie nadále vyjednávají o podobě politického prohlášení, které se stane základem budoucích vztahů mezi Bruselem a Londýnem. Britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker sice učinili ve středu v této věci pokrok, dokument ale stále není hotový. S Mayovou se dnes setká rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země unii do konce roku předsedá.
 • EU a Británie zahájily další kolo rozhovorů, spory přetrvávají
  Po více než měsíční přestávce vynucené šířením koronaviru se dnes opět rozběhly rozhovory o budoucích vztazích Evropské unie a Británie. Vyjednávací týmy v čele s Michelem Barnierem a Davidem Frostem se na dálku prostřednicvím videokonferencí pokoušejí sblížit v mnoha ohledech stále velmi rozdílné postoje obou stran. Šéf unijních vyjednavačů Barnier seznámí veřejnost s výsledkem nového kola v pátek po jeho skončení, uvedl dnes mluvčí Evropské komise.
 • EU a Čína dojednaly úvodní dohodu o investicích
  Evropská unie a Čína dnes dojednaly úvodní dohodu o investicích, která usnadní investorům z obou regionů vzájemný přístup na trhy. Oznámila to předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Obě strany o dohodě jednaly téměř sedm let.
 • EU a Čína se blíží uzavření dohody o investicích
  Evropská unie a Čína se blíží uzavření dohody o investicích, která by evropským firmám měla usnadnit přístup na nejrychleji rostoucí trh světa. Napsal to dnes list South China Morning Post (SCMP), který vychází v Hongkongu. Dohoda by také měla vytvořit rámec, který by evropským podnikům umožnil působit v Číně za stejných podmínek, jaké dnes mají čínské firmy v EU. Hongkongský list s odkazem na vysoce postaveného diplomata v Bruselu uvádí, že obě strany už se předběžně dohodly.
 • EU a Čína tento týden patrně uzavřou dohodu o investicích
  Evropská unie a Čína tento týden patrně uzavřou dohodu o investicích. Společnosti z unijních zemí budou mít lepší přístup na čínský trh, kde se jejich aktiva dočkají lepší ochrany. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní vyjádření nejmenovaného unijního představitele.
 • EU a Japonsko budou mluvit o obchodu
  Reforma Světové obchodní organizace (WTO) bude jedním z klíčových bodů dnešních jednání japonského premiéra Šinzóa Abeho s představiteli Evropské unie v Bruselu. Summit EU-Japonsko se ale nevyhne řadě dalších témat, od rostoucího vzájemného obchodu přes stále odkládaný britský odchod z unie až třeba po situaci na Korejském poloostrově.
 • EU a Japonsko chtějí obchodní dohodu uzavřít do konce roku
  Nejpozději do konce letošního roku chtějí Evropská unie a Japonsko uzavřít ambiciózní dohodu...
 • EU a Japonsko podepsaly dohodu o volném obchodu
  Evropská unie dnes podepsala s Japonskem svou dosud největší dohodu o volném obchodu. Oznámili to podle agentury DPA japonský premiér Šinzó Abe i předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker. Dohoda, která odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu, pokrývá zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu a 600 milionů lidí. Cílem dohody je podpořit hospodářský růst a tvorbu pracovních míst.
 • EU a Japonsko potvrdily zájem spolupracovat na reformě WTO
  EU a Japonsko budou spolupracovat na zlepšení pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Šinzóem Abem to včera na okraj summitu EU-Japonsko v Bruselu uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
 • EU a Japonsko se dohodly na zóně volného obchodu
  Evropská unie a Japonsko se dohodly na vytvoření společné zóny volného obchodu. Poslední otevřené body jednání, které začalo v roce 2013, již byly vyřešeny, uvedla dnes Evropská komise (EK). Měřeno hospodářským výkonem tak vznikne největší otevřená ekonomická zóna na světě. Smlouva by mohla vstoupit v platnost na jaře 2019, před volbami do Evropského parlamentu (EP) a po schválení současným europarlamentem a členskými státy.
 • EU a Londýn finišují s přípravou nedělního brexitového summitu
  Evropská unie a Británie finišují s přípravami na klíčový summit, při kterém by měli v neděli šéfové států a vlád 27 zemí Evropské unie (bez Británie) schválit dohodu o brexitu a politickou deklarací popisující, na čem se Brusel a Londýn chtějí dohodnout ohledně budoucích vzájemných vztahů. Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že dohoda je na dosah ruky. Členské státy unie včera dostaly text politické deklarace a vyjednavači řeší požadavky na změny dohody, s nimiž některé země přišly na poslední chvíli.
 • EU a MMF nenavýší záchranný úvěr pro Kypr
  Evropská unie a Mezinárodní měnový fond nemohou zvýšit záchranný úvěr pro Kypr...
 • EU a MMF prý blokují dohodu o Řecku
  Řecká vláda obvinila mezinárodní věřitele, že se mezi sebou nemohou domluvit a že tak kladou vážné...
 • EU a MMF se přiblížily dohodě o řeckém dluhu
  Eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF) se podstatně přiblížily dohodě o snížení řeckého veřejného dluhu...
 • EU, AU a OSN vytvoří pracovní skupinu zabývající se migrací
  Evropská unie vytvoří společně s Africkou unií a OSN pracovní skupinu, která se bude věnovat pohybu migrantů na cestě z Afriky do Evropy. Jejím úkolem bude zabývat se "jejich ochranou" podél hlavních migračních cest se zvláštním zřetelem na Libyi, kde se podle všeho vyskytly případy prodeje uprchlíků do otroctví. Bude také spolupracovat s libyjskými úřady s cílem zasahovat proti převaděčům a zločineckým sítím.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy