Ticker Tape by TradingView
Turecko balancuje nad propastí
Turecko balancuje na pokraji finanční a ekonomické krize. Nakonec do ní ale podle našeho názoru nespadne. Vyhráno však ještě nemá. Inflace se podle naší prognózy v následujících měsících vyhoupne nad 20-25 %, turecká lira oslabí až na 8,0 USD/TRY, přičemž tureckou ekonomiku čeká výrazné zpomalení. Předpokládáme, že na čtvrtečním zasedání centrální banka zvýší všechny čtyři úrokové sazby o 300 bb. Zároveň začne bankám opět poskytovat likviditu za týdenní repo sazbu, která by měla být o 150 bb vyšší než jednodenní zápůjční sazba, za kterou si banky mohou půjčovat nyní.
Turecká ekonomika se potýká s celou řadou potíží. K těm nejzásadnějším patří výrazná vnější nerovnováha, vysoká závislost na zahraničním financování, inflace rostoucí dvouciferným tempem, stále větší politická i ekonomická moc prezidenta Erdogana i malá kredibilita centrální banky. Celou situaci vyostřují diplomatické spory se Spojenými státy a rozhořívající se obchodní válka mezi oběma zeměmi. Ta by mohla vyústit až ke zrušení bezcelního přístupu Turecka na americký trh.
To vše se odráží ve vývoji turecké liry, která od začátku letošního roku vůči dolaru ztratila 43 % (v současné době na 6,47 USD/TRY). Její pád se ale podle naší prognózy ještě nezastavil. Na konci letošního roku předpokládáme, že se kurz bude nacházet na úrovni 8,0 TRY/USD. V příštím roce pak bude své ztráty postupně korigovat směrem k úrovním 7,0 TRY/USD v polovině roku.
Výrazné znehodnocení turecké liry se promítlo i do vývoje spotřebitelských cen. Ty v červenci v meziročním srovnání vzrostly o 17 %. Jejich růst se zřejmě nezastaví ani v nejbližších měsících, kdy očekáváme, že se inflace může dostat až na 20-25 % y/y tak, jak na ní bude dopadat slabý kurz liry a neochota centrální banky zvyšovat úrokové sazby. Dlouhodobý inflační cíl centrální banky přitom leží na úrovni 5 %.
Tureckou ekonomiku čeká podle naší prognózy výrazné zpomalení. Svého vrcholu dosáhl růst HDP na úrovni 11,3 % y/y v Q3 17. V Q2 18 to bylo už jen 5,2 %. V následujících čtvrtletích bude turecký hospodářský růst dosahovat zhruba 3 % y/y.
Turecko má vážné problémy se zahraniční zadluženosti. Deficit běžného účtu se od roku 2016 výrazně prohloubil a v Q2 18 již dosahoval úrovně -6,5 % HDP. V situaci, kdy inflace roste dvouciferným tempem, růst HDP klesá, investoři ztrácí v Turecko důvěru a diplomatické napětí sílí, se jeho financování z přílivu kapitálu může ukázat jako obtížné.
Zahraniční dluh Turecka dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 467 mld. USD, to by bylo zhruba 54 % HDP. Nicméně s tím, jak lira znehodnocuje, roste rychle i tento ukazatel. V současné době ho už odhadujeme na úrovni 70 % HDP. Problémem je i dluhový profil země. Zahraniční dluh se splatností do jednoho roku činí 180 mld. USD. Z toho 82 % je dluh soukromého sektoru a pouze 18 % představuje vládní dluh. Devizové rezervy země navíc poklesly na 75 mld. USD, což je nejnižší úroveň od roku 2012 a pokrývají tak pouze 42 % krátkodobých závazků. Největším rizikem je zadluženost korporátních a finančních podniků, které by kvůli slabé liře mohly mít problém se splácením svých cizoměnových úvěrů. Do problémů by se pak mohl dostat celý bankovní sektor.
Centrální banka se snaží udržet finanční stabilitu země prostřednictvím různých nástrojů. Slíbila, že zajistí dostatečnou likviditu pro bankovní sektor a zároveň snížila požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank. Klíčovou týdenní repo sazbu však na posledním zasedání v červenci (24.7.) ponechala beze změny na úrovni 17,75 %. Od 13. srpna nicméně poskytuje bankám likviditu téměř výhradně za jednodenní zápůjční sazbu (19,25 %) místo za týdenní repo sazbu, což efektivně znamená zvýšení sazeb o 150 bb.
Další zasedání centrální banky proběhne tento čtvrtek. Očekáváme, že na něm centrální banka zvýší všechny čtyři úrokové sazby o 300 bb. Zároveň však začne bankám poskytovat likviditu opět za týdení repo sazbu místo za jednodenní zápůjční sazbu. Repo sazba by tedy ve čtvrtek podle našeho odhadu měla stoupnout na 20,75 %, přičemž od poloviny srpna se banky mohly u centrální banky financovat za 19,25 %. Financování se jim tedy prodraží o 150 bb. Aby se podařilo stabilizovat inflaci a uchránit domácí měnu od geopolitických tlaků, musela by být sazba, za kterou centrální banka poskytuje bankám likviditu, vyšší alespoň o 500 bb ve srovnání se současnými úrovněmi (tedy zhruba 24 %). Proti zvyšování úrokových sazeb však stojí prezident Erdogan, který v zemi disponuje výraznou politickou i ekonomickou mocí. Nadcházející zasedání tedy může finanční trhy spíše zklamat, než příjemně překvapit.
Nejhorším scénářem je, že by všechny problémy, se kterými se Turecko nyní potýká, vyústily ve finanční krizi. Tomuto scénáři však dáváme pouze 5% pravděpodobnost. Naším základním scénářem (55 %) je, že Turecko do finanční krize nakonec nespadne. Bude však trvat několik měsíců, než problémy v turecké ekonomice (potřeba rekapitalizovat problémové banky, zhoršující se výsledky korporací v důsledku splácení dluhů v cizích měnách, nedůvěra obyvatel v domácí měnu) donutí prezidenta Erdogana sednout k jednacímu stolu a diplomatické spory se Spojenými státy urovnat. To by pak mělo vést k postupné stabilizaci měnového kurzu (7 USD/TRY v polovině příštího roku). Scénáři, že by politický pragmatismus převládl v brzké době, velkou šanci nedáváme.
Zdroj: Komerční banka
Klíčová slova: Inflace | HDP | Devizové rezervy | Turecká lira | Turecko | USD/TRY | Sazby | Centrální banka | Centrální banky | Ekonomika | Finanční trhy | Inflační cíl | Kurz | Repo sazba | Ukazatel | Úrokové sazby | Banky | USD | Finanční krize | Hospodářský růst | Komerční banka | Investoři | Pravděpodobnost | Výsledky | Financování | Banka | Lira | Růst HDP | Trh | ROCE | Bankovní sektor | Zasedání centrální banky | Zvyšování úrokových sazeb | Kapitálové rezervy | Ztráty | Krize | Turecká ekonomika | TRY | Obchodní válka | Turecké liry | Ekonomické krize |
Čtěte více
-
Turecká lira slabší kvůli odvolání šéfa centrální banky
Turecká lira dnes ráno výrazně ztrácí v reakci na rozhodnutí prezidenta Erdogana odvolat šéfa centrální banky Murata Cetinkaya, který měl skončit ve své funkci až během příštího roku. Na jeho místo jmenoval viceguvernéra Murata Uysala, čímž znovu podryl již tak nízkou důvěru trhu v nezávislost turecké centrální banky. Erdogan podle tureckých médií odůvodnil rozhodnutí tím, že guvernérovi několikrát říkal, že má snížit úrokové sazby a pomoci tak turecké ekonomice a že by snížení sazeb pomohlo inflaci klesnout. Odvolání šéfa centrální banky je tak jasný signál, že chce Erdogan protlačit další snižování sazeb, které by tureckou liru samozřejmě dále oslabilo. Výhled pro tureckou liru tak zůstává negativní a je možná jen otázkou času, než se začne znovu mluvit o další etapě turecké měnové krize. -
Turecká lira ztratila od září už 14 %, výprodej přitom nemusí být zdaleka u konce
Na majors FX párech poslední dobou panuje docela klid a řada z nejobchodovanějších měnových párů se drží v relativně stabilním bočním trendu. Stačí se ale podívat na rozšířené majors a solidní trendy rozhodně není nouze. Jednoznačně nejzajímavější měnou je zatím v tomto směru turecká lira, která jen od začátku září ztratila na páru s dolarem více než 14 % a zdá se, že se nezadržitelně blíží ke hranici 4 TRY za USD. -
Turecká loď se vrátila do sporných vod ve Středozemním moři
Turecká průzkumná loď Oruç Reis se vrátila do sporných vod v oblasti řeckého ostrova Kastellorizo. Oznámil to dnes turecký ministr energetiky Fatih Dönmez. Loď začala v oblasti geologický průzkum za účelem objevit a zmapovat nové zásoby ropy a zemního plynu. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias označil práci lodě v oblasti za "nelegální aktivitu Turecka na řeckém pevninském šelfu". -
Turecká měnová krize zlevňuje ropu
Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu víceméně stagnovaly. Benzín Natural 95 zlevnil v průměru o tři haléře na litr na 33,32 koruny za litr. Cena nafty se pak snížila o dva haléře na litr na 32,45 koruny za litr. Pohonné hmoty budou v dalším týdnu mírně zlevňovat. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích a související klesající trend cen velkoobchodně prodávaného benzínu a nafty na rotterdamské palivové burze, jež je určující i pro ceny v ČR. Například severomořská typu Brent se včera propadla na své minimum za celé období od letošního dubna. Prodává se zhruba o deset dolarů na barel levněji než v květnu a v červnu, kdy dosáhla svých několikaletých maxim. -
Turecka obchodní bilance
Prozatímní údaje zveřejněné tureckým statistickým institutem ukázaly, že vývoz a dovoz se v listopadu zvýšily. Vývoz vzrostl o 11,2 procenta, zatímco dovoz meziročně vzrostl o 21,3 procenta. Deficit zahraničního obchodu země v listopadu dosáhl 6,32 mld. USD a meziročně se zvýšil o 52,4%. -
Turecká výzkumná loď se vrací do sporných vod, Řecko se ohrazuje
Turecké plavidlo Oruç Reis se vrací do sporných vod Středozemního moře, kde bude po deset dní provádět těžební průzkum, informuje dnes BBC s odkazem na oznámení tureckých námořních sil. Řecko na zprávu reagovalo obviněním Ankary, že brání snahám o uvolnění napětí, které mezi oběma zeměmi panuje kvůli sporům ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východní části Středozemního moře, píše agentura AP. -
Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův nečekaný úspěch i nejistota před druhým kolem prezidentské volby, zemi hrozí měnová krize
Hlavní ukazatel tureckých akcií se dnes po otevření tamní burzy hluboce propadá, o sedm procent. Obchodování s nimi muselo být ráno na určitý čas kvůli značnému propadu pozastaveno. Už se s nimi nicméně opět obchoduje. Slábne ovšem také turecká měna, lira, a to navzdory tomu, že státní banky země intervenují ve jménu její podpory; tak, aby se kurs udržel na úrovni zhruba 19,65 liry za dolar. -
Turecké Jaro-Léto
Turecko, jeden z premiantů mezi rozvíjejícími se trhy – emerging markets, zažívá zajímavé politické nepokoje... -
Turecké prezidentské volby: it’s NOT economy, stupid!
Víkendové volby v Turecku skončily dle očekávání vítězstvím stávajícího prezidenta Recepa T. Erdogana, kterého po 20 letech u moci čeká (minimálně) další pětiletka. Při volební účasti 85 % a se ziskem 52,2 % hlasů se Erdoganovi podařilo mobilizovat voliče především ve venkovských oblastech, zatímco opoziční kandidát Kemal Kilicdaroglu uspěl ve velkých městech. Za zmínku stojí fakt, že opozice navzdory své porážce opanovala regiony, které jsou dohromady zodpovědné za zhruba 75 % tureckého HDP. -
Turecké riziko by časem měly zastínit znovu italské banky
V pondělí se snesla na hlavu tureckého prezidenta Erdogana vlna kritiky za zneužití potlačeného puče ke koncentraci moci a k vyřizování účtů se starými nepřáteli. Trhy ale jednají cynicky a spíše ocenily rychlé zažehnání nového zdroje geopolitické nestability. I když se Turecko dál zjevně odklání od Evropské unie a západu, investoři to zatím nečtou jako zásadní hrozbu pro ostatní evropské ekonomiky. -
Turecko bouří, trhy krvácejí
V polovině května došlo ke zvýšení ratingu tureckých státních dluhopisů a následovalo období optimismu, kdy investoři nadšeně sledovali rychle rostoucí akciový trh. Tomu je však konec. Kvůli domácím i světovým událostem je Turecko trýzněno neklidem trhu a volatilitou akcií i vlastní měny. Ve středu byly hlavní turecké akciové indexy oproti svým maximům z poloviny května o více než 15 procent níže a měnový pár eura a turecké liry se zvýšil o 6 procent, a to zhruba na hodnotu 2,50, což bezmála představuje víceletá maxima. -
Turecko čekají o víkendu volby, které jsou klíčové i pro další vývoj na TRY
Každý, kdo obchoduje tureckou liru, by měl být v nadcházejících dnech ve střehu. Zemi totiž o víkendu čekají parlament... -
Turecko chce být distribučním centrem ruského plynu pro Evropu, řekl Erdogan
Turecko se chce stát distribučním centrem ruského plynu, který by proudil do Evropy. Ruské a turecké úřady dostaly zadání, aby na záměru spolupracovaly. Při návratu ze summitu v Kazachstánu to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ve čtvrtek jednal v Astaně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informovala o tom dnes agentura AP. -
Turecko chystá odvetná cla na Spojené státy
Americký akciový trh zakončil včerejší obchodování v ziscích. Investoři využili levnějších cen akcií po výprodejích z minulých dnů a navyšovali své pozice, což tlačilo cenu titulů vzhůru. Dalším aspektem byla i korekce turecké liry po dvoudenním propadu. Turecko dnes ráno oznámilo, že jako odvetné opatření za zvýšení dovozních cel na tamní ocel a hliník do Spojených států, připravilo zvýšení dovozních cel na vybrané americké zboží. Týká se to především tabákových výrobků, aut a alkoholu. Současně také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že Turecko bude bojkotovat americkou elektroniku a stavební materiály. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,5 %, index S&P 500 získal 0,6 % a technologický Nasdaq si připsal 0,7 % hodnoty. Dařilo se všem sektorům. Jejich zisky se pohybovaly v rozpětí od 0,2 % do 1 %. Nejlépe na tom byli výrobci luxusního zboží, naopak nejmenší zisky si připsala síťová odvětví. -
Turecko intervenuje, meny V4 stabilné
Pozornosť obchodníkov sa včera aj napriek výsledkom spoločnosti Apple sústreďovala na krajiny eme... -
Turecko míří do finanční krize, ba i recese. Lira padá na historická minima a s ní slábne i česká koruna
Turecká lira se dnes ráno během obchodování na asijských trzích propadla na rekordní minimum vůči dolaru, když se jednotka americké měny prodávala v jednu chvíli i za 7,24 liry. Turecká ekonomika míří do měnové a finanční krize, následně zřejmě i do recese. -
Turecko na cestě do devalvačně-inflační spirály
Katastrofická měnová politika potápí tureckou měnu stále níže. Lira přišla za poslední týden skoro o 10 % své hodnoty a od září poklesla o více než 40 %. Prezident Erdogan se zatím tváří, že mu propad měny nevadí, ačkoliv lira přichází o zbytky důvěry samotných Turků a zahraniční investoři nad ní už dávno zlomili hůl. -
Turecko na hraně finanční krize
Dvakrát do téže řeky nevstoupíš… Turecko pod vedením Erdoğana je bezpochyby jednou z mnoha výjimek z tohoto pravidla. Turecký prezident opět neodolal pokušení a výrazně zasáhl do chodu centrální banky, když před necelými dvěma týdny po pouhých pěti měsících vyměnil jejího guvernéra. Přitom na podzim to vypadalo nadějně. Na začátku listopadu Erdoğan odvolal svého zetě Albayraka z pozice ekonomického „superministra“ a vyměnil guvernéra centrální banky. Novým guvernérem se stal technokrat s dobrou pověstí Aqbal. Pod jeho vedením centrální banka implementovala ortodoxní politiku – přihlásila se rozhodně k režimu cílování inflace, zanechala intervencí na devizových trzích, uvolnila regulaci bank omezující likviditu trhu, a hlavně zvýšila úrokové sazby o 8,75 procentního bodu na 19 %. Právě tady patrně nový guvernér zasáhl neuralgický bod prezidenta Erdoğana. „Politické zvíře“ v něm považuje vysoké úrokové sazby za škodlivé pro ekonomický růst a tím pádem i pro podporu voličů. Jako muslim vnímá Erdoğan rozpor úrokových sazeb s většinovou tradicí islámského zvykového práva a možná i věří ve svou často opakovanou tezi o vysokých úrokových sazbách jako příčině vysoké inflace. -
Turecko ničí ekonomická krize
„Turecké hospodářství je v obří krizi a tamní lira se výrazně propadá. Díky tomu si zahraniční turisté budou moci užít dovolenou v Turecku s výraznou slevou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. -
Turecko objevilo velké naleziště plynu v Černém moři
Turecko objevilo v Černém moři své dosud největší naleziště zemního plynu. Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že naleziště obsahuje 320 miliard metrů krychlových plynu. Poukázal navíc na možnost dalších nálezů v dané oblasti.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Akciové indexy: Jak vznikají akciové indexy (2. díl)
Krypto revoluce právě začíná – jste připraveni?
Smart Money Trading: Braní partials (scaling out) - vyplatí se vám to? (31. díl)
Irácký dinár měl být dalším ropným superplatidlem. Měnu ale rozvrátily války v Zálivu
Technická analýza: Jak číst trh z grafů
Velký souhrn statistik z Prop Tradingu
Sláva vs. výnos: Jsou slavné značky dobrou investicí?
Pod křídly Osmanů i Britů. Jordánská měna se osamostatnila až po druhé světové
Květen 2025 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (květen 2025)
Akciové indexy: Jak vznikají akciové indexy (2. díl)
Krypto revoluce právě začíná – jste připraveni?
Smart Money Trading: Braní partials (scaling out) - vyplatí se vám to? (31. díl)
Irácký dinár měl být dalším ropným superplatidlem. Měnu ale rozvrátily války v Zálivu
Technická analýza: Jak číst trh z grafů
Velký souhrn statistik z Prop Tradingu
Sláva vs. výnos: Jsou slavné značky dobrou investicí?
Pod křídly Osmanů i Britů. Jordánská měna se osamostatnila až po druhé světové
Květen 2025 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (květen 2025)
Denní kalendář událostí
V USA výrobní index z oblasti Filadelfie
V Kanadě maloobchodní tržby
Setkání ministrů financí EU - ECOFIN
Guvernér BoJ Kazuo Ueda
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
V Číně 1letá úroková sazba
V Británii rozhodnutí o úrokové sazbě
Setkání ministrů financí eurozóny – Euroskupina
Ve Švýcarsku tisková konference SNB
V USA výrobní index z oblasti Filadelfie
V Kanadě maloobchodní tržby
Setkání ministrů financí EU - ECOFIN
Guvernér BoJ Kazuo Ueda
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
V Číně 1letá úroková sazba
V Británii rozhodnutí o úrokové sazbě
Setkání ministrů financí eurozóny – Euroskupina
Ve Švýcarsku tisková konference SNB
Tradingové analýzy a zprávy
Forex sentiment 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 16.6.2025
Swingové obchodování AUD/USD 16.6.2025
AP: V Kanadě dnes začíná summit G7
Cena plynu roste kvůli konfliktu mezi Izraelem a Íránem
Intradenní Price Action patterny na USD/JPY 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na zlatě 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na USD/CAD 16.6.2025
Swingové obchodování bitcoinu 16.6.2025
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Forex sentiment 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 16.6.2025
Swingové obchodování AUD/USD 16.6.2025
AP: V Kanadě dnes začíná summit G7
Cena plynu roste kvůli konfliktu mezi Izraelem a Íránem
Intradenní Price Action patterny na USD/JPY 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na zlatě 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na USD/CAD 16.6.2025
Swingové obchodování bitcoinu 16.6.2025
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Blogy uživatelů
Litecoin: Analýzy více časových rámců (MN až D1)
INVESTIČNÍ GLOSA: Tesla se oklepává z rozchodu Muska a Trumpa. Prezident se ale může mstít
Těmito efektivními kroky zlepšíte svůj trading
„Nejdřív poznej sám sebe. Pak začni stavět obchodní systém,“ říká Sebastián G., dvacetiletá Fintokei Star ze Slovenska
Index S&P 500 se vyšplhal na dohled historickému maximu
Týdenní přehled finančních trhů (9.–13. června 2025) a predikce na příští týden
Izrael vyděsil trh s ropou
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (13.6.2025)
Praktické okénko: Ziskový obchod ve zbytečně volatilním trhu
Půlroční tržní bilance 2025: Divoký start, nejistý výhled
Litecoin: Analýzy více časových rámců (MN až D1)
INVESTIČNÍ GLOSA: Tesla se oklepává z rozchodu Muska a Trumpa. Prezident se ale může mstít
Těmito efektivními kroky zlepšíte svůj trading
„Nejdřív poznej sám sebe. Pak začni stavět obchodní systém,“ říká Sebastián G., dvacetiletá Fintokei Star ze Slovenska
Index S&P 500 se vyšplhal na dohled historickému maximu
Týdenní přehled finančních trhů (9.–13. června 2025) a predikce na příští týden
Izrael vyděsil trh s ropou
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (13.6.2025)
Praktické okénko: Ziskový obchod ve zbytečně volatilním trhu
Půlroční tržní bilance 2025: Divoký start, nejistý výhled
Forexové online zpravodajství
Ropa klesá o 4,80 % 🔴
📺 Sledujte XTB livestreamy i tento týden
Odklad hlasování o Banca Generali: Mediobanca získala čas, ale opozice sílí
US OPEN: Trhy se odrážejí navzdory geopolitickému napětí; Sage roste, Sarepta padá
Trumpova společnost podala žádost o spuštění ETF na Bitcoin a Ethereum zároveň 📌
Telefónica přehodnocuje působení v Latinské Americe a soustředí se na klíčové trhy
Forex: Koruna i euro na úvod týdne silnější
Eli Lilly nabídne vyšší dávky léku Zepbound přímo přes svůj web
Americké futures kontrakty rostou, Nasdaq 100 futures +0,8 %
USA: Newyorský výrobní index v červnu na -16,0 b. při očekávání -6,3 b.
Ropa klesá o 4,80 % 🔴
📺 Sledujte XTB livestreamy i tento týden
Odklad hlasování o Banca Generali: Mediobanca získala čas, ale opozice sílí
US OPEN: Trhy se odrážejí navzdory geopolitickému napětí; Sage roste, Sarepta padá
Trumpova společnost podala žádost o spuštění ETF na Bitcoin a Ethereum zároveň 📌
Telefónica přehodnocuje působení v Latinské Americe a soustředí se na klíčové trhy
Forex: Koruna i euro na úvod týdne silnější
Eli Lilly nabídne vyšší dávky léku Zepbound přímo přes svůj web
Americké futures kontrakty rostou, Nasdaq 100 futures +0,8 %
USA: Newyorský výrobní index v červnu na -16,0 b. při očekávání -6,3 b.
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Společnosti Apple se daří na jiných než hlavních trzích navzdory problémům v Číně
Akcie na frankfurtské burze po otevření trhu oscilují kolem nuly
Doporučení pro obchodování na kryptoměnovém trhu dne 17. prosince
Telefónica přehodnocuje působení v Latinské Americe a soustředí se na klíčové trhy
SNB (Švajčiarska centrálna banka)
Makro: Inflace Německa se v prosinci meziročně zvýšila o 2,1 pct
Akciové trhy – 10 největších burz světa a jaký na ně má vliv politika?
Ceny kakaa rostou o 6 % 🍫
Colt CZ je údajně blízko akvizici 50% podílu v Synthesia Nitrocellulose
Forexový výhľad na 16.týždeň roka 2016
Společnosti Apple se daří na jiných než hlavních trzích navzdory problémům v Číně
Akcie na frankfurtské burze po otevření trhu oscilují kolem nuly
Doporučení pro obchodování na kryptoměnovém trhu dne 17. prosince
Telefónica přehodnocuje působení v Latinské Americe a soustředí se na klíčové trhy
SNB (Švajčiarska centrálna banka)
Makro: Inflace Německa se v prosinci meziročně zvýšila o 2,1 pct
Akciové trhy – 10 největších burz světa a jaký na ně má vliv politika?
Ceny kakaa rostou o 6 % 🍫
Colt CZ je údajně blízko akvizici 50% podílu v Synthesia Nitrocellulose
Forexový výhľad na 16.týždeň roka 2016
Blogy uživatelů
„Nejdřív poznej sám sebe. Pak začni stavět obchodní systém,“ říká Sebastián G., dvacetiletá Fintokei Star ze Slovenska
INVESTIČNÍ GLOSA: Tesla se oklepává z rozchodu Muska a Trumpa. Prezident se ale může mstít
Které komodity nakoupit levně?
Částečný odprodej
Dnes to nebude o Bitcoinu…
Multitimeframe analýza: 24.8.2022 Měď
Berete v úvahu základní riziko při výběru společnosti poskytující fundované účty?
Jak euro profituje z ukrajinské krize
Multitimeframe analýza: 29.11.2024 USD/JPY
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (13.6.2025)
„Nejdřív poznej sám sebe. Pak začni stavět obchodní systém,“ říká Sebastián G., dvacetiletá Fintokei Star ze Slovenska
INVESTIČNÍ GLOSA: Tesla se oklepává z rozchodu Muska a Trumpa. Prezident se ale může mstít
Které komodity nakoupit levně?
Částečný odprodej
Dnes to nebude o Bitcoinu…
Multitimeframe analýza: 24.8.2022 Měď
Berete v úvahu základní riziko při výběru společnosti poskytující fundované účty?
Jak euro profituje z ukrajinské krize
Multitimeframe analýza: 29.11.2024 USD/JPY
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (13.6.2025)
Vzdělávací články
Price Action: Klíčový level a struktura ceny
Dividendy: Vysoké dividendy díky investování do REIT (9. díl)
Index VIX: Jak vydělávat na burzovním strachu
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (2. díl)
Investiční šmejdi už neuniknou. Podvedl vás zahraniční broker? Nový rozsudek otevírá cestu k vymáhání peněz napříč EU
Hodnocení členů VIP zóny - Forex Asistent
Trampota z Quantlane: Obyčejné tradery nebereme
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
Technická analýza: Jak číst trh z grafů
Jak obchodovat USD/CNY? (1/2)
Price Action: Klíčový level a struktura ceny
Dividendy: Vysoké dividendy díky investování do REIT (9. díl)
Index VIX: Jak vydělávat na burzovním strachu
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (2. díl)
Investiční šmejdi už neuniknou. Podvedl vás zahraniční broker? Nový rozsudek otevírá cestu k vymáhání peněz napříč EU
Hodnocení členů VIP zóny - Forex Asistent
Trampota z Quantlane: Obyčejné tradery nebereme
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
Technická analýza: Jak číst trh z grafů
Jak obchodovat USD/CNY? (1/2)
Tradingové analýzy a zprávy
Intradenní Price Action patterny na USD/JPY 16.6.2025
Putin hovořil s Trumpem, odsoudil Izrael a je připraven jednat s Ukrajinou
DAX - Intradenní výhled 18.12.2015
Swingové obchodování AUD/USD 16.6.2025
Index DAX - Intradenní výhled 15.2.2017
CAC 40 - Intradenní výhled 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na zlatě 16.6.2025
Sentiment kvalifikovaných investorů 1.2.2018
EUR/JPY - Intradenní výhled 14.7.2023
Zlato - Intradenní výhled 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na USD/JPY 16.6.2025
Putin hovořil s Trumpem, odsoudil Izrael a je připraven jednat s Ukrajinou
DAX - Intradenní výhled 18.12.2015
Swingové obchodování AUD/USD 16.6.2025
Index DAX - Intradenní výhled 15.2.2017
CAC 40 - Intradenní výhled 16.6.2025
Intradenní Price Action patterny na zlatě 16.6.2025
Sentiment kvalifikovaných investorů 1.2.2018
EUR/JPY - Intradenní výhled 14.7.2023
Zlato - Intradenní výhled 16.6.2025