Neděle 24. září 2023 20:03
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading Market Profile
reklama
Purple Trading Market Profile

Emoce v obchodování podle směru trendu

Napsal:   Sekce: Psychologie tradingu

I dlouhodobé cenové trendy mohou zamotat obchodníkům hlavu a nahlodat jejich psychiku. V jakých fázích trhu se jednotlivé emoce aktivují si přiblížíme v tomto článku.

Obchodování na finančních trzích je známé svou emoční náročností. Všeobecné působení strachu a chamtivosti je na finančních trzích doprovázeno další plejádou emocí, které většinou souvisí s osobnostním nastavením každého obchodníka a investora, jež jsou vlivem cenových pohybů aktivovány. V tomto článku se zaměříme na notoricky známý strach a chamtivost a naznačíme si, ve kterých fázích trhu jsou tyto dvě emoce nejvíce aktivní.

Býčí trh a chamtivost

Chamtivost je v porovnání se strachem méně pozorovatelnou emocí, protože aby chamtivost vznikla, musí být nejprve pokořen strach například z vysokého objemu obchodů, strach z technické korekce, strach vstoupit do obchodu atd. Až poté, co si trader tento strach odbude (pokud jej tedy pociťuje), může se dostavit právě stav chamtivosti. Tato emoce je zrádná v tom, že obchodníkovi svazuje ruce v okamžiku plánovaného výstupu ze ziskového obchodu. V hlavě tradera začnou znít hlasy, které jej nabádají k pokračování obchodu i přes to, že původní nastavení obchodu říká něco jiného.

Velmi často bývá chamtivost aktivována v rámci FOMO efektu, kdy obchodník uvěří zprávám z médií o výhodnosti dlouhodobé investice, a tím postaví svůj obchodní plán do pozadí. Emoční zatížení z toho, že ON by měl ukončit svůj obchod, zatímco ostatní jej budou dále držet, zapříčiní porušení obchodního plánu. Mnohdy se jedná o počátek problémů s hledáním vhodného výstupu a tendencí špatného čtení kontextu trhu kvůli velkému množství informací z médií.

Chamtivost se projevuje především v rostoucích trzích, jako byly například kryptoměny. Maximální míry chamtivost na trzích dosahuje u vrcholu cenových pohybů, kdy obvykle bývá trend i fundament vyčerpaný, ovšem nepřetržitý růst stále láká obchodníky do long pozic. V případě nákupu aktiva v období maximální chamtivosti, následuje obvykle finanční ztráta, která se po emoční stránce změní na strach z výstupu ze ztrátové pozice, případně v emoci výčitek a sebezpytování.

Medvědí trh a strach

Naopak strach bývá obvykle spojován s klesajícím trhem. V současné době se může jednat například o strach spojený s investicemi do akcií, které v letošním roce výkonností příliš neoplývají. Strach je emoce, která svazuje ruce v okamžiku, kdy by měl obchodník řešit tržní situaci, která se vyvíjí proti němu, je tedy ve ztrátě. Například uzavření části pozice nebo ukončení obchodu ve ztrátě, je velmi nepříjemné pro Ego obchodníka, které v tom okamžiku musí uznat, že se mýlilo.

Pokud se strach promění na naději, má trader ještě větší problém. Udržovat se ve stavu naděje, že se trh otočí, bývá obvykle cesta k maximalizaci ztráty, nebo dokonce k vymazání veškerého obchodního kapitálu. Z tohoto důvodu je strach a především jeho změna v naději největším nepřítelem obchodníků na finančních trzích.

Stejně jako chamtivost, je i strach maximalizován u konce dlouhodobých cenových pohybů. V okamžiku kdy klesající aktivum začne růst, může se jednat o korekci způsobenou právě nedostatečnou psychologií obchodníků, kteří pod vlivem strachu začnou svá aktiva prodávat, respektive je od nich začnou kupovat dlouhodobí investoři, což vytvoří na trhu poptávku a tedy růst ceny.

Závěr

Jak je vidět i trendy mají svá specifická psychologická období, na které musí být obchodník připraven. Maxima v případě růstových trendů a minima v případě klesajících trendů jsou zajímavé nejen z pohledu psychologie, kdy se maximalizují jednotlivé emoce, ale také zvýšenou volatilitou. V případě chamtivosti se jedná o nákupní volatilitu, kdy obchodníci pod vlivem FOMO, na poslední chvíli vstupují do trendu a v případě klesajícího trhu se jedná o zběsilé zbavování se aktiv, což zvyšuje volatilitu prodejní. Konce rostoucího a klesajícího trendu proto bývají obvykle zakončeny velkými cenovými svíčkami.

Martin Klass

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Elliott Wave Teorie na FX a komoditní trhy
  Tradeři, vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie na FX trhy! Začíná konečně RISK OFF mód? Minulý týden vyvolal na FX trzích velmi pěkné pohyby, které nám krásně zapadají do predikcí. Pojďme na to!
 • Elliott Wave Teorie na FX & Crypto trhy
  Tradeři, vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie na FX & Crypto trhy! Dnes se podíváme na pěkné korelace mezi ZLATEM, EURUSD a BITCOINEM. Dále také na stav S&P 500 a 10Y US NOTES. Je RISK OFF mód za rohem? Čeká nás očekávaná korekce akciových trhů? To vše a více v dnešní analýze!
 • Elliott Wave Teorie: 10Y US NOTES, USD/JPY, EUR/USD, EURO INDEX, S&P 500, GBP/USD a TESLA
  Tradeři, vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie. Dnes se podíváme na 10Y US NOTES, USD/JPY, EUR/USD, EURO INDEX, S&P 500, GBP/USD a TESLA.
 • Emerging markets musejí bránit své měny
  V dnešním článku se podíváme na emerging markets (rozvíjející se trhy) a jejich měny...
 • Emerging markets se konce QE nebojí
  Uběhl již rok a půl od té doby, kdy tehdejší šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke ohlásil, že by Fed mohl ukončit svůj program kvantitativního uvolňování (QE).
 • Emerging markets se uklidnily – carry trade na obzoru
  S příchodem zimy přišly do USA kruté mrazy, které dočasně zchladily také americkou ekonomiku. Množí se proto spekulace, že to s utahováním měnové politiky Fedu nebude tak žhavé, což je dobrá zpráva pro měny emerging markets, a to především pro brazilský real (BRL), tureckou liru (TRY) a jihoafrický rand (ZAR).
 • E-mini NASDAQ 100/Micro E-mini Nasdaq-100 - Cipinek
  Zdravím všechny. Chci si tady s vaším laskavým dovolením zaznamenávat svoje zajímavé obchody.
 • Emisní povolenky jsou nový bitcoin
  Cena emisních povolenek roste raketovou rychlostí. Od března loňského roku se zvýšila z 15 EUR za vypuštěnou tunu CO2 na dnešních 56 EUR. Kupující se tak mohli těšit na zisky přesahující mohutnou rally akciového indexu Nasdaq nebo i těch nejrychleji rostoucích komodit.
 • Emoce, které ovlivňují vaše obchodní výsledky
  Když jste v tradingu začátečníkem, spousta věcí se vám může zdát vzrušujících a často můžete podlehnout dojmu, že určitá euforie k tomuto oboru patří. Bohužel jakákoliv výraznější emoce se stává při obchodování překážkou. Čím dříve si to uvědomíte, tím rychleji se vydáte na ziskovou cestu. V tomto příspěvku vypíchneme nejběžnější emoce, která vám stojí v cestě za úspěchem v obchodování.
 • Emoce - Skrytí zabijáci tradingových účtů
  Dnešní uspěchaný svět je plný emocí, se kterými se ne každý dokáže patřičně vypořádat a výjimkou bohužel není ani náš oblíbený svět tradingu. Proto dnešní téma, jak už i název napovídá, se zase pro jednou bude týkat psychologie, zvláště pak různých typů emocí, které pokud se obchodníci opravdu nenaučí ovládat, či s nimi správně pracovat, tak nakonec bývají při tradingu takovým rizikem, jež si pak často vybírá svou nelítostnou daň. Strach, chamtivost a několik dalších aspektů, tak to je to, čím se tu dnes budeme zabývat.
 • Emoce v tradingu: Odveta a euforie
  Všichni jsme již mnohokrát slyšeli o tom, jak emoce brání konzistentnímu vydělávání peněz na finančních trzích. Pokud si přečtete pár článků o tradingu na forexu, zcela jistě narazíte na článek pojednávající o dvou nejznámějších emocích přítomných na burze, jimiž jsou strach a chamtivost. Tyto dvě emoce jsou esenciální, existují však ještě další základní druhy emocí, na které si musí obezřetný obchodník dát pozor. Jsou jimi potřeba odvety a euforie z úspěchu. Právě o nich bude dnešní článek. Dozvíte se, čím se tyto emoce vyznačují a jak s nimi bojovat.
 • Emocionálně chytřejší
  Maturoval jsem na samé jedničky jako jediný z celého svého ročníku. Když jsem o pár let později odevzdal svoji diplomovou práci, ředitel školy si mě zavolal do své kanceláře a tam se mi přiznal, že to byla za celý jeho život jediná diplomka, kterou skutečně celou přečetl a hned mi nabídl práci.
 • Emoční inteligence: Co to je a proč je důležitá pro tradery
  Když mluvíme o psychologických kompetencích, důležitých pro obchodníka, v první řadě bychom vyzdvihli emoční inteligenci. Pod emoční inteligencí chápeme schopnost rozlišovat a pojmenovávat emocionální stavy svých i jiných lidí.
 • Emoční inteligence v tradingu
  Když se řekne slovo „inteligence“, většina lidí si vybaví tzv. racionální inteligenci, tedy IQ. Málokdo však zná koncept dělení inteligence na racionální a emoční. Nejen v případě tradingu je však důležitější emoční inteligence. Proč tomu tak je?
 • Empatický odstup – Základem všeho je rovnováha
  Emocionální vykolejení může způsobit problémy jak v soukromém životě, tak i v tradingu. V tomto článku si povíme, co je potřeba udělat proto, aby obchodník dokázal udržet své emoce na uzdě.
 • Energetická krize ustupuje? Cenové limity musí zbavit obyvatelstvo strachu, ale unesou to akcionáři ČEZu?
  Cenové stropy na energetické komodity budí zajisté hodně zájmu. Analytik XTB Jiří Tyleček odpovídá, zdali jde vláda správným směrem, jaká existují rizika návrhů a jaké dopady mohou čekat akcionáři ČEZu.
 • Energetické akcie s nejvyššími výnosy
  Napětí na Středním východě, Trumpovy hry s uvalením sankcí na Írán a stále aktivní dohoda OPEC ohledně snížení produkce, to vše se podepsalo na růstu cen ropy a následném pozitivním dopadu na ropné společnosti. Podívejme se blíže na energetický sektor a společnosti s nejvyššími výnosy za posledních 6 měsíců.
 • Éra slabého JPY je u konce
  O zlepšujícím se fundamentálním výhledu japonské měny jsme Vás informovali již dříve, s příchodem tvrdých dat z ekonomiky se tento výhled naplňuje nad očekávání a formuje velice dobrou pozici pro posílení japonského jenu (JPY).
 • Erdogan a největší bublina na světě
  Turecké prezidentské volby zřejmě nebudou mít v prvním kole vítěze.
 • Eroze britské libry
  Megalomanské plány nové britské vlády financované dluhem i smrt panovnice Alžběty II., která by mohla posílit skotské separatistické tendence - tyto dva faktory spolu s relativně vlažnou reakcí centrální banky Bank of England poslaly britskou libru na historická minima vůči americkému dolaru. Parita na měnovém páru GBP/USD není daleko, v pondělí se libra obchodovala pouze za 1,0340 dolaru.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new