Pondělí 29. listopad 2021 04:30
reklama
BidAskBit home
reklama
InstaMarkets
reklama
Purple Trading CUP
reklama
InstaMarkets

DASH aneb uzavření anonymního kruhu

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

Touto kryptoměnou uzavírám kruh anonymních plateb. Jestli vzpomínáte, první bylo Monero, pak Zcash a nyní celou trilogii uzavírám s kryptoměnou DASH (Dash), to je moje svátá trojice. Samozřejmě anonymních virtuálních měn je nespočet, tuhle trojici jsem si vybral, protože s nimi mám osobní zkušenosti a udělali na mě dojem. Celkovým cílem bylo také mimo jiné připomenutí anonymních plateb a rozvést myšlenku v hlavách čtenářů, jestli budoucnost anonymních plateb není ohrožena ze strany centrálních bank různých států, jak by se mohla regulovat anonymní platba určená k nelegální činnosti atd. Dost spekulací a pojďme si něco připomenout o další anonymní virtuální měně, Dash.DASH

Dash nejen s Bitcoinem ale i s ostatními virtualními měnami sdílí spoustu vlastností a funkcí. Hlavním cílem je schopnost odeslat digitální podobu finančních prostředků prostřednictvím internetu. Dash například od Bitcoinu se může nečím vytahovat a to jsou vlastnosti jako rychlost, náklady i struktura řízení. Další odstavce se budou věnovat klíčovým myšlenkám, výhodám i nevýhodám a celkově výzvám, kterým Dash čelí v konkurenčním světě virtuálních měn.

Dash pracuje na systému open source ("open-source" znamená, že technologie a software mohou vytvářet, testovat a vylepšovat všichni uživatelé). Takže je to “otevřená” kryptoměna, která vznikla v 2014. Pro set up je velice uživatelsky přívětivá. V první řadě je pro mě osobně důležité také to, že s ní můžete anonymně platit na internetu a to, že pracuje s Blockchainem, ale ne jako Bitcoin, to vysvětlím později, protože Blockchain znamená veřejnost plateb ve své podstatě, tak aby pak bylo jasno. Dash poskytuje anonymitu u plateb a transakcí, jelikož není zapotřebí zveřejňovat osobní údaje jako jméno a adresu. Transakce však není veřejná, což je zásadní rozdíl oproti Bitcoinu a pro většinu lidí taky výhoda. Bitcoin je super populistický instrument pro investory, kteří chtějí vydělávat na tom, co stejně skončí jako tulipománie v Holandsku v 17. století. Pro mě a mě podobné není důležitá cena, ale vlastnosti a možnosti použití v paxi. Jednou z hlavních vlastností je to, že poskytuje silné možnosti šifrování, které zabezpečují anonimitu v blockchainu, konkrétně se to nazývá PrivateSend. Odlišnost od Monera je, že tato volba není defaultní nastavení. Celou dobu od jeho stvoření, se Dash zaměřoval na zlepšení anonymity v oblasti placení, prostě vývojáři hledali a napraovali nedostatky bitcoinu.


Povedlo se to?

Ve své podstatě, jak již většina čtenářů ví z předchozích článků zde na fx street, podařilo se zlepšit původní myšlenku Bitcoinu a to vlastnosti jako zvýšení rychlosti, náklady a správy. Podívejme se na to popořadě. Rychlost transakce je s Bitcoinem nesrovnatelná. U Bitcoinu jsem čekal na potvrzení transakce od dvaceti do šedesáti minut, zatímco Dash dokáže transakci vyřídit do pěti vteřin. Beze sporu je pro mě je tenhle pokrok nejpřednější.Náklady a poplatky tvoří další velký rozdíl. Z mé vlastní zkušenosti má Dash průměrný poplatek kolem tří dolarů, za to Bitcoin se pohybuje kolem 6 dolarů. Poslední výhodu zmíním správu. Dash se dokázal vyhnout forkování, vývoj tokenů může tak spokojeně pokračovat dál a dál stejným způsobem. Bitcoin má za sebou několik větvení kdy byla implementována dvě různá řešení na správu virtuální měny. Například jedním větvením vznikl Bitcoin Cash. Vývojáři Dash řídí správu prostřednictvím hlasovacího systému, který provádí náměty na změnu rychle bez nutnosti větvení.

Tvorba Dash

Tvorba tokenů je tvořena všemi známým způsobem a to je "těžení", standartní způsob, jak virtuální měny odmějují účastníky. “Doba, která je potřeba k překonání jednoho bloku, je méně než dvě a půl minuty.” (https://www.dash.org/) Nové tokeny se dělí do tří skupin mezi těžaře, kteří dostávají 45%, Masternods (rozvedu v další částa článku) také 45% a vývojáři 10% a to jde do fondu, který podporuje marketing, support a vývojáři si berou těch zbylých pár procent. Blochchain Dash pracuje tedy na Proof of Work (PoW). V tomto procesu se hledají výkonné počítačové procesory na k řešení matematicky obtížného, již zmíněného hlasovacího algorytmu X11. Tento algoritmus, vyvinutý zakladatelem Dash Evanem Duffieldem je založený na jedenácti nejbezpečnějších kryptografických metodách známých v v oblastech spotřeby energie a zajišťuje co nejspravedlivější distribuci Dash. “Na rozdíl od bitcoinu, který se opírá o jediný algoritmus, je X11 navržen tak, aby poskytoval ochranu před budoucími slabostmi objevenými v jedné nebo více hashovacích funkcích.” (https://www.dash.org/)


Co jsou Masternods?

Jak jsem slíbil, pro ty, co by třeba neměli tušení, co nebo kdo jsou masternods, tak s radostí vysětlím. Masternods (Super uzly) jsou algoritmy Proof-of-Stake (PoS), pracující na konceptu, který má na starosti umožnit osobám potvrdit blokové transakce podle toho, kolik mincí drží. Jak jsem zmínil, tak Bitcoin je založen na konceptu Proof of Work (PoW), což znamená, že bloky musí být ověřey všemi uzly uvnitř sítě. Masternods se od standardních uzlů liší, protože snižují počet uzlů potřebných pro přístup k transakci. Masternods mají jasně určenou práci ve finančním sektoru Dash a za to obdrží již zmíněných 45% tokenů a také vliv na budoucí rozhodování o budoucnosti tokenů prostřednictvím výše zmíněného modulu správy PoS. Na rozdíl od normálních uzlů nejedou podle PoW a zajištění sitě jsou nastavené stupně, jako je privátní zasílání (PrivateSend), instatní zasílání (InstantSend) a výše uvedené funkce správy.

Dash disponuje doplňkovými funkcemi a to jsou PrivateSend a InstantSend, které se spoléhají na správu Masternods. Zmíněné dvě funkce mají specifické výhody. Porozumnět funkci InstantSend je jednoduché, jednoduše umožňuje, aby byly transakce odesílány okamžitě, vzpomínáte na čas odeslání u Bitcoinu? Transakce dokáže být odeslána za méně než vteřinu. Uživatel platí poplatek 3 centy. A název funkce už naznačuje, že data přenosu jsou skrytá, například informace o odesílateli a příjemci. PrivateSend mixuje všechny transakce navzájem, čímž je mnohem obtížnější sledovat přesnou platební stopu.


(http://financeindex.co/investing/cc8765456/)


Technické okénko

Od roku 2017 ukázal Dash velkou volatilitu, popravdě jako ostatní kryptoměny. V letech 2014 až 2016 došlo k pomalému se rozjíždení obchodu Dash napříč virtuálním trhem, avšak na začátku roku 2017 došlo k nárůstu cen. Dash překročil magickou hranici 100 dolarů v březnu 2017 a to byl jen začátek. V květnu dosáhl 200 dolarů a v srpnu udělal další krok na 400 dolarů. V příštích třech měsících se cena pohybovala v rozmezí od 250 do 400 USD. V listopadu 2017 byla cena stále ny býčí tendenci, která se zpomalila až cena dosáhla 1600 USD. To bylo maximum a v současné době se Dash pohybuje okolo 330 USD. Fibonnaci nám opět ukazuje horní rezistence do budoucnosti vývoje ceny, kde rozdíl mezi červenými šipkami a Fb. na 0.23 je prostor kde se může očekávat větší volatilita. Oranžové šipky podle vrcholů a Fb na 0.618 zdůrazňují první překážku v podobě rezistence a pokud bude cena nadále v býčím trendu, dá se očekávat testování zeleného vrcholu a Fb. na 1.618.

Opět musím zdůraznit, že tento příspěvek neslouží jako investiční doporučení.


(https://www.tradingview.com/)


Závěr

Kdo si vzpomíná, zmiňoval jsem největší poptávkou na černém trhu nejsou drogy, cennosti, nájemné vraždy ani obchod s bílým masem, ale je to poptávka o osobních údajích, platebních údajů a podobně. Proto kladu důraz na anonymitu transakcí, nikoli proto, abych používal anonymní platby k nelegálním účelů nebo propagaci takových možností, aby bylo jasno. Opravdu si dejte pozor, komu a kam dáváte svoje osobní údaje. Díky důrazu na rychlost, náklady, soukromí a správu, našel Dash v oblasti kryptoměn pevné a zasloužené místo. Budoucnost ceny je ovšem nejasná, jako osud vosy na ovocném koláči, účel použití však právě naopak.

Aleš Hála

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Další mírný pokles indexu S&P 500 (zatím) nemění dlouhodobější výhled
  Index S&P 500 zahájil uplynulý týden růstem, v jeho druhé polovině ale začal klesat a celkově ztratil 0,65 %. Trh opět táhly níže velká technologická jména. To víte, lehce ironicky řečeno, bylo potřeba něco prodat, aby se daly nakoupit třeba akcie společnosti Snowflake.
 • Další náznak korekce zažehnán, index S&P 500 je na novém rekordu
  Na začátku uplynulého týdne index S&P 500 pokračoval v poklesu z týdne předchozího, intradenně klesl až k 50dennímu klouzavému průměru, ale od něj se odrazil. Ve zbytku týdne pak již bez zaváhání mířil výše, aby v pátek posunul historický rekord poprvé nad 4 400 bodů. Za pět obchodních dnů tak vzrostl o 1,96 %.
 • Další pokus o rozdělení strategie
  Už to tady jednou bylo. Už jednou jsem se pokusil rozdělit strategii ve víře, že celý systém tím vylepším. Jak to dopadlo, to už všichni dávno víte. Nebylo to nic moc. Přesto jsem se do toho pustil znovu a třeba, snad, možná to teď dopadne lépe.
 • Ďalší prepad S&P 500 na obzore?
  Za posledný mesiac indexy výrazne rástli a odrazili sa z marcových minimálnych hodnôt. Napríklad americký index S&P 500 sa nachádza vyše 25% nad dnom spred niekoľkých týždňov a vyzerá to tak, že narazil na rezistenciu a minimálne na chvíľu sa rast zastaví. Prečo?
 • Další snížení QE?
  Minulý týden přišla se svým plánem na omezení nákupů aktiv Evropská centrální banka. V úterý se můžeme dočkat stejného kroku od dalšího velkého hráče na měnovém poli, Bank of Japan.
 • Další vývoj zlata po nejhorším měsíci za 4 roky
  Cena zlata roste už třetí seanci v řadě a pokračuje tak v likvidaci mohutných ztrát, které nabralo během měsíce listopadu. Ten byl pro zlato nejhorší od listopadu roku 2016. Zlato ztratilo 5,16 %, ovšem od začátku prosince už dokázalo růst o 3.7 % a defacto se odrazilo od magické hranice 1800 dolarů. K růstu mu pomáhá slabší dolar a vyhlídky na fiskální stimul v USA. Jak dlouho může, ale růst vydržet?
 • Daně
  Opravdu nejsem daňový expert, ale pokusím se udělat jasno v daňové problematice. Kolem daní v tradingu, ve forexu existuje spousta dohadů o tom jak to vlastně je. Tak tady napíši mojí zaručenou „pravdu“.
 • Daří se mi na demo účtu. Můžu přejít na reálný účet?
  V tomto článku vysvětlíme, proč se obchodování na demo účtu ve srovnání s obchodováním na reálném účtu jeví jako zfalšované. Nejeden trader řešil dilema kdy a jak přejít z demo účtu na reálný a co by měl od toho očekávat.
 • Dá se na arbitráži vydělávat i v roce 2019
  Představíme vám o čem je arbitráž a několik konceptů arbitráže. Navíc zhodnotíme, zda je možné na arbitráži vydělávat i v roce 2019.
 • Dá se udělat velmi hezké zhodnocení
  Dá se udělat velice hezké zhodnocení obchodního kapitálu? V tomto článku najdete výpis účtu za poslední měsíc.
 • Data z trhu práce vrátila index S&P 500 pod důležitou rezistenci, akcie čekají na impulz k pohybu z úzkého pásma
  Americký akciový index S&P 500 zakončil týden opět těsně pod 2 100. Ve čtvrtek nad touto hladinou uzavřel, to je ale prozatím vše. Květnová data z amerického trhu práce negativně překvapila a index se intradenně posunul téměř o procento níže, v druhé polovině obchodního dne ale ztrátu výrazně snížil. Tento scénář se opakuje – začátek seance ve znamení poklesu a v závěru dne mazání ztrát, případně posun do zisku.
 • Data z USA pomohla akciím růst, S&P500 na 1 420b.
  Včerejší seance pomohla akciovému indexu S&P 500 vyhoupnout se až nad hranici 1 420b. a pokračovat v postupném růstovém trendu, kterým si prochází již od začátku tohoto roku.
 • Dávejte branky do šatny!
  Měl jsem nějaké dotazy ohledně obchodovaní objednávek z VIPky na FXStreet ohledně toho jak moc to funguje a jak se s tím pracuje. Než se k tomu dostanu níže, tak bych Vám chtěl sdílet jiné "moudro".
 • DAX a jeho očakávaná korekcia
  V dnešnom blogu by som rád poukázal na momentálnu situáciu na DAXe a prečo nehľadať shorty.
 • DAX a scalping na DAX-e
  Základné informácie o DAX a o obchodovaní skalpovacou technikou na tomto inštrumente. Najdôležitejšom nemeckom akciovom indexe. Pár realizovaných obchodov v tomto týždni, ako aj niečo v časti vážne, ale aj pre odľahčenie – napr. význam a pôvod slova skalp.
 • DAX dosiahol prvýkrát hodnotu 16 000 a S&P je takmer na 4 500. Čaká nás pád?
  Index S&P 500 má dlhodobý priemerný výnos 10 % ročne a DAX ešte menej. Odkedy prišiel pokles na trhoch počas príchodu COVIDu práve indexy prekonali 100% nárast za necelý rok a pol. Nie je náhodou akciový trh prehriaty? Ak áno, kedy padne? Poďme sa pozrieť na vybrané grafy.
 • DAX - porovnání s NASDAQ 100
  V tomto článku bych rád srovnal mé obchodování na trhu DAX se strategiemi a stylem, který používám na trhu NQ100. Dle mého názoru je k trhu DAX nutné přistupovat jinak než k trhu NQ100 a rád bych vysvětlil proč.
 • DAX, príspevky vo „Fóre“ a reálne obchody
  Krakra, rescator111, Kyps0v, Andílek; georgeus25; mucofx, JarojR, Jarek777, Bohuško – prispievatelia pod týmito „nickname“, ktorí prispeli ku konštruktívnej diskusii k článku „DAX a scalping na DAX-e“. Každý jeden príspevok bol prínosom. Ich postrehy, námety, odporúčania budú pridanou hodnotou tohto článku. Pridám aj niečo vážne, ale aj na odľahčenie, ako aj krátku rekapituláciu 6 reálnych obchodov.
 • DAX scalpingová strategie - “vyšší dívčí” tradingu
  Vysoká intradenní volatilita i v řádu stovek pipů denně, zvýšené nároky na margin, několikanásobně vyšší hodnota pipu oproti měnovým indexům, to vše činí z německého akciového indexu DAX instrument hodný respektu. Jak se však říká: “Kdo nehraje, nevyhraje”, a proto si dnes ukážeme, jak využít dynamiky trhu a obchodovat rychlé a krátkodobé pohyby na DAXu. Zkrátka a dobře - budeme skalpovat.
 • Decentralizované financie: Rozvíjajúca sa alternatíva ku globálnemu finančnému systému
  Globálny finančný systém vytvoril masívne bohatstvo, ale jeho centralizovaná natura znamená, že zisky putovali k ľuďom, ktorí sú spojení najlepšie s finančnými centrami sveta.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BidAskBit