Osm otázek, které by si měl položit každý investor

21.06.2018 15:28  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

České ekonomice se stále mimořádně daří, mzdy rostou, koruna posiluje, Češi bohatnou. Řada lidí přemýšlí, jak naložit s volnými finančními prostředky. Stále častěji slyší, že pokud neinvestují, v dobách minimálních úrokových sazeb na běžných účtech a rostoucí inflace v podstatě vyhazují peníze oknem. Ano, i tak se to dá říci, ale každý investor by si měl před vložením svých peněz do některého z na trhu dostupných aktiv zodpovědět řadu otázek. Jinak hrozí, že přijde o podstatně více peněz (a nervů), než když nechá peníze „ležet“ v bance. Na které otázky by mimo jiné měly zaznít odpovědi?

Chci jít do rizika?

Každá investice s sebou nese jistou míru rizika. Čím vyšší výnos slibuje, tím více také hrozí, že se vložené peníze investorovi nemusí vrátit. Nevěřte pohádkám o zázračném zbohatnutí přes noc a bez rizika. Zastáváte-li rčení „lepší vrabec v hrsti“, zvolte konzervativní strategii – výnos bude nižší, ale vaše peníze budou v relativním bezpečí. Vybírat můžete například z nabídek stavebního spoření (ano, i to je svým způsobem investice), konzervativně zaměřených fondů doplňkového penzijního spoření, podílových fondů zaměřených na dluhopisy nebo třeba fondů kvalifikovaných investorů zaměřených na nemovitosti. Naopak pokud se nebojíte riskovat, můžete zvolit fondy s dynamickou investiční strategií nebo se pustit do investování do akcií.

Nevsázím vše na jednu kartu?

Správně složené investiční portfolio je diverzifikované – rozložené mezi více aktiv, ideálně takových, která nepotká třeba během ekonomické krize či geopolitického napětí podobný osud. Mají-li základ vašeho portfolia tvořit například akcie, část investic byste měli vložit i do jiných aktiv – nemovitostí, dluhopisů, cenných kovů či fondů, které mají svá vlastní portfolia diverzifikovaná přesně z výše popsaných důvodů. 

Jaký je můj investiční horizont?

Zvažte, jak dlouho chcete (můžete) své finanční prostředky v investici držet. Vaše investiční strategie a výběr vhodných nástrojů by se měly odvíjet od toho, jestli plánujete investovat dlouhodobě, nebo jen krátkodobě spekulovat. Počítejte také s tím, že jednotlivá aktiva se liší ve své likviditě. Fyzickou nemovitost budete v případě potřeby volných prostředků prodávat podstatně déle než akcie, které na burze prodáte i za pár vteřin.

Chci investovat v cizí měně, nebo v korunách?

Měnové riziko je podstatný faktor, který musíte vzít při volbě investičního nástroje v potaz. Budete-li investovat do aktiv, která se obchodují v dolarech či eurech, počítejte i s pohyby kurzů těchto měn vůči koruně. Například stále více populární ETF (burzovně obchodované fondy) se obchodují pouze v cizích měnách a v případě prudkého posílení koruny mohou investoři o značnou část hodnoty investice kvůli slábnoucí zahraniční měně přijít. Slábnoucí koruna jim přirozeně naopak „hraje do karet“. Těm, kteří investují v korunách tak odpadá alespoň jedna starost a s pohyby kurzů si tolik hlavu lámat nemusejí.

Zvládnu investovat na vlastní pěst?

K uzavření většiny investic budete potřebovat prostředníka, tzv. brokera. Ten vám může pomoci s výběrem vhodných aktiv, ale rozhodovat se můžete zcela podle vlastního uvážení. Pro ty, kteří nemají s investicemi dostatečné zkušenosti, může být tento postup rychlou cestou, jak přijít o peníze. Pro začínající investory tak mohou být optimální variantou fondy, kde se o složení investic stará tým odborníků.  

Nepodléhám módní vlně?

Začít investovat do konkrétního aktiva jen proto, že jsem o něm slyšel v hlavní zpravodajské relaci nebo si o něm povídali lidé ve frontě v obchodě, rozhodně není cesta k úspěchu. Ve chvílích, kdy to vypadá, jako že snad každý vložil své peníze do akcie populární firmy, komodity nebo třeba v poslední době tolik skloňované kryptoměny, bývá už dané aktivum blízko vrcholu a zpravidla ho čeká brzký propad. Investovat spolu s davem se nevyplácí. 

Kolik mám investovat?

Každý je ochotný investovat jinou částku. Zvolte si takovou, která bude komfortní vzhledem k vašemu majetku a finanční rezervě. Například do podílových fondů můžete dnes investovat i v řádu stokorun za měsíc. Pro movitější investory jsou alternativou například fondy kvalifikovaných investorů, do kterých je podle zákona možné investovat od jednoho milionu korun a výše. Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí oproti běžným otevřeným fondům pestřejší škálu příležitostí, jako jsou investice do komerčních nemovitostí, půdy, ale třeba také vína či automobilových veteránů.

Kdo se bude o mé peníze starat a jakou má strategii?

Jak mezi Čechy roste investiční apetit, přibývá i investičních příležitostí. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR u nás například fondy kvalifikovaných investorů spravují 125,7 miliardy korun, přičemž objem narostl meziročně o 29 miliard. Lze očekávat, že se bude postupně rozšiřovat i počet těchto fondů. Bude tak stále více důležité důkladně porovnávat zaměření a strategie jednotlivých fondů, vývoj daného segmentu trhu, podmínky vystoupení z fondu, investiční horizont a rovněž tým profesionálů, který se o portfolio fondu stará. Tyto informace najdete vždy v tzv. statutu či v klíčových informacích každého FKI na webových stránkách daného fondu. Pečlivě je prostudujte.

Martin Skalický, ředitel Fondu kvalifikovaných investorů Edulios

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Oslabení AUD/USD v dohledu
  Čínská obchodní bilance skončila v únoru v menším přebytku, než se očekávalo. Rozdíl mezi exportem a importem dosáhl 32,59 miliard amerických dolarů, namísto očekávaných 51 miliard. Export klesl meziročně o 25,4 procenta, import o 13,8 procenta. Tyto hodnoty výrazně překonaly už tak negativní výhled. Potvrzuje se, že čínská ekonomika stojí na prahu nové éry, ve které už neexistují jen zázračná čísla.
 • Oslabenie kanadského dolára predbehlo pád ropy. Čaká USDCAD korekcia?
  Ten prvý ukazuje, že USDCAD je podľa úrokového diferenciálnu v súčasnosti ocenený cca. správne. Rast USDCAD v posledných mesiacoch...
 • Oslabení JPY u konce?
  V analýze z 15.10. – ( Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY testuje 78,85) – jsme upozornili na oslabování...
 • Oslabení koruny by přineslo pozitiva, říká průzkum Citi. Erste radí shortovat EURCZK
  Měnové války ve střední Evropě neprobíhají a exportérům nikdo nepomáhá ani neškodí, i když slovní intervence ČNB jistý...
 • Oslabení měny jako podpora ekonomiky nefunguje vždy. Nemocného nevyléčí
  V posledních několika letech rozpoutaly centrální banky světa závody o biliony amerických dolarů a eur dodávaných do...
 • Oslabilo by zrušenie 500 eurovej bankovky euro?
  Už nejakú dobu sa vedie debata o zrušení 500 eurovej bankovky. Dôvod je prostý – v praxi je v dnešnej bezhotovostnej d...
 • Oslabování libry nemá konce
  GBP/USD proráží jedno historické minimum za druhým a udržuje tak naději na vyplnění harmonického pohybu AB=CD. Druhý impuls ukazuje na...
 • Oslabte korunu nebo spusťte QE, radí RBS českým centrálním bankéřům
  „Snižování úrokových sazeb není efektivní cestou ke stimulaci růstu české ekonomiky, tvůrci české měnov...
 • Oslava nádeje na odklad problému
  Ak sa chceme venovať trhom, opäť musíme komentovať americký Kongres. A včerajšie zázračné zmŕtvychvstanie býkov bolo práve postavené na...
 • Oslavme spolu s ČNB návrat mzdové Phillipsovy křivky do české ekonomiky!
  Podobně jako třeba v Maďarsku, tak i česká ekonomika se konečně po dvou recesích dostala do pozitivní spirály, kdy rychlejší růst mezd podporuje vyšší soukromou spotřebu a naopak. Alespoň tímto jazykem promluvila včerejší tvrdá data o růstu mezd a maloobchodních tržbách.
 • Ospalé obchodování
  Ospalé vánoční obchodování na měnových trzích provázelo trhy poslední ...
 • Ostane Yellen na čele Fedu aj druhé funkčné obdobie ?
  Posledné týždne znova otvorili diskusiu o tom, kto bude of februára viesť Americkú centrálnu banku Fed. Súčasnej šéfke Janet Yellen končí ďalší rok prvé funkčné obdobie a zatiaľ nie je jasné, či ju prezident Donald Trump dosadí aj na druhé funkčné obdobie. Podľa zdrojov má prezident aktuálne šesť kandidátov, avšak otázka je veľmi jednoduchá: Je Donald Trump spokojný so súčasnou hlavou Fedu ? Alebo si myslí, že nová tvár na šéfovskej stoličky najvplyvnejšej centrálnej banky na svete bude robiť lepšiu monetárnu politiku?
 • O státní dluhopisy Saúdské Arábie byl velký zájem
  Nově vydané mezinárodní dluhopisy Saúdské Arábie po zahájení obchodování rostly, což je podle manažerů fondů další známkou vysokého zájmu investorů, napsala agentura Reuters. Nová emise dluhopisů je prvním testem důvěry zahraničních investorů v zemi po zabití novináře Džamála Chášukdžího loni v říjnu a přišla ve stejný den, kdy země představila první nezávislý audit svých zásob ropy, který ukázal, že zásoby země jsou vyšší, než se doposud uvádělo.
 • Osud eura je dnes v rukách ECB
  Po včerajšom výpredaji v dôsledku zníže...
 • Osud eura spečatený
  Keď je ekonomický boom, všetko vyzerá úžasne. Ekonomický optimizmus a produkcia nových peňazí pomáha udržiavať pri živote aj neefektívne a nekonkurencieschopné podniky. Avšak, keď boom skončí a objaví sa realita, vzniká asymetrický šok. Ten sa prejavil v celej sile v eurozóne po kríze v roku 2009.
 • Osud eurozóny možná rozhodnou dva Italové: Šašek ve vládě a technokrat v ECB
  „Jsem premiérem jen ve volném čase,“ svěřil se před časem v odposlouchávaném hov...
 • Osud kvantitavního uvolňování v USA je nejistý
  Americká centrální banka (FED) dnes v 15:00 zveřejnila svůj zápis z jednání bankovní rady FOMC. Ze zápisu vyplynu...
 • Osud Spojených států a Eurozóny leží v rukách jejich představitelů
  Pro Centrální banky Spojených států a Eurozóny jsou již karty rozdány. Tím mám na mysli, že osud obou...
 • Otazníky kolem ECB
  Na svém pravidelném zasedání k měnové politice se dnes ve Frankfurtu sejde nejvyšší vedení Evropské centrální banky. Očekávání (nejenom)...
 • Otazníky následujících týdnů
  Dvě největší centrální banky světa se rozhodly pro extra silný peněžní doping svým ekonomikám, o...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Bossa mentoring
 
Bossa mentoring

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

úno
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Bře
23

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Dub
13

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
Bernstein Bank - seminar
reklama
RoboMarkets
reklama
Purple Trading HS
reklama
Bernstein Bank - seminar